انجام امور مالیاتی مشاغل

انجام امور مالیاتی مشاغل

همه مشاغل باید اظهارنامه مالیات بر درآمد سالانه ارائه دهند و مبلغی را به عنوان مالیات بر درآمد سالانه پرداخت کنند. آگاهی و پرداخت درست و اصولی سه مالیات اصلی یعنی مالیات بر درآمد شرکت، مالیات بر ارزش افزوده یا مالیات فروش و مالیات بر نیروی کار منعکس کننده تجربه عملی متخصصان مالیاتی است.

عدم اطلاع کسب و کارها و شرکت‌ها از قوانین مالی و امور مالیاتی مشاغل نتیجه‌ای جز هدررفت منابع مالی سازمان‌ها و وارد شدن خسارت‌های زیاد به شرکت‌ها را نخواهد داشت. با استفاده از خدمات مشاوره مالیاتی و حسابداری مشاوران قابل اعتماد و حرفه‌ای شرکت رایان محاسبان هیچ‌گونه ابهامی در مورد امور مالیاتی نخواهید داشت. با رایان محاسبان همراه باشید تا بیشتر با زیروبم انجام امور مالیاتی مشاغل و مزایای آن آشنا شوید.

خدمات مالیاتی چیست؟

یکی از مهم‌‌ترین فعالیت‌های حسابداری یک شرکت، امور مربوط به مالیات است. امور مالیاتی مشاغل شامل تنظیم کردن صورت‌های مالی، تنظیم اظهارنامه مالیاتی و دادرسی مالیاتی می‌شود. با توجه به حساسیت و اهمیت بالای این امور، مدیران شرکت‌ها اغلب تصمیم به برون سپاری امور مالی و حسابداری به شرکت‌های حسابداری می‌گیرند. شرکت‌های حسابداری متخصص انجام امور مالیاتی هستند و بهترین گزینه برای انجام این خدمات به حساب می‌آیند؛ چرا که کوچک‌ترین قصور و کوتاهی در انجام مالیاتی یا عدم رعایت قواعد و قوانین ممکن است جرایم سنگینی برای شرکت‌ها در پی داشته باشد. توصیه می‌شود امور مالیاتی خود را به مرکزی واگذار کنید که سابقه کافی در این زمینه داشته باشد تا شما با خیال راحت به آن اعتماد کنید و از خدمات عالی و باکیفیت تیم متخصص آن‌ها استفاده کنید.

مشاوران مالیاتی همواره به عنوان یک شریک برنامه‌ریز برای صاحبان کسب و کارها هستند که به اشخاص حقیقی و حقوقی در برنامه‌ریزی و سازماندهی مسائل مالی، پروژه‌های سرمایه‌گذاری و پس‌انداز، تصمیم‌گیری در رابطه با بودجه شرکت‌ها و موفقیت در رسیدن به اهداف مالی کمک می‌کنند.

مالیات مشاغل چیست؟

وظیفه اصلی دولت و حکومت یک کشور، مهیا ساختن بستر کسب درآمد و فعالیت در بازار کار است. زمانی که برخی از کسب و کارها می‌توانند درآمدی را در کشور داشته باشند و سود به دست بیاورند، مطمئنا نتیجه خدمات ویژه‌ای است که دولت برای بهینه‌سازی این بستر انجام می‌دهد؛ بنابراین افراد باید بخشی از سود خالص سالانه خود را به دولت بپردازند تا این خدمات ادامه داشته باشد و بستر کسب درآمد هر سال بهتر از سال قبل گسترش پیدا کند.

پرداخت مالیات، وظیفه تمام افرادی است که درآمدی را کسب کرده‌اند. برای اینکه این بستر کسب درآمد رفته‌رفته پیشرفت کند و درآمد بیشتری را برای کسب و کارهای بیشتری به همراه داشته باشد، مردم باید به این وظیفه متعهد باقی بمانند. مطمئنا با پرداخت مالیات، فرد هیچ ضرری نمی‌کند و فقط مقدار کمی از پولی را که به دست می‌آورد به دولت می‌پردازد؛ بنابراین می‌توان حتی مالیات را نوعی سرمایه گذاری غیرمستقیم نامید که در چندین سال آینده سود فراوانی برای بازار به همراه دارد.

مالیات هرکدام از افراد، با توجه به درآمد سالانه آن‌ها متفاوت است. این معادل‌سازی به نحوی انجام شده تا کسب و کارهایی که درآمد بیشتری کسب می‌کنند، مالیات بیشتری بپردازند تا فاصله طبقاتی در جامعه کاهش یابد. این قوانین و مقررات عمدتا تکمیل هستند و در راستای تامین امنیت مالی مشاغل و بهبود بستر کسب درآمد انجام می‌شوند. با این وجود، استفاده از خدمات مالیاتی مشاغل می‌تواند برای تمام افراد مفید باشد و احتمال وقوع مشکلات را در این زمینه به حداقل برساند.

مالیات مشاغل چیست؟

خدمات مالیاتی برای مشاغل چگونه است؟

همان‌طور که می‌دانید، پرداخت مالیات و اقدامات برای انجام آن بسیار دشوار و طاقت فرسا است. از این رو به تخصص و تجربه بسیار بالایی در این زمینه نیاز دارد. تنها افرادی قادر به انجام تمام کارهای اداری مالیات کسب و کار خود هستند که از قوانین و مقررات در این زمینه آگاهی داشته باشند؛ در غیر این صورت در بین مشکلاتی که برای امور مالیاتی آن‌ها غرق می‌شوند. حال سوالی که برای عمده افراد به وجود می‌آید این است که خدمات مالیاتی مشاغل به چه صورتی انجام می‌شود.

شرکت مالیاتی که با آن قرارداد دارید، یک تیم اجرایی متخصص و قابل استناد برای انجام خدمات مالیاتی مشاغل شما اختصاص می‌دهد. این تیم که عمدتا اعضایی مجرب دارد، می‌‌تواند رقم مالیات را به حداقل برساند و با ارائه مدارک و اسناد مختلف مقدار زیادی از مبلغ مالیات درخواست شده از سوی دولت را کاهش دهد. از این رو، کسب و کار باید با ارسال اظهارنامه‌ها و ارائه مدارکی قابل استناد، داوطلبانه برای پرداخت مالیات خود اقدام کند؛ بنابراین حضور افراد ماهر و مجرب در پروسه امور مالیاتی می‌تواند بسیار مفید و سودآود باشد.

انواع خدمات مالیاتی مشاغل

از انواع خدمات مالیاتی مشاغل می‌توان به این موارد اشاره کرد.

 • خدمات مالیاتی مشاغل بر حقوق
 • خدمات مالیاتی مشاغل بر درآمد
 • خدمات مالیاتی مشاغل بر اجاره

هرکدام از موارد ذکر شده، زیرشاخه‌های متنوعی دارند. در صورتی که شما مایل به استفاده از برخی خدمات خاص باشید، باید تقاضای خود را با شرکت مالیاتی مورد نظرتان در میان بگذارید و خدمات مورد نیازتان را در قرارداد مالیاتی درج کنید؛ زیرا حق‌الزحمه شرکت مالیاتی با احتساب این خدمات و دستمزد هرکدام از آن‌ها تعیین خواهد شد.

در صورت استفاده از مشاوره‌های مالیاتی مناسب، تمامی قراردادها و دفاتر و صورت‌های مالی شرکت‌ها به درست‌ترین شکل ممکن تنظیم و بسته شده و در اداره مالیات به هیچ مشکلی برخورد نخواهید کرد. همچنین از امتیازی مانند معافیت‌های مالیاتی و تخفیفات دولتی در زمان درست آگاهی پیدا خواهید کرد. خوشبختانه امروزه عده زیادی از مردم اطلاعات خوبی در مورد مالیات و انواع آن دارند.

مهم‌ترین خدمات مالیاتی مشاغل

بهتر است این مسئله را کامل درک کنید که شرکت مالیاتی طرف قرارداد شما خدمات متنوعی دارد و می‌تواند 0 تا 100 پروسه پرداخت مالیات را انجام دهد؛ اما در مواقعی شما به تمام این خدمات نیاز پیدا نمی‌کنید و شاید با مهم‌ترین این خدمات، تمام نیازهای شما تامین شود. برای اینکه این خدمات را بشناسید، مواردی مهم و برجسته از خدمات مالیاتی مشاغل و توضیحاتی مختصر را برایتان شرح می‌دهیم.

 • تنظیم اظهارنامه مالیاتی

مهم‌ترین و اولین اقدام هر کسب و کار برای ورود به پروسه پرداخت مالیات، تنظیم و ارسال اظهارنامه است. این اظهارنامه که از اسناد و مدارک حائز اهمیتی تشکیل می‌یابد، می‌تواند موجب کاهش یا افزایش رقم مالیات شود؛ بنابراین بهتر است اظهارنامه مالیاتی خود را به شرکت مالیاتی مشاغل بسپارید.

 • تخفیف در رقم مالیات

برخی از اقدامات ویژه در راستای تخفیف رقم مالیات، تاثیر ویژه‌ای روی آن دارند؛ اما فردی که این اقدامات را اعمال کند و مهارت‌های او، مهم‌ترین ویژگی در این پروسه است. شرکت ارائه دهنده خدمات مالیاتی مشاغل می‌تواند رقم مالیات را به حداقل برساند و تخفیف بزرگی برای کسب و کار به دست آورد.

 • ارائه مشاوره مالیاتی

تمام مدیران کسب و کار در امور مالیاتی خود به مشاوره مالیاتی نیاز خواهند داشت. این مشاوره می‌تواند موجب یافتن راه‌هایی ساده‌تر و بهتر برای کاهش رقم مالیات و بهبود اقدامات در راستای پرداخت مالیات شود؛ بنابراین توصیه می‌کنیم تمام اقدامات لازم را برای بهره‌مندی از مشاوره خدمات مالیاتی مشاغل انجام دهید و از هیچ کاری دریغ نکنید.

مهم‌ترین خدمات مالیاتی مشاغل

سایر خدمات ارائه شده در زمینه امور مالیاتی مشاغل عبارت‌اند از:

 • ارائه دفاع مالیاتی
 • مالیات اشخاص حقیقی
 • مالیات اشخاص حقوقی
 • استرداد مازاد مالیاتی افراد
 • ارائه خدمات مشاوره مالیاتی
 • ارسال اظهارنامه مالیاتی به سازمان امور مالیاتی
 • ارائه خدمات مرتبط با ریسک‌های مالیات
 • مشاوره در زمینه معافیت‌های مالیاتی طبق قانون
 • مشاوره در رابطه با پیگیری اعتراضات با رعایت اصول و قوانین وضع شده
 • مشاوره حقوقی مالیاتی با وکلای پایه یک دادگستری و متخصص در این زمینه
 • ارائه خدماتی مربوط به نقل و انتقالات مالیاتی از کشوری به کشور دیگر (مالیات بین‌المللی)
 • مشاوره و ارائه راهکار در جهت تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی و پلمپ دفاتر قانونی
 • تهیه گزارشات مالی بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری
 • تهیه گزارشات مالی
 • انجام عملیات بستن حساب‌ها

در مشاوره مالی و مالیاتی چه اطلاعاتی به شما ارائه می‌شود؟

ممکن است کنجکاو باشید که مشاور مالیاتی چه خدماتی ارائه می‌دهد. در واقع این متخصصان به شما کمک می‌کنند در مورد کارهایی که باید با سرمایه خود انجام دهید، بهترین تصمیم را بگیرید. این افراد سیستم مدیریت مالی فعلی کسب و کار شما را به صورت دقیق مورد بررسی قرار داده و سعی می‌کنند نقاط ضعف و قوت آن را به طور دقیق شناسایی و ارزیابی کنند.

مشاوره مالیاتی فرآیندی است که به مودیان در شناخت بهتر قوانین مالیاتی کمک می‌کند و اموری مانند تهیه و تنظیم اظهارنامه‌های مالیاتی، ارزش افزوده، رسیدگی به پرونده‌های مالیاتی شرکت‌ها و تعیین تکلیف بدهی‌های مالیاتی، بررسی و رسیدگی کامل به صورت‌های مالی شرکت‌ها و سوابق مالیات بر عملکرد سازمان‌ها در سامانه جامع مالیاتی را شامل می‌شود.

مشاوران مالیاتی از دانش و تخصص خود برای ایجاد برنامه‌های مالی مفید و سودآور برای شما استفاده می‌کنند و هدف آن‌ها دستیابی به اهداف مالی مشتریان است. طبق تشخیص و صلاحدید مشاوران مالی ممکن است به شما پیشنهاد شود سرمایه گذاری، پس‌انداز و اقدام به اتخاذ استراتژی‌های خاص مالیاتی کنید. یک مشاور مالی خوب سعی می‌کند جزئیات کاملی از دارایی‌ها، بدهی‌ها، درآمد و هزینه‌های مشتریان به دست آورد. به عنوان مشتری شما باید اطلاعات دقیقی در مورد حقوق بازنشستگی و منابع درآمد آینده، نیازهای بازنشستگی پروژه و هرگونه تعهد مالی بلندمدت و به طور خلاصه، جزئیات دقیقی از تمام سرمایه‌گذاری‌های فعلی و آینده، حقوق بازنشستگی و منابع درآمد را در اختیار مشاور خود قرار دهید.

امور مالیاتی مشاغل

تفاوت خدمات مالیاتی با خدمات حسابداری در چیست؟

خدمات مالیاتی و حسابداری با هم فرق دارند. در قرارداد‌ حسابداری فقط امور جاری و حسابداری شرکت انجام می‌شود و خدمات مالیاتی لحاظ نمی‌گردد. در صورتی که شرکتی نیاز به دریافت خدمات مالیاتی در کنار خدمات حسابداری داشته باشد، یک قرارداد تنظیم شده و به امضای طرفین قرارداد می‌رسد تا شرکت مذکور مشاوره مالیاتی و خدمات آن را هم دریافت کند.

خدمات حسابداری با هدف سازماندهی و تجزیه و تحلیل داده‌های مالی یک شرکت انجام می‌شوند و اطلاعاتی در مورد صورت‌های مالی لحظه‌ای یک شرکت ارائه می‌دهند؛ اما مالیات بخشی جداگانه از حسابداری است. خدمات مالیاتی بیشتر با هدف اتخاذ استراتژی‌هایی برای کمک به شرکت‌ها برای تکمیل بهتر اظهارنامه مالیاتی انجام می‌شوند. متخصصان امور مالیاتی با تعیین و اتخاذ استراتژی‌هایی به شرکت‌ها کمک می‌کنند مالیات کمتری را به صورت قانونی پرداخت کنند، بدون آنکه فرار مالیاتی یا نقض قانون رخ دهد.

تفاوت دیگری که بین خدمات حسابداری و مالیاتی وجود دارد این است که حسابداری بر تجزیه و تحلیل امور مالی یک شرکت تمرکز دارد، در حالی که خدمات مالیاتی به طور خاص با پرداخت مالیات مرتبط است. بنابراین، ای خدمات مکمل یک‌دیگر بوده و در نهایت به ایجاد یک استراتژی تجاری قوی‌تر و موفق‌تر کمک می‌کند.

چرا حسابرسی مالیاتی اهمیت دارد؟

در دنیای امروز اعمال قوانین و صدور بخشنامه‌های جدید و قانونمند شدن نظام مالیاتی، باعث بروز ابهاماتی برای صاحبان کسب و کار شده است. در چنین شرایطی لزوم دریافت مشاوره مالیاتی و بهره‌مندی از امور مالیاتی مشاغل یش از پیش حس می‌شود. حسابرسی مالیاتی نقش مهمی در حصول اطمینان از رعایت مالیات ایفا می‌کند. با این وجود، حسابرسی مالیاتی یکی از حساس‌ترین تعاملات بین مالیات‌دهندگان و سازمان مالیاتی است. بسته به تعداد و نوع تعاملات و سطح اسناد درخواستی حسابرس، باری را به میزان کم یا زیاد بر مالیات دهنده تحمیل می‌کند؛ بنابراین ضروری است که چارچوب قانونی مناسب برای اطمینان از یکپارچگی در نحوه انجام حسابرسی توسط مقامات مالیاتی وجود داشته باشد.

بدون شک، برون سپاری خدمات حسابداری به یک شرکت قابل اعتماد کاری دشوار است؛ اما نباید خود را از مزایای شرکت حسابداری محروم کنید. اکنون که در مورد خدمات مالیاتی و تفاوتی که با خدمات حسابداری دارند اطلاعاتی کسب کردید، امیدواریم تصمیم‌گیری در مورد همکاری یا عدم همکاری با شرکت حسابداری برای شما آسان‌تر باشد. رایان محاسبان به طور گسترده به عنوان معتبرترین شرکت حسابداری ایران در نظر گرفته می‌شود. این شرکت ارائه‌دهنده خدمات حسابرسی، مالیاتی، مالی و مشاوره است. انجام امور مالیاتی مشاغل مختلف تخصص رایان محاسبان است. برای کسب اطلاعات بیشتر به وبسایت رسمی این مجموعه سری بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *