وظایف مشاوره مالیاتی

وظایف مشاوره مالیاتی

امروزه اهمیت مشاوره مالیاتی برای مجموعه‌ها و شرکت‌ها، کم‌تر از تبلیغات و بازاریابی نیست و به نوعی می‌توان گفت که انرژی و هزینه‌ای که برای تبلیغات و بازایابی گذاشته می‌شود، به همان اندازه باید برای مشاوره مالیاتی گذاشت.

با توجه به تعدد و پیچیدگی قوانین مالیاتی، فهم و درک آن برای افراد عادی و اشخاصی که سررشته‌ای از آن ندارند، کمی دشوار خواهد بود. بدین منظور آشنایی با وظایف مشاوره مالیاتی می‌تواند شما را در راهبرد اهداف شرکت پیش ببرد و توصیه می‌کنیم از تجربه بالای مجموعه رایان محاسبان در این زمینه حتما استفاده کنید.

معرفی وظایف مشاوره مالیاتی

مشاور مالیاتی شخصی است که علاوه بر داشتن علم حسابداری مالیاتی، به قوانین حقوق مالیاتی نیز مسلط است و کار ساده کردن فرآیند محاسبه و پرداخت مالیات را بر عهده دارند. بدین منظور به مشاوران مالیاتی وکیل مالیاتی نیز گفته می‌شود که در جلوگیری از هدررفت منابع مالی و کاهش مالیات‌های پرداختی در بنگاه‌های اقتصادی نیز موثر واقع می‌شوند. مسائل و قوانین مربوط به مالیات، مشکلات و راه حل‌های پیچیده‌ای دارند که تنهای متخصص مالیات از آن اطلاعات دارد.

همچنین با توجه به اینکه قوانین مالیات اغلب به صورت سالانه به‌روزرسانی می‌شوند و افراد عادی از این تغییرات اطلاعی ندارند، استفاده از یک مشاور مالیاتی در شرکت یا موسسه مورد نظر می‌تواند کاری معقولانه برای پیشرفت مجموعه دانست. بدین منظور توصیه می‌کنیم با مجموعه رایان محاسبان ارتباط برقرار کنید و از تجربه بالای این تیم تخصصی در ارائه خدمات حسابداری و حسابرسی در امور مالی و مالیاتی بهره‌مند شوید.

می‌توان گفت که آگاهی نداشتن از قوانین مالیاتی می‌تواند دچار سوء برداشت از آن شود و به همین دلیل تنظیم صورت‌های مالی به شکل دقیق، اهمیت بالایی خواهد داشت. اگر سازمان، نهاد یا شخص، از قوانین مالیاتی موجود، شناختی نداشته باشد، ممکن است منابع مالی زیادی را در زمینه پرداخت مالیات از دست دهد.

وظایف مشاور مالیاتی چیست؟

مشاوران مالیاتی در مورد قوانین حقوق مالیاتی و حسابداری مالیاتی به صورت تخصصی امور را بررسی می‌کنند و در کاهش مالیات پرداختی به سازمان‌های مربوطه بسیار تاثیرگذارند. بدین منظور به مشاوران مالیاتی، نام‌های دیگری مانند وکلای مالیاتی، نمایندگان مجاز و حسابدار عمومی نیز گفته می‌شود.

مشاور مالیاتی تمام مسائل تخصصی مربوط به قوانین مالیات را آموزش دیده است و با ارائه مشاوره مالیاتی تخصصی، مانع از هدررفت منابع مالی مجموعه می‌شود. یک مشاوره مالیاتی درک بسیار گسترده و خوبی از مسائل مربوط به امور مالی و مالیات تجاری و فردی دارد و با شرایط و وضعیت مالی هر شهر و استانی آشناست.

مشاوران مالیاتی در شرکت یا موسسه، اطلاعات و الزامات مالیاتی دولت را در مجموعه مورد نظر به روز می‌کنند تا در رابطه با موضوعات مالیاتی موثر واقع شوند. مشاور مالیاتی می‌تواند به صورت آزاد یا در شرکت‌های حسابداری مشغول به فعالیت باشد و خدمات مختلفی از جمله محاسبه دقیق مالیات، تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی و کاهش بدهی‌های مالیاتی را ارائه می‌دهد.

دلایل استفاده از مشاوره مالیاتی چیست؟

امروزه قوانین پیچیده‌ای در رابطه با مالیات در کشور وجود دارد و به آن، ادبیات سنگین بندهای قانونی نیز اضافه شده است که فهم و درک آن از عهده افراد عادی خارح خواهد بود. در تمام کشورهای دنیا، قوانین سفت و سختی برای مالیات در نظر گرفته شده است که اخذ مالیات را برای شهروندان حقیقی و حقوقی به دقیق‌ترین شکل صورت می‌دهد.

کشور ما نیز بدین صورت دارای قوانین مدونی در این زمینه است که اهمیت اشراف بر قوانین مالیاتی کشور را نشان می‌دهد. با توجه به اینکه این قوانین برای همه مردم قابل درک و فهم نیست، بنابراین توصیه می‌کنیم از خدمات مشاوره مالیاتی در مجموعه رایان محاسبان استفاده بهره‌مند شوید. آشنایی با وظایف مشاوره مالیاتی و فرآیند آن باعث می‌شود که اوضاع مالیاتی افراد و شرکت‌ها سر و سامان یابد و به پیشرفت مجموعه کمک بسیاری می‌کند.

مشاوره مالیاتی شرایط و وضعیت صورت‌های مالیاتی را بررسی می‌کند و اقدام به حل چالش‌های پیش رو می‌نماید. بیشتر شرکت‌ها و موسسات بزرگ در کنار وکیل دائم و اصلی خود، از مشاور یا مشاوران مالیاتی نیز کمک می‌گیرند و تمامی امور مالیاتی مجموعه طی قراردادهایی به این مشاوران سپرده می‌شود.

ویژگی مشاوره مالیاتی در رایان محاسبان

در بیشتر مواقع، تخصص کافی در شرکت یا موسسه برای حل  فصل مسائل و مشکلات مالی وجود ندارد و امروزه بیشتر این شرکت‌ها برای حل این مشکلات، مسائل مربوط به مالیات را برون‌سپاری می‌کنند. بهترین گزینه برای این برون‌سپاری، استفاده از مشاوران مالیاتی خبره و متخصص رایان محاسبان است و این مشاوران باید ویژگی‌هایی داشته باشند که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

 • آگاهی کامل از مسائل حقوقی
 • داشتن تجربه مناسب در زمینه مالیات
 • تسلط کامل بر روی قوانین موجود در مالیات
 • برخورداری از رزومه کاری قوی
 • داشتن ارتباطات قوی و موثر با متصدیان امور مالیاتی

در این بین داشتن تجربه و تخصص در امور مالیاتی از نکات بسیار حائز اهمیتی است و بدین صورت، مشاور مالیاتی می‌تواند تجربه و دانش خود را به کار گیرد.

دلایل استفاده از مشاوره مالیاتی

انواع وظایف مشاوره مالیاتی

مشاوره مالیاتی بر اساس نیاز و خواست متقاضیان به موارد زیر دسته بندی می شوند :

 • مشاوره همراه

در این نوع مشاوره مالیاتی، یک مشاور خبره گزارش وضعیت جاری شرکت یا شخص متقاضی را مطالعه کرده و در صورت وضعیت مالیاتی را به صورت حضوری بررسی می کند. پس از آن، چگونگی اجرای تکالیف مالی، مالیاتی و قانونی را به مدیر مسئول اعلام می کند و در زمان مورد نیاز در دسترس کارفرما قرار می گیرد تا موارد مورد نیاز مشاوره مالیاتی را ارائه دهد.

 • مشاوره موردی

در برخی از موارد، مشاوره مالیاتی برای موارد خاص صورت می گیرد که نیازی به استمرار ندارد و از این رو مشاوره موردی گزینه مناسبی است.

 • مشاوره مقطعی

این نوع مشاوره مالیاتی بر اساس توافق در یک بازه زمانی مشخص صورت می گیرد و به صورت تمام وقت، هر زمان که مشتری نیاز داشته باشد، مشاور باید برای امور مشاوره مالیاتی اقدام کند.

مهمترین اقدامات مشاوره مالیاتی چیست ؟

وظیفه اصلی مشاور مالیاتی در یک مجموعه، کنترل و مدیریت امور مالیاتی شرکت یا فرد است و با ارائه پیشنهادات مناسب و کارآمد، سعی در کاهش کالیات کسب و کارها دارد که این پیشنهادات و تلاش‌ها باید در راستا و چارچوب قانون انجام شود.

وظایف مشاور مالیاتی بستگی به حجم و نوع صورت‌های مالی کارفرما متغیر است و مسلما شرکت‌های بزرگ‌تر حجم کاری بیشتری نیز دارند. در شرکت‌های بزرگ‌تر، از هر فرد در تخصص خود استفاده می‌شود و اغلب شرکت‌های کوچک‌تر، چندین کار را به افراد خود می‌سپارند.

در صورتی که مشاور مالیاتی از دانش و تخصص کافی در این حوزه برخوردار باشد، می‌تواند علاوه بر کاهش بدهی، سرمایه قابل‌توجهی را برای‌ شرکت حفظ کند. در حالی که اگر این امر به خوبی انجام نگیرد و مشتری از مشاور مالیاتی خبره و متخصص کمک نگیرد، مجبور می‌شود هم بخشی از آن سرمایه را در قالب مالیات پرداخت کند و هم بدهی‌های ناخواسته به بار آورد.

مشاور مالیاتی با دانش بالا، تسلط کامل و دقیقی بر قوانین و مقررات مالیاتی قدیم و جدید دارد که این اطلاعات هم برای اشخاص و هم برای تمامی کسب‌وکارهایی که مالیات پرداخت می‌کنند، مفید است.

مشاوران مالیاتی با ساده کردن کلمات و عبارات تخصصی در حوزه مالیاتی، سعی بر ساده سازی و قابل فهم کردن این حوزه برای مشتریان می‌کنند و تلاش می‌کنند تا با راهنمایی‌های لازم افراد بتوانند تصمیمات درست و حساب شده را در زمینه مالیات و امور مالی خود بگیرند.

چنین شخصی از نظر حقوقی در مدت زمانی کوتاهی سود کسب‌وکار و شرکت‌ها را به بالاترین اندازه تا حد ممکن می‌رساند تا به این طریق ثروت سهام‌داران نیز افزایش یابد.
علاوه بر این مشاور مالیاتی باعث کاهش مبلغ مالیات پرداختی در برنامه‌ریزی‌های کسب و کار، موعد بازنشستگی، مدیریت سرمایه گذاری و غیره می‌شود.

مشاوران مالیاتی وظیفه دارند که نکات مهم مربوط به اظهارنامه و پرداخت‌های مالیاتی را در موعد مقرر برای فرد یا شرکت مورد نظر تشریح کنند که برخی از این نکات شامل موارد زیر می‌شوند :

 • اخذ کد اقتصادی
 • تنظیم دقیق اظهارنامه مالیاتی و ارزش افزوده
 • پلمپ دفاتر قانونی قبل از شروع سال مالی جدید
 • و غیره

در حالت كلي وظايفي كه يك مشاور مالياتي خبره و كاربلد بر عهده دارد شامل موارد زير می‌شود:

 • در دست گرفتن محاسبات تخصصی و پیچیده

برخي از شركت‌ها در خصوص امور مالی و مالياتي به مشكلاتی بر مي‌خورند و به دليل پيچيدگي محاسباتی سردرگم مي‌شوند. در چنين شرايطي مشتريان و شركت‌ها مي‌توانند براي حل محاسبات تخصصي پيچيده از مشاوران مالياتي كمك بگيرند.

 • تنظیم لوایح مالیاتی مشتریان

اگر مشتريان نسبت به مبلغ ماليات تعيين شده از طرف سازمان امور مالياتی معترض باشند، مي‌توانند از مشاور مالياتي جهت تنظيم لوايح مالياتي كمك بگيرند و اعتراض خود را بدين شكل تنظيم كرده و پرونده تشكيل دهند تا رسيدگي‌هاي لازم صورت گيرد.

 • تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی در مهلت مقرر

 مشاوران مالیاتی اطلاعات مربوط به درآمد و هزینه را از مشاغل و کسب‌وکارها جمع آوری می‌کنند تا بدهی مالیات مشتریان را با این داده‌ها محاسبه کنند. بعد از اتمام محاسبات، مشاور مالیاتی به نهاد نظارتی اظهارنامه‌ مربوطه ارسال می‌کند.

 • تحقیق و کسب اطلاعات در مورد آخرین تغییرات قوانين و مقررات مالیاتی

در مواردی ممکن است مشاوران مالیاتی جهت اطمینان نسبت به پیروی مشتریان از جدیدترین قوانین و مقررات، کتاب‌های قانون مالیات به‌روزشده را مطالعه کنند، در سمینارها و دوره‌های تخصصی مالی و مالیاتی شرکت کرده و با متخصصان این حوزه ارتباط برقرار کنند. در چنین حالتی، مهارت‌های پژوهشی با کسب اطمینان نسبت به پیروی مشتریان از قانون و پرداخت مبلغ درست مالیات به نفع سازمان‌ها خواهد بود.

 • نمایندگی مشتریان در ممیزی

مشاوران مالیاتی برای به حداقل رساندن مالیات، مشتریان و کسب‌وکارهای همکار خود را در طول ممیزی‌ها راهنمایی می‌کنند تا مطمئن شوند اظهارنامه مالیاتی دقیق بوده است. در این صورت افرادی که با مشاوران مالیاتی همکاری می‌کنند، می‌توانند زمان و مقدار سرمایه از دست رفته توسط سازمان را با بدهی مالیاتی به خوبی کاهش دهند.

 • ارائه مشاوره مالیاتی به مشتريان و مديران ارشد

افرادی که در حوزه مشاوره مالیاتی مشغول به کار هستند، به مشتریان و به ويژه مديران ارشد شركت‌ها توصیه‌های لازم را در خصوص چگونگی به حداقل رساندن بدهی مالیاتی ارائه می‌دهند تا بدهی مالیاتی خود را به حداقل برسانند. ارائه اين راهكارها و راهنمایی‌ها ممکن است کسورات موجود در كسب‌وكار یا انواع درآمد برای گزارش را تا حد قابل قبولي پوشش دهد.

 • کمک به مشتریان در برنامه‌ریزی مالیاتي و درک بهتر نیازهای مالی آینده

مشاور مالیاتی متخصص و كاربلد با ارائه استراتژی‌هایی برای کاهش درآمد مشمول مالیات، به عقب انداختن پرداخت ماليات، استفاده از معافیت‌های مالیاتی و به تبع آن به رشد كسب‌وكار كمك می‌كند.

علاوه بر موارد ذكر شده، مشاور مالياتي به طور خلاصه در موارد زیر نيز به مشتريان راهنمايي‌هاي لازم را ارائه مي‌دهد:

 • تجزیه و تحلیل قوانین مالیاتی جدید
 • تهیه گزارش کار دقیق
 • برگزاری جلسات حضوری با کارفرما و جمع‌آوری اطلاعات دقیق مالی
 • انجام کلیه امور محاسباتی در مورد بدهی‌های مالیاتی به صورت دقیق
 • تدوین استراتژی‌های مالیاتی قوی برای کارفرما
 • مشاوره در مورد املاک و مسکن
 • سامان دادن به نیازها و فعالیت‌های مشتری برای به حداقل رساندن بدهی مالیاتی
 • کسب اطلاعات در مورد آخرین تغییرات قوانین و مقررات مالیاتی
 • پیدا کردن استراتژی صحیح و کم هزینه و کسب سود بیشتر
 • انتخاب رویکردی مناسب و با بازده بالا
 • بهینه‌سازی سیستم مالی شرکت و مشاغل

راهنمای انتخاب بهترین مشاور

مسلما انتخاب یک مشاور مالیاتی کناسب برای شرکت یا موسسه کار راحتی نخواهد بود و بدین منظور باید با احتیاط به بررسی تمام جوانب پرداخت. به طور کلی یک مشاور خوب و کاردان باید از رزومه و شهرت خوبی برخوردار باشد و بدین منظور می‌توان با شرکت‌ها و افرادی که با مشاوران مالیاتی کار کرده‌اند کمک گرفت.

 • برقراری ارتباط با مشاور مالیاتی

قدم اول برای انتخاب کارشناس مالیاتی مناسب، برقراری ارتباط است که می‌توانید به صورت حضوری یا غیرحضوری صورت گیرد. حتی می‌توانید از طریق صفحات مجازی و وبسایت‌های مشاوران، اقدام به برقراری ارتباط و بررسی خدمات آنان کنید. البته بهتر است در جلسه اول در رابطه با هزینه نیز با مشاور مالیاتی صحبت کنید و از قیمت‌ها جویا شوید. باید توجه داشت که مشاور مالیاتی مورد نظر باید از مدرک و تحصیلات آکادمیک مرتبط برخوردار باشد.

 • صحبت در مورد هزینه‌ها و دستمزد

در رابطه با هزینه‌ها و دستمزد باید دو طرف به صورت شفاف با یکدیگر گفت و گو کنند و به توافق دوجانبه برسند که در این مورد باید در رابطه با موعد پرداخت آن‌ها نیز بحث کنید. همچنین باید در رابطه با شرایط کار و وضعیت مالی شرکت یا فرد نیز با مسئول مجموعه مورد نظر گفتمان صورت دهید.

 • نهایی کردن قرارداد

در مرحله آخر باید تمام شرایط و سوابق مشاور مالیاتی مورد بررسی قرار گیرد و حقوق و دستمزد وی نیز باید در تصمیم‌گیری لحاظ شود. اگر شرکت یا موسسه قادر به پرداخت هزینه و دستمزد سنگین مورد نظر نباشد، بهتر است که سراغ مشاوران دیگر بروید. با طی کردن درست مراحل، قرارداد نهایی بین دو طرف امضا می‌شود و هر گونه تغییر در وضعیت مالی شرکت، باید با مشاور مالیاتی در میان گذاشته شود.

سخن پایانی

همانطور که مشاهده کردید، مشاور مالیاتی یک سرمایه ارزشمند برای هر کسب و کاری است که با انجام وظایف مشاوره مالیاتی در مجموعه، موجب کاهش نقایص و کمبودهای موجود در سیستم مالی و داخلی می‌شود. مشاور مالیاتی با اجرای راه حل‌های هوشمندانه و خلاقانه بهترین تصمیم‌ها را می‌گیرد تا موجب پیشرفت شرکت یا موسسه مورد نظر شود. مجموعه رایان محاسبان با تجربه بالا در ارائه مشاوره می‌تواند شما را در امور مشاوره مالیاتی کمک کند و توصیه می‌کنیم حتما با این تیم تخصصی و مجرب ارتباط برقرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *