خدمات تسهیلات بانکی

مشاوران رایان محاسبان در کنار شما هستند

تسهیلات بانکی، خروجی‌های اصلی بانک هستند که از طریق آن، نقدینگی سرگردان جامعه برای اهداف تعریف شده و هدفمند اقتصادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بانکی که مجهز به این منابع است، از آن‌ها در راستای اهدافی که از قبل برنامه ریزی شده است استفاده می‌کند.

اعطای تسهیلات، یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی است که توسط بانک‌ها انجام می‌شود. این تسهیلات برای صاحبان کسب و کارها، افرادی که قصد راه اندازی کسب و کار جدید را دارند و سایر افراد از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه این مقاله قصد داریم تسهیلات بانکی را توضیح داده و به بررسی کامل خدمات تسهیلات بانکی بپردازیم.

تسهیلات بانکی چیست؟
خدمات تسهیلات بانکی

تسهیلات بانکی چیست؟

همان طور که گفتیم تسهیلات بانکی، خروجی‌های بانک هستند که از طریق آن، نقدینگی‌های سرگران جامعه برای رسیدن به برخی از اهداف هدفمند مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک بانک با مجهزکردن منابع، که شامل سرمایه و حقوق صاحبان سهام و انواع سپرده‌ها و یا سایر بدهی‌ها می‌شود، آن‌ها را در راستای هدف‌هایی که تعیین شده است، مصرف می‌کند.

به عبارت دیگر، یک بانک با ایجاد دارایی‌های درآمدزا در پایان هر دوره مالی به سود رسیده و بعد از آن با استفاده از این سودها که منابع مالی جدیدی هستند، فعالیت خود را گسترش می‌دهد. البته در بانک‌های توسعه‌ای که به طور معمول با استفاده از سرمایه دولت تشکیل می‌شود، رسیدن به اهداف اقتصادی و ملی، اهمیت بسیار بیشتری نسبت به سوددهی بانکی دارد.

مهم‌ترین تسهیلات ارائه شده از سوی بانک‌های کشور کدام است؟

تسهیلات بانکی انواع مختلفی دارند و در واقع یک برنامه رسمی کمک مالی است که توسط بانک و یا موسسات مالی و اعتباری برای کمک به شرکت‌های تولیدی و صنعتی و برای رونق کسب و کارها، ارائه می‌شود. در ادامه به معرفی و بررسی انواع تسهیلات بانکی پرداخته و آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

قرض الحسنه

قرض الحسنه، قراردادی است که برطبق آن، بانک به عنوان قرض‌دهنده، مبلغ معینی را طبق ضوابط و قوانین معینی به اشخاص (حقیقی یا حقوقی) به عنوان قرض واگذار می‌کنند. در نظام بانکداری، اعطای قرض الحسنه به نهادها و نیازهای نام برده شده در زیر، مجاز است:

 • شرکت‌های تعاونی جهت ایجاد کار
 • برای رفع احتیاجات ضروری اشخاص حقیقی
 • برای هزینه ازدواج و تهیه جهزیه
 • برای هزینه درمان بیماری
 • به عنوان کمک هزینه تحصیلی
 • برای رفع نیازهای ضروری
 • به عنوان کمک هزینه برای ایجاد مسکن روستایی‌ها
 • برای تعمیر و یا خرید مسکن
 • به عنوان کمک هزینه برای افزایش تولید در کارگاه‌ها و واحدهای تولیدی

مشارکت مدنی

مشارکت مدنی به معنای درآمیختن سهم الشرکه نقدی و یا غیرنقدی متعلق به اشخاص حقیقی و یا حقوقی متعدد، به نحو مشاع و به منظور انتفاع است. مشارکت مدنی به این صورت است که افراد حقیقی و یا حقوقی با توجه به نوع فعالیت و معامله مورد نظر برای اجرای پروژه و یا معامله‌ای خاص می‌توانند با بانک مشارکت کنند.

برای این کار باید مدارک مورد نیاز را به بانک ارائه دهید تا بعد از بررسی، در صورت مساعد بودن شرایط اعطای تسهیلات، طرف معامله مشارکت مدنی بانک قرار بگیرید. مشارکت مدنی انواع مختلفی دارد، مشارکت مدنی بازرگانی، خدماتی و صادراتی، انواع مختلف تسهیلات مشارکت مدنی هستند که با ارائه مدارک مورد نیاز به بانک می‌توانید از این تسهیلات استفاده کنید.

مضاربه

در این نوع از تسهیلات، یکی از طرفین قرارداد تامین سرمایه نقدی را برعهده می‌گیرد و طرف دیگر باید با آن تجارت کرده و در سود حاصله شریک باشند. مضاربه در امور بازرگانی شرایطی مانند مشارکت مدنی دارد. البته این دو تفاوت‌هایی هم با هم دارند که در ادامه به بررسی این تفاوت‌ها خواهیم پرداخت:

 1. در مضاربه تمام سرمایه مورد نیاز برای اجرای عملیات مشارکتی، از طرف موسسه تامین می‌شود، در صورتی که در مشارکت مدنی تنها بخشی از سرمایه مورد نیاز توسط سرمایه تامین می‌شود.
 2. در مشارکت مدنی، پرداخت سهم شراکت می‌تواند در دفعات متعددی انجام شود اما در مضاربه این هزینه به یکباره پرداخت می‌شود.

جعاله

جعاله به پرداخت اجرت و پاداش معلوم در مقابل یک عمل خاص گفته می‌شود. در جعاله، شخصی که متعهد است را جاعل، طرف مقابل را عامل و اجرت را جُعل می‌نامند. جعاله را به دو دسته جعاله خاص و جعاله عام تقسیم می‌کنند. در ادامه به توضیح هر کدام از این جعاله‌ها خواهیم پرداخت:

1- جعاله خاص

در این جعاله، ایجاب برای شخص معین بوده و طرف خطاب یک یا چند نفر خاص هستند. یعنی در این نوع جعاله فرد جاعل افراد خاصی را برای انجام کاری مشخص می‌کند. برای مثال گفته می‌شود اگر فلان شخص و یا فلان اشخاص، کاری را انجام دهند، پاداش دریافت خواهند کرد.

2- جعاله عام

در این نوع جعاله، هدف جاعل رسیدن به هدف خود است و شخص انجام دهنده برای او فرقی ندارد. در واقع برخلاف جعاله خاص، در این نوع جعاله شخص انجام دهنده مهم نیست بلکه تنها انجام کار مهم است. برای مثال گفته می‌شود، هر کس فلان کار را انجام دهد، به او پاداش خواهیم داد.

سلف

سلف عبارت است از پیش خرید کردن محصولات واحدهای تولیدی، با قیمت معین و به صورت نقدی، که براساس یکی از روش‌های تامین قسمتی از سرمایه درگردش واحدهای تولیدی به کار برده می‌شود. در واقع صرف نظر از این که مالکیت این واحدها متعلق به شخص حقیقی باشد و یا حقوقی، پیش خرید نقدی محصولات آن‌ها انجام می‌شود.

تفاوت وام و تسهیلات بانکی

برای بیان این تفاوت باید بگوییم که واژه وام تنها برای قرض الحسنه مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما واژه تسهیلات در سطح وسیع‌تر و برای تامین اعتبار مالی واحدهای تولیدی و صنعتی اشاره دارد. در واقع بانک‌ها و موسسات، در سود حاصل از افزایش روند تولید واحدهای صنعتی و تولیدی شریک هستند و این نوعی تسهیلات به شمار می‌آید.

خدمات تسهیلات بانکی رایان محاسبان

خدمات تسهیلات بانکی را با رایان محاسبان تجربه کنید!

تسهیلات بانکی یکی از موارد بسیار مهمی است که بسیاری از افراد و یا کسب و کارها به دنبال دریافت این تسهیلات هستند. اگر شما هم به دنبال راه‌اندازی یک کسب و کار هستید، اما سرمایه لازم برای این کار را ندارید، حتی اگر دارای کسب و کاری هستید و به دنبال گسترش آن و یا افزایش تولید خود هستید، می‌توانید از تسهیلات بانکی استفاده کنید.

دریافت هر کدام از این تسهیلات نیازمند شرایط و مدارک خاصی است. برای اطلاع از این شرایط و یا چگونگی اقدام برای دریافت این تسهیلات می‌توانید از مشاوره خدمات تسهیلات بانکی استفاده کنید. مشاوران رایان محاسبان در خدمت شما هستند تا بهترین خدمات را به شما ارائه کرده و تمام شرایط و قوانین دریافت تسیلات را برای شما توضیح بدهند.

استفاده از مشاوره خدمات تسهیلات بانکی به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید هر چه سریع‌تر تسهیلات بانکی خود را دریافت کرده و بتوانید کسب و کار خود را راه اندازی و یا آن را گسترش دهید.

02122355225