خدمات مالیاتی در جمهوری

خدمات مالیاتی در جمهوری

با توجه به رشد و توسعه کسب‌وکارهای مختلف و پیچیده‌تر شدن اطلاعات مالی و صورتحساب‌های مرتبط با آن‌ها، امروزه هر کسب‌وکاری برای آن که بتواند نقشه راه خود را به خوبی طی کرده و به اهداف طولانی مدت خویش دست پیدا کند، به یک حسابدار و تیم حسابداری خبره نیاز دارد. این مسئله زمانی بیش از پیش اهمیت می‌یابد که بدانید یکی از منابع اصلی درآمدی دولت‌ها، اخذ مالیات‌های مختلف از کسب‌وکارها بوده و کسب‌وکارها حتما باید اظهارنامه‌های مالیاتی خویش را به صورت کاملا دقیق و براساس داده‌های مالی خود تنظیم نمایند تا به دلیل ارائه اطلاعات غلط به سازمان‌های نظارتی، به دلیل اتهام فرار مالیاتی متحمل پرداخت جریمه‌های سنگین و جزاهای کیفری نگردند. هرچند شاید در ظاهر، منبع اصلی برآورد میزان مالیات پرداختی در ایران، قانون مالیات‌های مستقیم باشد؛ اما به دلیل تخصصی بودن اصطلاحات چنین قانونی و همچنین به‌روزرسانی مداوم و اصلاح برخی موارد آن عملا امکان برآورد میزان دقیق مالیات پرداختی از سوی مودیان مالیاتی وجود ندارد و دقیقا در همین نقطه است که اهمیت استفاده از خدمات مالیاتی در جمهوری به روشنی مشخص می‌گردد؛ حال با توجه به چنین پیچیدگی و حساسیتی، ما این مقاله از بلاگ رایان محاسبان را به بررسی دقیق آن اختصاص داده‌ایم؛ اگر شما هم در این زمینه کنجکاو هستید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

مروری بر مفهوم خدمات مالیاتی در جمهوری

گفته شد که یکی از منابع اصلی درآمدی دولت‌ها را دریافت مالیات از مشاغل و واحدهای تجاری دربرمی‌گیرد و سازمان امور مالیاتی کشور، براساس قوانین و مقررات تصویب شده، کلیه افرادی را که از بابت انجام فعالیت‌های تجاری، شغلی و انجام معاملات به دولت مدیون هستند را موظف به پراخت مالیات کرده و به چنین افرادی مودیان مالیاتی گفته است. جالب است بدانید که قوانین یاد شده، دارای ماهیت آمره بوده و در صورت تخطی از اجرای دقیق مفاد آن‌ها، صاحبان کسب‌وکار با جریمه‌های بسیار سنگینی مواجه خواهند شد و این امر کاملا به صراحت در قوانین امور مالیاتی کشور بیان شده است. به عنوان مثال براساس ماده 169 قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحی سال 94، کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی موظف به دریافت کارت اقتصادی بوده و بایستی برای معاملات اقتصادی خویش، صورتحساب صادر نمایند و شماره اقتصادی خویش و همچنین طرف معامله را در فرم‌ها، صورتحساب‌ها و اوراق مربوطه به صورت کاملا دقیق درج نمایند و در نهایت این فهرست معاملات را در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار دهند.

حال اگر صاحبان کسب‌وکارها از اجرای وظایف در نظر گرفته شده در این ماده سر باز زنند، مشمول جرائمی خواهند بود که در این ماده جرم‌انگاری شده و برای آن جریمه‌های نقدی در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال اگر فردی صورتحساب صادر ننماید و یا از شماره اقتصادی فرد دیگری استفاده نماید در این حالت، چنین افرادی باید حدودا 2 درصد از ارزش کل معامله را به عنوان جریمه پرداخت نمایند. البته جالب است بدانید که هرگونه تقلب، جعل و انجام معاملات صوری به جهت تبانی، براساس قوانین مبارزه با پولشویی و قانون ارتقا سلامت در نظام اداری مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام، جرم بوده و علاوه بر پرداخت جریمه احتمال پیگرد قانونی و محکومیت کیفری برای چنین افرادی، چندان دور از انتظار نیست.

با توجه به وجود چنین حساسیت‌هایی استفاده از تجربیات یک حسابدار خبره در برآورد دقیق میزان مالیات پرداختی و تنظیم صحیح صورتحساب‌های مالی و اظهارنامه‌های مالیاتی به امری اجتناب‌ناپذیر مبدل گشته است و در یک تعریف کلی از خدمات مالیاتی در جمهوری می‌توان چنین بیان داشت که انجام کلیه امور مالیاتی مرتبط با تکالیف مالیاتی از تهیه و ارائه لیست مالیات حقوق کارکنان، تنظیم و ارسال اظهارنامه‌های مالیاتی گرفته تا تنظیم و ارسال صورت معاملات فصلی و حضور در مراحل رسیدگی مالیاتی در حوزه خدمات مالیاتی در جمهوری قرار می‌گیرد.

چه کسی می‌تواند به صورت حرفه‌ای یک تنظیم‌کننده مالیاتی باشد؟

در کشورهای مختلف قوانین متفاوتی در حوزه متخصصان فعال مالیاتی وضع شده است، به عنوان مثال سازمان خدمات درآمدهای داخلی آمریکا (Internal Revenue Service)، قوانین چندان سخت‌گیرانه‌ای در ارتباط با تنظیم‌کننده‌های مالیاتی در نظر نگرفته و حسابداران دارای مجوز رسمی، وکلای مالیاتی، نمایندگان ثبت‌نام شده که امتحان ویژه IRS را گذرانده و در زمینه تهیه اظهارنامه‌های مالیاتی به تبحر کافی رسیده‌اند، می‌توانند خدمات مالیاتی ارائه نمایند. به طور کلی در کلیه کشورها افراد صاحب تجربه و تخصص می‌توانند در حوزه مالیات‌ها به یک تنظیم‌کننده حرفه‌ای تبدیل شوند؛ چراکه حتما باید در زمینه برآورد دقیق میزان مالیات‌ها به بررسی دقیق سوابق مالی پرداخته و با داشتن تبحر کافی در ارتباط با نرم‌افزارهای به‌روز مالیاتی بتوانند یک سیستم حسابداری مطمئن را برای کسب‌وکارها راه‌اندازی نمایند.

خدمات مالی در جمهوری

به طور کلی خدمات مالیاتی در جمهوری را می‌توان زیرمجموعه‌ای از خدمات مالی و حسابداری به شمار آورد که به هنگام عقد قرارداد جامع حسابداری با یک موسسه فعال در امور مالی، مالیاتی و حسابرسی، از آن برخوردار خواهید شد. یک کسب‌وکار برای آن که بتواند نسبت به تامین مالی بودجه خویش به درستی برنامه‌ریزی نماید، نظارت کافی بر جریان نقدینگی داشته باشد، قیمت‌گذاری بهینه‌ای نسبت به محصولات تولیدی خود داشته و هزینه‌های اضافی را حذف نماید، به یک حسابدار و تیم حسابداری حرفه‌ای نیاز دارند. به طور کلی موسسات ارائه کننده خدمات مالی در جمهوری نظیر رایان محاسبان، خدمات مالی زیر را به کارفرمایان ارائه می‌نمایند:

 • نظارت بر واحد مالی به منظور کنترل دقیق اسناد حسابداری
 • تنظیم گزارشات مالی میان دوره، سالیانه و همچنین صورت‌های مالی
 • ساماندهی حساب‌های معوق
 • ثبت دقیق مدارک و داده‌های مالی به صورت کاملا سیستمی
 • نصب و راه‌اندازی انواع نرم‌افزارهای حرفه‌ای حسابداری

طبیعتا با برخورداری از تجربیات یک حسابدار متخصص، صورت‌های مالی کسب‌وکار شما به درستی تنظیم شده و همین مسئله می‌تواند در رشد و شکوفایی واحد تجاری شما بسیار موثر باشد؛ چراکه به هنگام جذب سرمایه‌های خارجی، دریافت تسهیلات از بانک‌ها و ثبت مجموعه در بورس برای جذب سرمایه عمومی به صورت‌های دقیق مالی کسب‌وکار خویش نیاز خواهید داشت و بدون وجود چنین سوابق مالی، عملا روند اعتمادسازی با موانع لاینحلی مواجه خواهد شد.

مشاوره مالیاتی در جمهوری

مشاوره مالیاتی یکی از مهم‌ترین عوامل دخیل در رشد کسب‌وکارها تلقی می‌شود و علت این امر را می‌توان در این نکته جستجو کرد که در بسیاری از قوانین مالیاتی کشور مواد متعددی در حوزه معافیت‌های مالیاتی و همچنین طرح‌های تشویقی در نظر گرفته شده است که برای برخورداری از چنین معافیت‌هایی به مشاوره‌های یک فرد متبحر در این حوزه نیاز خواهید داشت. وجود بخشنامه‎‌های متعدد، قوانین مالیاتی و همچنین قوانین بودجه‌ای سالانه، موجب پراکندگی بیش از حد قوانین مالیاتی شده که تطبیق آن با صورت‌های مالی یک کسب‌وکار را به کاری کاملا تخصصی تبدیل کرده است. به عنوان مثال در ماده 189 قانون مالیات‌های مستقیم، تخفیف‌های مالیاتی متعددی در نظر گرفته شده است. این ماده چنین مقرر داشته که:« اشخاص حقیقی و حقوقی که براساس مفاد این قانون مکلف به نگهداری دفاتر قانونی هستند، چنانچه در طول سه سال متوالی، ترازنامه، حساب سود و زیان و همچنین دفاتر و مدارک مرتبط به آنان مورد قبول سازمان امور مالیاتی قرار گرفته و مالیات هر سال را در سال تسلیم اظهارنامه بدون مراجعه به هیات‌های حل اختلاف مالیاتی پرداخت کرده باشند، معادل 5 درصد اصل مالیات سه سال مذکور (علاوه بر استفاده از مزایای مقرر در ماده 190 این قانون)، به عنوان جایزه خوش حسابی از محل وصولی‌های جاری پرداخت یا در حساب سنوات بعد آن‌ها منظور خواهد شد.»

مسلما استخدام یک مشاور مالیاتی در جمهوری می‌تواند تاثیر بسزایی در کاهش جریمه‌های مالیاتی داشته باشد. به طور کلی، برخورداری از معافیت‌های مالیاتی و دریافت تخفیف‌های مالیاتی نیازمند تجربه و تخصص در حوزه حسابداری مالیاتی بوده و به همین علت اگر قصد دارید که در یک بازه زمانی کوتاه به بازدهی حداکثری دست پیدا کنید، توصیه ما به شما استخدام یک مشاوره مالیاتی خبره است. به بیان ساده‌تر، مشاور مالیاتی به فردی اطلاق می‌شود که در حوزه حسابداری دارای دانش و تجربه بوده و نسبت به قوانین مالیاتی اشراف کامل دارد و به دلیل چنین تجربه و مهارتی می‌تواند به یک واحد تجاری و سازمان کمک نماید تا در پرداخت انواع مالیات‌های تخفیف گرفته و میزان مالیات کمتری پرداخت نماید. این مشاوران در واقع با جمع‌آوری دقیق داده‌های مالی شرکت و چینش استراتژی‌های صحیح، تلاش می‌کنند تا با استفاده از قوانین به مودیان مالیاتی کمک نمایند.

مشاور مالیاتی چه خدماتی ارائه می‌دهد؟

عموما خدمات مشاور مالیاتی در جمهوری متناسب با نوع کسب‌وکار و وضعیت مالی آن، برای هر مودی مالیاتی متفاوت بوده و در واقع استفاده از مشاوره چنین افراد متخصصی سبب می‌شود تا کسب‌وکار مورد نظر ما دچار هدر رفت منابع مالی نگردد. مشاوران مالیاتی در جمهوری عموما خدماتی نظیر تنظیم اظهارنامه‌های مالیاتی، برآورد میزان دقیق مالیات پرداختی و غیره را ارائه می‌نمایند. در واقع شما به هنگام استفاده از خدمات مشاوره مالیاتی در جمهوری، دیگر نگرانی خاصی از بابت وقوع اشتباهات سهوی در برآورد میزان مالیات پرداختی نخواهید داشت و این اطمینان به شما داده می‌شود که کلیه مراحل محاسبه و پرداخت کاملا منطبق با قوانین مالیاتی صورت خواهد گرفت.

به طور کلی از وظایف مشاوران مالیاتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تحقیق و تفحص در زمینه آخرین و بروزترین قوانین و بخشنامه‌های مالیاتی کشور
 • آماده‌سازی و تنظیم فرم‌های مالیاتی
 • حفظ و نگهداری سوابق مالیاتی و رسیدهای پرداختی
 • ارائه مشاوره حقوقی در ارتباط با مسائل مالیاتی
 • انجام محاسبات مالی پیچیده به کمک بروزترین نرم‌افزارهای حسابداری
 • ارائه مشاوره مالیاتی به کسب‌وکارها و ارائه راهکارهایی برای استفاده از معافیت‌های مالیاتی
 • تحلیل دقیق سیستم‌های مالی
 • ارائه نکات مهم و کلیدی در نحوه تنظیم دفاتر قانونی
 • ارائه استراتژی‌های عملی برای به حداقل رساندن بدهی‌های مالیاتی
 • ارائه مشاوره در مورد نحوه پیگیری اعتراض‌های مالیاتی

اقدامات لازم قبل از استخدام مشاور مالیاتی

قبل از آن که یک مشاور مالیاتی استخدام نمایید ضرورت دارد که در ارتباط با حسن سابقه فرد یا موسسه حسابداری مورد نظر خویش تحقیقات جامعی انجام دهید. یک مشاور مالیاتی خبره باید از ویژگی‌های گفته شده در زیر برخوردار باشد:

 • دارای ذهن پویا و تحلیل‌گر باشد.
 • توان کار با نرم‌افزارهای بروز فعال در حوزه حسابداری را داشته باشد.
 • از مهارت مذاکره خوبی برخوردار باشد.
 • نکته سنج بوده و در انجام کارها دقت بالایی داشته باشد.

بخاطر داشته باشید که شرکت در جلسات دادرسی مالیاتی نیز یکی از وظایف مشاور مالیاتی بوده و چنین افرادی باید به نمایندگی از سازمان‌ها و نهادها در مراجع قانونی حاضر شده و از حقوق شما دفاع نمایند؛ به همین علت داشتن تجربه، فن سخنوری بالا، واقف بودن نسبت به کلیه قوانین و مقررات و برخورداری از قدرت استدلال بالا از پارامترهای شخصیتی است که قبل از استخدام چنین فردی حتما باید آن‌ها را در نظر بگیرید.

مشاوره مالی در جمهوری

به خاطر داشته باشید که میان مشاوره مالیاتی و همچنین مشاوره مالی در جمهوری، تفاوت ظریفی وجود دارد و این دو حوزه هرچند در برخی مواقع اشتراکاتی با همدیگر دارند؛ اما به طور کلی دو حوزه مستقل از هم هستند و نباید آن‌ها را دو اصطلاح برای یک مفهوم واحد تلقی کرد. در مشاوره مالی، فرد مشاور قابلیت‌های سیستمی کسب‌وکار شما را ارزیابی کرده و متناسب با موقعیت فعلی آن می‌تواند استراتژی‌های عملی برای آن طراحی نماید که در کوتاه‌ترین زمان ممکن بیشترین میزان بازدهی را برای کسب‌وکار شما به ارمغان آورد. در واقع چنین مشاورانی، صاحبان کسب‌وکار را به صرفه‌جویی در هزینه‌ها و حذف هزینه‌های اضافی سوق می‌دهند.

وکیل مالیاتی در جمهوری

جالب است بدانید که عموما مشاوران مالیاتی به لحاظ حقوقی و تحصیلات آکادمیک دارای تخصص در حوزه وکالتی نبوده؛ اما با اخذ وکالت نامه از صاحبان کسب‌وکارها به نمایندگی از آنان در مراجع قانونی مربوطه حاضر شده و به امور مالیاتی این کسب‌وکارها رسیدگی می‌نمایند، به همین علت به مشاوران مالیاتی، وکیل مالیاتی نیز گفته می‌شود. البته گاها در برخی موسسات نظیر رایان محسابان، وکلای مالیاتی تحصیل کرده رشته حقوق بوده و طبیعتا چنین افرادی در مقایسه با مشاوران مالیاتی از فن بیان بالایی برخوردار هستند. به طور کلی وکیل مالیاتی در جمهوری به کلیه قوانین، آئین‌نامه‌ها و همچنین بخشنامه‌های مالیاتی تسلط کافی داشته و با اشراف کامل نسبت به استانداردهای مالی تعیینی، به دفاع از اظهارنامه‌های مالیاتی کسب‌وکار می‌پردازند.

استفاده از خدمات مالیاتی در جمهوری؛ بهترین روش برآورد دقیق میزان مالیات پرداختی

امروزه با توجه به میزان مالیات‌ها، دریافت تخفیف مالیاتی و همچنین به حداقل رساندن بدهی‌های مالیاتی از سوی کسب‌وکارهای مختلف به یک امر حیاتی تبدیل شده است و تنها راه حل این مشکل دریافت خدمات مالیاتی در جمهوری است، به همین علت ما این مقاله از بلاگ رایان محاسبان را به بررسی دقیق این موضوع اختصاص دادیم و همان طور که در مطالب فوق مشاهده کردید، به دلیل وجود پراکندگی بیش از حد و همچنین بروزرسانی مداوم قوانین مالیاتی، عملا امکان برآورد میزان مالیات‌های پرداختی و تنظیم دقیق اظهارنامه‌ها از سوی صاحبان کسب‌وکار سلب شده است و چنین اشخاصی برای این منظور حتما به تجربیات یک متخصص و مشاور مالیاتی نیاز دارند. مشاور مالیاتی با داشتن تسلط کامل بر قوانین می‌تواند استراتژی‌های عملیاتی دقیقی را برای برخورداری از طرح‌های تشویقی مالیاتی ارائه نماید و از این طریق به رشد کسب‌وکار شما کمک کند. ناگفته نماند که اگر در زمینه خدمات مالیاتی در جمهوری سوالی دارید که در این مقاله به آن اشاره نشده است، می‌توانید سوال خود را در بخش نظرات مطرح کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت به سوال شما پاسخ دهند.

سوالات متداول

دستمزد مشاور مالیاتی به چه عواملی بستگی دارد؟

اندازه کسب‌وکار و داده‌های مالی مرتبط با آن، حوزه فعالیتی و همچنین میزان تجربه و سابقه این فرد.

آیا مشاور مالیاتی امکان حضور در دادرسی‌های مالیاتی را دارد؟

پاسخ به این سوال مثبت است و چنین فردی به عنوان وکیل مالیاتی می‌تواند در مراجع قانونی حضور یافته و به دفاع بپردازد.

چگونه می‌توان بدهی‌های مالیاتی را به حداقل رساند؟

با دریافت مشاوره از متخصصان مالیاتی این امر امکان‌پذیر است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *