وکیل مالیاتی در تهران

رایان محاسبان

وکیل مالیاتی

وکیل مالیاتی شخصی است توانمند و متخصص در دو حوزه حسابداری و حقوق؛ وی می تواند وکیلی تحصیل کرده در رشته حقوق با مجوز وکالت باشد که درک و شناختی عمیق از قوانین و مقررات، آیین‌نامه‌های مالیاتی و همچنین بخشنامه‌های اداره امور مالیاتی و سازمان حسابرسی دارد و یا در نقش مشاور مالیاتی، شخصی باشد که در رشته حسابداری تحصیل کرده اما با قوانین مالیاتی، رویه‌های بازرسی و نحوه دفاع از حقوق موکل در مراجع ذیصلاح آشنا است. بنابراین وکیل مالیاتی دارای تخصصی دو سویه است و  فقط افراد متبحر و با تجربه می توانند چنین نقشی را ایفا نمایند.

چرا شرکت ها و سازمان ها به وکیل مالیاتی نیاز دارند؟

شرکت‌ها و سازمان‌ها با هر نوع فعالیت و هر حوزه کاری با مسئله مالیات دست و پنجه نرم کنند، چالش‌های متعددی در زمینه مالیات وجود دارد که گریزی از آنها وجود ندارد. قوانین و مقررات مالیاتی هم دائماً در حال تغییر هستند و تفسیر آنها می‌تواند برای مدیران شرکت ها دشوار باشد. عدم رعایت قوانین مالیاتی می‌تواند منجر به جریمه‌های سنگین، مجازات‌ها و حتی دعاوی قضایی شود. یک وکیل مالیاتی هم بصورت پیشگیرانه و هم به صورت فعال در حل اختلافات و دعاوی می تواند به شرکت ها و سازمان ها کمک کند.

چه اشخاصی به وکیل مالیاتی نیاز دارند؟

علت نیاز به وکیل مالیاتی

گروه‌های مختلفی از افراد می‌توانند از خدمات وکیل مالیاتی بهره‌مند شوند:

 • صاحبان کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ که تکالیف مالیاتی دارند و  میخواهند آن را به طور صحیح پیش ببرند.
 • اشخاصی که دارای درآمد بالا هستند، به دلیل پیچیدگی‌های بیشتر قوانین مالیاتی مربوط به این گروه، نیاز بیشتری به خدمات وکیل مالیاتی دارند.
 • اشخاصی که دارای اموال و دارایی‌های پیچیده مانند املاک و مستغلات، سهام، اوراق بهادار و … هستند، به دلیل قوانین و مقررات خاص مربوط به مالیات بر ارث، مالیات بر نقل و انتقال املاک و …، به طور حتم به وکالت مالیاتی نیاز دارند.
 • اگر با مأموران مالیاتی در خصوص مسائل مربوط به مالیات بر درآمد، مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر دارایی و … دچار اختلاف هستید و یا پرونده‌ای در مراجع مالیاتی یا قضایی دارید، حتماً باید از خدمات وکیل مالیاتی خبره بهره‌مند شوید.
 • افراد بازنشسته، معلولین، و سرپرستان خانوارهای پر‌جمعیت که شرایط خاص مالیاتی دارند.

در نهایت، تمامی افرادی که با مسائل مالیاتی پیچیده روبه‌رو هستند و یا به دنبال کاهش مالیاتی خود هستند، می‌توانند از خدمات وکالت مالیاتی چه در تهران و یا شهرهای دیگر چه به صورت حضوری و یا در حد مشاوره بهره مند شوند.

رایان محاسبان با داشتن بهترین وکیل مالیاتی در تهران توانسته به بهترین شکل خدمات ارزشمندی در جهت کاهش مالیات اشخاص و شرکت ها در این 22 سال انجام دهد.

وظایف وکیل مالیاتی چیست؟

یک وکیل مالیاتی به دو صورت می تواند یاری گر شما باشد :

پیشگیری از مشکلات مالیاتی:

تضمین سلامت مالی شرکت‌ها و سازمان‌ها موضوعی بسیار حیاتی است یک وکیل مالیاتی خبره می تواند با پذیرفتن نقش پیشگیرانه و انجام اقداماتی آگاهانه از بروز مشکلات جلوگیری کند.

وکلای مالیاتی با قوانین به روز حوزه تخصصی خود کاملا آشنا هستند و این تسلط باعث می شود روند کاری شرکت ها به لحاظ مالی و مالیاتی را با روندی صحیح پیش ببرند و مدیران شرکت ها را از کوچکترین خطر و ضرری آگاه سازند.

آنها با بررسی اسناد و مدارک مالی شرکت، مغایرت‌ها و عدم انطباق‌ها را دقیقا به موقع شناسایی می‌کنند و راه‌حل‌های اصلاحی مناسب را پیش از رخداد هر گونه پیشامد نامطلوب ارائه می‌دهند. همین امر سبب می شود تا بار مالیاتی شرکت ها کاهش یافته و جریمه ها و خود مالیات حتی به صفر برسد، چالش ها و رفت و امد های زیاد از حد به ادارات کمتر شده و تمرکز بر روی فعالیت اصلی شرکت افزایش یابد و این همان سوددهی است!

یک وکیل مالیاتی خوب همچنین با اهداف پیشگیرانه می‌تواند با برگزاری دوره‌های آموزشی، کارکنان واحد های مالی و مالیاتی شرکت را در مورد قوانین و مقررات وظایف آنها آگاه سازد.

همه این اقدامات در نهایت منجر به کاهش هزینه های شرکت ها و سازمان ها شده و مجازات ها و دعاوی قضایی را به حداقل ممکن می رساند.

حل و فصل اختلافات مالیاتی:

همه تلاش یک وکیل مالیاتی این است که اختلافات و مشکلات برای سازمان ها و شرکت ها رخ ندهد. اما در صورت بروز اختلاف با اداره مالیات، وکلای مالیاتی به عنوان حامیان حقوقی شرکت‌ها و سازمان‌ها عمل کرده و با اتکا به تخصص و تجربه خود، باید در مسیر حل و فصل این اختلافات قدم های مفید، به موقع و موثر بردارند.

بهترین وکیل مالیاتی شخصی است که فن مذاکره خوبی داشته باشد و علاوه بر شناخت رویه‌ها و قوانین حاکم بر اداره مالیات، به طور موثری با مأموران مالیاتی مذاکره کرده و از حقوق موکل خود در چارچوب قانون دفاع کنند.

 در صورت لزوم، وکالای مالیاتی باید بتوانند لوایح و استدلالات حقوقی دقیق و مستدل را تهیه و تنظیم کرده و با شرکت در جلسات احتمالی دادگاه، از موکل خود دفاع کنند.

در هنگام بروز مشکلات مالیاتی قطعاً تمرکز و آرامش مدیران شرکت ها بر هم خورده و نگرانی های زیادی متوجه آنها خواهد بود، وجود و حضور یک وکیل مالیاتی با تجربه می تواند به حفظ آرامش و تمرکز مدیران و کارکنان شرکت در چنین شرایطی کمک شایانی کند.

دو نقشی که برای وکیل مالیاتی بررسی کردیم مرز جداگانه ای ندارند؛ وکلای مالیاتی با ارائه خدمات پیشگیرانه و حل اختلافات مالیاتی، نقشی دوگانه در حفظ منافع مالی شرکت‌ها و سازمان‌ها ایفا می‌کنند. و تلفیق این دو موضوع هدف غایی و نهایی وکیل مالیاتی است.

وظایف وکیل مالیاتی

اما آیا وظایف وکیل مالیات در همین دو حوزه خلاصه می شود؟

همانطور که انتظار دارید پاسخ منفی است؛ پیشگیری از مشکلات و حل اختلافات مالیاتی گرچه وظایف کلیدی وکیل مالیاتی است اما شرح خدمات مشاور مالیاتی و یا وکیل مالیاتی بسیار فراتر و پیچیده تر از اینهاست. بیایید مروری داشته باشیم بر مهمترینِ این وظایف:

گفتیم که وکلای مالیاتی متبحر در کنار تخصص حقوقی، از دانش حسابداری نیز برخوردار هستند و می‌توانند خدمات حسابداری و گزارش‌دهی مالیاتی را به شرکت‌ها ارائه دهند.

این خدمات شامل مواردی مانند تهیه اظهارنامه‌های مالیاتی، نگهداری اسناد و مدارک مالی و تهیه گزارش‌های مالیاتی دوره‌ای می‌شود.

تهیه دقیق و صحیح اظهارنامه‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا مبنای محاسبه مالیات و تعیین تکلیف‌های مالیاتی قرار می‌گیرد. وکیل مالیاتی در زمینه اظهارنامه این فعالیت ها را انجام می دهد:

 • جمع‌آوری اطلاعات و داده‌های مالی مربوط به دوره مالی مورد نظر و سپس تجزیه و تحلیل این اطلاعات و دسته‌بندی آنها
 • تکمیل دقیق و بدون نقص فرم‌های اظهارنامه مالیاتی
 • کنترل صحت و تطابق اطلاعات درج شده در اظهارنامه با اسناد و مدارک مثبته

وکیل مالیاتی در زمینه نگهداری اسناد و مدارک مالی چه می کند؟

 • ایجاد و پیاده‌سازی سیستم‌های کارآمد برای بایگانی و نگهداری اسناد و مدارک مالی
 • طبقه‌بندی و کدگذاری اسناد به منظور سهولت در دسترسی و بازیابی آنها
 • نظارت بر حفظ و مراقبت از اسناد و مدارک در برابر آسیب‌ها و خطرات احتمالی

تهیه گزارش‌های مالیاتی دوره‌ای برای ارائه به مدیران و ذینفعان در جهت شناسایی نقاط ضعف و قوت شرکت یا سازمان:

 • طراحی فرمت‌های مناسب برای تهیه گزارش‌های مالیاتی ، جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات مالی مربوط به هر دوره
 • تهیه گزارش‌های مالیاتی دقیق و قابل فهم و ارائه گزارش‌های مالیاتی به ذینفعان در موعد مقرر

مزایای در اختیار داشتن وکیل مالیاتی

از ابتدای این نوشتار در حال برشمردن مزایای همراهی و همیاری وکیل مالیاتی بودیم اما از مزایای مهم دیگر می توان به این موارد هم اشاره کرد :

برنامه‌ریزی مالیاتی استراتژیک شرکت

 • یافتن راهکارهای قانونی برای بهینه‌سازی پرداخت مالیات.
 • استفاده از معافیت‌ها، اعتبارات و مزایای قانونی.
 • اطمینان از انطباق با قوانین و مقررات مالیاتی.
 • انتخاب بهترین مسیر برای دستیابی به اهداف مالی.

نمایندگی در مذاکرات با مقامات مالیاتی

انتخاب وکیل مالیاتی به عنوان نماینده شما در مذاکرات با مأموران مالیاتی، تضمینی برای احقاق حقوق و منافع شما و دستیابی به یک نتیجه مطلوب و عادلانه خواهد بود. وکلای مالیاتی می توانند با داشتن تسلط بر قوانین و مقررات، بهره مندی از مهارت‌های مذاکره، در اختیار داشتن تجربه و تخصص و تمرکز بر نتیجه نماینده به حق شما در مجامع قانونی باشند.

ارائه مشاوره تخصصی در زمینه‌های خاص مالیاتی

مالیات انواع بسیار متعددی دارد انواعی از مالیات وجود دارد که شاید مدیران شرکت حتی نام آن ها را نشنیده باشند، یک وکیل مالیاتی بایستی با شناخت دقیق موقعیت خاص هر سازمان، کلیه مالیات های وارد به فعالیت های آن را شناسایی و تحلیل نماید ؛ چند مثال بزنیم:

 • اشخاص حقیقی و حقوقی که در چندین کشور فعالیت می‌کنند باید با قوانین مالیات بین‌المللی هم آشنا باشند و یا آنرا به وکیل خود بسپارند.
 • قوانین و مقررات مربوط به مالیات‌هایی که به تراکنش‌های خاص مانند خرید و فروش سهام، املاک و مستغلات و … که هر یک پیج و خم های خود را دارند.
 • مالیات بر ارث بر اساس ارزش ماترک و درجه وراث امری پیچیده و تخصصی است که از عهده هر کسی برنمی‌آید.
 • مالیات‌های مربوط به صادرات و واردات، مالیات‌های تکلیفی، مالیات برخانه‌های خالی و انواع و اقسام مالیات های دیگر را اضافه کنید ؛ این لیست تقریبا تمام نشدنی است.

بنابراین ، در اختیار داشتن وکیل مالیاتی می‌تواند مزایای متعددی برای شما به همراه داشته باشد. این مزایا شامل کاهش بار مالیاتی، افزایش آرامش خاطر، صرفه‌جویی در زمان و هزینه، دسترسی به فرصت‌های جدید و دریافت خدمات تخصصی هم می‌شود.

ویژگی های وکیل مالیاتی چیست؟

ویژگی های وکیل مالیات
 1. وکیل مالیاتی باید علاوه بر تسلط بر قوانین مالیاتی، بخشنامه‌ها، رویه‌های اداری و همچنین تغییرات و به‌روزرسانی‌های مربوط به این حوزه، تجربه کافی در رسیدگی به پرونده‌های مالیاتی مختلف، اعم از پرونده‌های اشخاص حقیقی و حقوقی را داشته باشد.
 2. توانایی تجزیه و تحلیل دقیق اسناد و مدارک مالی و شناسایی چالش‌ها و فرصت‌های موجود در هر پرونده و قدرت ابتکار و خلاقیت در ارائه راه‌حل‌های نوین و کارآمد برای مسائل مالیاتی پیچیده.
 3. توانایی برقراری ارتباط موثر با مأموران مالیاتی و ارائه مستندات و ادله قانع‌کننده در جهت دفاع از حقوق موکل. در کنار حفظ خونسردی و قاطعیت در مقابل چالش‌ها و فشارهای احتمالی در مراجع ذیصلاح.
 4. پایبندی به اصول صداقت، رازداری و امانتداری در انجام تعهدات نسبت به موکل. اولویت‌دهی به منافع موکل و تلاش برای حفظ و صیانت از حقوق قانونی او.
 5. وکیل مالیاتی اشراف بر آخرین تغییرات و به‌روزرسانی‌های قوانین و مقررات مالیاتی دارد همیشه به روز است و پیگیر دریافت اخرین اطلاعیه ها و اخبار.
 6. وکیل مالیاتی باید صبر و حوصله کافی برای بررسی دقیق جزئیات، پاسخگویی به سوالات موکل و پیگیری پرونده تا حصول نتیجه مطلوب را داشته باشد.

هزینه وکیل مالیاتی چقدر است؟

نمیتوان هیچ عدد خاصی را بصورت واضح به عنوان هزینه وکیل مالیاتی تعیین کرد اما می توان عوامل موثر بر آن را برشمرد :

پرونده‌های مالیاتی با توجه به ماهیت، حجم و جزئیات آنها، می‌توانند از نظر پیچیدگی سطوح مختلفی داشته باشند. به طور طبیعی، وکیل برای رسیدگی به پرونده‌های پیچیده‌تر که نیازمند صرف زمان و تخصص بیشتری هستند، هزینه بیشتری دریافت می‌کند.

وکلای مالیاتی در تهران و یا سایر شهر ها و کشورها که تجربه و تخصص در زمینه‌های خاص مالیاتی مانند مالیات بین‌المللی و … دارند، معمولاً هزینه بیشتری نسبت به سایر وکلا دریافت می‌کنند.

هزینه خدمات وکلای مالیاتی در مناطق مختلف کشور می‌تواند متفاوت باشد. به طور کلی، هزینه وکلای مناطق بزرگ و متراکم بیشتر از مناطق کوچکتر است.

دامنه خدمات ارائه شده توسط وکیل در تهران و یا شهر های دیگر می‌تواند بر هزینه نهایی تأثیرگذار باشد. به عنوان مثال، اگر علاوه بر مشاوره، به خدمات وکیل برای انجام اقداماتی مانند تنظیم اظهارنامه مالیاتی یا نمایندگی شما در مراجع مالیاتی نیز نیاز داشته باشید، هزینه بیشتر خواهد شد.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *