جرایم مالیاتی چیست؟ راهکارهای عملی جهت کاهش و بخشودگی جریمه

رایان محاسبان

جرایم مالیاتی

جرایم مالیاتی موضوعی است با اهمیت که در صورت عدم انجام تکالیف مالیاتی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی، از سوی سازمان امور مالیاتی اعمال می‌شود و همچنین به منظور تشویق مودیان در انجام تکالیف و وظایف قانونی برخی تشویقات مالیاتی نیز در نظر گرفته شده است.

کلیه افراد حقیقی و کسب و کارها با توجه به ورودی مالی که دارند باید مالیات پرداخت کنند و عدم پرداخت و یا دیرکرد در پرداخت از سوی آن ها باعث ایجاد جرایم می گردد.

طبق ماده 247 قانون مالیاتهای مستقیم این 7 مورد جرم مالیاتی محسوب می شود:

 1. شرکت هایی که دو دفتره هستند و یک سیستم واقعی و یک سیستم برای گزارش به دارایی دارند.
 2. شرکت‌هایی فعالیت خود را پنهان می‌کنند یا درآمد حاصل از این فعالیت را کتمان می‌ کنند.
 3. افرادی که معاملات خود را به نام اشخاص دیگری می زنند.
 4. کسانی که از کارت بازرگانی دیگران استفاده می‌کنند.
 5. اشخاصی که از دسترسی مامور مالیاتی به اطلاعات ممانعت می کنند.
 6. کسانی که مالیاتهای تکلیفی خود را کسر نکنند یا نسبت به پرداخت مالیات ارزش افزوده به دارایی اقدام نکنند.
 7. افرادی که 3 سال متوالی تکالیف مالیاتی خود را انجام ندهند.

البته ممیز مالیاتی فقط اجازه دارد این موارد را گزارش کرده و مرجع تشخیص جرم قوه قضاییه است.

در این راستا دولت سعی می کند تا قوانینی مشخص و معین به منظور دریافت این مبالغ در نظر بگیرد و مودیان مالیاتی را ملزم به پرداخت مالیات کند، در نتیجه بر روی موضوع جرایم مالیاتی تاکید زیادی دارد؛ چرا که عدم پرداخت و یا دیرکرد در پرداخت مالیات از سمت اشخاص حقیقی و حقوقی سبب ایجاد کم و کاستی در منابع دولت می شود.

در چنین مواقعی، اکثریت مدیران کسب و کار به دنبال کاهش جرایم مالیاتی خود هستند تا بخشی از سود خود را حفظ کنند. در این میان، سوالی پیش می‌آید که آیا اصلا راهی برای کاهش جرائم مالیاتی کسب و کار وجود دارد یا خیر؟

سازمان امور مالیاتی کشور برای هر مودی یک سری وظایف را به نسبت زمینه فعالیت و شغلی که دارد تعیین کرده تا آن ها را انجام دهد. در غیر این صورت برای آن جرایم مالیاتی در نظر می گیرد. این جرایم می تواند با توجه به یک سری المان های دیگر مانند کتمان درآمد، هزینه های غیر صحیح و غیر واقعی و یا عدم ارسال اظهارنامه در زمان گفته شده باشد که منجر شده تا اشخاص حقیقی و حقوقی از معافیت های مالیاتی محروم گردند و گاها با اعترض مالیاتی هم حتی پذیرفته نشده و تشویق های مالیاتی شامل مودی نمی شود.

از طرفی جرایم مالیاتی و تشویقات به این منظور ایجاد شده اند تا کسب و کار ها در زمان معین شده مالیات خود را پرداخت کنند و از جمله این تشویقات می توان به تخفیفات مالیاتی، امتیازات مالیاتی و … اشاره نمود که با هدف ایجاد انگیزه و ایجاد نظم در پرداخت مالیات انجام می گیرد.

جرایم مالیاتی بر ارزش افزوده چقدر است؟

مالیات بر ارزش افزوده جرایم مخصوص به خودش را دارد چرا که در بین قوانین مالیاتی، یک سری از جریمه ها مخصوص عدم پرداخت سر وقت این مالیات و یا عدم ثبت اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده است. که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. جریمه به میزان دو برابر مالیات و یا یک میلیون تومان در زمانی که شخص حقیقی یا حقوقی، مراحل ثبت نام در سامانه مالیات بر ارزش افزوده را انجام ندهد.
 2. به مقدار دو برابر مالیات در زمانی که فروشنده محصول و خدمات معاف از مالیات، اقدام به دریافت مالیات معاف نموده و یا شخصی در خارج از مسئولیت، مالیات دریافت کند.
 3. به میزان دو درصد در هر 30 روز به نسبت مالیات و عوارض پرداخت نشده و یا تاخیر در آن در نظر گرفته می شود.
 4. جرایمی به مقدار 9 درصد میزان ارزش معاملاتی که ثبت نشده اند و یا 9 درصد از ارزش پلاتین و طلا در زمانی که ورودی مالی فرد معاف از مالیات به میزانی برسد که شامل مالیات شده و اما آن را ثبت نکند و یا این که درآمد خود را غیر صحیح و غیر واقعی در اظهارنامه شرح دهد.
 5. زمانی که فرد حقیقی یا حقوقی درآمد خود را کتمان کند و یا این که ورودی مالی خود را نادرست شرح دهد، جریمه ای حدودا 2 برابر مالیات وی برای او در نظر گرفته می شود.

( لازم به ذکر است که عدم پرداخت به موقع مالیات و مسائل و مشکلات مرتبط با امور مالیاتی می تواند منجر به ممنوع الخروجی مالیاتی فرد شود، بنابراین باید در کم ترین زمان ممکن مسائل مرتبط با جرایم مالیاتی حل و پیگیری شود، شما می توانید این کار را از طریق رایان محاسبان انجام دهید.)

انواع جرایم مالیاتی و بررسی میزان آن

برای خیلی از کسب و کار ها و اشخاص حقیقی این سوال ایجاد می شود که جرایم مالیاتی دقیقا به چه صورت محاسبه می شود؟ باید بگوییم که فصل 7 از باب 4 قانون مالیاتهای مستقیم دقیقا به جرایم مالیاتی اشاره دارد و شرایط مختلف را در آن ذکر کرده است.

ماده 182 قانون مالیات مستقیم ذکر می کند، افرادی که طبق قوانین و مقررات باید مالیات دیگران را پرداخت کنند و همین طور، هر فردی که پرداخت مالیات دیگری را ضمانت کرده است، اگر فرد تکالیف این قانون را انجام ندهد، مشمول جریمه شده و با توجه به بدهی، مطابق با قوانین اجرای مالیات برای آن ها جرایم تعیین خواهد شد.

در نتیجه شرکت ها، سازمان ها و مشاغل آزاد باید با توجه به نوع فعالیت خود، انواع مالیات بر دارایی و بردرآمد را پرداخت نمایند و سازمان مالیات نیز به منظور اجرای بهتر و سریع تر این قانون، جرایم مالیاتی پیاده سازی را می کند.

جدول میزان انواع جرایم مالیاتی و بررسی آن ها

عدم تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتیاشخاص حقیقی 10% مالیات اشخاص حقوقی 30% مالیات
پرداخت نکردن مالیات در زمان مشخص شده2.5 درصد برای هر ماه دیرکرد
عدم بررسی و تسلیم اظهارنامه از سمت مدیران اشخاص حقوقی%2 سرمایه پرداخت شده افراد حقوقی در تاریخ معین
هزینه های نادرست و غیر واقعی در اظهارنامهافراد حقوقی 30% و اشخاص حقیقی 10%
مدیران تصفیه 20 درصد
ارسال نکردن فهرست قراردادهای مرتبط با پیمانکارییک درصد کل هزینه قرارداد
دفاتر اسناد رسمی 20 درصد مالیات
مالیات تکلیفی10 درصد مالیات و 2.5 درصد برای هر ماه دیرکرد

مهم ترین جرایم مالیاتی اشخاص حقوقی

با توجه به قوانین وضع شده در سازمان امور مالیاتی کشور ایران، نه تنها افراد حقیقی بلکه همه مجموعه ها، شرکت ها و سازمان هایی که ثبت شده اند، باید مالیات پرداخت کنند، حتی شرکت هایی که فعال نبوده و ورودی مالی ندارند نیز باید به سازمان اظهارنامه ارسال نمایند.

جرایم مالیاتی اشخاص حقوقی به منظور عدم پرداخت آن ها و انجام ندادن تکالیف مالیاتی شان اجرا می شود که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • تنظیم و ارسال نکردن اظهارنامه در زمان مشخص: اگر اظهارنامه مالیاتی خود را برای سازمان امور مالیاتی ارسال نکنید جریمه‌ خواهید داشت. جریمه‌هایی که برای عدم ارسال اظهارنامه در نظر گرفته شده است بسیار بالا است و ضرر بسیاری را به شما وارد می‌کند. با توجه به قانون اگر از تاریخ مشخص شده گذشته باشد و اظهارنامه مالیاتی به دست سازمان امور مالیاتی نرسیده باشد باید جریمه آن پرداخت شود.
 • جرایم مالیات عملکرد: به صورت سالیانه مدیران شرکت‌ها باید یک گزارش کامل از تمام هزینه‌ها و درآمد خود به سازمان امور مالیاتی ارائه دهند. با توجه به ماده 190 قانون هر شخص که در سال اقدام به پرداخت جریمه مالیات عملکرد نکند یا بعد از زمان اعلام شده آن را بپردازد باید علاوه بر هزینه اعلام شده برای جریمه 2.5 درصد مبلغ بیشتر بپردازد. به ازای هر ماهی که پرداخت جریمه مالیات عملکرد عقب بی افتد، میزان این درصد افزایش خواهد یافت.
 • عدم بررسی و ارسال ترازنامه: در صورت عدم ارسال حساب سود و زیان‌ و ترازنامه به سازمان مالیاتی مرتکب جرم شده‌اید و باید جریمه آن را بپردازید. با توجه به قانون مالیات‌ افرادی که ارسال ترازنامه و حساب سود و زیان‌ شرکت را در تاریخ مشخص شده ارسال نکنند مشمول جریمه‌های مالیاتی این بخش می‌شوند. جریمه در نظر گرفته شده برای عدم ارسال ترازنامه 20 درصد مالیات می باشد.
 • پرداخت نکردن مالیات تکلیفی: در خصوص عدم پرداخت مالیات تکلیفی نیز جریمه در نظر گرفته شده و هر فرد حقیقی یا حقوقی که در اجرای مقررات کوتاهی کند باید جریمه 10 درصد مقدار مشخص شده پرداخت شود. به ازای هر ماه که این جریمه پرداخت نشود 2.5 درصد این هزینه افزایش میابد.
 • ایجاد ورودی و ثبت هزینه و درآمد غیر واقعی در اظهارنامه: یکی دیگر از جرایم مالیاتی مربوط به جریمه ثبت درآمد غیر واقعی است. در اظهارنامه‌ های مالیاتی باید درآمد واقعی خود را به ثبت برسانید در غیر این صورت جریمه خود را می‌بایست بپردازید. با توجه به قانون مالیات‌های مستقیم در ماده 194 کسانی که اظهارنامه شان در حال بررسی است و مبلغ ثبت‌ شده در اظهارنامه با واقعیت تفاوت داشته باشد مشمول جریمه‌های مالیاتی خواهند شد. این موضوع تحت عنوان ایجاد و ثبت مبالغ غیر واقعی جاری در اظهارنامه شناخته می شود.
 • جرایم مدیر تصفیه: اگر صاحبان کسب‌ و کار یا آن شرکت اموال و دارایی‌های یک فرد حقوقی را قبل از تصفیه امور مالیاتی تقسیم کند مرتکب جرم شده و باید بهای آن را بپردازد. با توجه به قانون 20 درصد مالیات می باشد و سهامداران در صورت نیاز به تقسیم سهام و یا تغییرات باید به اداره مالیات مراجعه کنند
 • جریمه لیست حقوق و دستمزد: این مورد از جرایم مالیاتی در صورتی رخ می‌دهد که کارفرما یا مدیر آن شرکت اقدام به ارسال صورت‌ حساب‌های حقوق و دستمزد و هزینه‌ها نکرده باشد. اگر فرد این صورت‌ حساب‌ها را در تاریخ مشخص شده ارسال نکند با توجه به قانون مالیات‌های مستقیم ماده 197 مشمول جرم شده و باید جریمه آن را بپردازد. در این ماده نوشته شده 2 درصد جریمه برای حقوق پرداختی و برای پیمانکاری 1 درصد خواهد بود.

بخشودگی جرایم مالیاتی و شرایط آن

بخشودگی جرایم مالیاتی

بخشودگی جرایم مالیاتی بخش نامه هایی است که که اداره امور مالیاتی با رعایت کردن و در نظر گرفتن شرایطی خاص، برای بعضی از جرایم مالیاتی صادر می کند.

یکی از ویژگی های مهم بخشودگی جرایم مالیاتی این است که این موارد در متن قانون منتشر و بیان نمی شود. بلکه در صورت لزوم و بر اساس شرایط مودیان مالیاتی و با در نظر گرفتن شروطی خاص، این قوانین توسط اداره امور مالیاتی در بخش نامه ها تعیین و ابلاغ می شود.

با توجه به این که مالیات یکی از ارکان مهم در دولت محسوب می شود و به منظور تشویق اشخاص حقیقی و حقوقی یک سری موارد را در نظر می گیرد، به عنوان مثال در سال 1399 این سازمان بخشنامه ای صادر نمود و کسب و کارهایی که از “کرونا” آسیب دیده بودند را را جزء مشمولان بخشودگی جرایم مالیاتی قرار داد.

اشخاص حقیقی و حقوقی در داخل کشور ما، با توجه به ماده 190 قانون مرتبط با مالیات مستقیم، اگر قبل از رسیدن زمان پرداخت، تکالیف مالیاتی خود را انجام دهند، تشویق شده و با توجه به این ماده در پرداخت های سر وقت مالیات، یک درصد از مبلغ پرداخت شده به عنوان پاداش در نظر گرفته می شود.

توجه داشته باشید برخی جرایم که به طور کل غیر قابل بخشش هست و وزیر اقتصاد و رئیس سازمان هم نمیتوانند وارد بخشودگی این موضوعات شوند و مثل اصل مالیات باید پرداخت شوند. اما برخی موارد که قابل بخشیدن هستند و اگر مودی اقدام به پرداخت کند، در برخی موارد به عنوان مثال خود قانون مصوب کرده که 40 درصد تخفیف شامل آن شود و شامل حال همه خواهد شد.

در خصوص برخی بخشش های دیگر که سازمان امور مالیاتی خودش اختیار دارد در مواردی بخشنامه می کند و همه مدیران مالیاتی موظف به اجرای آن هستند. اما در بعضی موارد جرایم قابل بخشش به مدیران مالیاتی تفویض اختیار می شود و در آن به عنوان مثال تا 80 درصد و یا 100 درصد تفویض اختیار می نماید، که مدیران مالیاتی بر اساس سوابق و خوش حسابی مودی می توانند حداکثر تا این درصد های اعلام شده تخفیف اعمال کنند.

همین طور کسانی که به صورت 36 ماه پشت سر هم مالیات خود را سر وقت و بدون مراجعه به هیات های حل اختلاف مالیاتی تسویه نمایند، به آن ها تخفیفات مالیاتی تعلق خواهد گرفت.

البته لازم به ذکر است که اگر مالیات در زمان مقرر شده پرداخت نشود، جریمه برای آن ها در هر ماه در نظر گرفته می شود که با توجه به قانون جرایم مالیاتی است.

جرایم مالیاتی غیر قابل بخشش

جرایم مالیاتی غیر قابل بخشش به نوعی از جرایم مالیاتی گفته می شود که تحت هیچ شرایطی نمی توان آن را بخشید یا کاهش داد. بنابراین مودی مالیاتی نیز موظف است که جریمه تعیین شده را در هر صورت پرداخت کند. به طور کلی جرایم مالیاتی غیر قابل بخشش بر اساس ماده 192 قانون امور مالیاتی به سه گروه مختلف زیر نیز تقسیم می شود:

جریمه کتمان درآمد

یکی از انواع جرایم مالیاتی غیر قابل بخشش، کتمان کردن یا پنهان نمودن میزان سود و درآمد واقعی ناشی از فعالیت های اقتصادی است. علاوه بر این، موارد مهم دیگری شامل جریمه کتمان درآمد می شود که به شرح زیر است:

 • ثبت نکردن درآمد واقعی در دفاتر قانونی یا ثبت کردن درآمد به صورت غیر واقعی و اشتباه
 • حساب سازی در دفاتر قانونی
 • ثبت دارایی های شرکت در قسمت هزینه های صرف شده
 • ثبت کردن مبالغ فروش و درآمد در حساب های نادرست مانند حساب جاری شرکت
 • تبانی کردن با مشتریان برای ایجاد رقم های اشتباه در فاکتورها
 • استفاده کردن از برنامه های حسابداری متعدد و متنوع
 • تطابق نداشتن اظهارنامه های مالیاتی با صورت های مالی

جریمه ثبت هزینه های نادرست و غیر واقعی

بر اساس بخشنامه شماره ۱۷۹۴۰ مورخ ۱۳۸۴/۱۲/۱۰ و ماده ۱۹۲ اصلاحی قانون مالیات ‌های مستقیم، برخی از هزینه ها متکی به مدارک هستند. اما در برخی موارد ممکن است پس از اعمال تخفیفات لازم، مشخص شود که این اظهارنامه صوری بوده است. همچنین ممکن است که اسنادی ثابت کند که این مدارک غیر واقعی بوده است. بنابراین ثبت کردن هزینه های اشتباه، جز جرایم مالیات غیر قابل بخشش محسوب می شود.

جریمه عدم ارسال اظهارنامه در زمان مشخص شده

در صورتی که مودی مالیاتی در زمان مقرر شده نسبت به ارائه اظهارنامه مالیاتی اقدام نکند، شامل جرایم مالیاتی غیر قابل بخشش خواهد شد. در واقع افرادی که کد رهگیری دریافت نکرده اند، یا افرادی که اظهارنامه را تکمیل نکرده اند، نیز جز این نوع جرم مالیاتی غیر قابل بخشش محسوب می شوند.

این جرایم از نظر دارایی غیر قابل بخشش هستند و معادل ۳۰ درصد مالیات متعلقه جریمه برای آن در نظر گرفته شده است.

جرائم مالیاتی قابل بخشش

برخلاف جریمه های مالیاتی غیر قابل بخشش، برخی از جرایم بر اساس قوانین و مقررات سازمان امور مالیاتی، قابل بخشش محسوب می شود. از جمله آن نیز می توان موارد زیر را نام برد:

 • جریمه عدم صدور صورتحساب
 • جریمه عدم تسلیم کردن فهرست مالیات حقوق و دستمزد
 • جریمه مالیات بر ارزش افزوده
 • جریمه عدم ارسال صورت معاملات فصلی
 • جریمه عدم ارسال فهرست قراردادهای پیمانکاری و معاملات فصلی
 • جریمه عدم ارسال اسناد و مدارک

عواقب عدم پرداخت جرایم مالیاتی

زمانی که پس از تعیین شدن مبلغ قابل پرداخت برای میزان مالیات تعیین شده، فرد از پرداخت آن خودداری کند، به آن فرار مالیاتی می گویند. در واقع در تعریفی دقیق تر می توان گفت که به هر گونه فعالیت قانونی یا غیر قانونی که منجر به پرداخت نکردن جرایم مالیاتی می شود، فرار مالیاتی می گویند. به همین دلیل برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی، برای مودیان مالیاتی و اشخاص حقیقی یا حقوقی که از پرداخت مالیات به هر دلیلی خودداری می کنند، نیز جرایم مختلفی تعلق می گیرد. این جریمه معادل 20 درصد از کل مالیات تعیین شده و پرداخت نشده است. علاوه بر این، در صورتی که متخلفان دولتی مسئول بروز این تخلف و مسئول کسر مالیات توسط وزارت خانه ها، شرکت های دولتی، موسسات یا شهرداری و … شوند نیز، مشمول مجازات  بر اساس قانون تخلفات اداری خواهند بود.

همچنین در صورتی که تخلف افراد حقیقی یا حقوقی توسط مامور دولت شناسایی و اثبات شود، نیز از 3 ماه تا 12 ماه حبس تعزیری خواهد داشت. با این وجود در صورتی که شخص حقیقی یا حقوقی بعد از اثبات شدن عدم پرداخت جرایم مالیاتی، به ماموران اداره امور مالیاتی برای اصلاح کردن فرم ها و مدارک کمک کند، یا به جرم خود اقرار کند، در حکم او تخفیف داده می شود.

با این وجود در صورتی که فرد پس از تعیین شدن حکم نیز مجددا برای پرداخت جرایم مالیاتی اقدام نکند، عواقب زیر متوجه او خواهد شد:

 • جریمه و حبس
 • محرومیت از معافیت های مالیاتی و انواع بخشودگی
 • ممنوع الخروج شدن
 • مجازات اداری برای کارمندانی که موظف به تنظیم و تهیه صورتحساب مالیاتی هستند.
 • باطل شدن اسناد انتقال صوری

کاهش جرایم مالیاتی

برای کاهش جرایم مالیاتی، اهمیت توجه به تدابیر مالیاتی و اصول مالیاتی قانونی بسیار مهم است. توصیه می شود ابتدا به یک مشاور مالیاتی ماهر مراجعه کنید تا درک عمیقی از مقررات مالیاتی کشور داشته باشد و بتواند به شما کمک کند تا از تخفیفات و فرصتهای قانونی کاهش جرایم بهره مند شوید. ثبت دقیق و به موقع اطلاعات مالی، صدور فاکتورهای قانونی و تأکید بر ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی به موقع از اقدامات اساسی برای کاهش جرایم مالیاتی هستند.

شاید از خودتان بپرسید با وجود حساسیت حاکم بر امور مالیاتی کشور، آیا راهی برای کاهش جرایم مالیاتی وجود دارد؟ اگر چنین کاری امکان پذیر نباشد، ممکن است موجب نابودی شمار زیادی از کسب و کارهای بزرگ و کوچک ایرانی شود؛ زیرا اکثریت این جرایم غیرقابل پرداخت و نجومی هستند. برای اینکه به دغدغه شما در مورد این موضوع پایان بدهیم و برای توضیحات خود مقدمه بچینیم، جواب بله را به این سوال می‌دهیم. همواره مدیران کسب و کار با استفاده از راهکارهای درست و برخی ترفندهای منحصر به فرد، می‌توانند جرایم مالیاتی خود را کاهش دهند.

البته توجه داشته باشید که این ترفندها کاملا کاربردی و قانونی هستند و تنها افراد متخصص در این حوزه می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. برخی قوانین و مقررات مالیاتی در کشور وضع شده که مدیران کسب و کار می‌توانند از آن‌ها به نفع خود استفاده کنند. واضح است که این کار، به داشتن دانش و تجربه بسیار زیادی نیاز دارد و یک فرد بی‌تجربه از توانایی کاهش جرایم مالیاتی برخوردار نیست. مدیران کسب و کار برای اینکه جرایم مالیاتی را به بهترین شکل کاهش دهند، امور مالیاتی خود را به شرکت‌های خدماتی قابل اعتماد در این حوزه می‌سپارند.

عموما اگر مالیات کسب و کار در سریع‌ترین زمان و مطابق با قوانین دقیق مالیاتی کشور پرداخت شود، تخفیف‌هایی برای جرایم در نظر می‌گیرند. البته باید توجه داشت که این تخفیف‌ها تنها در جرایم مالیاتی صدق می‌کنند و هیچ تاثیری در کاهش مالیات کسب و کار ندارند؛ کارهای اداری کاهش جرایم مالیاتی، اصلی‌ترین مشکلی است که باعث شده اکثریت مدیران با دغدغه کمبود زمان برای اینکار دست و پنجه نرم کنند؛ اما شرکت‌های مالیاتی می‌توانند تمامی کارهای اداری مالیاتی را بدون نقص انجام دهند.

برای کاهش جرایم مالیاتی و تضمین تطابق با قوانین مالیاتی، مدیران کسب و کارها باید از تدابیر و ترفندهای مناسب استفاده کنند. این ترفندها باید کاملاً قانونی باشند و توسط افراد ماهر در حوزه مالیات به کار گرفته شوند. قوانین مالیاتی ممکن است تخصصی و پیچیده باشند اما با مشاوره از افراد متخصص در حوزه کاهش جرایم مالیاتی، می‌توانید از تخفیفات مالیاتی قانونی بهره‌مند شوید.

چنانچه کارهای اداری کاهش جرایم مالی به بهترین نحو انجام گیرد و هیچ‌گونه مشکلی در این میان وجود نداشته باشد، جرایم مالیاتی تا بیش از 90 درصد کاهش می‌یابند؛ اما به هیچ وجه امکان چشم‌پوشی از این جرایم وجود ندارد و تا به حال سابقه نداشته است. پس بی‌خود و بی‌جهت به خودتان وعده بخشیده شدن جرایم مالیاتی را ندهید.

رایان محاسبان چطور از جرایم مالیاتی جلوگیری میکند؟

جرایم مالیاتی می تواند هزینه های سنگینی را برای کسب و کارهای مختلف به همراه داشته باشد و احیانا جلوی پیشرفت کسب و کارهارا بگیرد، به همین دلیل جلوگیری از جرایم مالیاتی به دلیل تاخیر در پرداخت مالیات اهمیت زیادی دارد، بسیاری از شرکت ها برای انجام امور مالیاتی خود به مشورت و راهنمایی نیاز دارند. شرکت رایان محاسبان با سال ها سابقه تمام امور مرتبط با جرایم مالیاتی را به صورت تخصصی انجام می دهد، این مجموعه از پرسنل با تجربه و متخصص برای ارزیابی مالیات و ایجاد گزارشات مالی بهره می گیرد و توانسته است به شرکت های زیادی در زمینه خدمات مالیاتی کمک کند. شما می توانید برای هر گونه پیشگیری از جرایم مالیاتی با کارشناسان این شرکت مشورت کرده و از آن ها خدمات لازم را دریافت نمایید.

رایان محاسبان؛ خدمات کاهش جرایم مالیاتی

در حال حاضر برخی شرکت‌های مالیاتی مثل رایان محاسبان به عنوان متخصصان این حوزه، خدمات کاهش جرایم مالیاتی را به کسب و کارهای درگیر با این مشکل ارائه می‌دهند. البته بدیهی است که اگر این کسب و کارها از ابتدا از این خدمات استفاده می‌کردند، با این جرایم رو به رو نمی‌شدند؛ اما حالا که این اتفاق افتاده، می‌توانند مشکل جرایم مالیاتی خود را به این شرکت‌ها بسپارند.

رایان محاسبان یک تیم متشکل از افراد متخصص در حوزه حسابداری، حسابرسی، مالیاتی و مالی است که امور اقتصادی هر کسب و کاری را بهبود می‌بخشد.

متنوع بودن حوزه های فعالیتی مشتریان رایان محاسبان عاملی است که باعث شده توانایی این تیم بیشتر از همیشه باشد؛ به طوری که خدمات مورد نیاز تمامی کسب و کارها را بدون محدودیت تامین کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر از خدمات شرکت رایان محاسبان، به وبسایت این شرکت مراجعه کنید.

خدمات کاهش جرایم مالیاتی

مشاوره برای کاهش جرایم مالیاتی و هزینه آن

نکته مهمی که وجود دارد این است که می توانید با دریافت مشاوره های تخصصی با روش های کاهش جرایم مالیاتی آشنا شوید. بدیهی است که برای دریافت مشاوره لازم است که هزینه مشاوره را پرداخت نمایید. یکی از مهم ترین مواردی که در مورد هزینه مشاوره مطرح می شود، این است که مشاوره در انواع مختلفی از جمله مشاوره آنلاین، مشاوره تلفنی و مشاوره حضوری ارائه می شود. بنابراین بر اساس نوع و روش مشاوره، هزینه آن نیز متفاوت خواهد بود. همچنین از جمله عوامل موثر در هزینه مشاوره برای کاهش جرایم مالیاتی می توان موارد زیر را نام برد:

 • نوع مشاوره
 • مدت زمان مشاوره
 • نوع کارکرد شرکت (بازرگانی، تولیدی و خدماتی)
 • نیاز یا عدم نیاز به مراجعه حضوری از مناطق یا شرکت مورد نظر
عوامل موثر در تعیین هزینه مشاوره برای کاهش جرایم مالیاتینوع مشاوره، مدت زمان مشاوره، نوع کارکرد شرکت (بازرگانی، تولیدی و خدماتی)
انواع جرایم مالیاتیجرایم قابل بخشش و جرایم غیر قابل بخشش
مهم ترین جرایم غیر قابل بخششجریمه عدم تسلیم اظهارنامه، عدم کتمان درآمد، عدم درج درآمد واقعی، درج هزینه های غیر واقعی
مهم ترین جرایم قابل بخششجریمه عدم صدور صورتحساب، عدم ارائه کردن فهرست مالیات حقوق و دستمزد، جریمه مالیات بر ارزش افزوده، جریمه عدم ارسال فهرست قراردادهای پیمانکاری و معاملات فصلی، جریمه عدم ارسال اسناد و مدارک

سوالات متداول
 1. درصد جرایم مالیاتی چقدر است؟

  با توجه به ماده 190 قانون مالیات مستقیم، 2.5 درصد از مالیات برای هر ماه عدم پرداخت، به عنوان جریمه در نظر گرفته می شود.

 2. درصد جریمه مالیات های تکلیفی چقدر است؟

  با توجه به ماده 199 قانون مالیات مستقیم، ده درصد از مبلغ مالیاتی که پرداخت نشده و برای پرداخت نکردن آن در زمان مشخص 2.5 درصد برای هر ماه دیرکرد به عنوان جریمه درنظر گرفته خواهد شد.

 3. جریمه استفاده نکردن از سامانه صندوق مکانیزه فروش چقدر است؟

  برای این مورد میزان جریمه 2 درصد از فروش است.

 4. چه کنیم تا مشمول جرایم مالیاتی نشویم؟

  اصلی‌ ترین دغدغه صاحبان کسب‌وکارها امروزه کاهش جریمه‌های مالیاتی است. این افراد با بهره‌مندی از خدمات مالیاتی می‌ توانند به کاهش مالیات و جلوگیری از جریمه‌های شرکت خود کمک کنند. البته با آموزش راه کارهای مختلف در خصوص جرایم مالیاتی نیز میتوان از این جریمه ها جلوگیری کرد که در این مطلب موارد با اهمیت را شرح داده ایم و شما می توانید با ارسال سوال و یا تماس تلفنی از مشاوره های کارشناسان ما بهره ببرید.
  در نظر داشته باشید مهم‌ ترین مورد در رابطه با جرایم مالیاتی پرداخت به موقع مالیات و ارسال اظهارنامه صحیح و به موقع توسط شرکت‌ها و اشخاص حقیقی و حقوقی است. علاوه بر این موضوع اگر پرداخت به موقع صورت نگیرد جریمه‌ های بیشتری بر روی آن اضافه خواهد شد که موجب سنگینی مبلغ مالیات می‌شود.

 5. بخشودگی مالیاتی چیست؟

  به بخش نامه هایی که با در نظر گرفتن شرایط خاص برای جلوگیری از جرایم مالیاتی تنظیم و ارائه می شود، بخشودگی مالیاتی می گویند.

 6. جرایم قابل بخشش شامل چه مواردی است؟

  جرایم قابل بخشش شامل جریمه عدم صدور صورتحساب، عدم تسلیم کردن فهرست مالیات حقوق و دستمزد، مالیات بر ارزش افزوده، عدم ارسال صورت معاملات فصلی، عدم ارسال فهرست قراردادهای پیمانکاری و معاملات فصلی، و جریمه عدم ارسال اسناد و مدارک است.

 7. آیا امکان کاهش جرایم مالیاتی وجود دارد؟

  بله. امکان کاهش جرایم مالیاتی تا بیش از 90 درصد وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه