اگر صاحب کسب‌وکاری هستید و یا تاکنون کسب‌وکاری را اداره کرده‌اید، پس حتما با موضوع مالیات آشنایی خواهید داشت. در یک تعریف ساده می‌توان گفت، مالیات پولی است که براساس قانون، توسط مردم به دولت پرداخت می‌شود تا مخارج عمومی از این طریق تامین شود. مالیات ممکن است به شخص، موسسه، دارایی و یا سایر موارد تعلق بگیرد.

در دنیای امروزی و با توجه به وضع قوانین و بخش نامه‌های جدید مالیاتی، انجام امور مالیاتی به تنهایی و بدون داشتن یک راهنما و متخصص در این حوزه، امکان‌پذیر نخواهد بود. در این مقاله قصد داریم شما را با مشاوره مالیاتی، وظایف و خدمات ارائه شده توسط آن‌ها، چگونگی ارائه خدمات و سایر موارد بیشتر آشنا کنیم. پس اگر قصد دارید امور مالیاتی خود را به درستی و بدون جریمه انجام دهید، تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

انواع مشاوره مالیاتی

شرکت‌ها و اشخاص برای استخدام مشاوره مالیاتی سه گزینه پیش رو خواهند داشت. به عبارت دیگر می‌توان گفت که مشاوره مالیاتی به سه دسته تقسیم می‌شود:

 • مشاوره مقطعی

در مشاوره مقطعی، بازه زمانی مشخصی تعیین می‌شود و در طی این بازه زمانی، مشاوره مالیاتی باید خدمات خود را ارائه دهد و بعد از گذشت این بازه، مشاوره مالیاتی ملزم به ارائه خدمات نخواهد بود.

 • مشاوره همراه

معمولا بیشتر شرکت‌ها و حتی اشخاص، از این نوع مشاوره بیشتر استفاده می‌کنند. در مشاوره مالیاتی به صورت همراه، مشاوره مالیاتی تمامی پرونده‌های مالی و مالیاتی شرکت‌ها را به طور کامل بررسی می‌کند و سپس به صورت تلفنی و یا حضوری مشاوره می‌دهد. در این نوع از مشاوره مالیاتی، صاحبان شرکت‌ها در هر ساعتی از روز به مشاوره دسترسی خواهند داشت و به طور معمول قراردادی به مدت مشخص با آن‌ها بسته خواهد شد.

 • مشاوره موردی

در مشاوره مالی به صورت موردی، در زمانی که رسیدگی به یک مورد خاص مدنظر باشد و نیاز به مشاوره مالیاتی باشد، از این نوع مشاوره مالیاتی استفاده می‌کنند. برای مثال، تنظیم و اصلاح صورت‌های مالی، تنظیم و تهیه اظهارنامه‌های مالیاتی و یا برخی از موارد دیگر، نمونه‌هایی هستند که در آن‌ها می‌توانید از مشاوره مالیاتی تلفنی استفاده کنید.

مشاوره مالیاتی
مشاور مالیاتی کیست؟

مشاوره مالیاتی کیست؟

مشاوره مالیاتی، فردی متخصص و تحصیل کرده است که علاوه بر تخصص در حوزه حسابداری و حسابرسی، به طور کامل بر موضوعات مالی حسابداری، حقوق و قوانین مالیاتی اشراف دارد. چنین فردی باید در مورد حل پرونده‌های مالیاتی در مرجع قضایی نیز تجربه و مهارت کافی داشته باشد.

مشاوران مالیاتی از تمامی قوانین، آیین‌نامه‌ها و بخش‌نامه‌ها مطلع بوده و با دانش و تخصص خود در کاهش مالیات و انجام دقیق امور مالیاتی به صاحبان کسب‌وکار کمک می‌کنند. از دیگر وظایف مشاوران مالیاتی این است که می‌توانند پرونده‌ها و اظهارنامه‌های مالیاتی رد شده را حل نموده و از پرداخت بیشتر مالیات جلوگیری ‌کنند.
شما می‌توانید انجام تمام امور مالیاتی خود را به کارشناسان و متخصصان شرکت رایان محاسبان بسپارید و از انجام درست و اصولی آن‌ها اطمینان داشته باشید. برخی از امور مالیاتی که می‌توانید به کارشناسان رایان محاسبان بسپارید، عبارت‌اند از:

 • ارسال اظهارنامه مالیات حقوق
 • ارسال اظهارنامه مالیات اشخاص ثالت
 • ارسال اظهارنامه مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی
 • ارسال اظهارنامه مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی
 • ارسال اظهارنامه مالیات اجاره
 • ارائه راهکارهای مالیاتی برای کم کردن میزان مالیات

چگونه یک مشاوره مالیاتی خوب پیدا کنیم؟

برای پیدا کردن یک مشاوره مالیاتی باید دقت زیادی داشته باشید، چراکه انجام امور مالیاتی بسیار حائز اهمیت است و نباید در انجام آن اشتباهی صورت گیرد. شرکت رایان محاسبان، شرکتی است که به منظور انجام خدمات حسابداری و حسابرسی و همچنین انجام مشاوره مالیاتی در تهران تاسیس شده است.

این شرکت در طول مدت فعالیت حرفه‌ای خود، همواره تلاش داشته تا تعهدات قراردادی خود را به صورت حرفه‌ای و انسانی انجام داده و به تمام تعهدات خود پایبند باشد. این شرکت متخصصان و کارشناسان بسیار ماهر و مجربی در اختیار دارد و همین امر باعث شده تا بتواند خدمات خود را به بهترین شکل به مشتریان ارائه داده و درصد بسیار بالایی از رضایت مشتریان را به خود جلب کند.

استخدام حسابدار یا عقد قرارداد حسابداری با شرکت خدماتی؟

مشاوره مالیاتی و حسابدار تفاوت‌های بسیاری با هم دارند و هرکدام، مسئولیت‌ها و وظایف مختلفی را انجام می‌دهند. یک حسابدار تنها به صورت‌های مالی رسیدگی کرده و فعالیت‌های روتین شرکت را انجام می‌دهد. در واقع حسابدار وظیفه ثبت میزان درآمدها، هزینه‌ها و مصارف یک شرکت را برعهده دارد. اما مشاوره مالیاتی فردی است که علاوه بر داشتن تخصص و دانش در حوزه‌ مالی و مالیاتی، به قوانین حقوق مالیاتی هم اشراف دارد. مشاوره مالیاتی، منابع مالی و مصارف یک شرکت را اداره می‌کند و سعی دارد تا با رصد کردن مصارف مالی و هزینه‌ها در یک شرکت، میزان سود را به حداکثر برساند.

انتخاب و استخدام یک مشاوره مالیاتی، به مراتب سخت‌تر از استخدام یک حسابدار است و باید در انتخاب مشاوره مالیاتی دقت کرد، زیرا وظایف مشاوره مالیاتی سنگین‌تر از وظایف یک حسابدار است.

مشاوره مالیاتی از نظر حقوقی

مشاوره مالیاتی از نظر حقوقی دارای پرونده وکالت نیست؛ اما با در دست داشتن وکالت‌نامه از طرف واحد اقتصادی و شرکت مربوطه می‌تواند به رسیدگی و دفاع از اظهارنامه‌ها و پرونده‌های مالیاتی در مراجع قانونی بپردازد. مشاوره مالیاتی به تمامی قوانین و مقررات مالیاتی تسلط دارد و تمام استاندارهای مشخص شده از طرف سازمان حسابرسی برای دفاع از پرونده‌ها را می‌داند، به همین دلیل به آن‌ها وکیل مالیاتی نیز گفته می‌شود.

تفاوت مشاور مالیاتی با حسابدار

وظایف مشاوره مالیاتی

مشاوره مالیاتی وظایفی بر عهده دارد که در ادامه به بررسی این وظایف خواهیم پرداخت:

پشتیبانی مالیاتی

یکی از اصلی‌ترین وظایف مشاوران مالیاتی، ارائه مشاوره و پشتیبانی است. مشاوران مالیاتی در ابتدا باید به کمک کارکنان بخش مالی، صورت‌های مالی را به طور دقیق و صحیح تنظیم کنند و سپس راه‌های استفاده از معافیت‌های مالیاتی و یا کم کردن مالیات را برای مدیران بیان کنند.

دادرسی مالیاتی

یکی دیگر از وظایف مشاوران مالیاتی این است که مشکلات پرونده‌های مالیاتی در هیات‌های حل اختلاف و مراجع قانونی را حل کرده و آن‌ها را به سرانجام برسانند. صاحبان مشاغل باید هرساله و در زمانی که توسط سازمان امور مالیاتی تعیین می‌شود، اظهارنامه مالیاتی ارائه دهند. در برخی از موارد، اظهارنامه ارائه شده توسط ممیزین مالیاتی رد می‌شود و رقم مالیات پرداختی تغییر می‌کند.

در این گونه موارد، برای بررسی و حل اختلاف اظهانامه مالیاتی، به یک مشاوره مالیاتی نیاز خواهید داشت. استفاده از مشاوره مالیاتی در این موارد به شما کمک می‌کند تا مجبور به پرداخت مالیات اضافی نباشید.

برخی از وظایف مشاوره مالیاتی به شرح زیر است:

 • مرتب کردن نیازها و فعالیت‌های مشتریان، به منظور کم کردن بدهی‌های مالیاتی آن‌ها
 • آماده کردن و ارائه اظهارنامه مالیاتی
 • انجام محاسبات پیچیده و تخصصی
 • تجزیه، تحلیل و بررسی قوانین جدید وضع شده در امور مالیاتی
 • برنامه‌ریزی و کمک به مشتریان برای درک بهتر نیازهای مالی در آینده
 • تنظیم انواع لایحه‌های مالیاتی
مشاوره مالیاتی

چرا به مشاوره مالیاتی نیاز داریم؟

در گذشته، راه‌اندازی یک کسب‌وکار بسیار آسوده و راحت بود، و از آنجایی که در آن زمان قوانین پیچیده و سختی وجود نداشت، نیازی به وجود مشاوره مالیاتی و کمک گرفتن از یک فرد متخصص نیز احساس نمی‌شد. اما امروزه، اِعمال قوانین پیچیده و ظریف مالیاتی، باعث شده تا هر فرد به تنهایی نتواند از پس امور مالیاتی کسب‌وکار خود بربیاید. از آنجایی که این قوانین بسیار پیچیده و زیاد هستند و از طرفی هر روز قوانین جدیدتری اعمال می‌شود، بنابراین هر فردی نمی‌تواند این قوانین را فرا بگیرد و برای کسب‌وکار خود اجرا کند. اینجا است که نیاز به یک فرد متخصص و کارشناس احساس می‌شود.

استفاده از مشاور مالیاتی

دلایل استفاده از مشاوره مالیاتی

قوانین امور مالیاتی به قدری زیاد و پیچیده است که هر فردی نمی‌تواند به طور جداگانه آن‌ها را حفظ کرده و امور مالیاتی خود را انجام دهد. مشاوران مالیاتی به طور کامل با این قوانین و مقررات آشنا هستند و به دلیل تخصص و تجربه در این زمینه می‌توانند به شما کمک کنند تا تمام امور مالیاتی خود را به درستی انجام دهید و دچار جریمه‌های مالیاتی و پرداخت مالیات‌های سنگین نشوید.

استفاده از مشاوره مالیاتی تهران در شرکت‌ها و برای تمامی کسب‌وکارهایی که با مالیات سروکار دارند، بسیار مهم است. زیرا مشاوران مالیاتی توانایی بالایی در حفظ سرمایه شرکت‌ها دارند و می‌توانند با استفاده از تجربه و مهارت خود، باعث کم شدن مبلغ مالیات در فعالیت‌های مهم شوند.

چرا رایان محاسبان؟

شرکت رایان محاسبان ویژگی‌هایی دارد که آن را از سایر شرکت‌های خدمات مالیاتی متمایز می‌کند. برخی از ویژگی‌های شرکت رایان محاسبان به شرح زیر است:

قانون مداری

قانون مداری

پروسه مالیاتی

آگاهی و آشنایی به تمام پروسه‌های مالیاتی

تیم

داشتن تیم حرفه‌ای، باتجربه و ماهر

کسب و کار

توانایی همکاری با انواع کسب‌وکارها

اگر شما هم به دنبال مشاوره مالیاتی حرفه‌ای برای کسب و کار خود هستید و می‌خواهید که امور مالیاتی شما کاملا اصولی و صحیح صورت بگیرد، می‌توانید از طریق تماس با ما، با مشاوران و کارشناسان حرفه‌ای این شرکت در ارتباط بوده و از راهنمایی‌ها و کمک‌های آن‌ها استفاده کنید.

02122355225