شرایط معافیت های مالیاتی شرکت دانش بنیان + نرخ معافیت مراحل

رایان محاسبان

معافیت های مالیاتی شرکت دانش بنیان

باتوجه به حمایت از شرکت های دانش بنیان توسط دولت امروزه بیشتر از هر زمانی متوجه اهمیت شرکت های دانش بنیان در کشور میشویم. شرکت های دانش بنیان در حوزه های مختلف پیشرفت های قابل توجهی داشته اند که میتوان آنها را بخش مهمی از پیشرفت علمی کشور دانست. در سال 1402 درخواست های عضویت برای شرکت های دانش بنیان بیشتر از هر سالی است و یکی از دلایل آن استفاده از مزیت های ارائه شده برای شرکت های دانش بنیان میباشد. مهم ترین مزیت معافیت های مالیاتی شرکت دانش بنیان است که در جنبه های مختلف شامل آنها میشود. در ادامه به بررسی کامل معافیت های مالیاتی شرکت های دانش بنیان میپردازیم.

شرکت های دانش بنیان چه نوع شرکتی هستند؟

بطور کلی شرکت هایی که بر پایه فناوری و اختراع بنا شده اند و یک نوآوری جدید را در قالب خدمات و یا محصول در صنایع مختلف ارائه میدهند و درخواست عضویت آنها در بخش شرکت های دانش بنیان مورد قبول واقع شده است را شرکت های دانش بنیان میگویند. این شرکت ها در راستای گسترش علم و اختراع در زمینه های مختلف فعالیت میکنند و همواره باعث پیشرفت کشور شده اند.

انواع شرکت های دانش بنیان

شرکت های دانش بنیان با توجه به زمینه های فعالیت، میزان تخصص و نوآوری آنها به دسته های مختلفی تقسیم میشوند و برای هر کدام شرایط و ویژگی های منحصر بفردی از سوی دولت تعلق میگیرد. در ادامه به معرفی انواع شرکت های دانش بنیان میپردازیم.

انواع شرکت های دانش بنیان

شرکت‌های دانش بنیان نوپا

شرکت‌های دانش بنیان نوپا، با ایده‌های نوآورانه و به عنوان استارت‌آپ‌هایی تازه‌کار شروع به فعالیت می‌کنند. این دسته از شرکت‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند:

شرکت‌های دانش بنیان نوپا نوع یک: این شرکت‌ها در مراحل اولیه تاسیس بوده و هنوز به دستاوردهای مالی قابل توجهی دست نیافته‌اند. آن‌ها ملزم به داشتن نمونه آزمایشگاهی و یا به اصطلاح نمونه دمو  از محصول یا خدماتی هستند که قصد دارند به تولید انبوه برسانند.

شرکت‌های دانش بنیان نوپا نوع دو: این گروه از شرکت‌ها نیز در مرحله اولیه قرار دارند و مانند نوع یک، درآمد قابل ملاحظه‌ای ندارند. با این حال، تکنولوژی و ارزش افزوده‌شان نسبت به نوع یک کمتر است و از آنها ضعیف تر هستند.

شرکت‌های دانش بنیان تولیدی

این دسته از شرکت‌های دانش بنیان دارای سابقه‌ای چند ساله در فعالیت‌های تولیدی هستند و درآمدی را در آخرین اظهارنامه مالیاتی خود گزارش کرده‌اند. این شرکت‌ها به دو نوع تقسیم می‌شوند:

  1. شرکت‌های دانش بنیان تولیدی نوع یک: شرکت‌هایی با فروش بیش از ۵ میلیارد تومان در اظهارنامه مالیاتی سال گذشته، که سهم فروش محصولات یا خدمات دانش بنیان‌شان از کل فروش‌شان کمتر از ۵۰ درصد است.
  2. شرکت‌های دانش بنیان تولیدی نوع دو: این شرکت‌ها نیز فروشی بیش از ۵ میلیارد تومان دارند، اما سهم فروش محصولات یا خدمات دانش بنیان‌شان از کل فروش بیش از ۵۰ درصد است و حداقل ده نفر نیروی کار در شرکت بیمه‌شده اند.
  3. شرکت‌های دانش بنیان نوع سه یا شرکت‌های مستعد

شرکت‌های دانش بنیان نوع سه، شرکت‌هایی با پتانسیل بالای رشد و توسعه هستند. این دسته از شرکت‌ها معمولاً به عنوان شرکت‌های مستعد شناخته شده و از حمایت‌های دولتی برای رسیدن به مراحل بالاتر توسعه و نوآوری بهره‌مند می‌شوند.

زمینه‌های فعالیت شرکت‌های دانش بنیان نوع ۱ بسیار گسترده است و شامل حوزه‌های متنوعی از جمله فناوری اطلاعات و ارتباطات، علوم زیستی و پزشکی، مهندسی مکانیک و برق، مواد پیشرفته، انرژی‌های تجدیدپذیر، کشاورزی و غذا، صنعت و معدن، گردشگری و محیط زیست، آموزش و پرورش، فرهنگ و هنر، ورزش، امور اجتماعی و رفاه، خدمات دولتی و عمومی  و سایر حوزه ها است.

دولت ایران برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان نوع ۱، مزایایی نظیر معافیت‌های مالیاتی، تسهیلات مالی و خدمات مشاوره‌ای ارائه می‌دهد. این مزایا به شرکت‌ها کمک می‌کند تا با موفقیت چالش‌های اولیه رشد و توسعه را پشت سر گذاشته و به موفقیت دست یابند.

شرکت‌های دانش بنیان در ایران نقش مهمی در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور ایفا می‌کنند. آن‌ها با تولید محصولات و خدمات نوآورانه، ایجاد اشتغال و افزایش بهره‌وری، به رشد اقتصادی کمک می‌کنند و با توسعه فناوری‌های جدید، به بهبود کیفیت زندگی مردم کمک می‌نمایند.

منظور از معافیت های مالیاتی شرکت دانش بنیان چیست؟

تمامی  شرکت ها که در زمینه های مختلف در کشورمان ثبت شده اند و در حال حاضر فعال هستند، طبق قانون مالیات های مستقیم یک سری مشوق های مالیاتی برای آنها در نظر گرفته شده است و تقریبا میتوان گفتم اکثر شرکت های میتوانند از انواع این مشوق های مالیاتی استفاده کنند. معافیت های مالیاتی شرکت ها معمولا در بخش های مختلف مخصوصا در زمینه مالیات بر درآمد شرکت ها میتوانند به انواع شرکت ها از سوی سازمان امور مالیاتی اختصاص یابد.

در واقع با اعمال و استفاده این معافیت های مالیاتی برای شرکت ها، هزینه های آنها به‌طور قابل توجهی کاهش یافته و در نتیجه باعث افزایش درآمد شرکت ها خواهد شد.

شرایط معافیت های مالیاتی شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری

بر اساس حمایت های رهبری از شرکت های دانش بنیان و وضع قوانین جدید در خصوص آنها ، معافیت های مالیاتی به انواع شرکت های دانش بینان تعلق گرفته است. در نظر داشته باشید که این معافیت ها معمولا بر مالیات بر درآمد شرکت ها است و نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که این درآمد شرکت های دانش بنیان باید صرفا از فعالیت های نوآورانه و اختراعات بدست آمده شرکت ها باشد. یعنی با توجه به نوآوری و اختراعی که انجام داده اند و از آن کسب درآمد میکنند، مشمول معافیت های مالیاتی مربوط در درجه های مختلف میشوند.

معافیت های مالیاتی شرکت دانش بنیان خارج از پارک علم و فناوری

برای شرکت‌های دانش‌بنیانی که خارج از محیط پارک‌های علم و فناوری فعالیت می‌کنند نیز، معافیت مالیاتی در نظر گرفته شده است. این معافیت مشروط بر آن است که درآمدهای این شرکت‌ها مستقیماً از فعالیت‌های دانش‌بنیان ناشی شود. مدت زمان برخورداری از این معافیت ۱۵ سال است، اما نکته حائز اهمیت این است که موضوعات مربوط به معافیت مالیاتی سالانه توسط کارگروه ارزیابی مورد بررسی قرار می‌گیرند و این شرکت‌ها باید درآمدهای مشمول معافیت خود را سالانه به اداره امور مالیاتی اعلام کنند تا از این معافیت بهره‌مند شوند.

معافیت های مالیاتی شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری

شرکت‌های دانش‌بنیان که در پارک‌های علم و فناوری فعالیت می‌کنند، از مزایای معافیت مالیاتی ویژه‌ای برخوردار می‌شوند. این معافیت، که بر اساس قوانین حمایتی دولت ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان تعیین شده، به مدت ۲۰ سال از زمان دریافت مجوز فعالیت توسط مدیریت پارک به این شرکت‌ها تعلق می‌گیرد. مهم‌ترین ویژگی این معافیت، شامل نبودن نیاز به کسب مجوز از کارگروه ارزیابی مالیاتی و پوشش تمام درآمدهای حاصل از فعالیت‌های ذکر شده در مجوز است.

نرخ معافیت مالیات شرکت دانش بنیان

نرخ معافیت های مالیاتی شرکت دانش بنیان

نرخ معافیت‌های مالیاتی برای شرکت‌های دانش بنیان بدون سقف بوده و این معافیت عمدتاً برای فروش کالاها و خدمات مالیاتی شرکت دانش‌بنیان که دارای سطح تکنولوژی بالا و ارزش افزوده قابل توجهی هستند، اعمال می‌شود. این شرکت‌ها می‌توانند تا ۱۵ سال از معافیت مالیاتی بهره‌مند شوند، اما لازم است توجه داشته باشند که این معافیت شامل مالیات بر ارزش‌افزوده و مالیات بر حقوق کارکنان نمی‌شود. بنابراین، شرکت‌ها باید درخواست‌های خود برای استفاده از معافیت مالیاتی را به کارگروه ارزیابی ارائه دهند و اطلاعات و موضوعات مربوط به معافیت‌های خود را در نیمه دوم سال به اداره امور مالیاتی ارسال کنند تا تأییدیه لازم دریافت شود.

مراحل تکمیل و ارائه اظهارنامه مالیاتی شرکت های دانش بنیان

اظهارنامه شرکت دانش بنیان

شرکت‌های دانش‌بنیان در ایران، همانند سایر شرکت‌های ثبت شده ، موظف به تکمیل و ارائه اظهارنامه مالیاتی سالانه خود هستند. برای تکمیل اظهارنامه مالیاتی شرکت‌های دانش بنیان در ایران، ابتدا باید اقدام به پیش‌ثبت نام کرده و شماره اقتصادی خود را دریافت کنند. این مرحله مهمترین گام است و با دریافت کد رهگیری، شرکت به عنوان یک واحد مالی شناخته می‌شود. سپس با تأیید اطلاعات مندرج در فرم پیش‌ثبت‌نام توسط مراجع ذی صلاح و دریافت پاکت حاوی اطلاعات کاربری، شرکت به مرحله بعدی انتقال می‌یابد.

در مرحله بعدی، شرکت باید شماره اقتصادی خود را به صورت رسمی ثبت کند. سپس اظهارنامه الکترونیکی دریافت شده باید به دقت تکمیل شود و سپس ارسال آن به اداره مالیات انجام گیرد.توجه داشته باشید که در اظهارنامه مالیاتی ارسالی تمامی موارد از جمله درآمد های حاصله از نوآوری و اختراع ، هزینه ها و دیگر موارد بخش مالی باید ذکر شود. پس از ارسال، شرکت کد رهگیری خود را دریافت میکند و میتواند در سامانه مودیان مراحل دیگر مربوط به اظهارنامه مالیاتی و دیگر گزارش ها را پیگیری کند.

در واقع مراحل پر کردن اظهار نامه مالیاتی شرکت های دانش بنیان و ارائه آن به سازمان امور مالیاتی ، تفاوت زیادی با دیگر شرکت ها ندارد و صرفا  در برخی موارد از جمله معافیت ها و قوانین اعمالی بر روی هر شرکت ، مقداری متفاوت است.

چگونه شرکت خود را دانش بنیان کنیم؟

چگونه شرکت خود را دانش بنیان کنیم

شرکت هایی که در زمینه های مختلف ایده هایی دارند که از نظرشان میتواند به نوآوری ها و اختراعات قابل قبولی دست یابند، میتوانند با ارائه ایده خود به وبسایت رسمی پذیرش شرکت های دانش بنیان ، درخواست دهند تا در صورت پذیرش و تایید به قسمت شرکت های دانش بنیان نوپا اضافه شوند و از مزیت های آنها استفاده کنند.

همچنین شرکت هایی که اختراع خود را انجام داده و در حال حاضر نیاز به حمایت برای پیشرفت و عرضه آن هستند، میتوانند با ارائه درخواست خود به همان وبسایت رسمی درخواست های پذیرش شرکت های دانش بنیان ، در بخش های مختلف شرکت های دانش بنیان مانند شرکت های تولیدی پذیرش شوند و از مزایای بی نظیر این شرکت ها نهایت استفاده را بکنند.

جمع‌بندی معافیت های مالیاتی شرکت دانش بنیان

با توجه به اینکه ایرانیان در اکثر زمینه ها در حال پیشرفت هستند، امروزه با حمایت های رهبری و دولت ایران این پشرفت ها سرعت بیشتری گرفته و شرکت های دانش بنیان روز به روز در حال گسترش و پیشرفت های چشمگیری هستند و این در نتیجه باعث پیشرفت کشورمان ایران میشود.

پیشنهاد میشود اگر ایده یا کسب و کاری دارید که میتواند در جهت گسترش و پیشرفت در هر حوزه ای به مملکت و مردم ایران کمک کند، حتما عضو شرکت های دانش بنیان شوید تا هم باعث پیشرفت کشور شده و هم خودتان از معافیت های مالیاتی مربوط به شرکت های دانش بنیان بهره‌مند شوید. برای این مورد میتوانید از مشاوره مالیاتی شرکت رایان محاسبان استفاده کنید.

امروزه شرکت های دانش بنیان جزو شرکت هایی هستند که درآمد آنها به واسطه معافیت های مالیاتی بسیار افزایش یافته و در نتیجه پیشرفت های قابل توجهی را تجربه میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه