یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین دغدغه‌های کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ و اغلب شرکت‌ها، حفظ دارایی‌ها و سرمایه‌های خود و استفاده از آن‌ها در جهت رشد و توسعه کسب‌وکار خود می‌باشد. مشکلات اقتصادی و مالی یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی است که صاحبان شرکت‌ها و کسب‌وکارهای مختلف با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و اغلب سعی می‌کنند تا میزان سوددهی شرکت را در بالاترین سطح ممکن نگه داشته و مواردی مانند جرایم مالیاتی و ضرر و زیان‌ها را کاهش داده و از ورشکستگی احتمالی کسب‌وکار خود جلوگیری کنند. مشاوره مالی یکی از بخش‌های هر شرکت و مجموعه‌ای است و با توجه به وظایفی که انجام می‌دهد، یکی از حساس‌ترین و مهم‌ترین بخش‌های یک شرکت به شمار می‌رود.

در حال حاضر اکثر شرکت‌ها و سازمان‌ها درگیر مشکلات مربوط به امور مالی هستند. اغلب این مشکلات ناشی از وجود قوانین پیچیده‌ و مبهم مالیاتی و ازدیاد بخشنامه‌های قانونی ست. درصورتی که کارفرمایان شرکت‌ها بخواهند این قوانین را دور بزنند و مسئولیت آن را به فردی خبره و آگاه واگذار کنند، بهترین کار دریافت یک مشاوره مالی هدفمند خواهد بود تا میزان سوددهی شرکت را در بالاترین سطح ممکن نگه داشته و مواردی مانند جرایم مالیاتی و ضرر و زیان‌ها را کاهش داده و از ورشکستگی احتمالی کسب‌وکار خود جلوگیری کنند.

مشاوران مالی با دانش و تخصص خود به شما کمک می‌کنند تا برنامه‌ای شخصی سازی شده برای دستیابی به اهداف مالی خود ایجاد کنید و پیشرفت خود را در این مسیر ترسیم کنید. آنها می‌توانند به شما در پس انداز بیشتر، سرمایه گذاری عاقلانه یا کاهش ریسک کمک کنند.

طرح مشاوره مالی علاوه بر سرمایه گذاری شامل پس انداز بودجه، بیمه و استراتژی‌های مالیاتی نیز می شود. مشاوران به طور منظم با مشتریان خود در تماس‌اند تا وضعیت فعلی و اهداف آینده آنها را مجدد ارزیابی کنند و بر اساس آن برنامه ریزی انجام دهند.

مشاوره مالی رایان محاسبان

تعریف مشاوره مالی

آنچه که در تعریف مشاوره مالی واضح است این است که یک مشاوره مالی در مورد امور مالی به شما کمک می‌کند. اصطلاح فراگیر “مشاوره مالی” برای توصیف طیف گسترده‌ای از افراد و خدمات، از جمله مدیران سرمایه گذاری، مشاوران مالی و برنامه ریزان مالی استفاده می‌شود.

یک مشاور مالی با شما همکاری می‌کند تا تصویر کاملی از دارایی‌ها، بدهی‌ها، درآمد و هزینه‌های شما به دست آورد. در یک پرسشنامه که به صورت کتبی یا شفاهی توسط مشاور تنظیم میشود منابع درآمدی آینده، نیازهای بازنشستگی پروژه و هرگونه تعهد مالی بلندمدت تعیین میشود و به طور خلاصه، تمام سرمایه گذاری‌های جاری و مورد انتظار در آینده، حقوق کارکنان، منابع درآمد و غیره در فهرست قرار می‌گیرند.

در واقع مشاوره مالی در تهران با بررسی حساب‌ها و دارایی‌های یک شرکت یا کسب‌وکار، مدیر و صاحب شرکت را در سه مرحله عملکردی مدیریتی که شامل برنامه‌ریزی، اجرا و کنترل است یاری کرده و گزینه‌های پیشنهادی خود را برای افزایش سوددهی و کاهش هزینه‌های غیرضروری، به مدیر مجموعه ارائه می‌دهد.

مشاور مالی کیست؟

انواع مشاوره مالی 

number2-min

مشاوره مالی حضوری

بسیاری از شرکت‌ها و افراد و صاحبان کسب‌وکارها اغلب از خدمات مشاوره در زمینه‌های مالی به صورت حضوری استفاده می‌کنند؛ زیرا در این نوع از خدمات، مشاور مالی توانایی بررسی و تحلیل کامل و دقیق صورت‌حساب‌ها، دارایی‌ها و مشکلات مالی مجموعه مورد نظر را داشته و راحت‌تر می‌تواند پیشنهادات مفید و مناسبی ارئه دهد.

number4-min

مشاوره مالی آنلاین

در این نوع از مشاوره، افراد شخصی و صاحبان مشاغل و کسب‌وکار، با مراجعه به سایت موسسه مشاوره مالی موردنظر و ارائه اطلاعات خواسته شده و ثبت آن‌ها در سایت، مشاوره دریافت می‌کنند. بسیاری از سایت‌های مشاور مالی معتبر، اپلیکیشن‌های مشاور مالی نیز راه‌اندازی کرده‌اند و از این طریق پاسخگوی نیاز مشتریان خود هستند. نکته مهمی که در این نوع از مشاوره مالی وجود دارد این است که با توجه به آنلاین بودن این نوع مشاوره، امکان اینکه افراد به دام افراد سودجو و نامعتبر بیفتند، وجود داشته و ممکن است از این طریق، از افراد حقوقی و حقیقی کلاه‌برداری شده و ضررهای جبران ناپذیری به ‌آن‌ها وارد شود. بنابراین، افراد شخصی و صاحبان مشاغل در استفاده از این روش مشاوره، باید دقت و توجه بالایی داشته باشند تا همواره از سایت معتبر و رسمی، مشاوره بگیرند.
number1-min

مشاوره مالی شخصی

مشاوره مالی همیشه مختص کسب‌وکارها، شرکت‌ها و مجموعه‌های بزرگ نبوده و برای افراد شخصی و حقیقی نیز مشاوره در زمینه‌های مالی قابل انجام است. بسیاری از افراد براساس دارایی‌ها و سرمایه‌گذاری‌های خود نیاز به یک مشاور مالی باتجربه و ماهر دارند تا وی بتواند سرمایه و دارایی آن‌ها را در زمینه‌ای مناسب سرمایه‌گذاری کرده و به کار ببرد. اغلب افراد به دلیلِ عدم تسلط کافی و مناسب در زمینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری، قابلیت ریسک‌پذیری نداشته و نمی‌توانند برای دارایی‌های خود تصمیم‌گیری کنند. به همین دلیل، از خدمات مشاور مالی کمک می‌گیرند تا سرمایه خود را حفظ کنند.
number3-min

مشاوره مالی تلفنی

زمانی‌که مشکلات مالی به‌وجودآمده ساده و آسان باشد و تنها با یک تلفن و برقراری تماس با موسسات مشاوره مالی، مشکل حل شود؛ می‌توان از مشاور مالی تلفنی استفاده کرد. لازم به ذکر است، این نوع مشاوره هزینه پایین‌تری نسبت به مشاوره حضوری داشته و کسب‌وکارهای کوچک و افراد شخصی می‌توانند از آن بهره ببرند. امروزه بسیاری از موسسات مشاوره مالی، خدمات مشاوره‌ای خود را به شکل تلفنی در اختیار مشتریان و مخاطبان خود قرار می‌دهند و از این طریق، پاسخگوی کسب‌وکارهای بیشتری نیز هستند.

مشاور مالی کیست و چه وظایفی دارد؟

مشاور مالی فردی است که به حوزه‌های حسابداری داخلی و خارجی، امور مالیاتی و مالی، نرم‌افزارهای حسابداری و مالیاتی، تهیه صورت‌حساب‌ها، تهیه قراردادهای مالی و تهیه اظهارنامه‌های مالیاتی آشنایی کامل داشته و در مورد هریک از این مسائل دانش و تجربه کافی و مناسبی دارد.

یک مشاور مالی بایستی مانند یک مهندس عملیاتی کار بلد توانایی این را داشته باشد که با رصد و بررسی کافی و مناسب صورت‌حساب‌های یک شرکت، دارایی و سرمایه‌گذاری‌های آن، موارد مالیاتی و مالی شرکت و برنامه و اهداف آن، پلن و استراتژی مناسبی را به مدیر مجموعه ارائه داده و مجموعه را در راستای افزایش سوددهی و کاهش هزینه‌های غیرضروری و همچنین کاهش جرایم مالیاتی هدایت کند.

نقش‌های متعدد یک مشاور مالی

 • یک مشاور مالی شریک برنامه ریزی مالی شماست. فرض کنید می‌خواهید 20 سال دیگر بازنشسته شوید یا فرزندتان را 10 سال دیگر به دانشگاه خصوصی بفرستید. برای دستیابی به اهداف خود، ممکن است به یک متخصص ماهر با مجوزهای مناسب نیاز داشته باشید تا به تحقق این برنامه‌ها کمک کند. اینجاست که یک مشاور مالی وارد عمل می‌شود.
  شما و مشاورتان با هم موضوعات بسیاری را پوشش خواهید داد، از جمله میزان پولی که باید پس انداز کنید، انواع حساب‌های مورد نیاز، انواع بیمه‌هایی که باید داشته باشید، برنامه ریزی املاک و مالیات و ..
 • مشاور مالی یک مربی نیز است. بخشی از وظیفه مشاور این است که به شما کمک کند تا بفهمید چه چیزی در رسیدن به اهداف آینده شما دخیل است. فرآیند آموزش ممکن است شامل کمک دقیق در مورد موضوعات مالی باشد. در ابتدای رابطه شما، این موضوعات ممکن است شامل بودجه بندی و پس انداز باشد. همانطور که در دانش خود پیشرفت می‌کنید، مشاور به شما در درک امور پیچیده سرمایه گذاری، بیمه و مالیات کمک می‌کند.
شرکت‌های مشاوره مالی

مزایای مشاوره مالی

داشتن یک برنامه ریزی مالی خوب می‌تواند به شما در عبور از شرایط حساس و طاقت فرسا کمک کند. همکاری با یک مشاور کاردرست به این معنی است که شما خواهید توانست از مزایای داشتن یک مشاوره مالی در تهران باکیفیت بهره مند شوید.

برخی از این مزایا عبارتنداز:

 • دسترسی به مهارت‌های تخصصی
 • برنامه ریزی برای دستیابی به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت
 • کمک به پس انداز و بودجه بندی
 • درک برخی از راه حل‌های مناسب و قابل دسترس
 • داشتن برنامه‌های سفارشی و منحصر به فرد متناسب با موقعیت شما
 • داشتن یک فرد حرفه‌ای در کنارتان که از طرف شما تحقیق می‌کند، در زمان ارزشمند شما صرفه جویی می کند و ..
 • داشتن آسودگی خاطر از وضعیت سرمایه گزاری خود
 • کمک به کاهش پیامدهای مالیاتی
 • و ..

مراحل مشاوره مالی

 1. مرحله اول در فرآیند مشاوره مالی، درک سلامت مالی شما است. شما نمی‌توانید به درستی برای آینده برنامه ریزی کنید بدون اینکه بدانید امروز در چه جایگاهی قرار دارید. به طور معمول، ابتدا از شما خواسته می‌شود که یک پرسشنامه کتبی دقیق را تکمیل کنید. پاسخ‌های شما به مشاور کمک می کند تا وضعیت شما را درک کند و مطمئن شود که هیچ اطلاعات مهمی را از قلم نمی‌اندازید.
 1. پس از پر کردن پرسشنامه نوبت به ارزیابی پاسخ‌های کارفرما می‌رسد. ارزیابی اولیه ممکن است شامل بررسی سایر موضوعات مدیریت مالی مانند مسائل بیمه و وضعیت مالیاتی شما نیز باشد. مشاور باید از طرح فعلی املاک شما و همچنین سایر متخصصان تیم برنامه ریزی شما مانند حسابداران و وکلا آگاه باشد. هنگامی که شما و مشاور موقعیت مالی فعلی و پیش بینی‌های آینده خود را درک کردید، آماده هستید تا با هم بر روی برنامه‌ای برای دستیابی به اهداف مالی و تجاری خود کار کنید.
 1. در بخش تجزیه و تحلیل پرسشنامه، اطلاعات بیشتری در مورد چندین موضوع، از جمله میزان تحمل ریسک، جزئیات برنامه ریزی املاک، وضعیت خانواده، خطر مراقبت طولانی مدت، و سایر مسائل مالی مربوط به حال و آینده برای مشاور مالی آشکار میشود که باتوجه به آن گام بعدی را برمیدارد.
 1. مرحله بعدی ایجاد یک برنامه مالی هدفمند و دقیق است. مشاور مالی تمام این اطلاعات اولیه را در یک برنامه مالی جامع ترکیب می‌کند که به عنوان یک نقشه راه برای آینده مالی شما عمل می‌کند. این پروسه با خلاصه‌ای از یافته‌های کلیدی از پرسشنامه اولیه شما شروع می‌شود و وضعیت مالی فعلی شما را خلاصه می‌کند، از جمله دارایی خالص، کل دارایی، بدهی‌ها و سرمایه نقدی یا در گردش. برنامه مالی همچنین اهدافی را که شما و مشاور در مورد آنها صحبت کرده‌اید، خلاصه می‌کند.
 1. پس از این مراحل نظارت مالی منظم توسط مشاور وارد مرحله‌ی اجرا میشود. هنگامی که برنامه سرمایه گذاری شما انجام شد، اظهارات منظمی از مشاور خود دریافت خواهید کرد که شما را آپدیت نگه می‌دارد. مشاور همچنین جلسات منظمی را برای بررسی اهداف و پیشرفت شما و پاسخ به سوالات اضافی که ممکن است داشته باشید تشکیل می دهد. ملاقات از راه دور از طریق تلفن یا چت ویدیویی می‌تواند به ایجاد بیشتر این ارتباط کمک کند.

وظایف مشاوره مالی

همان‌ طور که گفته شد، مشاوره مالی یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش‌های هر شرکت در مقیاس کوچک و بزرگ است. شرکت و کسب‌وکارهای بسیار زیادی وجود دارند که بدون بهره‌گیری از مشاوران مالی، هزینه‌ها و جرایم مالیاتی بسیار زیادی پرداخت کرده‌اند و متاسفانه برخی از آن‌ها ورشکست شده و ازبین رفته‌اند. بنابراین، استفاده و بهره‌گیری از یک مشاور مالی کارآزموده و باتجربه برای هر مجموعه، شرکت و یا کسب‌وکار بزرگ و کوچکی، مفید و ضروری بوده و می‌تواند در بسیاری از موارد شرکت‌ها را از ورشکستگی و سقوط نجات دهد. مشاور مالی با پیشنهاد گزینه‌های مالی و مالیاتی مناسب به مدیر مجموعه و مسئول آن در تصمیم‌گیری‌ها کمک کرده و باعث می‌شود تا تصمیمات درست و مناسبی توسط مدیر مجموعه گرفته شود. مشاور مالی وظایف بسیار مهم و حساسی دارد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • آشنایی با استراتژی حسابداری و حسابرسی شرکت و بهینه‌سازی آن
 • تدوین برنامه منسجم مالی برای شرکت
 • قراردادن شرکت در مسیر مالی مناسب
 • ارائه گزینه‌های مناسب و سودده به شرکت
 • حسابرسی داخلی و خارجی شرکت و پیش حسابرسی بیمه
 • کمک به مدیران شرکت‌ها برای تصمیم‌گیری درست
 • تهیه گزارش‌های مالی و مالیاتی موثر و مناسب و ارائه آن به مدیران مجموعه
 • جلوگیری از هزینه‌های گزاف و غیرضروری و در نهایت جلوگیری از ورشکستگی شرکت‌ها
 • کسب اطلاعات کامل در مورد وضعیت مالی شرکت
 • کسب اطلاعات کامل در مورد دارایی‌ها و سرمایه‌گذاری‌های شرکت
 • آشنایی با چالش‌ها، موانع و مشکلات مالی شرکت و تلاش برای برطرف کردن آن‌ها
 • تحلیل و بررسی گردش‌های مالی روزانه و ماهانه شرکت
 • تحلیل نرم‌افزارهای حسابداری و حسابرسی شرکت
 • آشنایی با روش محاسبه سود و زیان توسط شرکت
 • تحلیل صورت‌حساب‌های مالی و حسابداری
 • بررسی حساب‌ها و پرداختی‌های مالیاتی
هزینه مشاوره مالی

چگونه مشاوره مالی خود را انتخاب کنیم؟

مشاوران مالی به افراد کمک می‌کنند تا پول خود را مدیریت کنند و به اهداف مالی خود برسند. آنها می‌توانند طیف وسیعی از خدمات برنامه ریزی مالی، از مدیریت سرمایه گذاری گرفته تا راهنمایی بودجه و برنامه ریزی املاک را ارائه دهند. انتخاب مشاور مالی مناسب برای موقعیت شما امری بسیار کلیدی است. انجام این کار به این معنی است که در نهایت برای خدماتی که به آن نیاز ندارید یا با مشاوری که مناسب اهداف مالی شما نیست کار نخواهید کرد.

با پرسیدن سوالات زیر مشخص کنید که چرا به دنبال کمک مالی هستید:

آیا برای بودجه به کمک نیاز دارید؟

آیا برای سرمایه گذاری کمک می‌خواهید؟

آیا می‌خواهید یک برنامه مالی ایجاد کنید؟

آیا باید طرح املاک خود را مطرح کنید یا یک اعتماد سازی ایجاد کنید؟

آیا به کمک مالیاتی نیاز دارید؟

به چه خدمات مالی نیاز دارید؟

پاسخ شما به این سوالات کمک می‌کند تا مشخص شود به چه نوع مشاور مالی نیاز دارید. اگر فقط در امر سرمایه گذاری کمک می‌خواهید، یک مشاور سرمایه گزاری می‌تواند با حداقل هزینه برای شما سرمایه گذاری کند. همچنین ممکن است بخواهید با یک مشاور مالی آنلاین یا سنتی کار کنید.

02122355225