مالیات دستگاه پوز

مالیات دستگاه پوز

اگر صاحب مشاغل و کسب و کاری در ایران باشید به احتمال خیلی زیاد از دستگاه پوز برای انتقال پول مشتریان خود استفاده می‌کنید؛ بنابراین حتما میدانید که اکنون دستگاه‌های پوز یا کارت خوان مشمول مالیات میشوند. سوالی که اینجا مطرح است این است که میزان مبلغ این مالیات‌ها چگونه برای هر کسب و کار محاسبه میشود و آیا افرادی که از پرداخت این مالیات سرباز میزنند مشمول جریمه خواهند شد یا خیر؟ در این مطلب به طور تمام و کمال به سوالات پیرامون این موضوع پاسخ خواهیم داد.

مالیات دستگاه پوز در سال 1401

در حال حاضر نحوه محاسبه مبلغ مالیات دستگاه کارت خوان به صورت مجزا برای مشاغل وجود ندارد و هزینه مالیات همان مبلغ مالیاتی در نظر گرفته میشود که دولت برای خود کسب و کار لحاظ کرده است. این قانون درصورتی برای مشاغل صدق می‌کند که آنها در سامانه عملیات الکترونیکی امور مالی دستگاه کارت خوان خود را ثبت کنند، به این صورت که به هر دستگاه پوز یک کد منحصر بفرد تعلق میگیرد.
اما زمانی که صاحبان مشاغل از ثبت دستگاه پوز خود به هر دلیلی ممانعت ورزند، مشمول جریمه‌های مربوط به عدم تشکیل پرونده مالیاتی و سرپیچی از قوانین مالیاتی کشور خواهند شد.

درنتیجه اگر دارنده دستگاه پوز هستید، همین امروز به سامانه امور مالیاتی دستگاه پوز در سایت tax.gov.ir مراجعه کنید و پرونده مالیاتی خود را تشکیل دهید. پس از تشکیل پرونده و دریافت کد همه‌ی تراکنش‌های مربوط به دستگاه کارت خوان شما توسط بانک مرکزی قابل دسترس خواهد بود و گزارش تمامی فعالیت‌هایتان در اختیار سامانه امور مالیاتی قرار خواهد گرفت. سامانه امور مالیاتی نیز با بررسی این گزارشات میزان مالیات وارد بر دستگاه پوز را تعیین می‌کند.

آیا مالیات دستگاه پوز سیار با غیرسیار فرق دارد؟

مالیات دستگاه کارت خوان سیار با غیرسیار تفاوتی ندارد و همانند مالیات درگاه‌های پرداخت اینترنتی توسط سامانه مالیاتی به صورت سالانه محاسبه میشود.

دریافت کد منحصر بفرد هنگام ثبت دستگاه‌های پوز سیار و غیرسیار به منظور تعیین دقیق درامد مشاغل و اطمینان از صحت و سقم اطلاعات داده شده در اظهارنامه مالیاتی ست. به این ترتیب پس از ثبت دستگاه پوز و دریافت کد یکتا، همه اطلاعات تراکنش‌های انجام شده توسط دستگاه پوز در اداره مالیاتی رصد شده و تصمیم گیری نهایی بر روی مبلغ مالیات اعمال خواهد شد.

بیشتر بخوانید!
انجام خدمات مالی و حسابداری

میزان مبلغ مالیات دستگاه پوز چقدر است؟

مشاغلی که در محل کار خود مالک دستگاه پوز هستند و در سامانه مالیاتی تشکیل پرونده داده‌اند باتوجه به صنف شغلی که در آن قرار دارند بایستی 20 الی 25 درصد از درامد سالانه خود را به مالیات اختصاص دهند. این بدین معناست که این مشاغل تنها مالیات شغل خود را پرداخت می‌کنند و هزینه‌ای مازاد تحت عنوان مالیات دستگاه پوز نمی‌پردازند.

و اما صاحبان مشاغلی که از دستگاه پوز استفاده می‌کنند اما آن را در سامانه ثبت نکرده‌اند شامل جرایم مالیاتی خواهند شد و نه تنها مالیات مشاغل از آنها گرفته میشود بلکه هزینه‌ای نیز تحت عنوان مالیات دستگاه پوز باید پرداخت نمایند. درنتیجه به تمامی مالکان دستگاه کارت خوان (چه سیار و چه غیرسیار) پیشنهاد میشود که از ثبت دستگاه خود در سامانه مالیاتی غافل نشوند و کد یکتای خود را سریعا دریافت نمایند.

مراحل ثبت دستگاه پوز در سامانه مالیاتی :

  • ابتدا سعی کنید از یک کامپیوتر یا لپ تاپ برای این کار استفاده کنید. در مرورگر خود عبارت gov.ir را سرچ کنید و وارد سایت آن شوید.
  • حال که وارد صفحع اصلی “سایت سامانه مودیان مالیاتی” شدید، گزینه‌ی پیش ثبت نام و ثبت نام الکترونیک را در بالای صفحه سمت راست انتخاب کنید.
  • در صفحه بعد که برایتان نمایش داده میشود توضیحات تکمیلی در مورد روش ثبت نام در سامانه مربوط به مالیات دستگاه پوز 1401 آورده شده که توصیه می‌کنم حتما مطالعه فرمایید چراکه حاوی نکات مهم و تکمیلی است.
  • حال به انتهای صفحه بروید، درون کادر قرمز رنگی عبارت “ورود به ثبت نام” نوشته شده است. آن را انتخاب کنید.
  • اکنون صفحه جدیدی برای شما باز خواهد شد که باید اطلاعات خواسته شده را درون هر کادر وارد کنید. همچنین از بین گزینه‌های موجود نوع مودی مالیاتی را که شامل (حقیقی، حقوقی، تبعه خارجی، تشکل قانونی) انتخاب کنید. بعد از آن هم بسته به نوع مودی، باید شماره ملی، شناسه ملی یا کد فراگیر اتباع خارجی در کادر بعدی قرار داده شود و در آخر بر روی گزینه ورود به ثبت نام در پایین کادر کلیک کنید.
  • در مرحله بعدی ثبت نام سامانه مالیاتی وارد صفحه‌ی جدیدی خواهید شد. در این بخش هم چند گزینه مختلف برای شما قرار داده شده است. بر روی گزینه «پیش ثبت نام جدید» در این قسمت کلیک کرده تا وارد مراحل بعدی ثبت نام شوید.
  • اکنون وارد بخش مربوط به پیش ثبت نام شوید و در قسمت سمت راست صفحه باید نوع ثبت نام را تعیین کنید. نوع ثبت نام ممکن است «ثبت نام انفرادی یا بدن شریک» یا «مشارکت با حداقل یک شرکت» باشد. بعد از این که نوع ثبت نام در سامانه مالیات دستگاه کارتخوان را انتخاب کردید، کد پستی محل زندگی‍تان را نیز به درستی وارد کنید. سپس شماره تلفن همراه را هم در کادر مربوطه وارد کرده و کد امنیتی را در جایگاه مشخص شده قرار دهید. در نهایت بر روی گزینه «پیش ثبت نام جدید» کلیک کنید.
  • در نهایت وارد مراحل ثبت نام خواهید شد که بهتر است با تمام دقت خود اطلاعات لازم را وارد کنید. در صورتی که تمام مراحل ثبت نام را به درستی طی کرده باشید، یک نام کاربری و رمز عبور برای شماره تماسی که در اطلاعاتتان ذکر کرده‌اید پیامک خواهد شد که این امر نشان دهنده‌ی موفقیت آمیز بودن ثبت نام شما می‌باشد. در ادامه می‌توانید با استفاده از این نام کاربری و رمز عبوری که به شما داده شده است، نسبت به ورود و ثبت نام اظهارنامه مالیاتی اقدام نمایید. پس این اطلاعات را در جایی یاداشت کنید و یا آن را به خاطر بسپارید.
بیشتر بخوانید!
خدمات مالیاتی کارتخوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

02122355225