خدمات مالی پزشکان

خدمات مالی پزشکان

یکی از صنف‌هایی که این روزها بیشتر از گذشته در تیررس سازمان امور مالیاتی قرار گرفته، صنف پزشکان و به طور کلی افرادی است که در حوزه خدمات درمانی فعالیت دارند. براساس ماده 93 قانون مالیات‌های مستقیم، پزشکان نیز مشمول مالیات بر درآمد مشاغل و ارسال صورت معاملات فصلی (براساس ماده 169 این قانون) هستند.

لزوم خدمات مالی پزشکان نیز از همین تاکید اخیر سازمان امور مالیاتی کشور نشات گرفته است. با توجه به الزام پزشکان به تشکیل پرونده مالیاتی بلافاصله پس از تاسیس مطب و پیچیدگی‌های تعیین دقیق مالیات و به لحاظ تقسیم شدن مالیات پرداختی از سوی پزشکان به سه دسته مالیات بر درآمد حقوق، درآمد مشاغل و تکلیفی پزشکان، لازم است از خدمات یک موسسه ارائه کننده خدمات مالیاتی پزشکان کمک گرفته شود تا به دلیل خطای سهوی در محاسبه و پرداخت مالیات‌ها، با اتهامات کیفری فرار مالیاتی که دارای مجازات‌های سنگینی است، مواجه نشوید.

حسابداری پزشکان نیز به دلیل تفاوت‌های ظریفی که با سایر فرآیندهای حسابداری دارد، تخصص ویژه‌ای می‌طلبد. اگر شما هم جزو آن دسته پزشکانی هستید که در حوزه خدمات مالی و مالیاتی دچار سردرگمی شده‌اند، رایان محاسبان اینجاست تا به شما در این مسیر کمک کند. برای دریافت خدمات مالی پزشکان کافیست با شماره 02122355225 در تماس باشید یا به صورت حضوری به دفاتر مجموعه ما در تهران و کرج مراجعه کنید.

انواع مالیات پزشکان

نامشخص بودن منابع درآمدی پزشکان همواره یکی از چالش‌های سازمان مالیاتی در زمینه محاسبه میزان مالیات پرداختی از سوی فعالان این صنف خاص به شمار می‌رود و همین مسئله موجب شده سازمان مالیاتی اقدامات نظارتی خاصی همچون الزام به نصب و استفاده از دستگاه پوز را برای پزشکان در نظر بگیرد. نحوه محاسبه مالیات پزشکان تابع محاسبه مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی (صاحبان مشاغل) بوده و میزان مالیات پرداختی هیچ وابستگی به حوزه تخصصی فعالیتی یا سطح علمی پزشکان ندارد. به بیان بهتر، هیچگونه تفاوتی میان نحوه محاسبه مالیات پرداختی یک پزشک عمومی و یک پزشک متخصص و جراح وجود ندارد و آنچه که تعیین کننده مالیات پرداختی از سوی این افراد است، به میزان درآمد آن‌ها مربوط می‌شود.

عدم رعایت قوانین در نحوه محاسبه مالیات پرداختی از سوی پزشکان، ضمانت اجرایی جرایم غیرقابل بخشش مالیاتی مقرر در ماده 192 قانون مالیات‌های مستقیم را در پی خواهد داشت. جرایمی که تحت هیچ یک از بخشنامه‌های بخشودگی جرایم مالیاتی اعلام شده از سوی سازمان مالیاتی قرار نگرفته و تنها راهکار موجود برای پیشگیری از آن‌ها انجام دقیق تکالیف مالیاتی در موعد مقرر آن است. میزان مالیات پرداختی پزشکان کاملا به نحوه درآمدزایی آن‌ها بستگی دارد که به سه دسته مالیات بر درآمد حقوق، مالیات تکلیفی پزشکان و مالیات بر درآمد مشاغل تقسیم می‌شود.

هر یک از پزشکان ممکن است متناسب با نحوه درآمدزایی خود نظیر آن که در مراکز درمانی استخدام شوند، مطب تاسیس نمایند یا همکاری غیراستخدامی با مراکز درمانی داشته باشند، مشمول یکی از این مالیات‌ها یا مجموع آن‌ها گردند.

مالیات بر درآمد حقوق پزشکان

آن دسته از پزشکانی که با انعقاد قرارداد به استخدام بیمارستان و مراکز درمانی درآمده‌اند، به دلیل دریافت حقوق از این مراکز درمانی، رابطه کارگر و کارفرما میان آن‌ها و مراکز درمانی در جریان بوده و مشمول مالیات بر درآمد حقوق خواهند بود. در چنین حالتی، مرکز درمانی طرف قرارداد که کارفرما محسوب می‌شود، موظف است درصدی از حقوق پزشک استخدام شده را به عنوان مالیات بر درآمد کسر نموده و به حساب سازمان مالیاتی واریز نمایند.

با توجه به پیچیدگی‌های محاسبه مالیات بر درآمد حقوق، این مراکز نیازمند دریافت خدمات مالی پزشکان از موسسات ارائه کننده خدمات حسابداری پزشکان هستند تا با احتساب معافیت مالیات حقوق و بخشنامه‌های مالیاتی موجود، به درستی این میزان مالیات را محاسبه و پرداخت نمایند.

براساس قسم 1 بند ز تبصره 6 قانون بودجه، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی موظفند پیش از پرداخت دستمزد پزشکان، 10 درصد از این میزان را کسر و تحت عنوان مالیات علی‌الحساب (نام دیگر مالیات بر درآمد حقوق) به حساب سازمان مالیاتی واریز کنند. محاسبه میزان این مالیات کاملا به تراکنش پزشکی بستگی دارد و پرداخت آن با توجه به ماده 86 قانون مالیات‌های مستقیم انجام خواهد گرفت.

مالیات بر درآمد مشاغل پزشکی

برخی پزشکان با بازگشایی کلینیک شخصی و مطب به طور مستقل در قالب شخص حقیقی یا با همکاری با مراکز درمانی در قالب رابطه کارگر و کارفرما به ارائه خدمات درمانی می‌پردازند. این پزشکان براساس ماده 93 قانون مالیات‌های مستقیم مشمول مالیات بر درآمد مشاغل خواهند بود.

درصد مالیات پرداختی این نوع خاص از مالیات که در حسابداران متبحر هنگام ارائه خدمات مالی پزشکان به آن توجه دارند، نرخ مصوب در ماده 131 قانون مالیات‌های مستقیم است که در آن درصدهای متفاوتی برای سقف درآمدی در نظر گرفته شده که این درصدها به شرح زیر هستند:

  • درآمد اشخاص حقیقی تا میزان پانصد میلیون ریال، مشمول مالیات سالانه 15 درصد
  • نسبت به مازاد پانصد میلیون ریال تا یک میلیارد ریال مشمول مالیات سالانه 20 درصد
  • نسبت به مازاد یک میلیارد ریال درآمد مشمول مالیات سالانه به نرخ 25 درصد

سقف درآمد فوق با نرخ‌های سال 1394 به تصویب رسیده که ارقام آن در سال 1401 به شرح زیر تغییر یافته است:

  • درآمد تا میزان دو میلیارد ریال مشمول مالیات سالانه به نرخ 15 درصد
  • نسبت به مازاد دو میلیارد ریال تا چهار میلیارد ریال مشمول مالیات سالانه به نرخ 20 درصد
  • نسبت به مازاد چهار میلیارد ریال درآمد مشمول مالیات سالانه به نرخ 25 درصد

وجود عبارت «نسبت به مازاد» بیانگر تصاعدی و طبقه‌ای بودن این نوع مالیات دریافتی است و مبنای پرداخت این مالیات اظهارنامه‌ای است که پزشکان باید آن را با دقت تکمیل نموده و تا قبل از تیر ماه سال بعد به اداره امور مالیاتی تسلیم نمایند.

تکمیل اظهارنامه مالیاتی پزشکان

تکمیل اظهارنامه مالیاتی یکی از اصلی‌ترین تکالیفی است که بر دوش پزشکان قرار گرفته و فرآیندی است که در طول آن باید پزشکان به درستی میزان درآمدهای حاصل از فعالیت‌های پزشکی خود را اظهار نموده و مالیات مرتبط با آن را پرداخت نمایند. اظهارنامه مالیاتی ابزاری دقیق در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می‌هد تا میزان مالیات پرداختی پزشکان را به درستی تعیین نمایند.

اظهارنامه‌های مالیاتی در اصل نقش یک راهنمای حسابرسی را ایفا می‌کنند و مشتمل بر مواردی همچون درآمدهای حاصل از مشارکت در بیمارستان‌ها، فعالیت مطب، درآمدهای حاصل از مشاوره و درمان و غیره می‌گردد و به همین علت در تکمیل آن حتما باید از خدمات مالی پزشکان که از سوی موسسات حسابداری متخصص نظیر آنچه که در مجموعه رایان محاسبان ارائه می‌گردد، کمک گرفته شود تا این اظهارنامه به درستی و در نهایت دقت تکمیل گردد.

در بعضی موارد پزشکان هنگام مراجعه به موسسه ارائه کننده خدمات مالی پزشکان، سوالاتی در ارتباط با مالیات دستگاه پوز از حسابداران فعال در این عرصه می‌پرسند. در پاسخ به ابهامات موجود در حوزه مالیات دستگاه پوز و اجبار استفاده پزشکان از این دستگاه باید بگوییم که اجبار به استفاده از دستگاه پوز در مطب پزشکان از سال 1399 به بعد، به دلیل نظارت دقیق‌تر بر میزان تراکنش‌های مالی پزشکان انجام گرفته و مالیاتی برای آن نمی‌توان تصور نمود. استفاده از دستگاه پوز و تراکنش‌های آن دلیلی بر اظهار صحیح میزان درآمد مالی پزشک بوده و وظیفه اصلی این دستگاه‌ها در شفافیت ثبت تراکنش‌های مالی است.

ناگفته نماند که اگر پزشکی دارای پرونده مالیاتی فعال بوده و از دستگاه پوز استفاده ننماید، براساس قوانین مالیاتی به پرداخت جریمه دو درصدی از مبلغ اعلام نشده محکوم خواهد شد و اگر چنانچه سازمان مالیات درآمدی را کشف نماید که پزشک آن را اعلام نکرده، جریمه دیگری نیز در انتظار این پزشک خواهد بود که این جریمه به نسبت 30 درصد از مبلغ درآمد مخفی محاسبه شده و امکان بخشودگی آن نیز وجود نخواهد داشت.

مالیات تکلیفی پزشکان

گاهی پیش می‌آید که برخی پزشکان بی آن که در استخدام یک بیمارستان باشند، برخی از خدمات درمانی خود را در این بیمارستان و مراکز درمانی انجام می‌دهند. در چنین حالتی نیز قراردادی میان پزشک و بیمارستان مورد نظر منعقد می‌شود که این قرارداد ممکن است از نوع مشارکتی یا غیرمشارکتی باشد.

براساس قسم 1 بند ط تبصره 6 قانون بودجه سال 1402 کل کشور، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی باید پیش از پرداخت حق‌الزحمه پزشک، 10 درصد از این مبلغ را به عنوان مالیات تکلیفی کسر و تفاوتی میان مشارکتی یا غیرمشارکتی بودن قرار وجود نداشته و این مالیات از طریق سامانه پرداخت مالیات تکلیفی پزشکان به آدرس withholding.tax.gov.ir واریز می‌گردد.

در واقع وظیفه پرداخت مالیات تکلیفی پزشکان همچون مالیات بر درآمد حقوق آن‌ها در وظایف مراکز درمانی در نظر گرفته شده است. عدم پرداخت چنین مالیاتی، ضمانت اجرایی مقرر در ماده 199 قانون مالیات‌های مستقیم را در پی خواهد داشت.

خدمات مالیاتی پزشکان

برون سپاری امور مالی پزشکان با رایان محاسبان

یکی از مهم‌ترین خدمات مالیاتی پزشکان به بحث ارائه مشاوره‌های مالیاتی موجود در این زمینه مربوط می‌شود. برای آن که پزشکی از دغدغه برآورد صحیح مالیات پرداختی و تکمیل دقیق اظهارنامه درآمدی راحت گردد، چاره‌ای جز دریافت خدمات مالی پزشکان که از سوی موسسات حسابداری ماهر ارائه می‌گردد، نخواهد داشت. با توجه به ماهیت درمانی و پزشکی مطب‌ها و بیمارستان‌ها، این مراکز درمانی به صورت مقطعی به خدمات مالی و مالیاتی نیاز پیدا می‌کنند و این در حالیست که استخدام دائمی یک مدیر امور مالی یک هزینه غیرضروری برای این مراکز و پزشکان در پی خواهد داشت.

برای آن که در پرداخت هزینه خدمات مالی پزشکان صرفه‌جویی کنید، در قدم اول از مشاوره مالی و مالیاتی مجموعه ما استفاده کنید و پس از مشخص شدن میزان نیاز به دریافت خدمات مالی و مالیاتی، نسبت به استفاده از خدمات یک موسسه حسابداری معتبر همچون رایان محاسبان یا استخدام دائمی یک مدیر امور مالی تصمیم‌گیری کنید. استفاده از خدمات مالی مجموعه رایان محاسبان (به صورت برون‌سپاری) خیال شما را از کلیه خدمات مالی و مالیاتی راحت می‌کند؛ چراکه موسسه حسابداری رایان محاسبان کلیه خدمات ارائه شده از سوی مجموعه را به صورت تیمی پیش برده و کلیه حسابداران ما دارای سوابق فعالیتی و تجربه بسیار بالایی هستند. طبیعتا استفاده از تجربیات یک تیم بسیار بهتر از حالتی است که برای امور حساس مالی همچون برآورد مالیات از تجربیات یک نفر استفاده کنیم.

تیم‌های فعال در رایان محاسبان به دلیل برخورداری از ویژگی‌هایی همچون تجربه بالا و آگاهی از قوانین و مقررات مالیاتی با ارائه اطلاعات کافی، استراتژی‌های مالیاتی را برای شما شفاف می‌کنند تا در نهایت از معافیت‌های مالیاتی موجود به بهترین نحو استفاده کنید. تقسیط مالیات نیز از موارد دیگری است که یک مشاور حرفه‌ای فعال در حوزه خدمات مالی پزشکان به دلیل آشنایی کامل با شرایط چنین امری، می‌تواند اطلاعات خوبی را در ارتباط با آن در اختیار شما قرار دهد.

رسیدگی به پرونده مالیاتی پزشکان

یکی از خدمات مالیاتی پزشکان که به دلیل ماهیت قضائی آن دارای پیچیدگی‌های خاصی است، به حضور در جلسه رسیدگی به پرونده مالیاتی مربوط می‌شود که ارائه چنین خدماتی بر عهده وکیل مالیاتی است. موسسه حسابداری معتبری که از کلیه خدمات مالی، مالیاتی و حسابرسی پشتیبانی می‌کند، باید دارای وکیل مالیاتی ماهری باشد که در صورت نیاز به جای مشتریان در جلسات رسیدگی به پرونده مالیاتی حضور یافته و با تنظیم لایحه دفاعی به دفاع از آنان بپردازند.

طبیعتا پزشکان به دلیل عدم نداشتن تخصص در حوزه امور حقوقی امکان دفاع از پرونده مالیاتی خود را ندارند و در صورتی که بدون کمک وکیل مالیاتی در جلسه رسیدگی حاضر شوند، این کمبود اطلاعات مطمئنا موجب خسارت‌های جبران‌ناپذیری خواهد شد. تنظیم لایحه، دفاع از پرونده مالیاتی و اعتراض به انواع مالیات‌ها از جمله خدماتی است که در دسته خدمات مالیاتی پزشکان قرار گرفته و اگر چنانچه در ایجاد پرونده مالیاتی به مشکلی برخورد کرده‌اید، وکلای مالیاتی رایان محاسبان آماده کمک به شما هستند.

نحوه انتخاب موسسه حسابداری خبره در ارائه خدمات مالی پزشکان

حسابدارانی که وظیفه ارائه خدمات مالی پزشکان را بر عهده می‌گیرند باید تخصص و تجربه کاری کافی در ارتباط با ارائه چنین خدماتی در صنف خاص پزشکی را داشته باشند و با تسلط کافی بر قوانین، وظایف خود را به درستی انجام دهند. خدمات مالی پزشکان دایره وسیعی از شاخه‌های حسابداری را در برمی‌گیرد و طبیعتا فردی که ارائه این خدمات را بر عهده گرفته، باید تسلط کافی بر اموری همچون نحوه مدیریت مالی شخصی پزشکان، برنامه‌ریزی‌های مالی کلینیک‌های پزشکی و دندانپزشکی، پرداخت مالیات‌ها، بیمه و تهیه و تنظیم انواع گزارش‌های مالی رایج در صنف پزشکی را داشته باشد تا پزشکان و مدیران یک بیمارستان یا کلینیک‌های دندان‌ پزشکی، نگاه شفاف و عمیقی نسبت به وضعیت مالی موجود داشته باشند و فعالیت‌هایی را در جهت سازماندهی امور مالی مجموعه خود انجام دهند.

ارائه خدمات یاد شده به مهارت‌های ویژه حسابداری نیاز دارد و هر موسسه حسابداری به دلیل پیچیدگی‌های خاص موجود در امور مالی صنف پزشکی، نمی‌تواند از پس آن بربیاید. به همین علت ضرورت دارد قبل از استخدام حسابدار و کارشناس امور مالی یا عقد قرارداد با موسسه حسابداری، توجه ویژه‌ای نسبت به سوابق کاری فرد و مجموعه مورد نظر داشته باشید. مجموعه ما به عنوان یکی از قدیمی‌ترین موسسات فعال در حوزه ارائه خدمات مالی پزشکان که فعالیت خود را از سال 79 آغاز کرده، دارای سوابق کاری پرباری در این حوزه است و هنگام دریافت خدمات مالی پزشکان از مجموعه ما با هیچگونه نگرانی خاصی به لحاظ مواجهه با اشتباهات سهوی رایج در حوزه حسابداری پزشکان نخواهید شد و همه چیز مطابق استانداردهای کاری موجود در حوزه حسابداری پزشکان پیش خواهد رفت.

هزینه خدمات مالی پزشکان

هزینه دریافت خدمات مالی و مالیاتی متناسب با خدمات مورد نیاز هر کیس متفاوت است و این تفاوت ریشه در حجم گستردگی کارها دارد. طبیعتا دریافت خدمات مالی از سوی یک پزشک برای اموری همچون برآورد صحیح مالیات هزینه کمتری در مقایسه با حسابداری پزشکان در یک مجموعه پزشکی و بیمارستانی خواهد داشت. ناگفته نماند که هزینه استخدام دائمی یک تیم حسابداری در مقایسه با عقد قرارداد موقت با یک موسسه ارائه کننده چنین خدماتی نیز تفاوت خواهد داشت.
حسابداران و کارشناس‌های مالی مجموعه ما که در حوزه ارائه خدمات مالی پزشکان فعالیت دارند، کلیه خدمات مالی مورد نیاز پزشکان را چه در امور مالیاتی و چه در امور حسابرسی با منصفانه‌ترین نرخ و همچنین با بهترین کیفیت ممکن انجام می‌دهند و برای اطلاع دقیق از تعرفه‌های خدمات مالی پزشکان می‌توانید از مشاوره رایگان ما بهره‌مند شوید.

هزینه خدمات مالی پزشکان

چرا رایان محاسبان؟

با انتخاب مجموعه رایان محاسبان برای دریافت خدمات مالی و مالیاتی پزشکان، از مزایای زیر بهره‌مند خواهید شد:

1- ارائه کلیه خدمات با بهترین کیفیت ممکن

با توجه به تنوع خدمات مالی ارائه شده از سوی مجموعه رایان محاسبان، کلیه نیازهای مالی و حسابداری پزشکان و مراکز درمانی در رایان محاسبان تحت پوشش قرار گرفته و برای دریافت چنین خدماتی نیازی به مراجعه به چندین شرکت حسابداری مختلف نخواهید داشت. ارائه کلیه خدمات مالی پزشکان به صورت تیمی انجام شده و هیچگونه خطایی در انجام وظایف این تیم جایی نخواهد داشت.

2- انجام وظایف موجود در قرارداد حسابداری در موعد مقرر

این واقعیت که امور مالی بسیار حساس هستند و ممکن است بر عملکرد مالی موسسات تاثیرات منفی بگذارند، بر هیچکس پوشیده نیست. این میزان حساسیت در ارائه خدمات مالی در صنف پزشکی که بیشتر در بخش خدمات مالیاتی نمود پیدا می‌کند، بیشتر از سایر صنف‌ها و حوزه‌هاست. کارشناسان ما با آگاهی و تسلط بر چنین نکته ظریفی کلیه خدمات مالی که در قرارداد بر عهده آنان قرار گرفته را در موعد مقرر انجام می‌دهند.

3- تعرفه مقرون به صرفه

تیم مدیریتی رایان محاسبان در طول 22 سال فعالیت حرفه‌ای خود مشتری‌مداری و رعایت حقوق مشتریان را سر لوحه کاری خود قرار داده و همواره تلاش می‌کنند تا بهترین خدمات مالی را با کمترین نرخ موجود در اختیار پزشکان و زحمت‌کشان حوزه سلامت قرار دهند. مقایسه تعرفه‌های در نظر گرفته شده در مجموعه رایان محاسبان در مقایسه با سایر شرکت‌هایی که در این حوزه فعالیت دارند، گواه خوبی بر چنین ادعایی است.

دریافت خدمات مالی پزشکان؛ بهترین راهکار برای رفع دغدغه‌های مالیاتی و مالی مراکز درمانی

هرچند که ، مطب‌ها و به طور کلی مراکز درمانی دارای ماهیت تجاری نیستند، اما با توجه به قوانین مالیاتی موجود در کشور، پزشکان و فعالان در کادر درمانی نیز همچون سایر مشاغل مکلف به پرداخت مالیات می‌باشند. عدم شفافیت میزان درآمد پزشکان، همواره حساسیت سازمان مالیاتی را برانگیخته و در سال‌های اخیر با اتخاذ دستورالعمل‌های ویژه‌ای همچون استفاده از دستگاه پوز، در پی چنین شفافیتی است.

لازم به ذکر است که قوانین مالیاتی به دلیل ماهیت آمرانه‌ای که دارند از حساسیت ویژه‌ای برخوردار هستند و هیچگونه اغماضی نسبت به صنوف خاص همچون پزشکان قائل نیستند و در صورت برآورد اشتباه یا سهل‌انگاری در تکمیل اظهارنامه مجازات‌های سختی را در نظر گرفته‌اند.

برای رهایی از چنین مجازات‌هایی و به طور کلی رفع دغدغه‌های مالی بهترین راهکار استفاده از خدمات مالی پزشکان است که از سویپ مجموعه حسابداری رایان محاسبان ارائه می‌گردد. چنانچه سوال یا ابهامی در ارتباط با دریافت چنین خدماتی دارید، می‌توانید از طریق تماس با کارشناسان ما از مشاوره رایگان اولیه مجموعه بهره‌مند شده و بعد از آن نسبت به عقد قرارداد حسابداری تصمیم‌گیری نمائید.

سوالات متداول

هزینه دریافت خدمات مالی پزشکان از مجموعه رایان محاسبان به چه صورت است؟

این هزینه متناسب با گستره فعالیتی مجموعه پزشکی شما متفاوت بوده و برای کسب آگاهی بیشتر می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

آیا خدمات مالی پزشکان ارائه شده از سوی رایان محاسبان شامل مشاوره‌های مالی نیز می‌شود؟

بله، شما می‌توانید قبل از عقد قرارداد یا به طور کاملا مستقل از خدمات مشاوره مالی ما بهره‌مند شوید.

آیا خدمات مالیاتی پزشکان که از سوی موسسه حسابداری رایان محاسبان ارائه می‌گردد، شامل وکیل مالیاتی نیز می‌شود؟

بله، مجموعه ما به دلیل تخصیص بخش ویژه‌ای از فعالیت‌های موسسه به ارائه خدمات مالیاتی دارای وکلای مالیاتی مجربی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *