موسسه خدمات حسابرسی

رایان محاسبان

خدمات حسابرسی به مجموعه‌ای از فرآیندها و اقدامات اشاره دارد که توسط حسابرسان حرفه‌ای انجام می‌شود تا بررسی دقیق و اعتباری اطلاعات مالی و حسابداری یک شرکت یا کسب و کار را انجام دهند. این خدمات به منظور تضمین دقت و شفافیت در گزارش‌ها و اطلاعات مالی شرکت‌ ها ارائه می‌شود. حسابرسان مستندات مالی را بررسی کرده، اشتباهات و نقص‌ها را شناسایی و گزارش‌ های حسابرسی را تهیه می‌کنند تا به صاحب کسب و کارها اطمینان بدهند که اطلاعات مالی اعلام شده معتبر و قانونی هستند.

خدمات حسابرسی

خدمات حسابرسی یک نیاز اساسی برای اقتصاد هر شرکتی است تا مدیران بتوانند نقدینگی آن را حفظ کنند. اگر نگاهی به تاریخچه دنیای کسب و کار بیندازید، می‌بینید که اختلاس و متمرکز نبودن نقدینگی باعث نابودی بسیاری از کسب و کا رها شده است. این اشتباهات تنها در صورتی رخ می‌دهند که هیچ‌گونه نظارتی بر روی نقدینگی کسب و کار انجام نشود و تمام افراد بتوانند در نقدینگی کسب و کار دخالت کنند. اما کسب و کارها می‌توانند با عقد قرارداد با موسسه حسابرسی، و انجام خدمات حسابرسی خود امکان این اتفاقات را به حداقل برسانند.

برای انجام خدمات حسابرسی، با توجه به حجم و نوع خدمات، در سریع‌ترین زمان و بالاترین کیفیت خدمات خود را ارائه می‌کنیم. جهت شرکتهای متوسط حدود 20 روز زمان می برد.

 • مدیریت سازمان، گزارش مالی را تهیه می‌کند. باید مطابق با الزامات قانونی و استانداردهای گزارشگری مالی تهیه شود.
 • مدیران سازمان گزارش مالی را تایید می‌کنند.
 • حسابرسان بررسی خود را با به دست آوردن درک درستی از فعالیت‌های سازمان و در نظر گرفتن مسائل اقتصادی و صنعتی که ممکن است در طول دوره گزارش بر کسب و کار تأثیر بگذارد، آغاز می‌کنند.
 • حسابرسان برای هر فعالیت عمده مندرج در گزارش مالی، هر گونه خطری را که میتواند تأثیر قابل توجهی بر وضعیت مالی یا عملکرد مالی داشته باشد، شناسایی و ارزیابی می‌کند و همچنین برخی از اقدامات (موسوم به کنترل‌های داخلی) را که سازمان برای کاهش ریسک اعمال کرده است، شناسایی و ارزیابی می‌کند.
 • بر اساس خطرات و کنترل‌های شناسایی‌شده، حسابرسان آنچه را که مدیریت برای اطمینان از صحت گزارش مالی انجام داده است، بررسی می‌کنند و شواهد پشتیبان را بررسی می‌کنند.
 • حسابرسان سپس قضاوت می‌کنند که آیا گزارش مالی به‌عنوان یک کل، نمای درست و منصفانه‌ای از نتایج مالی و موقعیت سازمان و جریان‌های نقدی آن ارائه می‌دهد و با استانداردهای گزارش‌گری مالی و شرکت‌ها مطابقت دارد یا خیر.

در نهایت، حسابرسان یک گزارش حسابرسی تهیه می‌کنند که در آن نظر خود را برای سهامداران یا اعضای سازمان بیان می‌کنند.

یک موسسه حسابرسی معتبر مانند رایان محاسبان سابقه درخشانی داشته داشته و دارای حسابرسان موفق و با تجربه ای است. موسسات حسابرسی معتبر از حسابرسان خلاق و با تجربه کمک گرفته است تا مراحل کار حسابرسی را با دانش و تجربه خود به صورت جامع و کامل انجام دهند‌. یک موسسه حسابرسی از فناوری روز دنیا بهره گرفته است تا بتواند خدمات بهتری ارائه دهد.

حسابرسانی که در موسسه حسابرسی کار می کنند به تمام جزییات دقت و توجه دارند و در ارائه گزارشات و حسابرسی حساسیت و دقت لازم را به خرج می دهند. یک موسسه حسابرسی در انجام خدمات راه حل های متعدد و مبتکرانه ای به شما برای حل مشکلات مالی ارائه می دهد. یک موسسه و شرکت حسابرسی ارتباط و روابط عمومی خوبی با شرکت های همکار خود دارد. شرکت حسابرسی معتبر در انجام کار های حسابرسی نظم بر قرار کرده است تا کیفیت کار آن ها بالا رود.

حسابرسی کاملاً متفاوت از حسابداری است و افراد نباید این دو را با یکدیگر یکسان بدانند. به بررسی موشکافانه و دقیق تمام اسناد و مدارک و حساب‌ های مالی و مالیاتی یک شرکت یا کسب‌ و کار، حسابرسی گفته می‌شود. حسابرسی توسط فرد حسابرس و به منظور تحلیل و بررسی تمام اسناد و حساب‌ ها و برای جلوگیری از هر نوع اشتباه و یا تقلبی انجام می‌شود. فرد حسابرس باید دانش و تبحر حسابداری و حسابرسی داشته باشد تا بتواند با بررسی صورت‌حساب‌های مالی یک شرکت و مطابقت دادن آن‌ ها با استانداردهای حسابداری، تمام خطاها و تقلب‌ های احتمالی موجود را تشخیص داده و درصدد رفع آن‌ها برآید.

افراد حسابرس باید علاوه بر داشتن سواد و دانش حسابداری و آشنایی با استانداردهای حسابداری، تجربه بسیار بالا و کافی داشته باشد تا بتواند بر تمامی امور مالی و حتی مالیاتی یک شرکت یا کسب‌ و کار نظارت داشته باشند و گزارش‌های درخواستی صاحب شرکت را تهیه کنند. در واقع شغل اصلی افراد حسابرس، نظارت و کنترل دقیق کار حسابداران یک مجموعه است.

لازمه پیشرفت هر شرکت و سازمانی سازماندهی و بررسی صورت‌ های مالی شرکت مطابق با استاندارد های حسابرسی است.برخی از شرکت‌ ها در کنار استخدام حسابدار متبحر سعی می‌ کنند افرادی را نیز تحت عنوان حسابرس در استخدام خود قرار دهد تا بتوانند به امور حسابداری شرکت نظم و انضباط دهند. برای استفاده از خدمات مختلف می توانید به شرکت رایان محاسبان مراجعه کرده و حسابرسان متخصص را به صورت دوره ای و موقتی استخدام کنید. توجه کنید که حسابرسان مانند حسابداران صورت های مالی را تنظیم نمی‌ کنند و تنها آن ها صورت های مالی را مورد بررسی قرار می‌ دهند تا در حد امکان بتوانند از ایجاد اشتباه در صورت های مالی جلوگیری کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر فرم را تکمیل نمایید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند

موسسه حسابرسی چیست؟

موسسه حسابرسی، خدمات حسابرسی را به اشخاص حقیقی و حقوقی ارائه می دهد. این خدمات شامل بررسی صحت و تطابق صورت های مالی با استانداردهای حسابداری، ارائه گزارش حسابرسی به ذینفعان و ارائه مشاوره مالی و حسابداری به مدیران شرکت ها می شود.

اطمینان از عدم وجود اشتباه در گزارشات مالی اهمیت بسیار زیادی دارد و زمانی که بحث محافظت از دارایی و موضوعات مالی یک سازمان به میان می آید انتخاب یک موسسه حسابرسی معتبر معنا پیدا می کند.

 

موسسه حسابرسی چه کاری انجام می دهد؟

حسابرسی و ارزیابی و جمع‌ آوری گزارشات حسابداری و مالی سازمان ها توسط یک شرکت یا موسسه حسابرسی مانند شرکت رایان محاسبان انجام می گیرد و حسابرسی به شکل بی‌ طرفانه انجام می شود.

حسابرسان ما به مدیران ارشد شرکت ها و سازمان ها یا ذینفعان و سرمایه گذاران این اطمینان را می دهند که صورت های مالی و حسابداری را به طور کامل بررسی کنند و صحت و کامل بودن این صورت‌ ها را به مدیران ارشد اطلاع دهند.

۲۲ سال سابقه کاری این موسسه حسابرسی 

 • حسابرسی داخلی ، قانونی
 • خدمات مدیریت مالی
 • خدمات حسابرسی مالیاتی
 • ارسال و بررسی اظهارنامه مالیات برامد
 • تجزیه و تحلیل نسبت های مدیریت مالی
 • کنترل اسناد حسابداری و تحریر دفاتر قانونی
 • بررسی و کنترل روند حسابداری و مالی
 • بررسی صحبت ثبت اسناد

معرفی موسسه حسابرسی رایان محاسبان:

تیم رایان محاسبان متشکل از افرادی باتجربه و توانمند در حوزه حسابرسی است که هرکدام از این افراد ده‌ها سال سابقه کار در این حوزه دارند و می‌توانند به طور کامل خدمات حسابرسی را برای تمام کسب و کارها انجام دهند.

امروزه برخی از اعضای اصلی تیم رایان محاسبان، اساتید دانشگاه در این حوزه هستند که از علم و تجربه بالای خود در این حوزه برای ارائه خدمات تخصصی حسابرسی به کسب و کارها استفاده می‌کنند.

رایان محاسبان سابقه کار بسیار طولانی در حوزه خدمات حسابداری، مالی، مالیاتی و حسابرسی دارد. این شرکت در سال 1379 تاسیس شده و یکی از قدیمی‌ترین موسسات خدمات حسابرسی ایران به شمار می‌ رود.

اهمیت بالای مشتری برای موسسه رایان محاسبان

از ویژگی‌های موسسه حسابرسی رایان محاسبان، اهمیت دادن به مشتریان است. هر کسب و کاری که با این مجموعه قرارداد دارد، نیازمند خدمات مختلفی است که انتظار می‌رود این خدمات تمام و کمال ارائه شوند. به همین دلیل ما برای هر کدام از این کسب و کارها افرادی متخصص را مختص انجام خدمات آن مشخص میکنیم. این کار باعث می‌شود تمرکز این افراد به صورت کامل بر روی این کسب و کار جمع شده و پروژه به بهترین نحو انجام شود.

موسسه حسابرسی

مزایای استفاده از خدمات حسابرسی

گاهی برخی از افراد تصور می کنند که خدمات حسابرسی یک هزینه اضافی برای کسب و کارشان می باشد، اما با توجه به مزایایی که برای کسب و کار دربر دارد، می‌توان گفت پرداخت هزینه برای خدمات حسابرسی کاملا ارزشمند است.

کاهش اختلاس و کلاهبرداری

همان طور که ذکر کردیم، همواره احتمال اختلاس، کسب و کارهایی را که هیچ‌گونه نظارتی بر نقدینگی آن وجود ندارد، تهدید می‌کند. خدمات حسابرسی هرگونه امکان کلاهبرداری را در کسب و کار به 0 می‌رساند؛ زیرا موسسه حسابرسی تمام ورودی و خروجی‌های کسب و کار را ثبت می‌کند و در صورت وجود هرگونه کمبود در عملیات مالی کسب و کار، می‌توان به راحتی رد آن را پیدا کرد. درنتیجه نقدینگی کسب و کار در امنیت کامل حفظ می‌شود.

تمرکز سرمایه در گردش

در موارد بسیاری مشاهده می‌شود که سرمایه در گردش کسب و کار به صورت پراکنده خرج می‌شود و مدیریت نمی‌تواند هزینه‌های اضافی را حذف کند. این اتفاق به دلیل عدم وجود سندی است که تمام ورودی و خروجی‌های کسب و کار در آن ثبت شده باشد.

 

نظارت به امور اقتصادی

عدم وجود نظارتی محسوس در حوزه اقتصادی کسب و کار می‌تواند موجب از دست دادن مبالغ زیادی شود. از طرفی دیگر مدیران کسب و کار کانالی ثابت برای نظارت به امور اقتصادی کسب و کار ندارند تا آن را مدیریت کنند. خدمات موسسه حسابرسی همان کانالی است که به مدیران کسب و کار توانایی نظارت بر وضعیت اقتصادی را می‌دهد. این کار می‌تواند حرکتی هوشمندانه برای پیشرفت کسب و کار باشد که سرمایه در گردش آن را متمرکز و کنترل‌شده، نگهداری می‌کند.

مدیریت امور اقتصادی کسب و کار بر اساس اصول صحیح 

پیاده کردن اصول صحیح حسابرسی در امور اقتصادی کسب و کار باعث وجود مزایای بی شماری در آن می‌شود. البته این کار نیازمند مهارت و علم بسیار بالایی است که تنها می‌توان آن را در موسسات حسابرسی مناسب پیدا کرد. اگر بتوانید با یک موسسه حسابرسی مناسب برای انجام خدمات حسابرسی کسب و کار خود قرارداد ببندید، می‌توانید مزایای پیاده شدن اصول صحیح مدیریت اقتصاد را در آن مشاهده کنید.

به طور کلی مهم‌ترین هدف انجام خدمات حسابرسی این است که اشتباهات مالی را کشف و از بروز دوباره آن‌ها جلوگیری شود.

انواع روشهای خدمات حسابرسی

باید بدانید که حسابرسی انواع متفاوتی دارد و هر یک از آن‌ها کاربرد خاص خود را خواهند داشت که در ادامه همین مطلب به بررسی هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت، بنابراین انواع مختلف حسابرسی عبارتند از:

حسابرسی عملیاتی

بررسی فعالیت‌های مالی شرکت در جهت سودآوری و اثربخشی آن، حسابرس، عوامل موثر بر انجام این امر را مورد بررسی قرار می‌دهد.

حسابرسی رعایتی

اطمینان از اجرای قوانین دولتی، سیاست‌ها و کنترل داخلی در شرکتها، هدف آن رعایت احکام و قوانین مربوطه است.

حسابرسی صورتهای مالی

این مورد از مهم‌ترین انواع حسابرسی است که در آن صورت‌های مالی از تمامی جنبه‌ها بررسی و ارزیابی می‌گردند و در نهایت باید طبق اصول، استاندارد، مدارک و شواهد مستند ارائه شود.

حسابرسی داخلی

افرادی که به انجام این کار مشغول هستند گزارشات هفتگی، ماهانه و سالیانه خود را به هیئت مدیره ارائه می‌کنند و همچنین این نوع حسابرسی به صورت درون یا برون سازمانی انجام می‌شود.

حسابرسی قانونی

اگر مدیران و شرکا با اختلافات مالی برخورد کنند می‌توانند از حسابرسی قانونی استفاده نمایند، چرا که این حسابرسی در زمینه تقلب و خطاهای مالی فعالیت می‌کند.

خدمات حسابرسی داخلی چیست؟

حسابرسی داخلی شامل ارزیابی ریسک ها، بررسی فرآیندها و کنترل ها و ارائه توصیه هایی برای بهبود عملکرد کلی عملیات مالی یک سازمان یا شرکت است. 

خدمات حسابرسی داخلی در رسیدن سازمان‌ها و شرکت‌ ها به اهداف خود و اثر بخشی و ارزیابی فرایندهای راهبری سازمان‌ ها فوق العاده مفید می باشد. حسابرسی داخلی در بهبود کنترل‌ های داخلی و مدیریت ریسک در تمامی واحدهای مالی و تجاری شرکت‌ها و سازمان‌ها موثر می باشد.

این خدمات توسط حسابرسان داخلی ارائه شده و به طور مستقیم به هیئت مدیره یا کمیته حسابرسی گزارش می دهند و هدف اصلی آن اطمینان از این است که سیستم های کنترل داخلی یک سازمان به درستی کار کنند و اهداف مورد نظر را به دست آورند.

حسابرسی داخلی می تواند به سازمان ها در زمینه کاهش کلاهبرداری، خطا و سایر مشکلات از این قبیل کمک کند و در زمینه صرفه جویی در هزینه ها، انطباق با مقررات و اصلاح حاکمیت شرکتی موثر است.

انواع حسابرسی داخلی:

 • حسابرسی صورت های مالی جهت بررسی صحت و قابلیت اطمینان صورت های مالی
 • حسابرسی عملیاتی برای بررسی کارایی و اثربخشی فرآیندها و کنترل ها
 • حسابرسی انطباق جهت بررسی انطباق یک سازمان با قوانین و مقررات مربوطه
 • حسابرسی فناوری اطلاعاتجهت کنترل ریسک ها و کنترل های مربوط به سیستم های آی تی

 

چرا عقد قراداد با موسسه حسابرسی بهتر از استخدام کارشناس است؟

حال که دو شیوه بهره‌مندی از خدمات حسابرسی را برایتان شرح دادیم، قطعا برایتان سوال است که چرا عقد قرارداد با موسسه حسابرسی بهترین راه خواهد بود؟ البته امروزه استخدام کارشناس، میان کسب و کارها بسیار محبوب است و می‌توان افرادی متخصص را به عنوان حسابدار یا حسابرس در دفتر رسمی هریک از شرکت‌ها مشاهده کرد. اما این امر بستگی به شرایط دارد و می‌تواند برای تمام کسب و کارها متغیر باشد. دلایل بهتر بودن عقد قرارداد با موسسه حسابرسی را برایتان شرح می‌دهیم:

1- موسسه حسابرسی خدمات خود را به صورت تیمی ارائه می‌دهد.

بر هیچ‌کس پوشیده نیست که کار تیمی همواره با کیفیت‌تر، سریع‌تر و بهتر از کار انفرادی خواهد بود. خدمات حسابرسی نیز همین گونه است؛ از آنجایی که خدمات موسسه حسابرسی به صورت تیمی انجام می‌شود و کل پروژه تحت نظر افراد متخصص است، می‌توان گفت دلیلی قاطع برای برتر بودن آن به شمار می‌رود. درصورت استخدام یک فرد کارشناس به عنوان حسابرس کسب و کار، هیچ کار تیمی وجود نخواهد داشت و تمام امور اقتصادی کسب و کار به یک نفر وابسته است.

2- خدمات اقتصادی را برای کسب و کار پشتیبانی می‌ کند.

قطعا در مواردی برای کسب و کارها پیش می‌آید که یک نیاز مقطعی به خدمات دیگر مانند خدمات مالیاتی ایجاد می‌‎شود. با این اتفاق، کسب و کار مجبور خواهد بود فردی دیگر را برای انجام آن استخدام کند؛ با توجه به هزینه‌ای که استخدام افراد متخصص دارد، اصلا خوشایند نخواهد بود. اما موسسه حسابرسی عموما از تمام خدمات مرتبط به امور اقتصادی کسب و کار بهره‌مند است و کسب و کارها می‌توانند در صورت نیاز، از دیگر خدمات این موسسه استفاده کنند.

3- کیفیت کارها در موسسه حسابرسی بالاتر است.

یک موسسه حسابرسی عموما ماهانه خدمات حسابرسی ده‌ها کسب و کار را انجام می‌دهد و تجربه طولانی در حوزه‌های مختلف بازار کار دارد. به همین دلیل انتظار می‌رود کیفیت خدمات بسیار بالایی داشته باشد و بتواند به خوبی خدمات حسابرسی کسب و کارها را انجام دهد. از آنجایی که تمام کسب و کارهای به دنبال انجام شدن خدمات حسابرسی به بهترین نحو و با حداکثر کیفیت هستند، توصیه می‌شود حتما با موسسه حسابرسی قرارداد ببندید.

4- تمام وظایف موسسه حسابرسی در قرارداد ذکر می‌ شوند.

برای تمام کسب و کارها اهمیت دارد که فرد مستخدم و یا موسسه خدماتی طرف قرارداد، تمام وظایف مورد انتظار را به نحو احسن انجام دهند. موارد بسیاری مشاهده می‌ ‎شود که برخی از افراد مستخدم مسئولیت‌ پذیری کافی ندارند و کسب و کار را به مشکلات زیادی دچار می‌کنند. اما از آنجایی که برای استفاده از خدمات موسسه حسابرسی باید قراردادی عقد کرد، می‌توان وظایف مورد انتظار را در آن ثبت کرد تا هیچ‌گونه کوتاهی توسط موسسه صورت نگیرد.

وظایف موسسه حسابرسی

حسابداری و حسابرسی از گذشته تاکنون، تغییرات بسیار زیادی داشته و همین تغییرات باعث شده تا افراد حسابدار و حسابرس نیز دانش و اطلاعات خود را به‌ روز کنند. در دنیای امروزی، برخلاف گذشته، اغلب امور مالی و حسابداری توسط نرم‌افزارها و برنامه‌ های حسابداری انجام می‌ گیرد و حسابرسان باید علاوه بر داشتن مهارت و دانش حسابداری، کار با انواع سیستم‌ها و برنامه‌ های حسابداری را نیز فراگیرند تا بتوانند صورت‌حساب‌های ثبت شده در این نرم‌افزار ها را بررسی و کنترل کنند.

جمع‌ آوری اعداد و ارقام یک شرکت، نظارت بر کار حسابداران، بررسی ویژگی‌های مالی شرکت، ارزیابی سیستم‌های مالی و صورتحساب‌ های یک شرکت و تشخیص هر نوع خطا و تقلب و ارائه روش‌هایی برای بهبود سیستم‌های حسابداری از جمله وظایف بسیار مهم حسابرسی می‌ باشد.

شرکت حسابرسی  یا همان موسسه حسابرسی برای کنترل، اطمینان و شفافیت صورت های مالی و عملیات حسابداری به سازمان ها، شرکا، کسب و کارها و سایر مشاغل حقیقی، حقوقی و دولتی، خدمات حسابرسی و مشاوره حسابرسی ارائه میدهند. 

رایان محاسبان با تجریه و سابقه تخصصی و با کیفیت در این حوزه و عدم وابستگی و حفظ بی طرفی همواره سعی بر افزایش کیفیت فعالیت ها و عملکرد خود نموده است.

وظایف موسسه حسابرسی
حسابرس در شرکت حسابرسی

 حسابرس چه کسی است؟

فرایند انجام عملیات حسابرس مالی شامل چهار مراحل است که به جمع آوری اطلاعات و برنامه ریزی، تعیین عملکرد حسابرسان داخلی، بررسی ارزیابی صحت صورت های مالی، اعلام گزارشات صحت یا عدم صحت گزارش های مالی اشاره می شود. فردی که مسئول انجام عملیات حسابرسی است حسابرس گفته می شود. حسابرسی یک فرد بی طرف و قابل اعتمادی بوده که دارای مدارک و دانش حسابرسی است و سال در این زمینه تحصیل کرده است.

حسابرس وظیفه انجام عملیات حسابرسی به صورت دقیق و کامل را بر عهده دارد.هنگام بررسی گزارش مالی، حسابرسان باید استانداردهای حسابرسی را که توسط یک نهاد دولتی تعیین می‌شود، رعایت کنند. هنگامی که حسابرسان کار خود را کامل کردند، گزارش حسابرسی می نویسند و آنچه را که انجام داده اند توضیح می دهند و نظری را که از کارشان گرفته می شود ارائه می دهند.

عموماً کلیه شرکت های پذیرفته شده در بورس و شرکت های با مسئولیت محدود هر ساله تحت حسابرسی قرار می گیرند. سازمان‌های دیگر بسته به ساختار و مالکیت خود ممکن است درخواست یا درخواست ممیزی کنند.

انواع مختلف حسابرسان

حسابرسان بر اساس وظایف و مسئولیت‌هایی که در شرکت‌ها دارند به سه دسته مختلف و کاملاً متفاوت تقسیم‌بندی می‌شوند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌ پردازیم.

 • حسابرس داخلی

حسابرسان داخلی به عنوان یکی از عضوهای ثابت شرکت‌ها در اغلب کسب‌وکارها و صنایع مشغول به‌کار می‌شوند و در واقع به عنوان واسطی میان هیئت مدیره، اعضای امور مالی و حسابداران شرکت‌ها هستند. حسابرسان داخلی با بررسی اعداد و ارقام و سیاست‌های مالی شرکت‌ها، تمام اشتباهات و تقلب‌های انجام گرفته در صورت‌حساب‌ها را بررسی و کنترل می‌کنند و در صورت نیاز، برنامه‌ای منسجم و مدون برای بهبود شرایط مالی شرکت ارائه می‌دهند. حسابرسان داخلی شرکت‌ها موظفند گزارش‌ های دوره‌ ای، ماهانه و سالانه خود را تهیه کرده و به صاحبان شرکت ارائه دهند.

 • حسابرس دولتی

همان‌ طور که از نام آن‌ها نیز پیداست، بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ های دولتی برای بررسی حساب‌ها و گزارش‌ های مالی خود از حسابرسان دولتی استفاده می‌کنند و بدین صورت امورات مالی خود را کنترل می‌کنند.حسابرس های دولتی برای اطمینان از اینکه صورت‌های مالی به طور دقیق تهیه شده است انجام میشود تا میزان درآمد مشمول مالیات شرکت را نشان دهد و درصورت تقلب آنها را شناسایی کند. همچنین زمانی که شرکا در یک سازمان دچار اختلافات ملی و مالیاتی میشوند به قانون متوصل میشوند تا یک کارشناس بی‌طرفانه به آنها حکم کند.

 • حسابرس مستقل

حسابرسان مستقل به صورت کاملاً مستقل و جداگانه از شرکت‌ های طرف قرارداد، در شرکت‌های حسابداری و حسابرسی فعالیت می‌کنند و به صورت پروژه‌ ای و با عقد قرارداد به حسابرسی شرکت‌ها و کسب‌ و کارهای مورد نظر رسیدگی می‌کنند. حسابرسان مستقل در مقابل فعالیت‌ ها و امورات انجام شده خود، از شرکت‌ ها دستمزد و حق‌ الزحمه دریافت می‌کنند. حسابرسان مستقل، به صورت ماهانه یا سالانه به شرکت‌های مورد نظر مراجعه کرده و گزارش‌ های مالی آن‌ ها را تنظیم و کنترل می‌کنند و در صورت مشاهده هرگونه خطا و تقلبی، درصدد رفع این مشکل بر می‌ آیند.

استانداردهای حسابرسی

همان ‌طور که گفتیم، حسابرسان موظفند به امورات مالی و حسابداری شرکت‌ ها و کسب وکار ها رسیدگی کرده و در صورت مشاهده هر خطا یا تقلبی آن را به هیئت مدیره شرکت اطلاع داده و درصدد رفع این مشکل برآیند. همچنین تهیه گزارش‌های ماهانه، دوره‌ ای و سالانه نیز از جمله مهم‌ ترین وظایف حسابرسان می‌باشند. انجام این امور نیازمند آن است که حسابرسان با استانداردهای حسابرسی آشنا بوده و بتوانند بر اساس آن‌ها تمام امور مربوطه را انجام دهند. استاندار های عمومی گزارشگری، استاندارد عملیات، استاندارد های رسیدگی و استانداردهای ویژه گزارشگری از جمله مهم‌ ترین استاندارد هایی است که هر حسابرس خبره و ماهری باید با آنها آشنایی داشته باشد و بتواند بر اساس آن‌ها به انجام وظیفه خود بپردازد.

مهم ترین استانداردهای حسابرسی

حسابداری و حسابرسی دارای استانداردهای متعددی هستند که شرکت‌های ارائه دهنده خدمات حسابرسی باید این استانداردها را رعایت کنند. مهم‌ترین استانداردهای خدمات حسابرسی به چند دسته کلی تقسیم می‌شوند.

 • اولین دسته در این دسته بندی، استانداردهای حسابرسی عمومی است. شخصی که به عنوان حسابرس فعالیت می‌کند، باید دارای یک مدرک از موسسه‌ای معتبر باشد.
 • دسته بندی دوم، استاندارد حسابرسی میدانی است؛ به این معنی که حسابرس ارشد باید یک برنامه دقیق برای حسابرسان خود داشته باشد تا همه به وظایف خود عمل بکنند. همچنین یک سیستم نظارت داخلی در این زمینه، از تقلب و سوء استفاده جلوگیری می‌کند.
 • دسته بندی سوم، استاندارد گزارشگری است. این بخش، یکی از مهم‌ترین استانداردهای حسابرسی است؛ زیرا حسابرس با تهیه گزارش درست که پس از تکمیل اطلاعات مالی تهیه کرده، می‌تواند کمک بزرگی به شرکت یا سازمان مربوطه کند.
 •  

عوامل موثر در بررسی حسابرسی شرکت

در بررسی حسابرسی شرکت باید بدانید که ممیزی‌ های منظم به شما امکان می‌دهند عملکرد خود را ردیابی کرده و در طول زمان آن را بهبود بخشید. مزایای دیگر عبارتند از:

 1. اطمینان حاصل کنید که الزامات انطباق خود را برآورده می‌کنید
 2. اطمینان حاصل کنید که داده‌ های حساس را به درستی مدیریت می‌کنید
 3. شناسایی عواملی که مانع بهره وری می‌شوند
 4. ارزیابی ریسک‌ها و حفاظت از دارایی‌ های کلیدی
 5. تست کنترل‌ های داخلی شما

ممیزی داخلی و خارجی

در بررسی حسابرسی شرکت باید بدانید که وقتی به حسابرسی فکر می‌کنید، ممکن است حسابدارانی را تصور کنید که اطلاعات مالی را بررسی می‌کنند. با این حال، این بیشتر در مورد ممیزی‌ های خارجی صدق می‌کند. حسابرسی خارجی به ایجاد اعتبار و قابلیت اطمینان گزارش‌ های مالی کسب‌وکار شما مربوط می‌شود و عموماً به منظور اطلاع دادن به سهامداران و سایر افراد خارج از شرکت شما است.

در مقابل، حسابرسی داخلی ممکن است بر عملکرد مالی شما تأثیر بگذارد، اما تنها به عنوان بخشی از یک تحقیق گسترده‌تر در مورد اثربخشی فرآیند های حاکمیت، مدیریت ریسک و کنترل شما است.

5/5 - (5 امتیاز)