حسابداری پتروشیمی و مالیات پتروشیمی ها

رایان محاسبان

حسابداری شرکت پتروشیمی

امروزه کسب و کارها برای افزایش شانس موفقیت و از بین بردن احتمال ناهماهنگی در مسائل اقتصادی، به خدمات حسابداری نیاز دارند. این نیاز بسیار عادی است و می‌توان گفت یک راهکار بسیار تاثیرگذار و کاربردی برای پیشرفت و رشد تمامی کسب و کارها شمرده می‌رود. اگر یک مدیر بخواهد با مدیریت نقدینگی و سرمایه در گردش، کسب و کار خود را در راستای پیشرفت و افزایش درآمد پیش ببرد، استفاده از موضوع حسابداری شرکت پتروشیمی اهمیت بسیاری پیدا می‌کند. به خصوص در مواردی که حوزه فعالیتی کسب و کار همانند شرکت پتروشیمی، خاص و پیچیده باشد.

از آنجایی که شرکت‌های پتروشیمی در حوزه‌ای خاص و پیچیده فعالیت می‌کنند و موضوع آن با باقی کسب و کارها متفاوت است، حسابداری شرکت پتروشیمی باید خاص بوده و برخی ویژگی‌های خاص داشته باشد. برای آشنایی بیشتر با  حسابداری شرکت پتروشیمی، بهتر است تمامی ویژگی‌های این خدمات ارزشمند و توضیحات بیشتری از میزان اهمیت آن را مطالعه کنید. در این مطلب، شما را در پیدا کردن شناخت عمیق‌تر از حسابداری شرکت پتروشیمی یاری خواهیم کرد.

منظور از حسابداری شرکت پتروشیمی چیست؟

شرکت پتروشیمی، یکی از کسب و کارهایی است که تعداد کمی از آن در سطح کشور فعالیت می‌کنند. حوزه فعالیتی این شرکت عموما بسیار دشوار و پیچیده است و نیاز به محاسبات بسیاری در نقدینگی آن وجود دارد؛ چراکه به صورت مستقیم با برخی موسسات دولتی و خصوصی همکاری می‌کند.

با توجه به این دشواری‌ها، یک حسابدار بی‌تجربه و غیرحرفه‌ای نمی‌تواند موضوع حسابداری مورد نیاز آن‌ها را به خوبی انجام دهد. به همین دلیل است که برخی شرکت‌های حسابداری در ایران، حسابداری شرکت پتروشیمی را پوشش داده‌اند تا یک فضای کاری ساده و مناسب را برای این کسب و کارها به وجود بیاورند.

مزایای استفاده از حسابداری شرکت پتروشیمی

بر اساس تجربه کاری بسیاری از افراد موفق در بازار کار، استفاده از این خدمات یک اجبار برای کسب موفقیت در حوزه فوق است. زیرا موضوعات حسابداری برخی مزایای غیرقابل انکار برای شرکت پتروشیمی به همراه دارد و مدیران نباید به هیچ وجه از آن غافل شوند. برای اینکه درک خوبی از این موارد کسب کنید و از سطح اهمیت آن آگاه شوید.

مزایای استفاده از موراد مربوط به حسابداری پتروشیمی را برایتان شرح می‌دهیم:

 • مشکلات قابل پیش‌بینی در آینده

یکی از مزایای قابل توجه حسابداری شرکت پتروشیمی، قابل پیش‌بینی شدن مشکلات اقتصادی کسب و کار در آینده است. یعنی مدیر می‌تواند با بررسی وضعیت موجود و با تطبیق آن با تغییرات پیش‌رو، تمامی مشکلات احتمالی را پیش‌بینی کرده و اقداماتی را برای رفع آن‌ها برنامه‌ریزی کند. همین اتفاق کافی است که هرگونه امکان ورشکستگی در شرکت پتروشیمی به کمتر از نصف برسد و مدیر بتواند با خیال راحت سرمایه در گردش را به پیشرفت و افزایش درآمد اختصاص دهد.

 •  از بین رفتن هزینه‌های اضافی

در کسب و کارهایی چون شرکت پتروشیمی، هزینه‌های اضافی فراوانی وجود دارد که مجموع آن‌ها یک مبلغ بسیار بزرگ از نقدینگی کسب و کار را به خود اختصاص می‌دهد. اما حسابداری جهت یک شرکت پتروشیمی این هزینه‌ها را تا حدامکان از بین می‌برد تا نقدینگی کسب و کار در بین حوزه‌های کاربردی‌تر و مفیدتر تقسیم شود. این مورد یک نکته بسیار قابل تامل برای تمامی کسب و کارها است؛ چراکه از بین بردن هزینه‌های اضافی کسب و کار قطعا اصلی‌ترین هدف هرکدام از آن‎ها می‌باشد.

 • پرداخت سروقت و دقیق دستمزد کارکنان

در برخی موارد، ناهماهنگی در سرمایه درگردش باعث می‌شود که مدیریت، دستمزد کارکنان را بیش از حد یا کمتر از حد همیشگی پرداخت کند. این اتفاق نکات منفی بسیاری برای مدیر به همراه دارد و می‌تواند موجب از دست دادن بسیاری از کارکنان خوب و معتمد کسب و کار شود. اما انجام درست موضوع حسابداری شرکت پتروشیمی این پرداختی‌ها را در یک نوار منظم می‌چیند تا مدیر همواره میزان احترام مورد انتظار را از سوی کارکنان داشته باشد و از طرفی دیگر، دستمزدها سروقت و دقیق پرداخت شوند.

 • کاهش احتمال اختلاس

امکان اختلاس و دزدی از سرمایه در گردش کسب و کار، یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های هر مدیری است که از اهمیت این خدمات اطلاعی ندارد. انجام صحیح اصلاح حسابها امکان اختلاس را به حداقل می‌رساند و گزارش وضعیت روزانه نقدینگی کسب و کار را در اختیار مدیر می‌گذارد تا صحت و علت تمامی خروجی‌ها و ورودی‌های حساب کسب و کار را بررسی کند. همین اتفاق کافی است تا امکان اختلاس به حداقل برسد و مدیر کسب و کار بتواند خیال خود را از این نظر راحت سازد.

حسابداری شرکت پتروشیمی

مالیات شرکت پتروشیمی

برخی از مدیران شرکت پتروشیمی، از سطح اهمیت خدمات مالیاتی در شرکت خود مطلع نیستند؛ چراکه فکر می‌کنند می‌توان بدون انجام درست کارهای مالیاتی شرکت پتروشیمی، در بازار کار موفقیت‌های کافی به دست آورد. این باور به کلی اشتباه و مطرود می‌باشد و تا به حال باعث نابودی چندین شرکت پتروشیمی در کشور شده است.

از آنجایی که کسب و کارها با هم متفاوت است، طبیعتا از مدیر کسب و کار انتظار نمی‌رود از چنین قوانین پیچیده‌ای آگاه باشد و بتواند تمامی این کارها را به شخصه انجام دهد. عقد قرارداد مالیاتی با شرکت ما ب.اعث می‌شود که مالیات شرکت پتروشیمی در زمانی کوتاه، پرداخت شده و هیچ قانونی در این میان نقض نشود. انجام درست کارهای شرکت یک نیاز اساسی برای این شرکت‌ها به شمار می‌رود.

مشاوره در حوزه مالی شرکت پتروشیمی

شرکت پتروشیمی، یک کسب و کار کاملا پیچیده و فعال در بازار کاری دشوار است که باید به خوبی مدیریت شود؛ در غیر این صورت، محکوم به شکست خواهد بود. با توجه به این دشواری‌ها، دور از ذهن نیست که مدیران این شرکت در مواقعی به مشاوره مالی شرکت پتروشیمی نیاز داشته باشند تا مدیریت خود را بهبود ببخشند. مشاوره در این حوزه برای شرکت پتروشیمی برای چنین مواقعی تعیین شده و می‌تواند یک کاتالیزور موثر برای افزایش سرعت پیشرفت کسب و کار باشد.

با این وجود، جالب است بدانید که برخی مدیران پتروشیمی از دریافت مشاوره خودداری می‌کنند و تصوری کاملا اشتباه از آن دارند. مشاوره با متخصص هر حوزه به هیچ وجه نشان دهنده ضعف یک مدیر نیست؛ حتی در مواقعی قدرت یک مدیر را نشان می‌دهد که چقدر برای پیشرفت و افزایش اطلاعات به‌روز خود تلاش می‌کند. همواره سعی کنید برای مشاوره، نزد افرادی حرفه‌ای و مجرب در حوزه تخصصی حضور یابید تا از صحت اطلاعات و مفید بودن آن مطمئن باشید.

مشکلاتی که صاحبان شرکت‌ها در حسابداری خود با آن مواجه هستند عبارتنداز :

 • عدم دریافت به موقع گزارش‌های هفتگی یا ماهانه
 • عدم تطبیق صحیح حساب‌های بانکی روزانه خود
 • بخش مالی شما قادر به تهیه لیست بدهکاران یا بستانکاران نخواهد بود
 • عدم تکمیل ممیزی شما در پایان سال
 • مواجهه با پیامدهای یادداشت های تجدید ارائه منظم در صورتهای حسابها توسط حسابرسان
 • از دست دادن مداوم مهلت‌های گزارش دهی توسط مقامات
 • قادر به تجزیه و تحلیل رقابت بازار نخواهید بود
 • قادر به دسته بندی سودمندترین مقالات تجاری نخواهید بود
 • ردیابی سوابق تراکنش برایتان مقدور نخواهد بود

حسابداری شرکتهای پتروشیمی چه مزایایی دارد؟

 • اجتناب از هزینه های پنهان – پرداخت بیمه کارکنان
 • از هزینه های آتی خودداری کنید – انعام یا بازنشستگی
 • اجتناب از شرایط نامشخص – جبران آسیب
 • از پرداخت‌های غیرضروری خودداری کنید – دعاوی حقوقی توسط کارکنان
 • از هزینه‌های ناکارآمدی و غیرضروری اجتناب کنید
 • در هزینه‌های مرخصی‌های سالانه، مواد مصرفی و تجهیزات صرفه جویی کنید.

آیا شرکت های پتروشیمی باید مالیات بدهند؟

صنعت پتروشیمی یکی از صنایع مهم است که نه تنها در داخل کشور، بلکه در صنعت اقتصاد جهانی نیز نقش مهمی ایفا می کند. این صنعت منابع صنایع شیمیایی را تامین کرده و همین طور بخش گسترده ای از محصولات داخل کشور ما را تعیین می کند. با توجه به اهمیت صنعت پتروشیمی و حاشیه سود آن، دولت برای شرکت های پتروشیمی یک سری تکالیف مالیاتی تعیین کرده است، البته لازم به ذکر است که این شرکت ها از معافیت های مالیاتی نیز ممکن است برخوردار شوند.

آیا شرکت های پتروشیمی باید گزارش عملکرد بدهند؟

بله شرکت های پتروشیمی نیز باید مانند دیگر کسب و کارها به اداره امور مالیات گزارش عملکرد و اظهارنامه خود را تحویل دهند.

خدمات مالیاتی شرکت های پتروشیمی

از آن جایی که حجم فعالیت این شرکت ها بالاست و وردی و خروجی آن ها می تواند زیاد باشد، موارد و امور مالیاتی آن ها باید توسط یک مجموعه متخصص انجام شود؛ چرا که این حجم از بررسی و انجام کارهای مالیاتی تنها به عهده یک فرد نمی تواند باشد. مالیات ها و تکالیف این شرکت ها در قبال سازمان مالیات کشور باید مطابق با قوانین انجام شود. همین طور از آن جایی که صادرات مواد معدنی و محصولات پتروشیمی نیز مشمول مالیات بر درآمد هستند؛ باید گزارش فعالیت در این زمینه نیز به سازمان امور مالیاتی کشور ارائه داده شود.

رایان محاسبان با انجام کلیه امور تخصصی مالیاتی شرکت های پتروشیمی به شما خدمات مشاوره مالیاتی و تنظیم و ارسال اظهارنامه و همین طور موارد مرتبط را ارائه می دهد. شما می توانید در هر زمینه ی مرتبط با شرکت های پتروشیمی که فعالیت می کنید از رایان محاسبان علاوه بر خدمات امور مالیاتی، مشاوره مالی، مالیاتی و حسابداری نیز دریافت کنید. به عبارتی دیگر رایان محاسبان با ارائه خدمات حسابداری و امور مالیاتی هر ان چه شرکت های پتروشیمی نیاز دارند را به آن ها ارائه می دهد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *