خدمات مالیاتی

اگر شما کسب و کاری را ایجاد کنید، در وهله اول باید مقداری از درآمد خود را به مالیات اختصاص دهید. یعنی در زمان تاسیس کسب و کارها یکی از مهم ترین هزینه ها در برآورد سود و زیان شرکت ، محاسبه مالیات می باشد. گاهی اوقات پرداخت مالیات در شرکت ها به قدری هزینه ها و جریمه های زیادی دارد که باعث دلسردی و عدم ادامه فعالیت کارفرماها میشود. در مقابل شرکت هایی وجود دارند که با کمترین سود ممکن و رعایت امور مالیاتی به بهترین پیشرفت ها دست پیدا میکنند. معافیت های مالیاتی یکی از بهترین راه ها برای کاهش هزینه ها است که هر کسی نمیتواند شامل آن شود. اینکه چگونه و چطور میتوان هزینه های مالیاتی را کم کرد و امور مالیاتی را به بهتریسن نحو ممکن انجام داد ، همگی نیاز به اطلاعات و تخصص بالا در این زمینه دارد.

مالیات چیست؟

قبل از اینکه به سراغ خدمات مالیاتی برویم ، باید مفهوم دقیق مالیات را بدانیم. همانطور که همه شما میدانید دولت های جوامع مختلف برای گذراندن امور کشور و ارائه درست خدمات به مردم نیاز به سرمایه ای دارند. یکی از راه های درآمدی دولت ها دریافت مالیات از مردم میباشد. با توجه به فعالیت هایی که هر شخصی انجام میدهد ، طبق قانون مالیات های هر کشوری، افراد موظف هستند که مالیات مشخص شده را پرداخت کنند و به آبادانی کشور خود کمک کنند. این مالیات نرخ ثابتی ندارد و براساس فعالیت ، جایگاه ، قانون مالیاتی و … مشخص میشود.

خدمات مالیاتی چیست؟

حالا که با مفهوم مالیات آشنا شده اید ، به سراغ خدمات امور مالیاتی میرویم. همه میدانیم در هر شرکتی بخش های مختلفی وجود دارد مثل واحد مالی که خدمات امور مالی را انجام میدهد. که هر کدام وظایف مشخصی دارند. اما آیا در شرکت ها بخش مالیاتی وجود دارد یا اینکه این وظایف به عهده چه کسی است؟

امروزه در اکثر شرکت ها امور مختلف مالیاتی را بخش مالی و حسابداری به عهده دارد و تمامی امور مربوط به مالیات شرکت را بطور کامل انجام میدهد. این امور میتواند شامل اظهارنامه ، دادرسی ، مالیات حقوق و دستمزد و … باشد. حال سوال پیش می آید آیا حسابداران شرکت میتوانند این امر را بطور دقیق انجام دهند؟

در پاسخ به این سوال باید گفت در شرکت های بزرگ با توجه به حجم کاری بالا، اکثر حسابداران شرکت تنها کارهای روزمره که وظایف آنهاست را انجام میدهند و توانایی و زمان انجام امور مالیاتی را ندارند. همین امر موجب شده تا اکثر کارفرماهای این نوع شرکت ها ، کارهای مالیاتی شرکت خود را طبق قراردادی مشخص به شرکت های خدمات مالیاتی واگذار کنند. با این کار خیال خود را از انجام امور مالیاتی راحت میکنند و همه چیز طبق روال پیش میرود.

بطور ساده تر ، به تمامی فعالیت هایی که در خصوص مالیات شرکت ها انجام میشود اعم از تنظیم و ارسال گزارش معاملات فصلی ، محاسبه مالیات بر ارزش افزوده شرکت ها ، مالیات حقوق و دستمزد و …  خدمات مالیاتی گفته میشود و یکی از وظایف شرکت یا همان موسسه حسابداری به حساب می آید.

خدمات مالیاتی شامل موارد زیر میشود:

 • ارسال خدمات وکالت مالیاتی جهت مشاغل و اشخاص
 • اظهارنامه مالیات حقوق، مالیات اشخاص ثالث
 • ارائه راهکارهای مالیاتی جهت کاهش مالیات
 • ارائه مشاوره برای استفاده از معافیت مالیاتی
 • بررسی و رسیدگی به پرونده‌های مالیاتی
 • ارسال اظهارنامه مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی
 • ارسال اظهارنامه مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی
 • ارسال اظهارنامه مالیات اجاره
 • ارائه مشاوره برای کاهش مالیات
 • تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیات حقوق
خدمات مالیاتی

تعرفه خدمات مالیاتی

تعیین نرخ انجام کارهای مالیاتی به وسیله شرکت‌ها و موسسه خدمات مالیاتی به صورت ثابت و با تعریف یک تعرفه خاص انجام نمی‌شود. هر یک از این شرکت‌ها، نرخ خود را بر اساس عوامل مختلفی ارائه می‌دهند که شامل سابقه فعالیت، تجربه کسب‌وکار و کیفیت ارائه خدمات امور مالیاتی می‌شود. این نرخ ممکن است به نوعی از حجم کاری که شرکت متقاضی خدمات دارد (به دلیل افزایش حساسیت و حجم کار) نیز وابسته باشد.

همچنین، نرخ خدمات مالیات به میزان و نوع خدمات درخواستی نیز وابسته است. به‌عنوان مثال، پرکردن اظهارنامه ممکن است نرخ جداگانه‌ای داشته باشد و نرخ دادرسی نیز ممکن است متفاوت باشد. بدیهی است که نرخ این موضوعات نیز به عواملی از قبیل تجربه شرکت ارائه‌کننده سرویس ، سطح پیچیدگی کار، و میزان دقت مورد نیاز بستگی دارد.

مالیات چیست؟

انواع خدمات مالیاتی

خدمات مالیاتی با توجه به بخش های مختلف عملکرد و فعالیت کسب وکارها  در زمینه مالی و حسابداری ، متفاوت میباشد.

 • صورت معاملات فصلی

یکی دیگر از امور خدمات مالیات ، ارسال گزارش معاملات فصلی شرکت ها میباشد. تمامی شرکت ها و کسب و کار ها موظف هستند در پایان هر فصل با توجه به معاملات انجام شده ، صورت معاملات 3 ماه فصل را تهیه کرده و ظرف مدت حداکثر 45 روز از پایان فصل ، به سازمان امور مالیاتی ارسال کنند.

گزارش معاملات فصلی معمولا شامل تمامی فعالیت های مالی حسابداری انجام شده شکت در فصل مد نظر میشود و همراه با اطلاعات هویتی دقیق باید در سامانه مودیان بارگزاری شود.

 • اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

تنظیم و ارسال اظهارنامه مربوط به امور ارزش افزوده یکی دیگر از مهم ترین کارهای مالیاتی میباشد. شرکت ها باید تمامی اطلاعات مربوط به ارزش افزوده شرکت ها را بطور کامل در پایان هر فصل در سامانه مودیان در قسمت مشخص شده بارگزاری کنند. این نوع اظهارنامه با توجه به قانون تا 15 روز پس از پایان فصل مهلت ارسال دارد و ممکن است این زمان تمدید هم شود.

 • اظهارنامه مالیات بر عملکرد

یکی دیگر و حتی میتوان گفت مهم ترین خدمات تخصصی مالیاتی ، اظهارنامه مالیات بر عملکرد شرکت ها میباشد. در واقع میتوان گفت اظهارنامه مالیاتی شرکت ها که عموم مردم حداقل یکبار به گوششان خورده است، همین اظهار نامه هست. در این اظهار نامه تمامی عملکرد کسب و کار ها بطور دقیق بر اساس صورتهای مالی مختلف پس از پایان سال مالی باید در سامانه مودیان در قسمت مشخص شده بارگذاری شود. مهلت ارسال این اظهارنامه مالیاتی، 4 ماه پس از پایان سال مالی میباشد و مودیان فرصت دارند در این مدت اظهارنامه را تهیه و ارسال نمایند. این نوع خدمات مالیاتی بسیار مهم میباشد و در صورت انجام ندادن ممکن است از سوی سازمان امور مالیاتی برای مودیان جریمه اعمال شود.

 • تحریر دفاتر

تحریر دفاتر قانونی کسب و کارها نیز یکی دیگر خدمات مالیات شرکت ها می باشد. همانطور که از نام آن پیداست ، تحریر دفاتر یعنی دفتر روزنامه و باقی دفاتر قانونی شرکت بطور صحیح و دقیق و طبق قانون بررسی و تحلیل شوند. عموما شرکت ها در ابتدای سال مالی به اداره ثبت شرکت ها رفته و دفاتر طراحی شده توسط متخصصین را تحویل گرفته و عملیات شرکت در طول سال مالی را در آن ثبت میکنند و جزو خدمات حسابداری شرکت ها هم محسوب میشود.

مدیران شرکت های بزرگ ، این کار را با تمام جزئیات طی یک قرارداد دقیق به شرکت و موسسه خدمات مالیاتی واگذار میکنند. شرکت و موسسه خدمات امور مالیاتی موظف هستند طبق قرارداد تحریر دفتار قانونی آن شرکت را در طی مدت زمان مشخص شده بطور دقیق انجام دهند و هر گونه کوتاهی ممکن است منجر به جریمه و در نتیجه خسارت به شرکت مربوطه شود .

 • پیگیری پرونده های مالیاتی، دفاع و لایحه نویسی

ممکن است در روند کلی شرکت در سال های گذشته مشکلاتی وجود داشته باشد و سازمان امور مالیاتی شرکت ها را جریمه کند. یکی دیگر از مهم ترین کارهای مالیاتی ، پیگیریپرونده های امور مالیاتی شرکت ها ، دفاع از مودیان در جلسات دادگاه مربوطه و لایحه نویسی است.

مهم ترین ویژگی مشاور مالیاتی یا شرکت های ارائه دهنده کارهای مالیاتی این است تا از تمامی قوانین مالیاتی کشور اطلاع کافی داشته باشد و از حقوق مودی مالیاتی دفاع کند و آنرا محفوظ بدارد.

ممکن است نیاز باشد برای دفاع از حقوق مودی ، مشاور و وکیل مالیاتی ارائه کننده خدمات، در دادگاه حضور یابد.

 • دریافت گواهی نامه ارزش افزوده

قطعا میدانید هنگام خرید کالاها علاوه بر قیمت خود کالا ، یک مبلغ اضافی به عنوان ارزش افزوده آن کالا پرداخت میکنید. اما آیا همه شرکت ها میتوانند این ارزش افزوده را بر روی کالاهای مختلف خود اعمال کنند و از مردم مبلغ اضافی دریافت نمایند ؟

جواب این سوال خیر است. مدیران شرکت ها برای آنکه بتوانند ارزش افزوده بر روی کالاهای خود اعمال کنند، باید گواهینامه ارزش افزوده را دریافت کنند و به آن گواهینامه ثلت نامه ارزش افزوده نیز میگویند. سازمان امور مالیاتی و

 • مشاوره مالیاتی

از آنجایی گه امروزه امور مالیاتی بسیار پیچیده و سخت هستند و ترفند هایی برای وکاهش مالیات و جریمه نشدن وجود دارد ، یکی از بهترین خدمات شرکت های مالیاتی به افراد حقوقی ، مشاوره مالیاتی میباشد. این کارهای مالیاتی میتواند در زمینه های مختلف از جمله نحوه تهیه ، تنظیم و ارسال اظهار نامه مالیاتی در سامانه مودیان باشد.

مشاوره مالیاتی میتواند در بیشتر اوقات شرکت ها را در کاهش هزینه ها و تسریع امور مالیاتی کمک کند و مودیان مالیاتی نباید این مورد را غیرمهم بدانند.

 • گزارش مالیات حقوق پرسنل

یکی دیکر از مهم ترین خدمات مالیاتی ، انجام تمامی امور مربوط به حقوق کارکنان است. از آنجایی که قوانین مربوط به مالیات حقوق و بیمه کارکنان هر سال در حال تغییر است و حتی در طول سال کسورات و مبالغ اضافی در حقوق کارمندان صورت میگیرد، انجام و ثبت این کارها زمان بر بوده و ثبت آنها در صورت های مالی و سامانه مودیان نیز یکی دیگر از کارهای هزینه بر و زمان بر میباشد.

موسسه خدمات مالیاتی تمامی امور مربوط به حقوق پرسنل را به بهترین نحو ممکن و طبق قانون بروز کشور انجام داده و ثبت های مربوطه را در دفاتر مهم شرکت نیز انجام میدهند.

نحوه عقد قرارداد با شرکت خدمات مالیاتی

انجام یک قرارداد خدمات امور مالیاتی به معنای توافق بر بندهایی است که خدمات مورد نیاز مشتری در آن تعیین می‌شوند. نوع قرارداد با شرکت خدمات مالیاتی و جزئیات آن به وابستگی به نوع سرویس درخواستی از شرکت ارائه‌کننده متغیر است. برخی خدمات دارای نرخ ثابت هستند، در حالی‌که برخی دیگر به عوامل مختلفی وابسته می‌شوند.

به عنوان مثال، یک قرارداد خدمات کارهای مالیاتی مرتبط با تهیه و ارسال صورت معاملات فصلی با یک نرخ ثابت و مشخص همراه خواهد بود. اما در مورد خدمات دادرسی مالیاتی، نرخ ممکن است به وضعیت پرونده مالیاتی و همچنین میزان کاهش مالیات پس از مراحل دادرسی مالیاتی وابسته باشد. البته برخی شرکت های خدمات مالیاتی نیز برای دادرسی مالیاتی از نرخ ثابت استفاده می‌کنند.

انواع قرارداد با شرکت های ارائه دهنده خدمات مالیاتی

انواع مختلفی از قراردادهای با شرکت خدمات مالیاتی وجود دارند که بسته به نیازها و شرایط مختلف مشتریان، انتخاب می‌شوند:

 1. قرارداد به صورت پروژه‌ای:

در این نوع قرارداد، شرکت خدمات مالیاتی اسناد و اطلاعات لازم را از مشتری دریافت می‌کند، سپس کارشناسان آن اسناد را بررسی کرده و خدمات مالیاتی مورد نیاز را ارائه می‌دهند. معمولاً افراد با کسب و کارهای کوچک یا حجم کار کمتر از این نوع قرارداد استفاده می‌کنند، همچنین افرادی که به تازگی کسب‌وکار خود را شروع کرده‌اند.

 1. قرارداد به صورت ماهیانه:

در این نوع قرارداد، خدمات مالیاتی به صورت منظم ماه به ماه ارائه می‌شود. این نوع قرارداد برای افرادی که حجم کاری متوسط دارند و به اهمیت انجام منظم امور مالیاتی اهمیت می‌دهند، مناسب است.

 1. قرارداد پشتیبانی با شرکت خدمات مالیاتی:

این نوع قرارداد برای مجموعه‌هایی با حجم کار بالا مناسب است. در این قرارداد، تمام امور مالیاتی با یک هزینه مناسب انجام می‌شود و مشاوران مالیاتی در حین انجام امور، راهنمایی لازم را به مشتری ارائه می‌دهند. این قرارداد برای مجموعه‌هایی با حجم کاری بالا و نیاز به بررسی مداوم امور مالیاتی مناسب است.

در سرتاسر جهان قوانینی وجود دارد تا افرادی که مغایر قوانین مالیاتی عمل کرده‌اند را به شدت محکوم کند. مجموعه‌ای از این دلایل باعث می‌شود تا نیاز به خدمات مالی و خدمات مالیاتی را هرچه بیشتر درک کنیم. برخی از این دلایل را برایتان شرح می‌دهیم:

تشکیل پرونده در سازمان امور مالیاتی  دریافت کد اقتصادی و مشخص‌کردن حوزه مالیاتی 
تهیه، تنظیم و ارسال گزارش‌های معاملات فصلی  تهیه، تنظیم و ارسال اظهارنامه ارزش افزوده 
تهیه، تنظیم و ارسال اظهارنامه مالیاتی  تنظیم و ارسال لیست حقوق و دستمزد کارکنان
پاسخگویی و دفاع از پرونده‌های ارزش افزوده و مالیات عملکرد  استرداد مالیات بر ارزش افزوده

خدمات مالیاتی برای شرکت هایی که فعالیت نمیکنند

این سوال ممکن است برای شما پیش آید که چه تکالیف مالیاتی برای مجموعه‌هایی که فعالیتی ندارند، وجود دارد؟

در این مورد، لازم است بگوییم که تمامی شرکت‌هایی که به دلایل مختلف از جمله ورشکستگی یا نبود انگیزه و… فعالیت خود را متوقف کرده و گردش مالی ندارند، موظف به انجام تمامی اقدامات مالیاتی هستند. علاوه بر این، این شرکت‌ها باید در پایان سال مالیاتی، هنگامی که به مالیات شرکت‌ها رسیدگی می‌شود، نامه عدم فعالیت خود را به اداره مربوطه ارائه دهند.

نکات زیر را در این زمینه مد نظر داشته باشید:

 1. شرکت‌هایی که ثبت شده‌اند اما فعالیتی ندارند، باید پرونده امور مالیاتی خود را تشکیل دهند.
 2. هر شرکتی که در یک سال مشخصی فعالیتی ندارد، باید این موضوع را اعلام کند.
 3. اگر شرکت بدون فعالیت است، باید اظهارنامه مالیات و مالیات بر ارزش افزوده را به صورت سفید تحویل دهد.

توجه داشته باشید که وضعیت عدم فعالیت نیز قابل بررسی است و تخلفات در این زمینه ممکن است منجر به پیگرد قانونی شود.

خدمات مالیاتی | راهی برای کاهش هزینه ها

با توجه به اینکه امروزه امور مالیاتی بسیار گسترده و جدید هستند ، دیگر گرفتن نیرو برای انجام این کارها مخصوصا برای شرکت های بزرگ بصرفه نمیباشد. یکی از بهترین راهکارها همانطور که در متن بالا به آن اشاره شد ، سپردن تمامی کارها به شرکت های ارائه دهنده خدمات مالیاتی است. با توجه به انواع خدماتی که مد نظرتان هست شما میتواند شرکت های خدماتی معتبر را پیدا کرده و بر اساس خواسته های خود طی یک قرارداد تمامی کارهای مربوطه را با خیال راحت به آنها بسپارید.

شرکت های ارائه دهنده خدمات مالیاتی دارای متخصصان با تجربه در زمینه امور مالیات و حسابداری میباشد که تمامی کارهای مربوطه را طبق اصول و قوانین مالیات های مستقیم کشور انجام میدهند.