وکیل مالیاتی چیست؟

در جامعه هر آن کس که به فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی مشغول باشد مشمول پرداخت مالیات میشود، سازمان‌ها و شرکت‌های تجاری و اداری نیز از این قاعده مستثنی نیستند. از آنجا که مالیاتی که برای کسب و کارها در نظر گرفته میشود از قوانین و لایحه‌های متعددی پیروی می‌کنند پیگیری امورات مربوط به آن برای کارفرمایان و صاحبان شرکت‌ها ناخوشایند و گیج کننده خواهد بود. در این مواقع مدیران شرکت‌ها از یک وکیل مالیاتی کمک می‌گیرند.

وکیل مالیاتی تبحر کافی و لازم را در مورد بخشنامه‌های مالیاتی و قوانین و آیین‌ نامه‌های مربوط به آن دارد و قادر است پرداختی‌های مالیاتی شرکت‌ها و سازمان‌ها را تا حد چشمگیری کاهش دهد. همین امر در سوداوری سالانه یک کسب و کار تاثیر بسزایی می‌گذارد.

بسیاری از مشاغل تخصصی در صنعت مشاوره مالی وجود دارند که شامل مالیات می‌شوند.

وکیل مالیاتی یکی از شناخته شده‌ترین و قابل اعتمادترین مشاغل مالیاتی است.

وکیل مالیاتی کیست؟

وکیل مالیاتی چه کسی است؟

وکیل مالیاتی یک متخصص امور مالی است که در سیاست‌های بدهی مالیاتی در رابطه با درآمد، معاملات تجاری، تملک دارایی‌های معنوی و فیزیکی و نقل و انتقالات دارایی‌ها تخصص دارد. وکلای مالیاتی می‌توانند با شرکت‌های حقوقی که خدمات مالیاتی ارائه می‌کنند، شرکت‌ها و نهادهای تجاری و سازمان‌های غیرانتفاعی کار کنند. برخی از وکلای مالیاتی به عنوان مشاور کار می‌کنند، در حالی که برخی دیگر در دعاوی حقوقی مشغول فعالیتند و به نمایندگی از مشتریانی که اختلافات مالیاتی آنها باید در دادگاه حل شود، حضور می‌یابند و در صورت نیاز در برابر برخی اتهامات و قوانین مالیاتی دفاع کند.

وکلای مالیاتی با درک کامل از پیچیدگی‌های قوانین مالیاتی و با تکیه بر دانش خود به مشتریان کمک می‌کنند تا قوانین مالیاتی را بهتر درک کنند و با مالیات مطابقت داشته باشند. آنها به مشتریان خود در مورد امانت، وصیت نامه، ارث، املاک و مدیریت دارایی شخصی‌شان مشاوره می‌دهند. آنها در جلسات ممیزی برای مذاکره درباره تعهدات مالیاتی، جریمه‌های مربوطه و ابطال حق حضور دارند. اغلب کسانی که در این حیطه شغلی مشغول فعالیت اند دارای تحصیلات حسابداری، حسابرسی و یا امور مالی بوده و مدارک تحصیلی خود را در این رشته‌ها کسب کرده‌اند .

وکیل مالیاتی

وظایف و مسئولیت‌های وکیل مالیاتی

یک وکیل مالیاتی که وکیل مالی نیز نامیده می‌شود، در دنیای پیچیده و اغلب در حال تغییر مالیات‌ها تخصص دارد. وکلای مالیاتی تحقیق می‌کنند، مصاحبه‌ها و تحقیقات لازم را برای هر پرونده انجام می‌دهند و قوانین مالیاتی پیچیده را برای مشتریان خود توضیح می‌دهند. داشتن مهارت‌های ارتباطی کتبی و شفاهی برای یک وکیل مالیاتی موفق ضروری است. بسته به موقعیت، وکلای مالیاتی ممکن است ساعات طولانی کار کنند و یا حتی ممکن است مجبور شوند به جای مشتریان خود سفر کنند.

موقعیت‌هایی که توسط وکلای مالیاتی رسیدگی می‌شود میتواند شامل موارد زیر باشد:

 • خرید یا فروش یک تجارت: وکلای مالیاتی می‌توانند به صاحبان مشاغل در مواردی مانند سود سرمایه و استهلاک توصیه‌هایی ارائه دهند تا بدهی‌های مالیاتی خود را به حداقل برسانند.
 • راه اندازی یک تجارت: وکلای مالیاتی به مشتریان خود کمک می‌کنند تا نوع نهاد تجاری خود را انتخاب کنند و نتایج مالیاتی بالقوه خود را تعیین کنند.
 • تاسیس یک کسب و کار در خارج از کشور: وکلای مالیاتی می‌توانند به مشتریان‌شان در مورد شرایط معافیت‌ها توصیه کنند تا به آنها کمک کنند از پرداخت هرگونه مالیات غیر ضروری اجتناب کنند.
 • سپردن پول یا اموال به وارثان: برنامه ریزی املاک یک تخصص فرعی پیچیده در قانون مالیات است.
 • ممیزی توسط دولت: وکلای مالیاتی به مشتریان کمک می‌کنند تا برای حسابرسی آماده شوند. حسابرسی لزوماً به این معنا نیست که مشتری کار اشتباهی انجام داده است. این فقط به این معنی است که دولت می‌خواهد نگاه دقیق‌تری داشته باشد. وکلای مالیاتی به مشتریان کمک می‌کنند تا روند را طی کنند و در صورت لزوم با مقامات دولتی ملاقات کنند و در دادگاه مالیاتی به نمایندگی از مشتری شرکت کنند.

در واقع وظیفه اصلی یک وکیل خوب این است که با بهره‌گیری از قوانین، لوایح و بخشنامه‌های مالیاتی، مالیات شرکت طرف قرارداد خود را تا حد امکان کاهش داده و از ارتکاب هرگونه جریمه مالیاتی در شرکت جلوگیری کند. وکیل در تمام امور مربوط به مالیات از جمله مالیات عملکرد، بیمه، ارزش افزوده و حسابرسی می‌تواند اظهار نظر کند و پیشنهادات و توصیه‌های خود را به بخش مورد نظر یا صاحبان مشاغل ارائه دهد و در مراحل بعدی نیز، پیشنهادات خود را به اجرا درآورد.

خدمات وکیل مالیاتی

تفاوت بین وکیل مالیاتی و حسابدار مالیاتی (CPA)

یک حسابدار مالیاتی رسمی (CPA) دارای مدرک پنج ساله و دانشگاهی مالیات است. CPAها برنامه‌ریزان مالی همه کاره با مجموعه مهارت‌های متنوع هستند. آنها حسابرسی، حسابداری، نگهداری سوابق مالی در طول سال، تهیه مالیات و برنامه ریزی املاک را انجام می‌دهند. CPA‌ها در مورد مواردی مانند استراتژی‌های تجاری، سرمایه گذاری، املاک و مستغلات و مشکلات مالی مشاوره ارائه می‌دهند. آنها اغلب سوابق مالی یک کسب و کار را برای بهبود در مناطق مشکل دار بررسی و حسابرسی می‌کنند. CPAها همچنین به مشتریان در مسائل مالیاتی پیچیده‌تر، مانند داشتن یک کسب و کار کوچک، سرمایه گذاری‌های با ارزش بالا یا رهایی از بدهی کمک می‌کنند.

در حالی که وکلای مالیاتی نیز در مورد مسائل مالیاتی آگاه و همه کاره هستند، آنها دانشکده حقوق را به پایان رسانده و در آزمون وکالت برای وکیل شدن قبول شده‌اند. آنها بیشتر بر اختلافات مربوط به مالیات، بدهی‌های مالیاتی و نمایندگی در طول دعاوی مالیاتی تمرکز می‌کنند. اگرچه CPA‌ها صلاحیت نمایندگی مشتریان را در طول اختلافات دارند، وکلای مالیاتی آموزش و تجربه بیشتری در دادگاه برای دفاع از حق موکل دارند. آن‌ها معمولاً مهارت‌های مذاکره بهتر، دانش بیشتر در مورد اصول حقوقی و تجربه بیشتری در مورد رویه کار دارند. وکلای مالیاتی باید از امتیاز وکیل- مشتری تبعیت کنند، بنابراین هرگونه اطلاعات ارائه شده به آنها محرمانه است.

اگر در زمینه پرداخت مالیات، نگهداری سوابق مالی در طول سال یا مشاوره در مورد برنامه ریزی املاک به کمک نیاز دارید، CPA یک انتخاب عالی است. اما اگر با اتهامات جنایی احتمالی مواجه هستید، به مشاوره حقوقی مربوط به مالیات نیاز دارید و همکاری با وکیل مالیاتی یک انتخاب عالی است.

مزایای همکاری با یک وکیل مالیاتی خبره

 • یک وکیل مالیاتی از دانش خود در مورد قوانین مالیاتی برای کمک به افراد در شرایط مالیاتی استفاده می‌کند
 • آنها می‌توانند به مشتریان کمک کنند تا با کارمندان مالیات ارتباط برقرار کنند و در مورد تصمیم دادگاه تجدید نظر کنند
 • وکلای مالیاتی قادرند از اعتبارات مالیاتی استفاده کنند یا در پول شرکت‌ها صرفه جویی کنند
 • وکلای مالیاتی به عنوان مدافع مشتریان خود عمل می‌کنند
 • آنها مشتریان خود را در مسائلی مانند کسر پرداخت‌های مالیاتی در دادگاه راهنمایی می‌کنند
 • به طور خلاصه، وکلای مالیاتی از مهارت‌های تخصصی خود برای کمک به افرادی که اطلاعات کافی در مورد مالیات ندارند، استفاده می‌کنند

رایان محاسبان؛ معتبرترین شرکت ارائه‌ دهنده وکیل مالیاتی تهران

بدون شک صرفا همکاری با یک وکیل موجب ارتقا وضعیت امور مالیاتی یک کسب و کار نمی‌شود و این امر لازمه دانش و بخصوص تجربه‌ی کافی در این زمینه است. برای انتخاب یک شرکت معتبر و واگذاری تمام امور مالی و مالیاتی به آن، همواره باید پارامترهای بسیار زیادی در نظر گرفته شود. شرکت رایان محاسبان توانسته با 20 سال سابقه کاری در حوزه‌های مالیاتی مدعی این امر باشد.

وکلای مالیاتی شرکت رایان محاسبان علاوه بر داشتن مدارک تحصیلی عالی، دارای تجربه‌ی چندین ساله در امور مالیاتی هستند و در رده‌ی وکلای پایه یک دادگستری تهران قرار دارند، از این جهت شما میتوانید با خیالی آسوده امور مالیاتی تجارت و سازمان خود را به آنان واگذار کنید و خودتان از نزدیک شاهد موفقیت آنها در پرونده‌های مربوطه باشید. برای مشاوره و عقد همکاری می‌توانید با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

رایان محاسبان معتبرترین شرکت ارائه‌ دهنده وکیل مالیاتی
02122355225