مالیات خودرو لوکس

رایان محاسبان

مالیات خودرو لوکس

اگر شما هم مالکیت یک خودرو گران قیمت را دارید و احتمالا چیزهایی در رابطه با مالیات خودرو لوکس شنیده اید باید بدانید، این نوع مالیات یکی از انواع مالیات پر چالش و جدید در قوانین مالیاتی کشور ایران است که به بعضی از خودروها، با توجه به یک سری شرایط، تعلق می گیرد و با توجه به معیار ارزش گذاری خودرو باید پرداخت شود. به همین دلیل نرخ مالیات خودرو لوکس هر ساله و با توجه به بخشنامه های سازمان امور مالیاتی تفاوت پیدا می کند.

نرخ مالیات خودرو لوکس 1403 چقدر است؟

با توجه به قوانین بودجه در سال 1403، تمام ماشین هایی که قیمت روز آن ها بیشتر از 3 میلیارد و 500 میلیون تومان برآورد شود، باید به میزان 1% مالیات نسبت به مازاد این مبلغ به سازمان امور مالیاتی کشور پرداخت کنند. خودروهایی که مشمول این نوع مالیات هستند شامل ماشین های سواری، وانت های دو اتاق و پلاک شخصی حقوقی و حقیقی غیر دولتی می باشد.

نرخ و میزان ارزش گذاری قیمت روز خودرو توسط سازمان امور مالیاتی و کارشناسان آن صورت می گیرد و با توجه به آن تعرفه مالیات و همین طور موارد مرتبط با آن مشخص می شود.

ارزش روز خودرو توسط سازمان امور مالیاتی کشور تعیین می‌شود. این سازمان از طریق سامانه‌های مختلف، از جمله سامانه ارزش گذاری خودرو و سامانه‌های ناجا، قیمت روز خودروها را استعلام می‌کند.

برای مازاد مبلغ ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تا ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان: ۳%
برای مازاد مبلغ ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان: ۴%

چطور مالیات خودرو را محاسبه کنم؟

بررسی و پرداخت مالیات خودرو لوکس یک کار تخصصی است و اگر شما به اشتباه اظهارنامه پر کرده و یا اطلاعات به سازمان امور مالیات بدهید، نه تنها تکلیف مالیاتی خود را به خوبی انجام نداده اید، بلکه با جریمه های مختلفی رو به رو می شوید. به همین دلیل در صورتی که آگاهی و دانش کافی در زمینه محاسبه و انجام کارهای مالیاتی ندارید می توانید آن ها را به مشاوران و کارشناسان امور مالیاتی رایان محاسبان بسپارید تا صفر تا صد مالیات خودرو لوکس را انجام دهند.

جدول ماشین هایی که شامل مالیات خودرو لوکس می شوند

بنزBMW
تویوتاهیوندای
پورشهمازراتی
آلفارومئوولوو
رنجرورنیسان پاترول
 • مالیات سالانه این خودروها به ازای هر ماشین به صورت مجزا محاسبه می گردد.
 • سازمان امور مالیاتی باید با توجه به قیمت روز ماشین و تاریخ ساخت یا واردات آن، نرخ مالیات را بررسی و محاسبه نماید.
 • در زمانی که ماشین ها پس از اعلام سازمان امور مالیاتی ساخته و یا وارد شوند، سازمان باید ارزش آن ها را بررسی و محاسبه نماید.

استعلام و پرداخت مالیات خودرو لوکس چگونه انجام می شود؟

اگر خودرو شما شامل قوانین مالیات خودرو لوکس می شود، مستلزم هستید که آن را پرداخت کنید، اما چطور باید این کار را انجام دهید؟

برای پرداخت، بررسی و همین طور انجام تکالیف مالیاتی خودرو باید به سایت خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی کشور به آدرس my.tax.gov.ir مراجعه نمایید.

در این سایت ماشین های لوکس علاوه بر امکان بررسی نرخ مالیات، قابلیت پرداخت آن نیز موجود است و می توانید هزینه ای که برای شما در نظر گرفته شده را بپردازید.

لازم به ذکر است، سازمان مالیاتی باید اطلاعات لازم را از پلیس راهور دریافت کرده و آن را به افراد مشمول این مالیات اطلاع دهد. پلیس راهور نیز باید تا پایان خرداد ماه داده های لازم را به سازمان امور مالیاتی تحویل دهد.

شرایط و قوانین مالیات خودرو های لوکس

 • کلیه افراد حقیقی و حقوقی باید تا آخر بهمن هر سال، مالیات ماشین های خود و فرزندان زیر سن قانونی خود را نیز پرداخت کنند.
 • دولت با توجه به شرایط و وضعیت اقتصادی هر سه سال، قیمت پایه را بیشتر و یا کم تر می کند.
 • مالیات خودرو لوکس با توجه به تاریخ تولید و تاریخ واردات و با توجه به قیمت روز ماشین محاسبه و تعیین می شود.
 • مالیات این خودرو ها تنها با توجه به نام مالک اصلی آن ها مشخص شده که باید در شناسنامه ماشین موجود باشد.
 • کسانی که چند خودرو با ارزش پایین تر از سقف های تعیین شده دارند، مشمول این نوع مالیات نمی شوند.

اظهارنامه مالیاتی خودروهای لوکس چیست؟

همان طور که می دانید اظهارنامه مالیاتی یکی از مهم ترین موارد در پرداخت مالیات و تعیین نرخ آن است. برای مالیات خودرو لوکس نیز باید اظهارنامه مالیاتی صادر و به سازمان مالیاتی کشور تحویل داده شود.

برای این کار مدارکی لازم است تا به وسیله آن ها اظهارنامه خودروهای لوکس صادر گردد که عبارتند از:

 1. شناسنامه، کارت ملی و مدارک شناسایی
 2. برگ سبز خودرو
 3. اسناد مالیات ماشین

ماشین هایی که با توجه به قوانین، ارزش و قیمت بیشتر از نرخ تعیین شده داشته باشند، باید مالیات بدهند. حال اگر یک خودروی لوکسی صفر و کارنکرده است. برای نقل و انتقال آن و مالیات خودروهای داخلی یا مونتاژ داخل باید توسط خودرو ساز داخلی پرداخت شود. اگر ماشین وارداتی باشد، نخستین مالیات نقل و انتقال آن به عهده واردکنندگان یا نمایندگان رسمی شرکت های خودروسازی خارجی می باشد.

مشاوره مالیات خودرو + مالیات ماشین های لوکس در ایران

بحث مالیات ماشین های لوکس در ایران یکی از مباحث داغ و چالش بر انگیز است که بسیاری از افراد درمورد نحوه پرداخت و نرخ آن یک سری دغدغه ها دارند. به همین دلیل بهترین کار برای انجام امور مالیاتی مرتبط با ماشین های لوکس داخل ایران، استفاده از خدمات مشاوره مالیات خودرو است که راهنمایی کامل درمورد تمام موارد مالیاتی ماشین ها اعم از نقل و  انتقال، ماشین های لوکس، ماشین های معمولی و … می کند.

معمولا کارشناسانی می توانند خدمات مشاوره مالیات ماشین های لوکس را ارائه دهند که تخصص و آگاهی کاملی به قوانین مالیاتی داشته باشند و جدیدترین تبصره ها و اسناسنامه ها را بدانند، به همین دلیل ما به شما رایان محاسبان را معرفی می کنیم که شامل کارشناسان مالیات خودرو با تجربه و متخصص در این زمینه است که می توانند به شما خدمات حضوری، آنلاین و .. را ارائه دهند.

نحوه اعتراض به مالیات خودرو لوکس چگونه است؟

برای اعتراض به مالیات خودرو لوکس می توانید به سایت سازمان امور مالیات مراجعه کرده و با زدن گزینه مالیات برای خودرو های تحت تملک، اعتراض خود را ثبت نمایید.

خودروهای لوکس معاف از مالیات کدام هستند؟

با توجه به جدیدترین قوانین مالیاتی 1403، ماشین هایی که ارزش آن ها کم تر از 3.5 میلیارد تومان برآورد شود، از پرداخت مالیات ماشین های لوکس معاف هستند.
خودروهای دولتی، نظامی و عمومی خودروهای معلولین خودروهای با کاربری عمومی مثل آمبولانس، آتش‌نشانی و … خودروهای هیبریدی و برقی

مالیات خودرو لوکس تصادفی چقدر است؟

تصادف می تواند برای هر ماشینی با هر میزان ارزشی رخ دهد، زمانی که خودرویی تصادف می کند، بدون شک از ارزش و قیمت آن کم می شود. مالکان خودروهای لوکسی که دچار تصادف و یا سوانحی مانند نقص فنی، آتش سوزی و … می شوند، می توانند به هیات های حل اختلاف مالیاتی مراجعه کرده و پس از تعیین و بررسی ارزش و قیمت روز ماشین، نرخ مالیات آن مجددا مورد ارزیابی و محاسبه قرار میگیرد.

آیا خودروهای گذر موقت مالیات دارند؟

خودروهای گذر موقت اجازه تردد کامل ندارند و برای آن ها محدودیتی وجود دارد. همین طور در مورد خودروهای گذر موقت باید بگوییم که از آن جایی که به آن پلاکی موقت داده شده است و مالکیتی در قبال خودرو ندارند، این ماشین ها مشمول مالیات نخواهد شد.

اگر مالیات خودرو لوکس را پرداخت نکنیم چه می شود؟

هر گونه دیکرد یا عدم پرداخت مالیات ماشین های لوکس منجر به پرداخت جریمه می شود. به همین دلیل بهترین کار این است که مالیات هر ساله این خودروها توسط مالک سر وقت و به موقع پرداخت شود تا مشمول جریمه های بیشتر نگردد.

کسی که دارای چندین خودرو لوکس است چقدر باید مالیات بدهد؟

هر خودروی لوکسی که با توجه به قوانین، مالیات شامل آن شود، باید به ازای هر خودرو، نرخ مربوطه را به عنوان مالیات به سازمان پرداخت کند. به همین دلیل مالکان خودرو باید نرخ و میزان پرداخت سالانه خود را به موقع در قبال سازمان امور مالیاتی انجام دهند.

چطور مالیات خودرو لوکس را کم کنیم ؟

پرداخت به موقع مالیات باعث می شود تا شما شامل جریمه های مالیاتی نشوید و همین طور تکالیف خود را به خوبی انجام دهید. برای انجام امور مالیاتی خود بهترین کار این است که از مشاوره مالیاتی بهره بگیرید تا هم کار خود را به خوبی انجام داده و همین که تعرفه های مالیاتی را پرداخت کنید.
یکی از اشتباهاتی که افراد انجام می دهند این است که بدون اطلاع از مالیات، کارهای مرتبط به آن را انجام نداده و دچار جریمه و همین طور شرایط سخت مالیاتی می شوند. در صورتی که می توان با بهره گیری از نظر کارشناسان و مشاوران مالیاتی خیلی ساده امور مالیاتی را انجام داد و نگرانی درمورد آن نداشت.

نرخ مالیات ماشین های چینی چقدر است؟

برای خودروها یک سری مالیات های مختلفی مانند نقل و انتقال و … در نظر گرفته می شود، اما در بحث مالیات ماشین های لوکس باید بگوییم که هر خودرویی که با توجه به قوانین مالیاتی 1403 نرخ آن بیشتر از 3.5 میلیارد تومان باشد باید مالیات پرداخت کند، چه مدل و برند سازنده آن داخلی و یا چه خارجی و وارداتی باشد. به همین دلیل در مبحث مالیات خودرو بیشتر به تعرفه و قیمت روز ماشین توجه می شود تا برند سازنده آن.

آیا می توان مالیات ماشین های لوکس را قسطی پرداخت کرد؟

با توجه اظهارات سازمان امور مالیاتی کشور، دارندگان خودروهای لوکس و تعیین شده با توجه به نرخ مالیاتی آن ها می توانند، هزینه های مشمول را طی 6 ماه به شکل اقساط به سازمان امور مالیاتی پرداخت نمایند.

آیا مالیات ماشین های لوکس را یکجا باید پرداخت کرد؟

برای پرداخت مالیات خودرو های لوکس می توانید هم به صورت آنلاین و یکباره اقدام کنید و همین که آن را طی 6 ماه با توجه به صلاح دید سازمان امور مالیاتی کشور به صورت اقساط پرداخت نمایید. در صورتی که پرداخت تعرفه های مالیاتی خودرو های لوکس برای شما سخت و سنگین است می توانید از روش دوم استفاده کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *