خدمات حسابداری صنعتی

خدمات حسابداری صنعتی

خدمات حسابداری صنعتی، از جمله خدماتی است که توسط شرکت‌های معتبر حسابداری انجام می‌شود. این خدمات برای شرکت‌ها و کارگاه‌های بزرگ صنعتی بسیار ضروری و بااهمیت است؛ از این رو گردانندگان مراکز صنعتی حتما باید در مورد انجام خدمات مرتبط با حسابداری صنعتی اقدامات لازم را انجام دهند.

مراکز بزرگ صنعتی، با توجه به حجم معاملات بالایی که دارند، حتما به خدمات حسابداری نیاز خواهند داشت؛ اما این خدمات باید به درستی و توسط افراد متخصص در این حوزه انجام شود. همچنین، دانستن این نکته که خدمات حسابداری چه اهمیت و کاربردی برای شرکت‌های صنعتی دارد باعث می‌شود تا روسای این شرکت‌ها بیش از پیش به فکر استفاده از این خدمات برای مراکز خود باشند. بدون انجام درست این خدمات، بسیاری از شرکت‌ها دچار ورشکستگی شده و یا در آستانه ورشکستگی کامل قرار خواهند گرفت. نیز در این مقاله از رایان محاسبان، به بررسی خدمات حسابداری صنعتی و اهمیت آن در صنعت می‌پردازیم؛ پس تا انتها ما را همراهی کنید.

حسابداری صنعتی، اهداف و کاربردهای آن

حسابداری، از جمله خدماتی است که در تمام حوزه‌های کاری و مشاغل کوچک و بزرگ، به آن نیاز خواهید داشت. بدون انجام این خدمات، ممکن است با خطر سقوط مواجه شوید. با توجه به حجم بالای محصولاتی که در کارگاه‌ها و شرکت‌های صنعتی تولید می‌شوند، خدمات حسابداری صنعتی نقش مهمی ایفا می‌کنند. این خدمات که در واقع شاخه‌ای از خدمات حسابداری است، وظیفه محاسبه قیمت نهایی و تمام شده محصولات را بر عهده دارد.

حسابداری صنعتی کاربردهای مهمی دارد؛ از جمله اینکه با ارزیابی کالاها و قیمت گذاری صحیح آن‌ها، به افزایش فروش کمک می‌کند. همچنین با بررسی کالاها در راستای کاهش هزینه‌ها و کنترل کردن موجودی مالی شرکت، روند تولید را بهبود می‌بخشد. با این کار و پیش‌بینی مجموع هزینه‌های تولید و فروش کالا، شرکت‌ها گام بزرگی در راستای بازدهی مالی برمی‌دارند. شرکت‌ها باید ارزیابی درستی از مواد اولیه و هزینه تولید محصولات داشته باشند تا برای قیمت گذاری محصولات، تصمیمات دقیق‌تری اتخاذ کنند؛ از این رو، حسابداری صنعتی می‌تواند بسیار کاربردی باشد.

حسابداری صنعتی به تنظیم بودجه استاندارد، هزینه‌های مورد نیاز واقعی برای انجام عملیات و همچنین هزینه مراحل تولید و در نهایت تعیین کردن میزان سودآوری شرکت مربوط می‌شود. حسابداری صنعتی، با طبقه بندی حساب‌های شرکت و تجزیه و تحلیل آن‌ها و در نهایت تفسیر کردن حساب‌ها، به این اهداف می‌رسد.

هدف از انجام خدمات حسابداری صنعتی این است که مجموعه‌ای از اطلاعات را برای انجام تصمیم گیری در زمینه‌های مهم مدیریتی در اختیار مدیریت شرکت صنعتی مورد نظر قرار دهیم. اطلاعات مدیران در بخش‌های مختلف یک مجموعه، با استفاده از خدمات حسابداری به دست می‌آیند تا مدیر با در اختیار داشتن اطلاعات کافی و مناسب، تصمیم درستی اتخاذ کند. این یکی از اهداف مهم در حسابداری صنعتی به شمار می‌رود که باعث می‌شود مدیران یک شرکت در مورد محصولات تولیدی خود تصمیمات دقیق‌تری بگیرند. در سال‌های اخیر نقش حسابداری صنعتی به جز ارزیابی مالی و گزارش آن به مدیریت، در یاری رساندن به مدیران نیز اهمیت زیادی پیدا کرده است.

بیشتر بخوانید!
انواع حسابرسی

وظایف خدمات حسابداری صنعتی

با توجه به کاربردها و اهمیت بالای خدمات حسابداری صنعتی، شرکت‌های ارائه دهنده این خدمات وظایف مهمی را بر عهده دارند که باید در این حوزه آن‌ها را انجام دهند. اولین وظیفه در حسابداری صنعتی که توسط شرکت‌های ارائه دهنده خدمات حسابداری ارائه می‌شود این است که به مدیران در ارزیابی و برنامه‌ریزی آینده شرکت کمک می‌کنند. همچنین بودجه‌های سازمان یا شرکت مربوطه را تحلیل و کنترل می‌کنند تا مانع از هدررفتن منابع شوند.

جمع‌آوری و طبقه‌بندی اطلاعات در بخش‌های مختلف شرکت صنعتی برای مسئولان مربوطه، یکی دیگر از وظایف ارائه‌دهندگان خدمات خسابداری است تا مسئولان و مدیران در تصمیم‌گیری‌های خود دقیق‌تر و بهتر عمل کنند. همچنین، گزارشات مالی در دوره‌های مختلف مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد تا از صرف هزینه‌های اضافی جلوگیری شود و وضعیت تولید بهبود پیدا کند.

برآورد و محاسبه هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم تولید، از جمله وظایف مهم در رابطه با حسابداری صنعتی است. هزینه‌هایی که مستقیما بر کالای تولید شده اثر می‌گذارند یا در روند تولید محصولات استفاده می‌شوند را هزینه مستقیم می‌گویند که شامل خرید مواد اولیه و دستمزد کارگران و کارکنان خط تولید مربوطه می‌شود. هزینه‌های غیرمستقیم نیز پس از هزینه‌های مستقیم مورد محاسبه قرار می‌گیرند. این هزینه از هزینه‌های مستقیم یک کالا بیشتر خواهد بود و مربوط به نگهداری محصولات و هزینه‌های کل یک شرکت می‌شود.

حسابدرای صنعتی

از دیگر وظایف حسابداری صنعتی این است که مراکز یا واحد‌های هزینه یا تولیدی را مورد بررسی قرار دهند. این مراکز زیرمجموعه‌های مختلفی را در بر می‌گیرند. در صورتی که این مراکز هزینه در مجموعه تولیدی بیشتر باشند، حسابدار کنترل بیشتری روی مجموعه‌های تولیدی خواهد داشت.

تهیه گزارشات به صورت دوره‌ای و تحویل آن به مدیران بخش‌های مختلف شرکت‌ها نیز وظیفه دیگر حسابداران صنعتی است و به عنوان یکی از مهم‌ترین خدمات حسابداری صنعتی به شمار می‌رود. تهیه این گزارش‌ها و همچنین تجزیه و تحلیل آن‌ها که ممکن است برخی از آن‌ها به صورت ماهیانه یا سالانه ارائه شده باشند، کمک زیادی در راستای پیشرفت مجموعه صنعتی مورد نظر خواهد کرد. با این کار، مدیران و تصمیم گیران شرکت، می‌توانند متوجه نقاط ضعف و قوت مجموعه خود شوند و در راستای بهبود آن‌ها قدم بردارند. گزارشات تهیه شده در دو نوع ارائه می‌شوند. برخی از این گزارشات مربوط به مقدار مصرف مواد اولیه و هزینه تمام شده کالاهای تولیدی هستند. هدف از این گزارش‌ها این است که مدیران مجموعه آگاهی کامل در رابطه با کسب و کار خود داشته باشند. به این نوع گزارشات، درون سازمانی گفته می‌شود.

بیشتر بخوانید!
مشاوره مالیاتی تلفنی

اما برخی دیگر از گزارشات هستند که در مورد قیمت تمام شده کالای تولیدی و میزان سود و زیان شرکت هستند که مطابق با استانداردها ارائه می‌شوند. به این گزارشات، گزارش‌های برون سازمانی گفته می‌شود.

روش‌های مختلف هزینه‌یابی در حسابداری صنعتی

هزینه‌یابی در حسابداری صنعتی، روش‌های مختلفی دارد که شرکت‌های ارائه دهنده خدمات حسابداری صنعتی باید از آن‌ها اطلاع داشته باشند. یکی از این روش‌ها، هزینه‌یابی جذبی است که به هزینه‌های جذب شده در هنگام تهیه مواد اولیه برای تولید و دستمزد گفته می‌شود. همچنین، هزینه‌های یک محصول با حجم تولید متناسب است و همراه با آن تغییر می‌کند. در پایان هر دوره مالی، هزینه‌هایی به هزینه تولید نهایی محصول اضافه می‌شود که آن را با روش هزینه‌یابی مستقیم یا نهایی محاسبه می‌کنند.

در هنگام عقد قرارداد یک شرکت با شرکتی دیگر، یک هزینه قابل پیش بینی لحاظ می‌شود که به آن روش هزینه‌یابی تخمینی گفته می‌شود. انواع روش‌های دیگر هزینه‌یابی شامل هزینه‌یابی سفارش کار، مرحله‌ای، استاندارد و هزینه‌یابی بر مبنای فعالیت است که هرکدام مربوط به بخش‌های مختلف هزینه‌های انجام شده توسط واحد صنعتی می‌شوند.

انجام بهترین خدمات حسابداری صنعتی با رایان محاسبان

انجام خدمات حسابداری صنعتی، یکی از جذاب‌ترین و در عین حال سخت‌ترین بخش‌های حسابداری به شمار می‌رود؛ از این رو انجام این کارها با توجه به اهمیت بالایی که دارند، به شرکت‌های حسابداری معتبر سپرده می‌شوند. همچنین، وظایف مهمی که حسابداران صنعتی برعهده دارند، باید با استفاده از نرم افزارهای خاص انجام شوند؛ بنابراین واحدهای صنعتی بزرگ و تولیدی‌های مختلف، برای انجام چنین خدماتی باید از شرکت‌های ارائه دهنده این خدمات کمک بگیرند.

شرکت رایان محاسبان با بیش از بیست سال سابقه ارائه خدمات مالی و حسابداری در حوزه‌های مختلف، یکی از بهترین شرکت‌های خدمات حسابداری در ایران است که این خدمات را با به‌روزترین نرم افزارهای مالی دنیا انجام می‌دهد. اگر شما هم برای واحدهای صنعتی خود به خدمات حسابداری صنعتی مناسب و باکیفیت نیاز دارید،‌ در وب سایت رایان محاسبان خدمات مورد نظر خود را جست‌وجو کرده و از آن‌ها استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

02122355225