خدمات حسابرسی

رایان محاسبان

خدمات حسابرسی به مجموعه‌ای از فرآیندها و اقدامات اشاره دارد که توسط حسابرسان حرفه‌ای انجام می‌شود تا بررسی دقیق و اعتباری اطلاعات مالی و حسابداری یک شرکت یا کسب و کار را انجام دهند. این خدمات به منظور تضمین دقت و شفافیت در گزارش‌های مالی و اطلاعات مالی شرکت‌ ها ارائه می‌شود. حسابرسان مستندات مالی را بررسی کرده، اشتباهات و نقص‌ها را شناسایی کرده و گزارش‌ های حسابرسی را تهیه می‌کنند تا به صاحب کسب و کارها اطمینان بدهند که اطلاعات مالی اعلام شده معتبر و قانونی هستند.

خدمات حسابرسی

بله. در تمام زمینه‌ها می‌توانید از خدمات حسابرسی رایان محاسبان استفاده کنید.

برای انجام خدمات حسابرسی، با توجه به حجم و نوع خدمات، در سریع‌ترین زمان و بالاترین کیفیت خدمات خود را ارائه می‌کنیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر فرم را تکمیل نمایید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند

چرا باید از خدمات حسابرسی استفاده کنیم؟

خدمات حسابرسی یک نیاز اساسی برای اقتصاد هر شرکتی است تا مدیران بتوانند نقدینگی آن را حفظ کنند. اگر نگاهی به تاریخچه دنیای کسب و کار بیندازید، می‌بینید که اختلاس و متمرکز نبودن نقدینگی باعث نابودی بسیاری از کسب و کا رها شده است. این اشتباهات تنها در صورتی رخ می‌دهند که هیچ‌گونه نظارتی بر روی نقدینگی کسب و کار انجام نشود و تمام افراد بتوانند در نقدینگی کسب و کار دخالت کنند. اما کسب و کارها می‌توانند با عقد قرارداد با موسسه حسابرسی، و انجام خدمات حسابرسی خود امکان این اتفاقات را به حداقل برسانند. بهتر است ابتدا درک کنیم که خدمات حسابرسی چه معنایی دارد.

 

امور اقتصادی کسب و کار، مهم‌ ترین بخشی است که صاحبان کسب و کار باید همواره برنامه‌ای برای مدیریت اصولی و صحیح آن داشته باشند. زیرا سرمایه در گردش و نقدینگی کسب و کار کاملا به اقتصاد آن وابسته است و بی‌توجهی به آن می‌ تواند یک دلیل قاطع برای ورشکستگی تلقی شود. در نتیجه صاحبان کسب و کار همواره باید به دنبال راه‌ها و شیوه‌ های مدیریت امور مالی، حسابداری و حسابرسی کسب و کار خود باشند تا بتوانند آن را در راستای افزایش درآمد پیش ببرند. یکی از بخش‌های اقتصادی بسیار مهم کسب و کارها، امور حسابرسی نام دارد که آن را در ادامه به طور کامل برایتان شرح خواهیم داد.

۲۲ سال سابقه کاری تخصصی

 • حسابرسی
 • خدمات مدیریت مالی
 • خدمات حسابرسی مالیاتی
 • ارسال اظهارنامه مالیات برامد
 • تجزیه و تحلیل نسبت های مدیریت مالی
 • کنترل اسناد حسابداری و تحریر دفاتر قانونی

خدمات حسابرسی چیست؟

خدمات حسابرسی در واقع نوعی مدیریت سرمایه کسب و کار است که با محاسبات و نظارت بسیار دقیق انجام می‌شود. به طوری که تمام افرادی که به نقدینگی کسب و کار دسترسی دارند، باید قبل از هرگونه برداشت مبلغ، آن را به ثبت برسانند. این کار باعث می‌شود مدیر کسب و کار بتواند تمام تغییرات اقتصادی را زیر نظر داشته باشد؛ در نتیجه کسب و کار پیشرفت می‌ کند و دیگر امکان هیچ‌گونه کلاهبرداری و اختلاس در آن وجود نخواهد داشت.

انجام خدمات حسابرسی در واقعی مجموع ه‌ای از خدمات ثبت ورودی‌ها و خروجی‌ های کسب و کار است. با این کار می‌توان تمام مشکلات پیش روی کسب و کار را پیش بینی کرد و بتوان قبل از وقوع آن، اقداماتی را برای رفع مشکلات انجام داد. از طرفی دیگر تمام مبالغی که از نقدینگی کسب و کار برداشت می‌شود با نام و تاریخ دقیق ثبت می‌ کنند تا مدیر کسب و کار به موقع بررسی‌‌های خود را انجام دهد. استفاده از خدمات موسسه حسابرسی مزایای بسیاری برای کسب و کار شما به همراه خواهد داشت. اگر به دنبال موسسه حسابرسی خوبی هستید تا امور حسابرسی خود را به آن بسپارید، بخش‌های بعدی مطلب را مطالعه کنید.

موسسه حسابرسی
خدمات حسابرسی

مزایای استفاده از خدمات حسابرسی

دور از ذهن نیست که خدمات حسابرسی یک هزینه اضافی برای کسب و کار باشد که در مواقعی حتی مبلغ زیادی را به آن اختصاص می‌دهند. اما با توجه به مزایایی که برای کسب و کار دربردارد، می‌توان گفت پرداخت هزینه برای خدمات موسسه حسابرسی کاملا ارزشمند است. با وجود این که بسیاری از مدیران کسب و کار از مزایا و مفهوم خدمات حسابرسی آگاه نیستند، باز هم جزو خدماتی بسیار محبوب و با تقاضای بالا محسوب می‌شود. برای تفهیم بیشتر، نگاهی به مزایای استفاده از خدمات حسابرسی بیندازیم:

احتمال اختلاس و کلاهبرداری در کسب و کار از بین می‌ رود.

همان طور که ذکر کردیم، همواره احتمال اختلاس، کسب و کارهایی را که هیچ‌گونه نظارتی بر نقدینگی آن وجود ندارد، تهدید می‌کند. خدمات حسابرسی هرگونه امکان کلاهبرداری را در کسب و کار به 0 می‌رساند؛ زیرا موسسه حسابرسی تمام ورودی و خروجی‌های کسب و کار را ثبت می‌کند و در صورت وجود هرگونه کمبود در پول کسب و کار، می‌توان به راحتی رد آن را پیدا کرد. درنتیجه نقدینگی کسب و کار در امنیت کامل حفظ می‌شود.

سرمایه در گردش به صورت کاملا متمرکز نگهداری می‌شود.

در موارد بسیاری مشاهده می‌شود که سرمایه در گردش کسب و کار به صورت پراکنده خرج می‌شود و مدیریت نمی‌تواند هزینه‌های اضافی را حذف کند. این اتفاق به دلیل عدم وجود سندی است که تمام ورودی و خروجی‌های کسب و کار در آن ثبت شده باشد. استفاده از خدمات موسسه حسابرسی باعث می‌شود این اسناد به صورت کاملا موثق به وجود آیند و مدیر کسب و کار بتواند تمام هزینه‌های اضافی را حذف کند. درنتیجه نقدینگی کسب و کار کاملا متمرکز است و در راستای پیشرفت آن سرمایه‌گذاری می‌شود.

مدیر کسب و کار می‌ تواند به امور اقتصادی نظارت کند.

عدم وجود نظارتی محسوس در حوزه اقتصادی کسب و کار می‌تواند موجب از دست دادن مبالغ زیادی شود. از طرفی دیگر مدیران کسب و کار کانالی ثابت برای نظارت به امور اقتصادی کسب و کار ندارند تا آن را مدیریت کنند. خدمات موسسه حسابرسی همان کانالی است که به مدیران کسب و کار توانایی نظارت بر وضعیت اقتصادی را می‌دهد. این کار می‌تواند حرکتی هوشمندانه برای پیشرفت کسب و کار باشد که سرمایه در گردش آن را متمرکز و کنترل‌شده، نگهداری می‌کند.

مدیریت امور اقتصادی کسب و کار بر اساس اصول صحیح انجام می‌ شود.

پیاده کردن اصول صحیح حسابرسی در امور اقتصادی کسب و کار باعث وجود مزایای بی شماری در آن می‌شود. البته این کار نیازمند مهارت و علم بسیار بالایی است که تنها می‌توان آن را در موسسات حسابرسی مناسب پیدا کرد. اگر بتوانید با یک موسسه حسابرسی مناسب برای انجام خدمات حسابرسی کسب و کار خود قرارداد ببندید، می‌توانید مزایای پیاده شدن اصول صحیح مدیریت اقتصاد را در آن مشاهده کنید. در بخش‌های بعدی به توضیحات بیشتری از یافتن موسسه حسابرسی مناسب اشاره می‌کنیم.

خدمات حسابرسی

معرفی انواع خدمات حسابرسی

باید بدانید که حسابرسی انواع متفاوتی دارد و هر یک از آن‌ها کاربرد خاص خود را خواهند داشت که در ادامه همین مطلب به بررسی هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت، بنابراین انواع مختلف حسابرسی عبارتند از:

حسابرسی عملیاتی

در این نوع حسابرسی به بررسی فعالیت‌های مالی شرکت در جهت سودآوری و اثربخشی آن خواهند پرداخت و حسابرس عوامل موثر بر انجام این امر را مورد بررسی قرار می‌دهد.

حسابرسی رعایتی

این نوع از حسابرسی به انجام قوانین دولتی، سیاست‌ها و کنترل داخلی در شرکت می‌پردازد و هدف آن رعایت احکام و قوانین مربوطه است.

حسابرسی صورتهای مالی

این مورد از مهم‌ترین انواع حسابرسی است که در آن صورت‌های مالی از تمامی جنبه‌ها بررسی و ارزیابی می‌گردند و در نهایت باید طبق اصول، استاندارد، مدارک و شواهد مستند ارائه شود.

حسابرسی داخلی

افرادی که به انجام این کار مشغول هستند گزارشات هفتگی، ماهانه و سالیانه خود را به هیئت مدیره ارائه می‌کنند و همچنین این نوع حسابرسی به صورت درون یا برون سازمانی انجام می‌شود.

حسابرسی قانونی

اگر مدیران و شرکا با اختلافات مالی برخورد کنند می‌توانند از حسابرسی قانونی استفاده نمایند، چرا که این حسابرسی در زمینه تقلب و خطاهای مالی فعالیت می‌کند.

با توضیحات گفته شده اکنون با همه انواع حسابرسی آشنا هستید، بنابراین باید بدانید چیزی که در انتخاب یک حسابرس اهمیت دارد دانایی و اخلاق حرفه‌ای او در زمینه کاری خواهد بود. شما می‌توانید با مراجعه به رایان محاسبان حسابرس مورد نظر خود را با دانش و تجربه کاری بالا انتخاب نمایید. انتخاب حسابرس بیش‌تر از هر چیزی در رشد و شکوفایی یا ضرر و زیان کسب و کار شما تاثیر خواهد داشت، بنابراین با اطمینان خاطر می‌توانید از مجموعه ما یک حسابرس کاردان برای کسب و کار خود به خدمت بگیرید.

خدمات حسابرسی داخلی چیست؟

حسابرسی دارای انوع بسیار متنوع و مختلفی می‌باشد که حسابرسی داخلی یکی از انواع حسابرسی‌ ها می‌باشد. در این مقاله از مجموعه خدمات حسابداری و مالی رایان محاسبان خدمات حسابرسی داخلی را مورد بررسی قرار می‌دهیم. خدمات حسابرسی داخلی در رسیدن سازمان‌ها و شرکت‌ ها به اهداف خود کمک می‌کند. خدمات حسابرسی داخلی در اثر بخشی و ارزیابی فرایندهای راهبری سازمان‌ ها فوق العاده مفید واقع شد‌ه‌اند. نقش مهم خدمات حسابرسی داخلی شرکت خدمات حسابداری و مالی رایان محاسبان بهبود کنترل‌ های داخلی و مدیریت ریسک در تمامی واحدهای تجاری شرکت‌ها و سازمان‌ها می‌باشد.

حسابرسی داخلی ضابطه گری آن به دو روش کلی صورت می‌پذیرد: روش دستوری و پیشنهادی. حسابرسی دستوری که به روش دستوری صورت می‌گیرد در واقع استفاده از تمامی استانداردهای بین المللی حسابرسی داخلی و دستور العمل‌های مربوطه و رعایت آیین نامه اخلاقی می‌باشد. حسابرسی داخلی با جنبه پیشنهادی به روش مقاله‌های علمی و توسط اعطای مشاوره و ارائه رهنمودهای مربوطه اجرا می‌شود.

خدمات حسابرسی

هزینه خدمات حسابرسی

خدمات حسابرسی در سازمان‌ها از اهمیت بالایی برخوردارند و سازمان‌ها و شرکت‌هایی که از خدمات حسابرسی شرکت‌های حسابداری استفاده می‌کنند باید هزینه‌های انجام این کار را نیز در نظر داشته باشند. برای پرداخت هزینه خدمات حسابرسی، موارد بسیاری وجود دارند که باید در نظر بگیرید.

یکی از مواردی در هزینه خدمات حسابرسی تاثیر بسیاری دارد، سطح و پیچیدگی امور مالی در سازمان یا کسب و کار مورد نظر است. با توجه به این که شرکت‌های بزرگ حجم معاملات بیشتری دارند، نیاز به خدمات حسابرسی در آن‌ها نیز بیش از سایر شرکت‌ها وجود دارد و به همین دلیل هزینه این خدمات برای چنین حجم بالایی از خدمات بیشتر خواهد بود.

از طرف دیگر، نوع خدمات حسابرسی نیز در تعیین هزینه‌های این خدمات تاثیرگذار هستند؛ به عنوان مثال هزینه خدمات حسابرسی مالی بیشتر از حسابرسی داخلی است. در حسابرسی مالی، اطلاعات مالی شرکت باید مورد تایید و صلاحیت قرار بگیرند و حجم کار در آن بالا خواهد بود. به علاوه، در برخی از شرکت‌ها و سازمان‌ها ممکن است که نیاز به حسابرسی فنی و عملیاتی نیز داشته باشند که به هزینه‌های خدمات حسابرسی آن‌ها اضافه می‌کند.

مهلت تعیین شده توسط کارفرما برای ارسال گزارشات حسابرسی در زمینه‌های مالی و مالیاتی نیز یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در هزینه‌های حسابرسی است. برای ارسال گزارش حسابرسی مالیاتی که به سازمان‌های مالیاتی ارسال می‌شود، مهلت مشخصی معین خواهد شد و ممکن است برخی از شرکت‌های حسابرسی در این زمینه و با توجه به محدودیت زمانی کمتر، هزینه‌های خود را بیشتر کنند.

در مجموع، هزینه خدمات حسابرسی با توجه به عوامل متعددی تعیین می‌شود. حجم حسابرسی، حجم معاملات انجام شده در سازمان‌ها، محدودیت زمانی و نوع ارائه خدمات حسابرسی از جمله مهم‌ترین عواملی هستند که در این زمینه وجود دارند و باید به آن‌ها توجه کرد.

اهداف خدمات حسابداریمهم ترین اهداف خدمات حسابرسی

انجام خدمات حسابرسی برای رسیدن به اهداف مختلفی انجام می‌شود؛ اما مهم‌ترین اهدف انجام خدمات حسابرسی این است که اشتباهات مالی را کشف و از بروز دوباره آن‌ها جلوگیری کند. همچنین جلوگیری از رشوه و تقلب نیز جزء اهداف بسیار مهم در خدمات حسابرسی به شمار می‌روند.

در این مسیر، شرکت حسابرسی اعتبار شرکت‌ها را بررسی می‌کند تا با مبالغ جعلی ثبت نشوند. همچنین، تمام اطلاعات مالی و معاملات به صورت کامل و دقیق ثبت می‌شوند تا کامل باشند. از دیگر اهداف حسابرسی، تثبیت مالکیت شرکت و سازمان است و این که شرکت‌ها و سازمان‌ها نیز باید تعهدات خود در پرداخت بدهی‌ها را ثبت کنند. در کل، مهم‌ترین اهداف حسابرسی در جلوگیری از فساد سازمان یافته و نیز افزایش بهره‌وری در شرکت و سازمان‌ها خلاصه می‌شود.

مهم ترین استانداردهای حسابرسی

حسابداری و حسابرسی دارای استانداردهای متعددی هستند که شرکت‌های ارائه دهنده خدمات حسابرسی باید این استانداردها را رعایت کنند. مهم‌ترین استانداردهای خدمات حسابرسی به چند دسته کلی تقسیم می‌شوند.

 • اولین دسته در این دسته بندی، استانداردهای حسابرسی عمومی است. شخصی که به عنوان حسابرس فعالیت می‌کند، باید دارای یک مدرک از موسسه‌ای معتبر باشد.
 • دسته بندی دوم، استاندارد حسابرسی میدانی است؛ به این معنی که حسابرس ارشد باید یک برنامه دقیق برای حسابرسان خود داشته باشد تا همه به وظایف خود عمل بکنند. همچنین یک سیستم نظارت داخلی در این زمینه، از تقلب و سوء استفاده جلوگیری می‌کند.
 • دسته بندی سوم، استاندارد گزارشگری است. این بخش، یکی از مهم‌ترین استانداردهای حسابرسی است؛ زیرا حسابرس با تهیه گزارش درست که پس از تکمیل اطلاعات مالی تهیه کرده، می‌تواند کمک بزرگی به شرکت یا سازمان مربوطه کند.

مهم ترین وظایف حسابرس

حسابرس شخصی است که در بهبود وظایف یک سازمان و پیشبرد اهداف آن‌ها تاثیر مهمی دارد. این شخص، وظایف مهمی بر عهده دارد و یکی از مهم‌ترین وظایف یک حسابرس این است که گزارشات مالی را تکمیل و به مدیریت تحویل دهد. این گزارشات در زمینه‌های مختلفی مانند سود، گزارشات مالیاتی یا سرمایه گذاری تهیه می‌شوند.

همچنین، بررسی و تحلیل موضوعات مختلف مالی از جمله وظایف یک حسابرس است تا از بروز مشکلات متعدد در شرکت یا سازمان مربوطه جلوگیری کند.

چرا عقد قراداد با موسسه حسابرسی بهتر از استخدام کارشناس است؟

حال که دو شیوه بهره‌مندی از خدمات حسابرسی را برایتان شرح دادیم، قطعا برایتان سوال است که چرا عقد قرارداد با موسسه حسابرسی بهترین راه خواهد بود؟ البته امروزه استخدام کارشناس، میان کسب و کارها بسیار محبوب است و می‌توان افرادی متخصص را به عنوان حسابدار یا حسابرس در دفتر رسمی هریک از شرکت‌ها مشاهده کرد. اما این امر بستگی به شرایط دارد و می‌تواند برای تمام کسب و کارها متغیر باشد. دلایل بهتر بودن عقد قرارداد با موسسه حسابرسی را برایتان شرح می‌دهیم:

1- موسسه حسابرسی خدمات خود را به صورت تیمی ارائه می‌دهد.

بر هیچ‌کس پوشیده نیست که کار تیمی همواره با کیفیت‌تر، سریع‌تر و بهتر از کار انفرادی خواهد بود. خدمات حسابرسی نیز همین گونه است؛ از آنجایی که خدمات موسسه حسابرسی به صورت تیمی انجام می‌شود و کل پروژه تحت نظر افراد متخصص است، می‌توان گفت دلیلی قاطع برای برتر بودن آن به شمار می‌رود. درصورت استخدام یک فرد کارشناس به عنوان حسابرس کسب و کار، هیچ کار تیمی وجود نخواهد داشت و تمام امور اقتصادی کسب و کار به یک نفر وابسته است.

2- خدمات اقتصادی را برای کسب و کار پشتیبانی می‌ کند.

قطعا در مواردی برای کسب و کارها پیش می‌آید که یک نیاز مقطعی به خدمات دیگر مانند خدمات مالیاتی ایجاد می‌‎شود. با این اتفاق، کسب و کار مجبور خواهد بود فردی دیگر را برای انجام آن استخدام کند؛ با توجه به هزینه‌ای که استخدام افراد متخصص دارد، اصلا خوشایند نخواهد بود. اما موسسه حسابرسی عموما از تمام خدمات مرتبط به امور اقتصادی کسب و کار بهره‌مند است و کسب و کارها می‌توانند در صورت نیاز، از دیگر خدمات این موسسه استفاده کنند.

3- کیفیت کارها در موسسه حسابرسی بالاتر است.

یک موسسه حسابرسی عموما ماهانه خدمات حسابرسی ده‌ها کسب و کار را انجام می‌دهد و تجربه طولانی در حوزه‌های مختلف بازار کار دارد. به همین دلیل انتظار می‌رود کیفیت خدمات بسیار بالایی داشته باشد و بتواند به خوبی خدمات حسابرسی کسب و کارها را انجام دهد. از آنجایی که تمام کسب و کارهای به دنبال انجام شدن خدمات حسابرسی به بهترین نحو و با حداکثر کیفیت هستند، توصیه می‌شود حتما با موسسه حسابرسی قرارداد ببندید.

4- تمام وظایف موسسه حسابرسی در قرارداد ذکر می‌ شوند.

برای تمام کسب و کارها اهمیت دارد که فرد مستخدم و یا موسسه خدماتی طرف قرارداد، تمام وظایف مورد انتظار را به نحو احسن انجام دهند. موارد بسیاری مشاهده می‌ ‎شود که برخی از افراد مستخدم مسئولیت‌ پذیری کافی ندارند و کسب و کار را به مشکلات زیادی دچار می‌کنند. اما از آنجایی که برای استفاده از خدمات موسسه حسابرسی باید قراردادی عقد کرد، می‌توان وظایف مورد انتظار را در آن ثبت کرد تا هیچ‌گونه کوتاهی توسط موسسه صورت نگیرد.

ویژگی‌هایی که رایان محاسبان را به برترین موسسه حسابرسی در ایران تبدیل می‌کنند:

تیم حرفه‌ای و توانمند

تیم رایان محاسبان متشکل از افرادی باتجربه و توانمند در حوزه خدمات حسابرسی است. هرکدام از این افراد ده‌ها سال سابقه کار در حوزه خدمات حسابرسی دارند و می‌توانند به طور کامل خدمات حسابرسی را برای تمام کسب و کارها انجام دهند. امروزه برخی از اعضای اصلی تیم رایان محاسبان، اساتید دانشگاه در این حوزه هستند که از علم و تجربه بالای خود در این حوزه برای ارائه خدمات حسابرسی به کسب و کارها استفاده می‌کنند.

سابقه کار طولانی مدت

شرکت رایان محاسبان سابقه کار بسیار طولانی در حوزه خدمات حسابداری، مالی، مالیاتی و حسابرسی دارد. این شرکت در سال 1379 تاسیس شده و یکی از قدیمی‌ترین موسسات خدماتی در این حوزه در ایران شمرده می‌شود. این سابقه کار طولانی مدت نشان دهنده خدمات باکیفیتی است که دارند؛ زیرا کسب و کارها تنها در صورتی از خدمات یک موسسه حسابرسی در طولانی مدت استفاده می‌کنند که از عملکرد آن راضی باشند.

وجود تنوع در ارائه خدمات

امروزه تمام کسب و کارهای می‌توانند تمام خدمات مورد نیاز خود را برای امور اقتصاد خود از شرکت ما درخواست کنند. زیرا تیم ما به قدری گسترده و پرتعداد است که می‌توانند تمام خدمات را در این حوزه ارائه دهند. وجود خدمات متنوع در رایان محاسبان باعث می‌شود کسب و کارها کار راحتی در استفاده از انواع خدمات مورد نیاز خود داشته باشند.

اهمیت بالای مشتری برای شرکت رایان محاسبان

یکی از ویژگی‌های شرکت حسابداری رایان محاسبان، اهمیت دادن به مشتریان است. هر کسب و کاری که با شرکت ما قرارداد می‌بندد، نیازمند خدمات مختلفی است که انتظار می‌رود این خدمات تمام و کمال ارائه شوند. به همین دلیل شرکت رایان محاسبان برای هر کدام از این کسب و کارها افرادی متخصص را مختص انجام خدمات آن مشخص می‌کند؛ این کار باعث می‌شود تمرکز این افراد به صورت کامل بر روی این کسب و کار جمع باشد و پروژه به بهترین نحو انجام گیرد.

شرکت حسابرسی  یا همان موسسه حسابرسی برای کنترل، اطمینان و شفافیت صورت های مالی و عملیات حسابداری به سازمان ها، شرکا، کسب و کارها و سایر مشاغل حقیقی، حقوقی و دولتی، خدمات حسابرسی و مشاوره حسابرسی ارائه میدهند. 

رایان محاسبان با تجریه و سابقه تخصصی و با کیفیت در این حوزه و عدم وابستگی و حفظ بی طرفی همواره سعی بر افزایش کیفیت فعالیت ها و عملکرد خود نموده است.

وظایف شرکت حسابرسی

حسابداری و حسابرسی از گذشته تاکنون، تغییرات بسیار زیادی داشته و همین تغییرات باعث شده تا افراد حسابدار و حسابرس نیز دانش و اطلاعات خود را به‌ روز کنند. در دنیای امروزی، برخلاف گذشته، اغلب امور مالی و حسابداری توسط نرم‌افزارها و برنامه‌ های حسابداری انجام می‌ گیرد و حسابرسان باید علاوه بر داشتن مهارت و دانش حسابداری، کار با انواع سیستم‌ها و برنامه‌ های حسابداری را نیز فراگیرند تا بتوانند صورت‌حساب‌های ثبت شده در این نرم‌افزار ها را بررسی و کنترل کنند.

جمع‌ آوری اعداد و ارقام یک شرکت، نظارت بر کار حسابداران، بررسی ویژگی‌های مالی شرکت، ارزیابی سیستم‌های مالی و صورتحساب‌ های یک شرکت و تشخیص هر نوع خطا و تقلب و ارائه روش‌هایی برای بهبود سیستم‌های حسابداری از جمله وظایف بسیار مهم حسابرسی می‌ باشد.

وظایف موسسه حسابرسی
حسابرس در شرکت حسابرسی

 حسابرس چه کسی است؟

فرایند انجام عملیات حسابرس مالی شامل چهار مراحل است که به جمع آوری اطلاعات و برنامه ریزی، تعیین عملکرد حسابرسان داخلی، بررسی ارزیابی صحت صورت های مالی، اعلام گزارشات صحت یا عدم صحت گزارش های مالی اشاره می شود. فردی که مسئول انجام عملیات حسابرسی است حسابرس گفته می شود. حسابرسی یک فرد بی طرف و قابل اعتمادی بوده که دارای مدارک و دانش حسابرسی است و سال در این زمینه تحصیل کرده است.

حسابرس وظیفه انجام عملیات حسابرسی به صورت دقیق و کامل را بر عهده دارد.هنگام بررسی گزارش مالی، حسابرسان باید استانداردهای حسابرسی را که توسط یک نهاد دولتی تعیین می‌شود، رعایت کنند. هنگامی که حسابرسان کار خود را کامل کردند، گزارش حسابرسی می نویسند و آنچه را که انجام داده اند توضیح می دهند و نظری را که از کارشان گرفته می شود ارائه می دهند.

عموماً کلیه شرکت های پذیرفته شده در بورس و شرکت های با مسئولیت محدود هر ساله تحت حسابرسی قرار می گیرند. سازمان‌های دیگر بسته به ساختار و مالکیت خود ممکن است درخواست یا درخواست ممیزی کنند.

انواع مختلف حسابرسان

حسابرسان بر اساس وظایف و مسئولیت‌هایی که در شرکت‌ها دارند به سه دسته مختلف و کاملاً متفاوت تقسیم‌بندی می‌شوند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌ پردازیم.

 • حسابرس داخلی

حسابرسان داخلی به عنوان یکی از عضوهای ثابت شرکت‌ها در اغلب کسب‌وکارها و صنایع مشغول به‌کار می‌شوند و در واقع به عنوان واسطی میان هیئت مدیره، اعضای امور مالی و حسابداران شرکت‌ها هستند. حسابرسان داخلی با بررسی اعداد و ارقام و سیاست‌های مالی شرکت‌ها، تمام اشتباهات و تقلب‌های انجام گرفته در صورت‌حساب‌ها را بررسی و کنترل می‌کنند و در صورت نیاز، برنامه‌ای منسجم و مدون برای بهبود شرایط مالی شرکت ارائه می‌دهند. حسابرسان داخلی شرکت‌ها موظفند گزارش‌ های دوره‌ ای، ماهانه و سالانه خود را تهیه کرده و به صاحبان شرکت ارائه دهند.

 • حسابرس دولتی

همان‌ طور که از نام آن‌ها نیز پیداست، بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ های دولتی برای بررسی حساب‌ها و گزارش‌ های مالی خود از حسابرسان دولتی استفاده می‌کنند و بدین صورت امورات مالی خود را کنترل می‌کنند.حسابرس های دولتی برای اطمینان از اینکه صورت‌های مالی به طور دقیق تهیه شده است انجام میشود تا میزان درآمد مشمول مالیات شرکت را نشان دهد و درصورت تقلب آنها را شناسایی کند. همچنین زمانی که شرکا در یک سازمان دچار اختلافات ملی و مالیاتی میشوند به قانون متوصل میشوند تا یک کارشناس بی‌طرفانه به آنها حکم کند.

 • حسابرس مستقل

حسابرسان مستقل به صورت کاملاً مستقل و جداگانه از شرکت‌ های طرف قرارداد، در شرکت‌های حسابداری و حسابرسی فعالیت می‌کنند و به صورت پروژه‌ ای و با عقد قرارداد به حسابرسی شرکت‌ها و کسب‌ و کارهای مورد نظر رسیدگی می‌کنند. حسابرسان مستقل در مقابل فعالیت‌ ها و امورات انجام شده خود، از شرکت‌ ها دستمزد و حق‌ الزحمه دریافت می‌کنند. حسابرسان مستقل، به صورت ماهانه یا سالانه به شرکت‌های مورد نظر مراجعه کرده و گزارش‌ های مالی آن‌ ها را تنظیم و کنترل می‌کنند و در صورت مشاهده هرگونه خطا و تقلبی، درصدد رفع این مشکل بر می‌ آیند.

لازمه استخدام حسابرس در شرکت ها و موسسات

لازمه پیشرفت هر شرکت و سازمانی سازماندهی و بررسی صورت‌ های مالی شرکت مطابق با استاندارد های حسابرسی است.برخی از شرکت‌ ها در کنار استخدام حسابدار متبحر سعی می‌ کنند افرادی را نیز تحت عنوان حسابرس در استخدام خود قرار دهد تا بتوانند به امور حسابداری شرکت نظم و انضباط دهند. برای استفاده از خدمات مختلف می توانید به شرکت رایان محاسبان مراجعه کرده و حسابرسان متخصص را به صورت دوره ای و موقتی استخدام کنید. توجه کنید که حسابرسان مانند حسابداران صورت های مالی را تنظیم نمی‌ کنند و تنها آن ها صورت های مالی را مورد بررسی قرار می‌ دهند تا در حد امکان بتوانند از ایجاد اشتباه در صورت های مالی جلوگیری کنند.

تعریف حسابرسی

پیش از آنکه تعریفی برای حسابرسی داشته باشیم، لازم به ذکر است که حسابرسی کاملاً متفاوت از حسابداری است و افراد نباید این دو را با یکدیگر یکسان بدانند. به بررسی موشکافانه و دقیق تمام اسناد و مدارک و حساب‌ های مالی و مالیاتی یک شرکت یا کسب‌ و کار، حسابرسی گفته می‌شود. حسابرسی توسط فرد حسابرس و به منظور تحلیل و بررسی تمام اسناد و حساب‌ ها و برای جلوگیری از هر نوع اشتباه و یا تقلبی انجام می‌شود. فرد حسابرس باید دانش و تبحر حسابداری و حسابرسی داشته باشد تا بتواند با بررسی صورت‌حساب‌های مالی یک شرکت و مطابقت دادن آن‌ ها با استانداردهای حسابداری، تمام خطاها و تقلب‌ های احتمالی موجود را تشخیص داده و درصدد رفع آن‌ها برآید.

افراد حسابرس باید علاوه بر داشتن سواد و دانش حسابداری و آشنایی با استانداردهای حسابداری، تجربه بسیار بالا و کافی داشته باشد تا بتواند بر تمامی امور مالی و حتی مالیاتی یک شرکت یا کسب‌ و کار نظارت داشته باشند و گزارش‌های درخواستی صاحب شرکت را تهیه کنند. در واقع شغل اصلی افراد حسابرس، نظارت و کنترل دقیق کار حسابداران یک مجموعه است.

موسسه حسابرسی

حسابرسی یک فرایند برنامه ریزی شده و منظم می باشد که باید در زمان مناسبی انجام گیرد. موسسه حسابرسی از موسسات و شرکت های بوده که در زمینه ارائه خدمات مختلف حسابرسی فعالیت می کند. در فرایند حسابرسی اطلاعات به دست آمده کاملا متفاوت است. از طرف دیگر مدیران ارشد باید برای نظارت بر کار حسابداران اشخاصی را استخدام کنند که دارای دانش و تجارب کافی هستند و می‌ توانند صحت اسناد مالی را بررسی کنند. شرکت رایان محاسبان از شرکت های معتبر حسابرسی بوده که دارای حسابرسانی است که در زمینه حسابرسی تجارب کافی دارند.

موسسه حسابرسی چه کاری انجام می دهد؟

حسابرسی و ارزیابی و جمع‌ آوری گزارشات حسابداری و مالی سازمان ها توسط یک شرکت یا موسسه حسابرسی مانند شرکت رایان محاسب آن انجام می گیرد که معمولاً حسابرسی گزارش های حسابداری و مالی سازمان ها به شکل بی‌ طرفانه انجام می شود. اطمینان از عدم وجود اشتباه در گزارشات مالی اهمیت بسیار زیادی دارد و زمانی که بعضی از دارایی ها و محافظت از دارایی های یک سازمان به میان می آید علم حسابرسی معنا پیدا می کند.

حسابرسان به مدیران ارشد شرکت ها و سازمان ها یا ذینفعان و سرمایه گذاران این اطمینان را می دهند که صورت های مالی و حسابداری شرکت ها را به طور کامل بررسی کنند و صحت و کامل بودن این صورت‌ ها به مدیران ارشد اطلاع دهند. این افراد در موسسه حسابرسی مانند شرکت رایان محاسبان فعالیت می کنند.

استانداردهای حسابرسی

همان ‌طور که گفتیم، حسابرسان موظفند به امورات مالی و حسابداری شرکت‌ ها و کسب وکار ها رسیدگی کرده و در صورت مشاهده هر خطا یا تقلبی آن را به هیئت مدیره شرکت اطلاع داده و درصدد رفع این مشکل برآیند. همچنین تهیه گزارش‌های ماهانه، دوره‌ ای و سالانه نیز از جمله مهم‌ ترین وظایف حسابرسان می‌باشند. انجام این امور نیازمند آن است که حسابرسان با استانداردهای حسابرسی آشنا بوده و بتوانند بر اساس آن‌ها تمام امور مربوطه را انجام دهند. استاندار های عمومی گزارشگری، استاندارد عملیات، استاندارد های رسیدگی و استانداردهای ویژه گزارشگری از جمله مهم‌ ترین استاندارد هایی است که هر حسابرس خبره و ماهری باید با آنها آشنایی داشته باشد و بتواند بر اساس آن‌ها به انجام وظیفه خود بپردازد.

عوامل موثر در بررسی حسابرسی شرکت

در بررسی حسابرسی شرکت باید بدانید که ممیزی‌ های منظم به شما امکان می‌دهند عملکرد خود را ردیابی کرده و در طول زمان آن را بهبود بخشید. مزایای دیگر عبارتند از:

 1. اطمینان حاصل کنید که الزامات انطباق خود را برآورده می‌کنید
 2. اطمینان حاصل کنید که داده‌ های حساس را به درستی مدیریت می‌کنید
 3. شناسایی عواملی که مانع بهره وری می‌شوند
 4. ارزیابی ریسک‌ها و حفاظت از دارایی‌ های کلیدی
 5. تست کنترل‌ های داخلی شما

ممیزی داخلی و خارجی

در بررسی حسابرسی شرکت باید بدانید که وقتی به حسابرسی فکر می‌کنید، ممکن است حسابدارانی را تصور کنید که اطلاعات مالی را بررسی می‌کنند. با این حال، این بیشتر در مورد ممیزی‌ های خارجی صدق می‌کند. حسابرسی خارجی به ایجاد اعتبار و قابلیت اطمینان گزارش‌ های مالی کسب‌وکار شما مربوط می‌شود و عموماً به منظور اطلاع دادن به سهامداران و سایر افراد خارج از شرکت شما است.

در مقابل، حسابرسی داخلی ممکن است بر عملکرد مالی شما تأثیر بگذارد، اما تنها به عنوان بخشی از یک تحقیق گسترده‌تر در مورد اثربخشی فرآیند های حاکمیت، مدیریت ریسک و کنترل شما است.

ویژگی شرکت های حسابرسی معتبر

یک موسسه حسابرسی معتبر مانند رایان محاسبان سابقه درخشانی داشته داشته و دارای حسابرسان موفق و با تجربه ای است. موسسات حسابرسی معتبر از حسابرسان خلاق و با تجربه کمک گرفته است تا مراحل کار حسابرسی را با دانش و تجربه خود به صورت جامع و کامل انجام دهند‌. یک موسسه حسابرسی از فناوری روز دنیا بهره گرفته است تا بتواند خدمات بهتری ارائه دهد.

حسابرسانی که در موسسه حسابرسی کار می کنند به تمام جزییات دقت و توجه دارند و در ارائه گزارشات و حسابرسی حساسیت و دقت لازم را به خرج می دهند. یک موسسه حسابرسی در انجام خدمات راه حل های متعدد و مبتکرانه ای به شما برای حل مشکلات مالی ارائه می دهد. یک موسسه و شرکت حسابرسی ارتباط و روابط عمومی خوبی با شرکت های همکار خود دارد. شرکت حسابرسی معتبر در انجام کار های حسابرسی نظم بر قرار کرده است تا کیفیت کار آن ها بالا رود.

حسابرسی مالی خود را به رایان محاسبان واگذار کنید

موسسه حسابرسی

 حسابرسی در رایان محاسبان چگونه انجام میشود؟

 • مدیریت سازمان، گزارش مالی را تهیه می‌کند. باید مطابق با الزامات قانونی و استانداردهای گزارشگری مالی تهیه شود.
 • مدیران سازمان گزارش مالی را تایید می‌کنند.
 • حسابرسان بررسی خود را با به دست آوردن درک درستی از فعالیت‌های سازمان و در نظر گرفتن مسائل اقتصادی و صنعتی که ممکن است در طول دوره گزارش بر کسب و کار تأثیر بگذارد، آغاز می‌کنند.
 • حسابرسان برای هر فعالیت عمده مندرج در گزارش مالی، هر گونه خطری را که میتواند تأثیر قابل توجهی بر وضعیت مالی یا عملکرد مالی داشته باشد، شناسایی و ارزیابی می‌کند و همچنین برخی از اقدامات (موسوم به کنترل‌های داخلی) را که سازمان برای کاهش ریسک اعمال کرده است، شناسایی و ارزیابی می‌کند.
 • بر اساس خطرات و کنترل‌های شناسایی‌شده، حسابرسان آنچه را که مدیریت برای اطمینان از صحت گزارش مالی انجام داده است، بررسی می‌کنند و شواهد پشتیبان را بررسی می‌کنند.
 • حسابرسان سپس قضاوت می‌کنند که آیا گزارش مالی به‌عنوان یک کل، نمای درست و منصفانه‌ای از نتایج مالی و موقعیت سازمان و جریان‌های نقدی آن ارائه می‌دهد و با استانداردهای گزارش‌گری مالی و شرکت‌ها مطابقت دارد یا خیر.

در نهایت، حسابرسان یک گزارش حسابرسی تهیه می‌کنند که در آن نظر خود را برای سهامداران یا اعضای سازمان بیان می‌کنند.

5/5 - (3 امتیاز)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه