کد مالیاتی و نحوه دریافت

رایان محاسبان

کد مالیاتی

کد مالیاتی به نوعی کد 10 رقمی گفته می شود که به افراد حقیقی و حقوقی که دارای فعالیت اقتصادی هستند داده شده، تا سازمان امور مالیاتی کشور بتواند نرخ مالیات آن ها را برسی و برآورد کند. لازم به ذکر است که کد مالیاتی ویژه هر فرد حقیقی یا شرکت حقوقی است که باهم تفاوت دارند به طوری که، هیچ شرکت حقوقی یا فرد حقیقی کد مالیات یکسانی ندارد.

برخی از مهم ترین کاربرد های کد مالیاتی عبارتند از:

 • داشتن کد مالیاتی برای اخذ گواهی ارزش افزوده، یکی از مهم ترین شروط می باشد.
 • اخذ و داشتن کارت بازرگانی کد مالیاتی می خواهد.
 • امور صادرات و واردات با کد مالیاتی انجام می شود.
 • شرکت در مزایده و مناقصه با کد مالیاتی امکان پذیر می باشد.
 • به منظور بررسی و محاسبه مالیات شرکت ها به کد مالیاتی نیاز است.
 • محاسبه و پرداخت مالیات و تشخیص مشمولان مالیات و ارائه به مراجع دولتی و قانونی

کد مالیاتی برای محاسبه مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی، مالیات بر ارزش افزوده و سایر مالیات ها توسط سازمان امور مالیاتی استفاده می شود. همچنین با استفاده از کد مالیاتی، سازمان امور مالیاتی می تواند افراد و شرکت های مشمول پرداخت مالیات را شناسایی کرده و از فرار مالیاتی جلوگیری کند

کد مالیاتی ابزاری در جهت عدالت مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی است. این کد برای اشخاص حقیقی و حقوقی در جهت انجام تراکنش های مالی و فعالیت های اقتصادی نیز استفاده میشود.

چطور کد مالیاتی برای کارتخوان دریافت کنیم؟

اولین قدم برای دریافت کد مالیاتی بارگذاری مدارک و اسناد در سامانه امور مالیاتی کشور می باشد. بعد از دریافت کد مالیاتی، اشخاص با استفاده از این کد می توانند به سامانه های مالیاتی ورود کنند و پس از انجام یک سری مراحل آن را دریافت نمایند. لازم به ذکر است که کد رهگیری مالیاتی هر فرد حقوقی یا حقیقی با دیگری تفاوت دارد.

برای دریافت کد مالیاتی، اشخاص حقیقی و حقوقی به سامانه my.tax.gov.ir مراجعه و با ارائه اطلاعات هویتی و مدارک مورد نیاز، نسبت به ثبت نام و دریافت کد مالیاتی اقدام کنند.

 1. مراجعه به سامانه  my.tax.gov.ir
 2. انتخاب گزینه ثبت نام
 3. انتخاب نوع ثبت نام حقیقی با حقوقی
 4. ارائه اطلاعات و مدارک مورد نیاز
 5. تکمیل فرم ثبت نام
 6. دریافت کد مالیاتی

چطور برای درگاه اینترنتی کد مالیاتی دریافت کینم؟

طبق بخشنامه بانک مرکزی اگر متقاضی دریافت درگاه پرداخت اینترنتی و کارتخوان هستید باید در مرحله اول نسبت به تشکیل پرونده مالیاتی و دریافت کد مالیاتی اقدام کنید و بعد درخواست فعال‌سازی درگاه پرداخت را به شرکت‌های پرداخت ارسال کنید.

ابتدا سامانه پیش ثبت نام و ثبت نام کد مالیاتی را در گوگل جستجو کنید و وارد وبسایت شده و با توجه به حقیقی یا حقوقی بودن درخواست خود اطلاعات مورد نیاز را وارد نمایید و با انتخاب کلید ورود به ثبت نام وارد مرحله بعدی شوید. سپس گزینه پیش ثبت نام جدید را انتخاب کنید، در مرحله بعد اطلاعات خواسته شده را وارد کنید و گزینه پیش ثبت نام جدید را انتخاب کنید.

یک کد ۴ رقمی به تلفن همراه شما ارسال میشود و کد را وارد کنید. ضمنا شماره تلفن وارد شده برای ثبت نام باید متعلق به کد ملی فرد متقاضی باشد. در مرحله بعدی اطلاعات درخواست شده را وارد کنید و گزینه استعلام اطلاعات و ادامه را انتخاب کنید در این مرحله اطلاعات ثبت شده از مراحل قبلی مورد صحت سنجی قرار گرفته در صورت وجود نقص اطلاعات به قسمت پایین صفحه مراجعه کنید.

در موارد مشخص شده به عنوان نقص اطلاعاتی رو انتخاب کنید، اطلاعات مربوطه را وارد کرده و سپس تغییرات مربوط را ثبت کنید. بعد از وارد نمودن تمامی موارد خواسته شده و عدم نمایش هیچ موردی به عنوان نقض اطلاعاتی گزینه تایید نهایی اطلاعات رو انتخاب کنید. در مرحله بعد اطلاعات وارد شده در تمامی مراحل قبل را مجدداً مشاهده کنید و در صورت صحت گزینه تایید اطلاعات و دریافت کد رهگیری را انتخاب کنید. کد رهگیری مالیاتی به شما نشان داده شده و همزمان از طریق پیامک برای شما ارسال میشود.

بعد از تکمیل مراحل دریافت کد مالیاتی کافیه هنگام ثبت نام و ایجاد حساب کاربری در هر نوع درگاه اینترنتی مثل زرین پال کد مالیاتی خودتون را در قسمت مربوط وارد کنید.

برای دریافت کد مالیاتی چه مدارکی لازم است؟

برای این که بتوانید کد رهگیری مالیاتی خود را دریافت نمایید باید یک سری مدارک لازم به سازمان امور مالیاتی کشور ارائه کنید که هر کدام از این مدارک اهمیت خاص خودش را دارد. این مدارک عبارتند از:

 • بررسی، دریافت و پر نمودن دفترچه مخصوص
 • دریافت و بررسی دفترچه مالیاتی
 • بررسی و پر نمودن فرم های مرتبط با کد مالیاتی
 • کپی شناسنامه و مدارک شناسایی مانند کارت ملی
 • بررسی و ثبت آخرین تغییرات ثبت شرکت
 • بررسی کپی پروانه و مجوز رسمی شرکت
 • کپی اساسنامه شرکت
 • کپی روزنامه رسمی
 • کپی نامه شروع و یا عدم کار
 • ثبت رسیده های مرتبط با مالیات حق تمبر به دارایی

هزینه دریافت کد مالیاتی چقدر است؟

یکی از سوالاتی که برای افراد پیش می آید این است که مراحل و دریافت کد مالیاتی چقدر برای آن ها هزینه بر خواهد بود، باید به شما بگوییم که با توجه به مواردی که سازمان امور مالیاتی کشور بیان کرده است، کلیه مسیر اخذ کد مالیاتی هیچ گونه هزینه های ندارد و تنها باید مراحل آن با دقت پر شود.

کد مالیاتی و کد اقتصادی چه تفاوتی دارند؟

کد اقتصادی به یک کد 12 رقمی گفته می شود؛ در صورتی که کد رهگیری مالیاتی 10 رقمی است. کد اقتصادی به منظور شناسایی و ثبت مجموعه های اقتصادی به کار می رود. دریافت این کد برای مجموعه ها و مراکز اقتصادی الزامی بوده و باید آن را داشته باشند.

کد اقتصادی برای شروع کار اقتصادی کسب و کارها و افراد اهمیت دارد؛ در صورتی که کد مالیاتی برای ثبت فعالیت های مالیاتی و پرداخت مالیات اهمیت دارد.

اما هر فرد حقیقی یا حقوقی که به صورت اقتصادی فعالیت می کند و کد اقتصادی دارد، باید کد مالیاتی هم داشته باشد.

کد اینتا مالیاتی چطور باید دریافت شود؟

اینتاکد مالیاتی و یا کد اینتا مالیاتی به منظور محاسبه و بررسی ضرایب مالیاتی و دسته بندی کارهای اقتصادی به کار می رود. این کد به وسیله سازمان دارایی ارائه داده می شود و در هر سال می تواند تغییر کند.

شما اینتاکد مالیاتی را باید از سامانه سازمان امور مالیاتی اخذ کنید. برای انجام این کار هم باید ابتدا در این سامانه ثبت نام کرده و سپس کد رهگیری را اخذ نمایید و پس از آن اطلاعات کسب و کار خود را مشخص کرده و خدمات و محصولات را ثبت کنید و سپس کد را دریافت نمایید.

اگر کد مالیاتی دریافت نکنید چه اتفاقی رخ می دهد؟

برخی از افراد ممکن است به این فکر کنند که اگر کد رهگیری مالیاتی را نداشته باشند چه اتفاقی رخ می دهد؟ باید بگوییم که تمام شرکت های حقوقی و افراد حقیقی، چنان چه کد رهگیری مالیاتی نداشته باشند، نمی توانند بسیاری از کارهای اقتصادی را انجام دهند.

همین طور باید بگوییم که عدم اخذ کد مالیاتی شامل جریمه شده و اگر آن را نداشته باشید نمی توانید هیچ کار رسمی انجام دهید و سازمان امور مالیاتی کشور و وزارت اقتصاد هیچ گونه خدمات به افراد حقوقی که این کد را ندارند ارائه نمی دهد. پس در هر صورت برای شروع کار بهتر است کد رهگیری مالیاتی خود را ثبت کرده و آن را اخذ نمایید.

تخلف کد رهگیری مالیاتی

جعل کد مالیاتی یکی از تخلفات مربوط به کد رهگیری مالیاتی است که اگر فرد حقیقی یا حقوقی آن را انجام دهد و ثابت شود، مطابق با قانون با آن برخورد می شود؛ چرا که موضوع کاملا غیر قانونی است.

همین طور اگر مجموعه ای یا فردی از کد رهگیری مالیاتی فرد دیگر یا شرکت دیگری استفاده کند، تخلف انجام داده است و پرداخت هزینه های مرتبط با مالیات تعیین شده را فردی باید پرداخت کند که کد مالیاتی به نام او می باشد.

پاسخ به رایج ترین سوالات:

چرا باید کد مالیاتی دریافت کنید؟

برای بررسی مالیات، اخذ گواهی های مرتبط با ارزش افزوده، انجام کارهای مرتبط با صادرات و واردات و … به این کد مالیاتی نیاز است.

چه مدارکی برای اخذ کد رهگیری مالیاتی لازم است؟

مدارک ثبت شناسایی مانند شناسنامه، کارت ملی، کپی روزنامه رسمی شرکت، کپی پروانه، مجوز فعالیت و فرم های مرتبط با محل فعالیت و … از مدارک مهم برای دریافت این کد است.

کد اقتصادی همان کد مالیاتی است؟

خیر کد اقتصادی 12 رقمی بوده و برای شروع کار دریافت آن الزامی است، اما کد رهگیری مالیاتی ده رقمی بوده و برای کارهای مالیاتی باید دریافت شود.

بهترین روش دریافت کد مالیاتی چیست؟

در صورتی که درمورد کد رهگیری مالیاتی و روش اخذ آن، اطلاعات کافی ندارید، می توانید با کارشناسان رایان محاسبان تماس گرفته و از راهنمایی آن ها برخوردار شوید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *