مالیات طلا فروشان

رایان محاسبان

مالیات طلافروشان

مالیات طلا فروشان از درآمد یا به عبارتی سود آنها دریافت میشود و این مالیات بر اساس گرش حساب آنها محاسبه میشود. به این صورت که اگر اسناد، مدارک، فاکتورهای خرید، هزینه و درآمدشان را ارائه دهند بر اساس همین اسناد محاسبه میشود و اگر مدارک ارائه ندهند بر اساس ضریب سود که ممکن است ضریب سود ویژه و یا ناویژه باشد محاسبه میشود.

نرخ مالیات طلافروشی که مدارک ارائه نداده، از 15 درصد تا 25 درصد از سود خواهد بود.

مالیات طلا فروشان از 3 بعد مورد بررسی قرار میگیرد:

1. مالیات بر درآمد طلافروشی ها یا همان مالیات عملکرد آنها

2. مالیات ارزش افزوده طلافروشان

3. مقررات و تکالیف پایانه های فروشگاه های و سامانه مودیان طلافروشان

مالیات طلا فروشان یکی از جدیدترین قوانین مالیاتی است که صاحبان و فعالان این صنعت باید با توجه به ورودی ها و قوانین مالیاتی، تکالیف خود را انجام دهند. طلا یکی از اقلامی است که مانند هر محصول دیگری مورد معامله قرار می گیرد و با توجه به قانون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور، باید مالیات برای آن ها پرداخت گردد.

مالیات بر ارزش افزوده طلا

با توجه به قوانین امور مالیاتی یکی از مالیات هایی که طلافروشان باید پرداخت کنند؛ مالیات بر ارزش افزوده طلا است. در کشور ما طلا یک کالا به شمار می رود که خرید و فروش می شود و بر اساس مراحل تولید طلاهای مختلف و همچنین تغییراتی که بر روی آن ایجاد شده و توزیع می گردد، به همین دلیل مالیات بر ارزش افزوده به آن تعلق می گیرد.

خود طلا معاف از مالیات بر ارزش افزوده است ولی سود طلافروش شامل 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده میشود. به طور مثال اگر ۱۰ میلیون تومان فاکتور یک مشتری شده باشد، این ۱۰ میلیون متشکل از اصل پول طلا، اجرت، حق العمل و سود بوده و بخشی که مربوط به اصل طلا میباشد ۹% ارزش افزوده رو نداشته اما سود، اجرت و حق العمل هرچقدر که باشد مشمول ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده خواهد بود. برای مشخص شدن قیمت اصل طلا طلافروشان موظف هستند از پایانه های فروشگاهی استفاده کنند و در سامانه مودیان فاکتور نوع دوم رد کنند.

نرخ مالیات بر ارزش افزوده طلافروشان چقدر است؟ نرخ مالیات بر ارزش افزوده صنف طلافروشی 9 درصد است و فقط روی سود، اجرت و حقل العمل اضافه میشود.

جدیدترین قوانین مالیات بر ارزش افزوده طلافروشان

بعد از دهه ۱۴۰۰ این صنف باید مالیات ارزش افزوده را روی سود اجرت و کارمزد محاسبه کند و نباید روی اصل طلا از مشتریان، ارزش افزوده دریافت کنند. درحقیقت دیگر به خود طلا مالیات ارزش افزوده تعلق نمیگیرد. در واقع تنها مالیات ارزش افزوده بابت سود، اجرت و حق العمل است.

طلافروشان میبایست فروش خود را در سامانه مودیان ثبت نمایند، که اگر طلافروشان اطلاعات خود را به شکل دقیق در سامانه ثبت نکرده و به امور مالیات ارائه ندهد، باید 9 درصد اصل مبلغ کتمان شده را به عنوان مالیات غیرقابل بخشودگی پرداخت کنند.

ضمنا طلافروشان موظف شده اند در سامانه صورتحساب نوع یک و دو صادر کنند. صورت حساب نوع یک برای کسی که اعتبار مالی ارزش افزوده نیاز دارد و صورت حساب نوع ۲ برای مصرف کننده نهایی باید صادر شود. در این صنف گروه اولی‌ها هم باید دفاتر خود را نگه دارند، اظهارنامه ارائه بدهند تا رسیدگی مالیاتی بشود.

اظهارنامه مالیات طلا فروشان

طلافروشان نیز باید اظهارنامه مالیاتی تحویل دهند. زمانی که آن ها قصد داشته باشند تا اظهارنامه مالیاتی خود را در پایان سال معاملاتی در سامانه مودیان تکمیل و ثبت نمایند، در قسمت مشخص شده یعنی کالاهای معاف از مالیات ، بخش ارزش افزوده کالاهای مختلف خود را مشخص میکنند تا مالیاتی بر آن ها تعلق نگیرد. طلافروشان نیز باید بابت درآمدی که در طول سال به دست می آورند در پایان سال اظهارنامه ارسال کنند و مالیات بر درآمدشان را پرداخت کنند.

خیلی‌ها به اشتباه فکر می‌کنند، یک مالیات بر درآمد داریم و یک مالیات دستگاه‌های کارتخوان، که این باور یک باور کاملاً غلط میباشد. ما اساساً چیزی به نام مالیات دستگاه کارتخوان نداریم و چیزی که به اسم مالیات دستگاه کارتخوان عرف شده و از آن نام میبرند، همان مالیات بر درآمد است. دستگاه پرداخت نشان دهنده این است که میزان درآمد اشخاص مورد استفاده چقدر بوده است و مالیات جداگانه ندارد. ممکن است طلافروشی یک بار اظهارنامه مالیات داده باشد و اداره مالیات مجدد به خاطر داشتن دستگاه کارتخوان درخواست مالیات مجدد کرده که این هم مالیات کارتخوان نیست و مالیات بر درآمد است. چراکه دستگاه کارتخوان را معرفی نکرده بودید.

مالیات طلا فروشان جزء کدام گروه مالیاتی است؟

لازم به ذکر است که طلافروشانی که معاملات یک سال آن ها بیشتر از 15 میلیارد تومان است، با توجه به گروه بندی مشاغل مالیاتی جزء دسته اول قرار می گیرند و باید دفاتر خود را نگهداری کرده تا به اداره امور مالیات تحویل دهند و رسیدگی شوند.

مالیات بر عایدی طلافروشان

زمانی که طلافروشان در زمان کوتاهی معاملات زیادی را بر روی طلا انجام میدهند و یا طلا به مدت طولانی نگه داری میکنند، مالیات بر عایدی طلا به آن ها تعلق میگیرد.

در واقع طلا فروشان باید با توجه به ما به التفاوت معاملات خود مالیات بپردازند. نرخ مالیات بر عایدی طلا نیز با توجه به حجم طلا و میزان نگهداری از 1 الی 40 درصد متغیر است. اگر میزان جواهر اندوخته تا 150 گرم باشد، معاف از مالیات بر عایدی طلا است. در صورتی که بیشتر از 150 گرم باشد، مالیات بر عایدی طلا به آن تعلق خواهد گرفت. این نکته حائز اهمیت است که اکثر افراد عادی خرید های زیر 150 گرم دارند و هدف از مالیات بر عایدی طلا ، گرفتن مالیات از دلالان و سودجویان این بازار است.

نرخ مالیات بر عملکرد طلافروشان چقدر است؟

مالیات بر عملکرد برای تمام مشاغل در نظر گرفته می شود، به همین دلیل طلافروشان مالیات بر عملکرد دارند. این نوع از مالیات بطور مستقیم پس از کسر هزینه ها و معافیت های مالیاتی بر روی سود طلافروشان اعمال می شود.

مالیات عملکرد طلافروشان بستگی به گروه شغلی آنها دارد و در بخش گروه های مالیاتی توضیحات کامل داده شده است.

البته معافیت پایه نیز به آنها تعلق میگیرد که مبلغ 48 میلیون در سال 1402تعیین شده است.

طلافروشان چطور باید مالیات پرداخت کنند؟

طلا فروشان نیز باید مانند دیگر مشاغل فعال در کشور مالیات بر ارزش افزوده و مالیات برعملکرد پرداخت کنند و باید میزان مبلغ مالیات آن ها با توجه به اظهارنامه ای که پر کرده اند و به اداره امور مالیات تحویل داده اند مشخص گردد.

همین طور کارشناسان مالیاتی پس از بررسی اظهارنامه مالیاتی و فاکتور های معاملاتی اشخاص با بررسی و صدور برگ تشخیص مالیاتی میزان مالیات پرداختی طلا فروشان را مشخص کرده و سپس طلا فروشان موظف هستند طبق موعد مقرر آن را پرداخت نمایند، در غیر این صورت شامل جریمه های مالیاتی می شوند.

اما در خصوص مالیات بر عایدی طلا لازم به ذکر است که با توجه به عدم تصویب قانونی بطور قطعی، مالیاتی وجود ندارد. اما یک سری صحبت ها از قبیل اینکه مالیات بر عایدی طلا به زودی در مجلس تصویب می شود وجود دارد اما هنوز این صحبت ها قطعی نشده و هیچ گونه مالیات بر عایدی طلا در قانون ثبت نشده است.

جدیدترین قوانین مالیاتی طلا فروشان

با توجه به اهمیت مالیات در صنف طلافروشان شما می توانید در صورت نیاز به هر گونه اطلاعات و قوانین مالیاتی با کارشناسان رایان محاسبان مشورت کنید. رایان محاسبان با سال ها سابقه در زمینه امور مالیاتی به فعالات صنف طلافروشان، خدمات مشاوره مالیاتی و امور مالی ارائه می دهد تا بتوانند تکالیف مالیاتی خود را به خوبی انجام دهند.

4.7/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *