چگونه مالیات کمتری بدهیم؟ کاهش مالیات با 4 تکنیک

رایان محاسبان

مالیات کمتر

برای پرداخت مالیات کمتر، هر کسب و کاری باید بداند که چگونه از قوانین و مقررات مالیاتی به نفع خودش استفاده کند. در این مطلب برخی از توصیه های مهم و نکات کاربردی آورده شده که به شما کمک میکند تا مالیات کمتری پرداخت کنید.

با توجه به قوانین مالیات کشور مشاغل و کسب و کارها، یک سری تکالیف مالیاتی دارند و باید هزینه ها مالیات تعیین شده توسط سازمان امور مالیاتی را پرداخت کنند.

این موارد تنها راهنمایی‌های کلی هستند و برای درک بهتر و اخذ مشاوره دقیق‌تر، توصیه می‌شود با یک حرفه‌ای مشورت کنید. همچنین، مهم است که همیشه قوانین مالیاتی را رعایت کنید و از انجام هرگونه فرار مالیاتی که ممکن است منجر به جریمه‌های سنگین شود، خودداری نمایید.

برای شرکت ها و کسب و کارهای مختلف این موضوع اهمیت زیادی دارد تا بتوانند مالیات کمتر را پرداخت کنند. هر چقدر افراد حقیقی و حقوقی در زمینه امور مالیاتی به درستی عمل کنند، از جریمه های مالیاتی در امان خواهند بود. به همین دلیل پرداخت مالیات کمتر برای اشخاص حقیقی و حقوقی نقش پر رنگی ایفا می کند؛ به این ترتیب یک سری روش ها وجود دارد که باعث می شود تا مالیات کمتری پرداخت کنید که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

چگونه مالیات کمتری بدهیم؟ در این مطلب 4 تکنیک ارائه شده و در ادامه راهکارهای کم کردن مالیات به صورت کاربردی و عملی نیز در پاسخ به همین سوال ارائه شده است.

برای کاهش مالیات همچنین میتوانید هزینه های درمانی، بیمه عمر، حوادث طبیعی، کمک به موسسات خیریه و تحصیل فرزندان راارائه دهید. ولی برای استفاده از این هزینه های باید اظهارنامه مالیاتی ارائه دهید و از تبصره ماده 100 هم نمیتوانید استفاده کنید.

کاهش مالیات با 4 تکنیک

تکنیک 1: اینتا کد درست متناسب با شغل خود انتخاب کنید. چرا که اینتا کد مبنای محاسبه مالیات شماست.

تکنیک 2: انتخاب درصد برای فعالیت های مختلف، زمان ثبت نام کد اقتصادی است. به این صورت که اگر هم کار خدماتی و هم کار فروش انجام میدهید عمده درصد خود را فروش تعیین کنید، چراکه کارهای خدماتی مالیات بیشتری دارد.

تکنیک 3: حساب بانکی که با آن فعالیت اقتصادی انجام میدهید را به سازمان امور مالیاتی معرفی کنید و حساب های شخصی و تراکنش های آن را از حساب تجاری جدا کنید.

تکنیک 4: پرونده انفرادی خود را به پرونده مشارکتی و دو نفره تبدیل کنید. با این کار از تعداد معافیت مالیاتی بیشتری استفاده میکنید. ضمنا از نرخ های مالیاتی کمتری نسبت به پرونده انفرادی استفاده خواهید کرد. همچنین ایجاد شرکت حقوقی و ثبت شرکت می‌تواند مزایای مالیاتی زیادی برای شما داشته باشد و میتوانید بسیاری از هزینه های شرکت خود را ثبت کنید و مالیات خود را کاهش دهید.

پرداخت مالیات کم تر با روش های قانونی

یک سری روش ها وجود دارد که شما می توانید با انجام آن ها، به صورت قانونی مالیات کم تری پرداخت کنید. متاسفانه یک سری کسب و کارها به دنبال روش های غیر قانونی هستند که در صورت انجام آن، سازمان امور مالیاتی کشور آن ها را بررسی کرده و کسب و کار متخاطی را با جریمه های سنگین رو به رو می کند.

به همین دلیل افراد حقیقی و حقوقی بهتر است از تکنیک های کاهش مالیات استفاده کنند که عبارتند از:

  • بررسی و تحویل اظهارنامه مالیاتی در زمان مقرر شده

اظهارنامه مالیاتی در روند ارائه و پرداخت مالیات نقش پر رنگی ایفا می کند. اظهارنامه مالیاتی به نوعی فرم گفته می شود که افراد حقیقی و حقوقی باید در هر دوره مالی، میزان درآمد و دارایی های خود را در آن مشخص کرده و به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال کنند. فرم اظهارنامه مالیات به وسیله سازمان امور مالیاتی کشور بررسی شده و تکالیف مالیاتی مشخص می گردد.

پر و ارسال نمودن اظهارنامه مالیاتی یک زمان مشخصی دارد، چنانچه مودیان در زمان مقرر شده اظهارنامه خود را پر کنند و به سازمان ارسال نمایند، می توانند در سال های بعدی مالیات کم تری پرداخت نمایند؛ چرا که اداره مالیات برای این دست از مودیان جوایزی مانند کاهش مالیات در نظر می گیرد.

لازم به ذکر است که اگر اشخاص حقیقی و حقوقی به مدت 36 ماه یا سه سال متوالی، اظهارنامه خود را در زمان گفته شده، ارسال نمایند و تکالیف مالیاتی خود را انجام دهند، 5 درصد از تمام مبلغ مالیات درنظر گرفته شده برای آن ها در طول این سه دوره، بهشان تخفیف داده می شود.

  • بررسی و ارائه استهلاک اموال و سرمایه ها

یک سری از کسب و کارها و افراد حقیقی یک سری دارایی ها دارند، به عنوان مثال ماشین آلات و ابزارهایی که از آن ها استفاده می کنند که با گذشت زمان از کارکرد اولیه آن ها کاسته می شود، صاحبان کسب و کار برای کاهش مالیات می توانند مدارکی از بررسی و محاسبه استهلاک این لوازم و دارایی ها ارائه دهند تا از تخفیفات مالیاتی برخوردار شوند.

محاسبه و ثبت استهلاک دارایی ثابت با رعایت مقررات و ضوابط باعث کاهش و کم شدن مالیات شما میشود. خیلی از شرکت ها استهلاک را محاسبه نمیکنند و یا عددی حدودی ثبت میکنند و اگر به صورت صحیح ثبت شود باعث کاهش نرخ مالیات به صورت قانونی میشود.

  • پرداخت مالیات در زمان مشخص شده

سازمان امور مالیاتی کشور، برای مودیانی که در زمان مقرر شده مالیات خود را پرداخت می کند، کاهش مالیات در نظر می گیرد. کسب و کارها و افراد حقیقی که به مدت سه سال، مالیات خود را سر موقع پرداخت کنند، می توانند مالیات کم تری پرداخت نمایند و این میزان را اداره امور مالیاتی کشور مشخص می کند.

  • بررسی و ارائه درآمدهای سالیان قبل

یکی دیگر از روش هایی که می توانید مالیات کمتر پرداخت کنید، این است که ورودی مالی سالیان گذشته خود را نیز در اظهارنامه به سازمان امور مالیات تحویل دهید.

لازم به ذکر است که اگر افراد حقیقی و حقوقی میزان ورودی مالی خود را کمتر از درآمد امسال خود ثبت کنند، سازمان امور مالیاتی یک سری کارشناس و بازرس به منظور بررسی مشخص می کند و اگر اختلافی وجود داشته باشد، مودی را جریمه مالیاتی می کنند.

به همین دلیل برای کاهش میزان مالیات بهتر است که افراد حقیق و حقوقی درآمد سال گذشته خود را نیز به صورت صحیح ثبت نمایند.

  • اشتراک گذاری درآمد با افراد مطمئن

یکی دیگر از تکنیک هایی که مودیان پیشنهاد می شود تا با انجام آن مالیات کمتر پرداخت کنند، اشتراک گذاری میزان درآمد و ورودی ها دیگر افراد است که به آن ها اطمینان دارند. بدون شک هر چقدر میزان ورودی ها و درآمدهای مالی بیشتر باشد، میزان مالیات هم بالاتر خواهد بود. به همین دلیل صاحبان کسب و کار و افراد حقوقی می توانند یک سری افراد به عنوان کارکنان به سازمان امور مالیاتی ارائه داده و سپس میزان ورودی مالیاتی خود را مشترک شوند و در این صورت میزان مالیات کاهش پیدا خواهد کرد.

  • بررسی قوانین مرتبط با معافیت های مالیاتی

در هر دوره مالی، سازمان امور مالیاتی کشور یک سری قوانین جدید را تعیین می کند و همین طور موارد مرتبط با معافیت های مالیاتی را مشخص می کند که هزینه آن ها می تواند کاهش و یا افزایش پیدا کند. بنابراین برای مودیان بهترین کار این است که هر ساله جدیدترین قوانین مالیات را بررسی کرده تا ببینند، مشول معافیت مالیاتی می شوند یا خیر، به همین دلیل این موارد اهمیت زیادی دارد.

راهکارهای کم کردن مالیات به صورت کاملا اجرایی و عملی

کم کردن مالیات عموما با راهکارهای قانونی درست امکان پذیر است، توجه داشته باشید مشاوره با متخصص در همه امور راهکار بهتری خواهد بود. که در این خصوص میتوانید با همکاران ما در رایان محاسبان در ارتباط باشید.

برای کم کردن و کاهش مالیات به نکات ذیل توجه ویژه داشته باشید:

مودی قانونمند باشید چراکه در ماده ۱۸۹ قانون مالیات های مستقیم گفته شده که اگر مودی ترازنامه و سود و زیان و دفاتر و اسناد و مدارکش مورد قبول اداره مالیاتی قرار گرفته باشد و اظهارنامه های مالیاتی را به موقع ارسال کرده باشد و مالیات هایش را به موقع پرداخت کرده باشد و به هیئت حل اختلاف مالیاتی نرفته باشد، درصد تخفیف برای اصل مالیات سه سال را برای مودی لحاظ میکند و میتواند آن را از دارایی پس گرفته و یا برای سالهای بعد منظور کند.

جمع آوری اسناد و مدارک و مستندات، ثبت و اظهار هزینه‌های جاری و روزمره، نیز علاوه بر فاکتور های رسمی در افزایش هزینه های قابل قبول مالیاتی کمک کرده و باعث کاهش مالیات شما میشود. نکته خیلی مهم این که حتما در سرفصل مناسب هزینه خودش ثبت شود. پس مدارک و مستندات در حد عرف نگهداری شود.

معافیت‌های مالیاتی زیادی و بخشودگی های مالیاتی مختلفی برای فعالیت‌های برخی اصناف و مشاغل وجود دارد و اگر استفاده شود باعث کم شدن مبلغ مالیات خواهد شد. که در این خصوص هم میتوانید از حوزه مالیاتی سوال کنید و یا از مشاور مالیاتی کمک بگیرید.

مبلغ درآمد در اظهارنامه مساوی یا بیشتر از سال قبل باشد. حتما باید دقت کنید که درآمدی که در اظهارنامه زده میشود، کمتر از سال قبل نباشد و یا مساوی باشد یا بیشتر باشد. اگه کمتر باشد احتمال اینکه رسیدگی مالیاتی شود بسیار زیاد خواهد بود.

توجه کنید اگر درآمد ابرازی صحیح نباشد بخشودگی ها و معافیت ها دیگر تعلق نمیگیرد.  اگر اداره مالیات درآمد ابرازی را قبول نکند و رسیدگی مالیاتی شود به مالیات تشخیص داده ۳۰ درصد جریمه کتمان درآمد اضافه میشود. این جریمه هم غیر قابل بخشودگی خواهد بود.

چرا پرداخت مالیات اهمیت دارد؟

مالیات یکی از اصل های ورودی مالی دولت ها محسوب می شود که می تواند برای پرداخت هزینه ها و برآورد نیازهای دولت کمک زیادی کند. مالیات با توجه به قوانین سازمان امور مالیاتی کشور به دو دسته مالیات مستقیم و غیر مستقیم دسته بندی می شود. مالیات غیر مستقیم به دسته مبالغی می گویند که برای خدمات و محصولات در نظر گرفته می شود. در صورتی که مالیات مستقیم به آن دسته هزینه هایی گفته می شود که به وسیله اداره مالیاتی مشخص شده و صاحبان کسب و کار و اشخاص حقوقی باید با توجه به آن ها اظهارنامه مالیاتی خود را پر کرده و تحویل دهند.

دولت از مالیاتی دریافتی خود برای بررسی و رفع نیازها بهره می گیرد تا رفاه مردم را فراهم کند.

از طرفی کسب و کارها و افراد حقیقی با توجه به نرخ مالیات و ورودی های مالی شان، سعی بر این دارند تا به صورت قانونی میزان مالیات خود را کاهش دهند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه