رایج ترین اشتباهات مالیاتی

رایان محاسبان

اشتباهات مالیاتی

اشتباهات مالیاتی یکی از کارهای متداولی است که مودیان با توجه به اطلاعات کمی که در این زمینه دارند انجام می دهند که می تواند منجر به جریمه های مالیاتی و همین طور پرداخت مبالغ بالا شود. در این مقاله یک سری از فاحش ترین اشتباهات را با شما در میان خواهیم گذاشت، تا از انجام آن ها پرهیز کنید. با ما در وب سایت تخصصی امور مالیاتی رایان محاسبان همراه شوید.

از مهم ترین اشتباه های رایج مالیاتی مودیان این است که پرونده مالیاتی تشکیل نمیدهند و یا توجهی به اینتا کد فعالیت خود ندارند و برخی نیز فکر میکنند تا به حد مجازی از فروش نرسند، نیاز به ارسال اظهارنامه عملکرد نیست و باعث ایجاد جرایم مالیاتی برای خودشان میشوند. در ادامه اشتباه های دیگر را که بسیار مهم است شرح داده شده است تا کمکی برای مودیان مالیات باشد.

غیر فعال کردن (بستن) پرونده مالیاتی از بدترین اشتباهات مالیاتی

یکی از اشتباهات مالیاتی رایجی که مودیان انجام می دهند، این است که فکر می کنند با بستن یا غیر فعال کردن پرونده مالیاتی، دیگر برای آن مالیات در نظر گرفته نمی شود. در صورتی که شما پس از انجام این کار، اظهارنامه مالیاتی ارائه نمی دهید و زمانی که اظهارنامه ارسال نمی کنید، دست سازمان امور مالیاتی کشور برای در نظر گرفتن مبالغ مالیاتی و جریمه های آن باز است، به همین دلیل بهترین کار این می باشد که در زمان های گفته شده اظهارنامه خود را ارسال کنید و این تنها با فعال بودن پرونده مالیاتی امکان پذیر است.

اشتباه مهلک دریافت کارتخوان در صورت عدم نیاز

یکی دیگر اشتباهات رایج مالیاتی، دریافت کارتخوان در صورت عدم نیاز به آن است. زمانی که تراکنشات اصلی شما با کارتخوان انجام نمی شود، از دریافت کردن آن ها پرهیز کنید؛ چرا که تا زمانی که کارتخوان ندارید، واریزی و پرداختی های قابل توجه ای هم نداشته باشید، مالیات کارتخوان برای شما محاسبه نمی شود؛ اما اگر کارتخوان فعال داشته باشید، حساب شما تجاری محسوب شده و کوچک ترین واریزی ها نیز بررسی می شوند.

عدم تشکیل پرونده مالیاتی (اشتباه نکنید)

نداشتن پرونده مالیاتی باعث شده تا هر کسب و کاری نتواند در آخر سال مالی خود، اظهارنامه را به امور مالیاتی کشور ارائه دهد و همین باعث در نظر گرفتن فرار مالیاتی و جریمه های مالیاتی می شود، به همین دلیل بهترین کار این است که پرونده های مالیاتی همیشه تشکیل شود.

تعیین سود و درآمد غیر واقعی یک خطای بزرگ

اگر درآمد و میزان سود خود را به صورت غیر واقعی در پرونده های مالیاتی مشخص کنید، یک اشتباه بزرگ را انجام داده اید؛ چرا که برای درآمدهای غیر واقعی با توجه به قانون مالیات های مستقیم جرایمی در نظر گرفته می شود و متخاطی علاوه بر پرداخت مالیات، باید جرایم آن را نیز پرداخت نماید و همین طور ممکن است از معافیت های مالیاتی، تسهیلات و … برخوردار نشود.

عدم ارسال اظهارنامه مالیاتی خطای نابخشودنی

اظهارنامه مالیاتی یکی از مهم ترین بخش ها در امور مالیاتی است. اظهارنامه مالیاتی به نوعی کارنامه مالی گفته می شود که مودی باید به منظور بررسی امور مالیاتی خود به سازمان امور مالیاتی کشور آن را ارسال کند. در اظهارنامه مالیاتی یک سری اطلاعات درمورد میزان درآمد، شغل و همین طور موارد دیگر آورده می شود. مودیان که اظهارنامه مالیاتی خود را به سازمان امور مالیاتی کشور ارائه دهند، تخلف کرده اند و باید جریمه ای برابر با 30 درصد مالیات پرداخت کنند و همین طور ممکن است سازمان امور مالیاتی یک سری جریمه های دیگر هم برای آن ها در نظر بگیرد. تحویل ندادن اظهارنامه مالیاتی می تواند یکی از بزرگ ترین اشتباهات مالیاتی کسب و کارها باشد.

حذف حساب بانکی از سایت my.tax

ممکن است برخی از افراد گمان کنند که اگر حساب بانکی خود را از سایت سازمان امور مالیاتی کشور حذف کنند، دیگر برای آن ها مالیات در نظر گرفته نمی شود یا آن حساب شان برای محاسبه مالیاتی قرار نمی گیرد، در صورتی که حذف حساب می تواند یک سری مشکلات و جرایم مالیاتی داشته باشد. اما در چه زمانی می توان حساب بانکی را در سایت سازمان امور مالیاتی کشور حذف کرد؟ زمانی این کار لازم است که حساب شما غیر تجاری بوده و یا این که اشتباها به درگاه مالیات وصل شده است.

لازم به ذکر است اگر حسابی حذف شود که به دستگاه کارتخوان وصل است، اون دستگاه غیر فعال خواهد شد.

عدم اصلاح اینتا کد

اینتا کد به کدی گفته می شود که برای دسته بندی کارهای اقتصادی در کشور به کار می رود. به این شکل که تمام کارهای اقتصادی در داخل کشور به بخش های کوچک تر با جزئیات دسته بندی می شوند و هر کدام از این دسته ها اگر در یک گروه باشند، یک کد برای آن ها در نظر می گیرند که به آن اینتا کد می گویند. اینتا کد اهمیت زیادی دارد و هر گونه اشتباه در آن می تواند، یک سری مشکلات مالیاتی ایجاد کند.

بنابراین یکی از اشتبا های مالیاتی عدم اصلاح اینتاکد می باشد. به عنوان مثال کسب و کارهایی که خدماتی هستند مانند تعمیرکاران بیشتر از هزینه های خود را صرف خرید قطعات می کنند، در صورت که اینتاکد 100 درصد خدمات ثبت کرده اند، ناخواسته باید مالیات های بیشتری پرداخت کنند، به همین دلیل برای انجام این کار بهتر است که اینتاکدی ارسال کنند که قسمتی از آن برای خدمات و بخش دیگر فروش قطعات است.

اشتباهات اینتاکد

یکی دیگر از اشتباهات رایجی که امروزه مودیان انجام می دهند، این است که اینتاکد خود را به درستی وارد نمی کنند. عدم انتخاب درست اینتاکد می تواند شما را با پرداخت هزینه های مالیاتی سنگین روبه رو کند، به همین دلیل برای انتخاب درست آن می توانید از کارشناسان امور مالیاتی کمک بگیرید.

چطور اشتباهات مالیاتی را انجام ندهیم؟

تا به این جا رایج ترین اشتباهات مالیاتی که هر مودی می تواند آن ها را انجام دهد، بیان کرده ایم، اما بهترین راهکار برای پیشگیری از انجام آن ها چیست؟ باید بگوییم که داشتن اطلاعات جامع و کامل درمورد جدیدترین قوانین مالیاتی می تواند به شما در کاهش این اشتباهات کمک کند. اما از آن جایی که دولت می تواند در هر سال مالی، یک سری قوانین جدید برای امور مالیاتی تعیین کند، بهترین کار این است که شما از کارشناسان و مجموعه های تخصصی که در زمینه امور مالیاتی و ارسال اظهارنامه ها فعالیت می کنند، بهره بگیرید. رایان محاسبان با سال ها سابقه و بهره گیری از تخصص و مهارت کارشناسان امور مالیاتی به شما در این زمینه خدمات با کیفیت ارائه می دهد.

4.8/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه