برون‌ سپاری حسابداری

نکاتی مهم درباره برون سپاری حسابداری

در عصر امروزی، بسیاری از شرکت‌های قدیمی باسابقه و حتی بسیاری از شرکت‌های نوپا به دلایل مختلفی همچون نداشتن فضای کافی برای استخدام حسابدار، از دورکار شدن بسیاری از شغل‌ها و حتی از برون سپاری حسابداری استفاده می‌کنند. طبیعتا انتخاب درست یک موسسه حرفه‌ای حسابداری نقش قابل توجهی در موفقیت، پیشرفت و بزرگ‌تر شدن کسب و کار شما ایفا می‌کند. با توجه به اهمیت مسئله برون سپاری حسابداری و نیاز مبرم شرکت‌ها به مشاوره و خدمات حسابداری، در این مقاله از رایان محاسبان، قصد داریم تا شما را بیشتر با برون سپاری حسابداری و مزایای آن آشنا سازیم. اگر شما نیز برای کسب و کار و شرکت خود به خدمات یک موسسه حسابداری معتبر نیاز دارید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

برون سپاری حسابداری چیست؟

برون سپاری حسابداری چیست؟

برون سپاری حسابداری در واقع یک استراتژی است که شرکت‌ها بخشی از امور حسابداری خویش را به سایر شرکت‌ها و اشخاص واگذار می‌کنند. طبق این قرارداد فرآیندهای حسابداری مدنظر کارفرما در مدت زمان مشخصی توسط پیمانکار انجام می‌شود.

یکی از مزایای قابل توجه برون سپاری حسابداری، تسریع امور ارباب رجوع و مشتریان شرکت‌ها است و به همین علت برون سپاری حسابداری برای شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ به‌صرفه‌تر می‌باشد. برون سپاری حسابداری ممکن است برای شرکت‌های کوچک هزینه زیادی داشته باشد؛ اما با توجه به مزایای آن، در بین این شرکت‌ها نیز طرفدارانی دارد.

نکته بسیار مهمی که در بحث برون سپاری حسابداری باید به آن توجه کنید، این است که نباید تمامی امور حسابداری سازمان و شرکت را واگذار نمایید؛ بلکه باید بخشی از آن را به صورت دوره‌ای واگذار کنید. به عنوان مثال شرکت بیمه و تامین اجتماعی برای جلوگیری از حجیم شدن سازمان، بخشی از حسابرسی بیمه و تامین اجتماعی را به موسسات حسابرسی واگذار کردند.

برون سپاری حسابداری

دلایل برون سپاری حسابداری

همان‌ طور که در بالا به صورت خلاصه به آن اشاره کردیم، امروزه شرکت‌ها به دلایل مختلفی بخشی از امور حسابداری خود را به موسسات دیگر واگذار می‌کنند که از دلایل اصلی آن‌ها می‌توان مواردی را برشمرد:

  • برون‌ سپاری عامل هماهنگی هسته اصلی شرکت

تمرکز بر فعالیت‌های اصلی یک شرکت از دغدغه‌های اصلی مدیران یک شرکت است. با توجه به رشد و پیشرفت یک شرکت، عوامل پشت صحنه یک شرکت و سازمان افزایش می‌یابد و طبیعتا این گسترش موجب مصرف قابل توجهی از منابع انسانی و مالی خواهد شد که وجود آن‌ها برای موفقیت یک شرکت لازم است. برون سپاری به شما کمک می‌کند تا بدون آنکه فعالیت‌های پشت صحنه سازمان و شرکت شما آسیبی ببیند، بر فعالیت‌های اصلی شرکت خود متمرکز شوید.

  • کاهش تخلف در سیستم مالی شرکت

احاله بخشی از امور حسابداری شرکت یکی از مهم‌ترین دغدغه مدیران، که تقلب کارکنان داخلی شرکت است را از بین می‌برد؛ چراکه تمامی موسساتی که خدمات حسابداری ارائه می‌دهند پاسخگوی تمامی تراکنش‌ها و میزان کیفیت انجام خدمات حسابداری خویش هستند. همچنین برون سپاری حسابداری موجب کاهش جرایم مالی می‌شود.

  • صرفه جویی در زمان

عملیات‌های حسابداری معمولا جزو امور زمان‌بر محسوب می‌شوند که شرکت‌ها برای صرفه جویی در زمان خویش این امور را به موسسات دیگر می‌سپارند و خود در آن زمان به انجام امور دیگر مشغول می‌شوند. ناگفته نماند که با استفاده از برون سپاری حسابداری روند پرداخت حقوق کارکنان و کارمندان بهبود می‌یابد؛ چراکه می‌توان با استفاده از آن، حقوق کارمندان را به صورت مستقیم از حساب شرکت به حساب کارمندان واریز کرد که نتیجه این امر افزایش رضایت کارکنان است.

  • به‌روز شدن در قوانین مربوطه

طبیعتا هنگامی که کارفرما بخشی از امور حسابداری شرکت خویش را به پیمانکار واگذار می‌کند، این امر سبب می‌شود تا کارفرما از قوانین جدید حسابداری مطلع گردد و کارهای حسابداری خود را با کمک جدیدترین نرم افزارهای حسابداری برطرف نماید. برون سپاری حسابداری سبب می‌شود تا تمامی کارهای حسابداری یک شرکت توسط پیمانکار خبره و با کمک جدیدترین و بهترین نرم‌ افزارهای حسابداری صورت گیرد واین امر دغدغه شما را در پیگیری از پرداخت‌های بانکی، چک‌ها و غیره برطرف می‌نماید.

از دیگر دلایل و مزایای برون سپاری حسابداری می‌توان به کاهش هزینه‌ها، انعطاف‌پذیری نیروی کار، پرورش کارمندان شرکت، مدیریت خطر و غیره اشاره کرد.

آشنایی با خدمات شرکت رایان محاسبان

همان ‌طور که در بالا به آن اشاره شد، متخصصان شرکت‌های برون سپاری حسابداری دارای سابقه و تجربه کافی در ارتباط با امور حسابداری شرکت‌ها و صنایع مشابه شرکت شما هستند و این امر به شما در یافتن دانش و چشم‌اندازهای مالی که موجب موفقیت و رشد سرمایه شما می‌شود یاری می‌رساند. شرکت رایان محاسبان از سال 1379 به شرکت‌ها به منظور انجام خدمات مالی و حسابرسی کمک می‌کند. با توجه به وضعیت کنونی بازار ایران تمامی کسب و کارها برای مدیریت خطرات احتمالی به خدمات حسابداری نیاز دارند. از خدمات شرکت رایان محاسبان می‌توانیم به مواردی چند اشاره کنیم:

تهیه گزارشات سود و زیان، تهیه بودجه فروش، دارایی و نقدینگی، تهیه گزارشات قیمت تمام شده کالاها و خدمات، تهیه اسناد حسابداری، تدوین آیین نامه‌های تخصصی و دقیق اجرایی و انجام کلیه خدمات حسابداری، مالیاتی، مالی، حسابرسی، مشاور مالیاتی و غیره

چرا رایان محاسبان

مزیت‌های برون سپاری حسابداری برای استارت‌آپ‌ها

استارت‌آپ‌ها یا شرکت‌های نوپا به یک شرکت یا کسب و کاری اطلاق می‌شود که به تازگی تاسیس و ایجاد شده و دارای رشد قابل توجهی هستند. حسابداری فقط به پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان و مباحث مالیاتی منحصر نمی‌شود. در واقع برخی مسئولیت‌های اضافی حسابدار در یک شرکت، شامل ارائه پیش‌بینی‌های مالی، ارائه یک بینش در ارتباط با الگوهای جریان نقدی، کمک به شرکت برای انتخاب ساختار تجاری مناسب و غیره است. وجود یک حسابدار باتجربه کمک قابل توجهی به نحوه هدایت سرمایه‌گذاری شرکت و رشد آن می‌کند.

متاسفانه بسیاری از شرکت‌های نوپا شکست می‌خورند؛ چراکه قادر به انجام کارهای روزمره اداره یک تجارت نیستند. اما هنگامی که این استارتاپ‌ها امور حسابداری خود رو برون سپاری می‌کنند در مسیر درستی قرار می‌گیرند و شما می‌توانید به جای تمرکز بر روی مسائل حسابداری شرکت، به اهداف اصلی شرکت که مهم‌ترین عامل رشد یک کسب و کار است متمرکز شوید.

در ادامه با برخی از مزیت‌های برون سپاری حسابداری برای استارتاپ‌ها آشنا می‌شویم.

  1. مورد اول صرفه جویی و کاهش هزینه‌هاست؛ چراکه نیازی به استخدام یک تیم مالی، درون شرکت نخواهید داشت.
  2. مورد دوم صرفه جویی در زمان بوده و علت آن نیز نیز واضح است؛ چراکه زمان خود را برای یادگیری فرآیندهای مختلف از دست نمی‌دهید.
  3. می‌دانید تمامی موارد به درستی تنظیم شده است؛ چراکه از همان ابتدای کار با برون سپاری حسابداری تمامی امور مالی مربوط به کسب و کار شما با استفاده از بهترین نرم افزارهای حسابداری به درستی و دقیق تنظیم می‌شوند؛ در نتیجه هیچگاه با تنگنای اطلاعاتی یا بک لاگ مواجه نمی‌شوید.
  4. مورد چهارم نیز بینش مالی بهتر شما نسبت به کسب و کارتان است. سلامت مالی مهم‌ترین عامل موفقیت هر کسب و کاری است و علت شکست شرکت‌های نوپا غالبا کمبود بودجه و مشکلات مربوط به قیمت‌گذاری است؛ بنابراین شما با برون سپاری حسابداری می‌توانید به تجربه افراد حرفه‌ای تکیه نمایید و با بینش مالی درست تصمیم‌های بهتر و سیاست‌های مالی درستی را برای پیشرفت شرکت خود اتخاذ نمایید.
برون سپاری خدمات حسابداری

برون سپاری حسابداری؛ عامل پیشرفت کسب و کارها

همان‌ طور که در مطالب بالا آمد، برخی از کسب و کارها برای شروع به کار، به سرمایه زیادی نیاز دارند و این امر سبب می‌شود تا بسیاری از کارآفرینان به سراغ چنین کارهایی که سود قابل توجهی نیز دارند، نروند! درحالی که می‌توان بسیاری از این هزینه‌ها را با انعقاد قراردادی با یک موسسه ارائه خدمات حسابداری به میزان قابل توجه و محسوسی کاهش داد. ما در این مقاله با مزیت‌های برون سپاری حسابداری آشنا شدیم. اگر شما نیز به دنبال رشد و پیشرفت کسب و کار خویش هستید، می‌توانید با گرفتن مشاوره از متخصصان باتجربه تیم رایان محسابان، بهترین تصمیم را در ارتباط با آینده مالی شرکت خویش اتخاذ نمایید.

02122355225