شرکت حسابرسی

حسابرسی از جمله مشاغل بسیار مهم برای هر کسب‌وکاری است. در واقع هر شغل و کسب‌وکاری برای اینکه بتواند از ضرر و زیان‌ها جلوگیری کرده و کسب‌وکار خود را به بالاترین نرخ سوددهی برساند، نیاز به حسابدار و حسابرس دارد. بیشتر افراد به اشتباه حسابداری و حسابرسی را دو شغل کاملاً یکسان می‌دانند، در حالی‌که این دو با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند که باعث می‌شود هریک از آن‌ها اهمیت و جایگاه ویژه‌ای داشته باشند. برای آشنایی بیشتر با شرکت حسابرسی در این مقاله با ما همراه باشید.

مفهوم اصطلاح حسابرسی

اصطلاح حسابرسی معمولاً به حسابرسی صورتهای مالی اشاره دارد. حسابرسی مالی یک بررسی و ارزیابی عینی صورتهای مالی یک سازمان است تا اطمینان حاصل شود که سوابق مالی نمایشی منصفانه و دقیق از معاملاتی است که سازمانها ادعا می‌کنند. حسابرسی ممیزی می‌تواند به صورت داخلی توسط کارکنان سازمان یا به صورت خارجی توسط یک شرکت حسابدار عمومی رسمی انجام شود.

سه نوع اصلی حسابرسی وجود دارد: حسابرسی خارجی، حسابرسی داخلی و حسابرسی خدمات درآمد داخلی.

 • حسابرسی‌های خارجی معمولاً توسط شرکت‌های حسابداری رسمی (CPA) انجام می شود و منجر به نظر حسابرس میشود که در گزارش حسابرسی گنجانده شده است.
 • حسابرسی‌های خارجی می‌تواند شامل بررسی صورت‌های مالی و کنترل‌های داخلی شرکت باشد و به عنوان یک ابزار مدیریتی برای بهبود فرآیندها و کنترل‌های داخلی عمل می‌کند.
 • اظهارنظر حسابرسی فاقد صلاحیت یا پاک به این معنی است که حسابرس هیچ تحریف بااهمیتی را در نتیجه بررسی صورتهای مالی شناسایی نکرده است.

وظایف شرکت حسابرسی

حسابداری و حسابرسی از گذشته تاکنون، تغییرات بسیار زیادی داشته و همین تغییرات باعث شده تا افراد حسابدار و حسابرس نیز دانش و اطلاعات خود را به‌ روز کنند. در دنیای امروزی، برخلاف گذشته، اغلب امور مالی و حسابداری توسط نرم‌افزارها و برنامه‌ های حسابداری انجام می‌ گیرد و حسابرسان باید علاوه بر داشتن مهارت و دانش حسابداری، کار با انواع سیستم‌ها و برنامه‌ های حسابداری را نیز فراگیرند تا بتوانند صورت‌حساب‌های ثبت شده در این نرم‌افزار ها را بررسی و کنترل کنند.

جمع‌ آوری اعداد و ارقام یک شرکت، نظارت بر کار حسابداران، بررسی ویژگی‌های مالی شرکت، ارزیابی سیستم‌های مالی و صورتحساب‌ های یک شرکت و تشخیص هر نوع خطا و تقلب و ارائه روش‌هایی برای بهبود سیستم‌های حسابداری از جمله وظایف بسیار مهم حسابرسی می‌ باشد.

شرکت حسابرسی

 حسابرس چه کسی است؟

فرایند انجام عملیات حسابرس مالی شامل چهار مراحل است که به جمع آوری اطلاعات و برنامه ریزی، تعیین عملکرد حسابرسان داخلی، بررسی ارزیابی صحت صورت های مالی، اعلام گزارشات صحت یا عدم صحت گزارش های مالی اشاره می شود. فردی که مسئول انجام عملیات حسابرسی است حسابرس گفته می شود. حسابرسی یک فرد بی طرف و قابل اعتمادی بوده که دارای مدارک و دانش حسابرسی است و سال در این زمینه تحصیل کرده است.

حسابرس وظیفه انجام عملیات حسابرسی به صورت دقیق و کامل را بر عهده دارد.هنگام بررسی گزارش مالی، حسابرسان باید استانداردهای حسابرسی را که توسط یک نهاد دولتی تعیین می‌شود، رعایت کنند. هنگامی که حسابرسان کار خود را کامل کردند، گزارش حسابرسی می نویسند و آنچه را که انجام داده اند توضیح می دهند و نظری را که از کارشان گرفته می شود ارائه می دهند.

عموماً کلیه شرکت های پذیرفته شده در بورس و شرکت های با مسئولیت محدود هر ساله تحت حسابرسی قرار می گیرند. سازمان‌های دیگر بسته به ساختار و مالکیت خود ممکن است درخواست یا درخواست ممیزی کنند.

تفاوت بین حسابرس و حسابدار

حسابرس و حسابدار دو مفهومی متفاوت هستند اما شباهت های نیز به یکدیگر دارند. بین حسابداری و حسابرسی تفاوت‌ های قابل توجهی وجود دارد و یکی از این تفاوت ها این است که عملیات حسابرسی در دوره‌ های زمانی مختلف انجام می گیرد معمولاً هر سه ماه یک بار یا شش ماه و یک سال یکبار انجام می‌ شود اما عملیات حسابداری باید به صورت روزانه و مرتب انجام گیرد تا به امور مالی شرکت آسیبی وارد نشود.

حسابداران عضو ثابت تمام شرکت ها و سازمان ها هستند و باید به صورت روزانه در محل حاضر شوند و کار خود را انجام دهند اما یک حسابرس عضو موقتی بوده و فقط برای نظارت بر کار حسابداران در شرکت حضور می یابد. برای استخدام یک حسابرس به شرکت رایان محاسبان مراجعه کنید.

شرکت حسابرسی چیست؟

شرکت حسابرسی چه کاری انجام میدهد؟

بسیاری از شرکت‌ها و کسب‌وکارهای بزرگ و کوچک برای رسیدگی به حساب‌ها و امورات مالی خود در اغلب موارد، افرادی را تحت عنوان حسابدار استخدام می‌ کنند. در واقع حسابداران جزو نیرو های ثابت هر شرکت و سازمانی تلقی می‌شوند. اما شرکت‌ ها برای توسعه مالی خود و همچنین نظارت دقیق بر کار های و جلوگیری از هر نوع خطا و تقلبی، نیازمند بهره‌گیری از خدمات یک موسسه و یا شرکت حسابرسی می‌باشند.

در این مواقع، شرکت‌ ها و کسب‌ و کارها برای نظارت و کنترل بر امور مالی وحسابداری از خدمات حسابرسی، شرکت‌ های حسابرسی و حسابداری استفاده می‌کنند و امور حسابرسی خود را برون‌ سپاری کرده و بر عهده شرکت‌ های حسابرسی می‌گذارند.

شرکت‌ های حسابرسی با گردآ وری حسابرسان مستقل و کارشناسان امور مالی متخصص و باتجربه، انواع خدمات حسابرسی، حسابداری، مالی و مالیاتی را به شرکت‌ها و کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ ارائه می‌دهند و با اعزام حسابرسان خود به محل شرکت مشتری، تمام خدمات خواسته شده را انجام می‌ دهند و در مقابل نیز حق‌ الزحمه و دستمزدی را دریافت می‌کنند.

در اکثر مواقع، صاحبان شرکت‌ها و کسب‌وکارها برای انجام امورات حسابرسی خود از خدمات شرکت‌های حسابرسی استفاده می‌کنند و ترجیح می‌دهند که امورات مربوط به حسابداری و مالی شرکت خود را ارزیابی کرده و در صورت وجود هرگونه قصور و کوتاهی در امور حسابداری و یا تقلب در آن، سریعاً موضوع را بررسی کرده و آن را حل کنند.

انواع حسابرسی

انواع مختلف روش‌های حسابرسی

سیستم حسابرسی نیز مانند سایر سیستم‌ها طبقه‌ بندی‌ های مشخصی دارد و به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که در ادامه به بررسی و معرفی هر یک از آن‌ ها می‌پردازیم.

 • حسابرسی صورت‌ های مالی

در این نوع از حسابرسی، صورت‌حساب‌های مالی شرکت بررسی شده و اعتباردهی می‌شوند. یعنی تمام صورتحساب‌ ها مطابق با استانداردهای روزِ حسابداری و مالی تطبیق داده می‌شوند.

 • حسابرسی داخلی

حسابرسی داخلی به منظور بررسی و بهبود عملکردهای مالی و حسابداری انجام می‌شود. در واقع این نوع از حسابرسی، نوعی حسابرسی مشاوره‌ ای بوده و برای اغلب سازمان‌ها استفاده می‌شود.حسابرسان داخلی توسط شرکت یا سازمانی که برای آن حسابرسی انجام می‌دهند به کار گرفته میشوند و گزارش حسابرسی حاصل مستقیماً به مدیریت و هیئت مدیره داده میشود.

 • حسابرسی‌ خارجی

حسابرسی‌های انجام شده توسط طرف‌های خارجی میتواند برای حذف هرگونه سوگیری در بررسی وضعیت مالی یک شرکت بسیار مفید باشد. نظر یک حسابرس فاقد صلاحیت، به کاربران صورت‌های مالی در هر شرایطی اطمینان می‌دهد که صورت‌های مالی دقیق و کامل هستند؛ درحالی که حسابرسی‌های خارجی به ذینفعان اجازه می‌دهد تا تصمیمات بهتر و آگاهانه‌تری در رابطه با شرکت مورد حسابرسی اتخاذ کنند.

حسابرسان خارجی از مجموعه‌ای از استانداردها پیروی می‌کنند که متفاوت از استانداردهای شرکت یا سازمانی است که آنها را برای انجام کار استخدام می‌کند. بزرگترین تفاوت بین حسابرسی داخلی و خارجی در مفهوم استقلال حسابرس خارجی است.

 • حسابرسی عملیاتی

حسابرسی عملیاتی نوع جامع‌ تری از حسابرسی داخلی است که در آن حسابرسان برای ارزیابی اثربخشی، کارایی و تأثیر اقتصادی فرآیندهای عملیاتی در برابر اهداف کلیدی سازمان و تجاری کار می‌کنند.در این نوع از حسابرسی، تمام فعالیت‌ها و امور شرکت‌ها و کسب‌ و کارها بررسی شده و سعی می‌شود تا راهکار هایی برای کاهش و یا حذف هزینه‌ های غیر ضروری به مدیران و صاحبان شرکت‌ ها ارائه شود.

انواع مختلف حسابرسان

حسابرسان بر اساس وظایف و مسئولیت‌هایی که در شرکت‌ها دارند به سه دسته مختلف و کاملاً متفاوت تقسیم‌بندی می‌شوند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌ پردازیم.

 • حسابرس داخلی

حسابرسان داخلی به عنوان یکی از عضوهای ثابت شرکت‌ها در اغلب کسب‌وکارها و صنایع مشغول به‌کار می‌شوند و در واقع به عنوان واسطی میان هیئت مدیره، اعضای امور مالی و حسابداران شرکت‌ها هستند. حسابرسان داخلی با بررسی اعداد و ارقام و سیاست‌های مالی شرکت‌ها، تمام اشتباهات و تقلب‌های انجام گرفته در صورت‌حساب‌ها را بررسی و کنترل می‌کنند و در صورت نیاز، برنامه‌ای منسجم و مدون برای بهبود شرایط مالی شرکت ارائه می‌دهند. حسابرسان داخلی شرکت‌ها موظفند گزارش‌ های دوره‌ ای، ماهانه و سالانه خود را تهیه کرده و به صاحبان شرکت ارائه دهند.

 • حسابرس دولتی

همان‌ طور که از نام آن‌ها نیز پیداست، بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ های دولتی برای بررسی حساب‌ها و گزارش‌ های مالی خود از حسابرسان دولتی استفاده می‌کنند و بدین صورت امورات مالی خود را کنترل می‌کنند.حسابرس های دولتی برای اطمینان از اینکه صورت‌های مالی به طور دقیق تهیه شده است انجام میشود تا میزان درآمد مشمول مالیات شرکت را نشان دهد و درصورت تقلب آنها را شناسایی کند. همچنین زمانی که شرکا در یک سازمان دچار اختلافات ملی و مالیاتی میشوند به قانون متوصل میشوند تا یک کارشناس بی‌طرفانه به آنها حکم کند.

 • حسابرس مستقل

حسابرسان مستقل به صورت کاملاً مستقل و جداگانه از شرکت‌ های طرف قرارداد، در شرکت‌های حسابداری و حسابرسی فعالیت می‌کنند و به صورت پروژه‌ ای و با عقد قرارداد به حسابرسی شرکت‌ها و کسب‌ و کارهای مورد نظر رسیدگی می‌کنند. حسابرسان مستقل در مقابل فعالیت‌ ها و امورات انجام شده خود، از شرکت‌ ها دستمزد و حق‌ الزحمه دریافت می‌کنند. حسابرسان مستقل، به صورت ماهانه یا سالانه به شرکت‌های مورد نظر مراجعه کرده و گزارش‌ های مالی آن‌ ها را تنظیم و کنترل می‌کنند و در صورت مشاهده هرگونه خطا و تقلبی، درصدد رفع این مشکل بر می‌ آیند.

شرکت حسابرسی

لازمه استخدام حسابرس در شرکت ها و موسسات

لازمه پیشرفت هر شرکت و سازمانی سازماندهی و بررسی صورت‌ های مالی شرکت مطابق با استاندارد های حسابرسی است.برخی از شرکت‌ ها در کنار استخدام حسابدار متبحر سعی می‌ کنند افرادی را نیز تحت عنوان حسابرس در استخدام خود قرار دهد تا بتوانند به امور حسابداری شرکت نظم و انضباط دهند. برای استفاده از خدمات حسابداری می توانید به شرکت رایان محاسبان مراجعه کرده و حسابرسان متخصص را به صورت دوره ای و موقتی استخدام کنید. توجه کنید که حسابرسان مانند حسابداران صورت های مالی را تنظیم نمی‌ کنند و تنها آن ها صورت های مالی را مورد بررسی قرار می‌ دهند تا در حد امکان بتوانند از ایجاد اشتباه در صورت های مالی جلوگیری کنند.

تعریف حسابرسی

تعریف حسابرسی

پیش از آنکه تعریفی برای حسابرسی داشته باشیم، لازم به ذکر است که حسابرسی کاملاً متفاوت از حسابداری است و افراد نباید این دو را با یکدیگر یکسان بدانند. به بررسی موشکافانه و دقیق تمام اسناد و مدارک و حساب‌ های مالی و مالیاتی یک شرکت یا کسب‌ و کار، حسابرسی گفته می‌شود. حسابرسی توسط فرد حسابرس و به منظور تحلیل و بررسی تمام اسناد و حساب‌ ها و برای جلوگیری از هر نوع اشتباه و یا تقلبی انجام می‌شود. فرد حسابرس باید دانش و تبحر حسابداری و حسابرسی داشته باشد تا بتواند با بررسی صورت‌حساب‌های مالی یک شرکت و مطابقت دادن آن‌ ها با استانداردهای حسابداری، تمام خطاها و تقلب‌ های احتمالی موجود را تشخیص داده و درصدد رفع آن‌ها برآید.

افراد حسابرس باید علاوه بر داشتن سواد و دانش حسابداری و آشنایی با استانداردهای حسابداری، تجربه بسیار بالا و کافی داشته باشد تا بتواند بر تمامی امور مالی و حتی مالیاتی یک شرکت یا کسب‌ و کار نظارت داشته باشند و گزارش‌های درخواستی صاحب شرکت را تهیه کنند. در واقع شغل اصلی افراد حسابرس، نظارت و کنترل دقیق کار حسابداران یک مجموعه است.

موسسه حسابرسی

حسابرسی یک فرایند برنامه ریزی شده و منظم می باشد که باید در زمان مناسبی انجام گیرد. موسسه حسابرسی از موسسات و شرکت های بوده که در زمینه ارائه خدمات مختلف حسابرسی فعالیت می کند. در فرایند حسابرسی اطلاعات به دست آمده کاملا متفاوت است. از طرف دیگر مدیران ارشد باید برای نظارت بر کار حسابداران اشخاصی را استخدام کنند که دارای دانش و تجارب کافی هستند و می‌ توانند صحت اسناد مالی را بررسی کنند. شرکت رایان محاسبان از شرکت های معتبر حسابرسی بوده که دارای حسابرسانی است که در زمینه حسابرسی تجارب کافی دارند.

موسسه حسابرسی چه کاری انجام می دهد؟

حسابرسی و ارزیابی و جمع‌ آوری گزارشات حسابداری و مالی سازمان ها توسط یک شرکت یا موسسه حسابرسی مانند شرکت رایان محاسب آن انجام می گیرد که معمولاً حسابرسی گزارش های حسابداری و مالی سازمان ها به شکل بی‌ طرفانه انجام می شود. اطمینان از عدم وجود اشتباه در گزارشات مالی اهمیت بسیار زیادی دارد و زمانی که بعضی از دارایی ها و محافظت از دارایی های یک سازمان به میان می آید علم حسابرسی معنا پیدا می کند.

حسابرسان به مدیران ارشد شرکت ها و سازمان ها یا ذینفعان و سرمایه گذاران این اطمینان را می دهند که صورت های مالی و حسابداری شرکت ها را به طور کامل بررسی کنند و صحت و کامل بودن این صورت‌ ها به مدیران ارشد اطلاع دهند. این افراد در موسسه حسابرسی مانند شرکت رایان محاسبان فعالیت می کنند.

استانداردهای حسابرسی

همان ‌طور که گفتیم، حسابرسان موظفند به امورات مالی و حسابداری شرکت‌ ها و کسب وکار ها رسیدگی کرده و در صورت مشاهده هر خطا یا تقلبی آن را به هیئت مدیره شرکت اطلاع داده و درصدد رفع این مشکل برآیند. همچنین تهیه گزارش‌های ماهانه، دوره‌ ای و سالانه نیز از جمله مهم‌ ترین وظایف حسابرسان می‌باشند. انجام این امور نیازمند آن است که حسابرسان با استانداردهای حسابرسی آشنا بوده و بتوانند بر اساس آن‌ها تمام امور مربوطه را انجام دهند. استاندار های عمومی گزارشگری، استاندارد عملیات، استاندارد های رسیدگی و استانداردهای ویژه گزارشگری از جمله مهم‌ ترین استاندارد هایی است که هر حسابرس خبره و ماهری باید با آنها آشنایی داشته باشد و بتواند بر اساس آن‌ها به انجام وظیفه خود بپردازد.

عوامل موثر در بررسی حسابرسی شرکت

در بررسی حسابرسی شرکت باید بدانید که ممیزی‌ های منظم به شما امکان می‌دهند عملکرد خود را ردیابی کرده و در طول زمان آن را بهبود بخشید. مزایای دیگر عبارتند از:

 1. اطمینان حاصل کنید که الزامات انطباق خود را برآورده می‌کنید
 2. اطمینان حاصل کنید که داده‌ های حساس را به درستی مدیریت می‌کنید
 3. شناسایی عواملی که مانع بهره وری می‌شوند
 4. ارزیابی ریسک‌ها و حفاظت از دارایی‌ های کلیدی
 5. تست کنترل‌ های داخلی شما

ممیزی داخلی و خارجی

در بررسی حسابرسی شرکت باید بدانید که وقتی به حسابرسی فکر می‌کنید، ممکن است حسابدارانی را تصور کنید که اطلاعات مالی را بررسی می‌کنند. با این حال، این بیشتر در مورد ممیزی‌ های خارجی صدق می‌کند. حسابرسی خارجی به ایجاد اعتبار و قابلیت اطمینان گزارش‌ های مالی کسب‌وکار شما مربوط می‌شود و عموماً به منظور اطلاع دادن به سهامداران و سایر افراد خارج از شرکت شما است.

در مقابل، حسابرسی داخلی ممکن است بر عملکرد مالی شما تأثیر بگذارد، اما تنها به عنوان بخشی از یک تحقیق گسترده‌تر در مورد اثربخشی فرآیند های حاکمیت، مدیریت ریسک و کنترل شما است.

استانداردهای حسابرسی

ویژگی شرکت های حسابرسی معتبر

یک موسسه حسابرسی معتبر مانند رایان محاسبان سابقه درخشانی داشته داشته و دارای حسابرسان موفق و با تجربه ای است. موسسات حسابرسی معتبر از حسابرسان خلاق و با تجربه کمک گرفته است تا مراحل کار حسابرسی را با دانش و تجربه خود به صورت جامع و کامل انجام دهند‌. یک موسسه حسابرسی از فناوری روز دنیا بهره گرفته است تا بتواند خدمات بهتری ارائه دهد.

حسابرسانی که در موسسه حسابرسی کار می کنند به تمام جزییات دقت و توجه دارند و در ارائه گزارشات و حسابرسی حساسیت و دقت لازم را به خرج می دهند. یک شرکت حسابرسی در انجام خدمات حسابرسی راه حل های متعدد و مبتکرانه ای به شما برای حل مشکلات مالی ارائه می دهد. یک موسسه و شرکت حسابرسی ارتباط و روابط عمومی خوبی با شرکت های همکار خود دارد. شرکت حسابرسی معتبر در انجام کار های حسابرسی نظم بر قرار کرده است تا کیفیت کار آن ها بالا رود.

حسابرسی مالی خود را به رایان محاسبان واگذار کنید

شرکت حسابرسی رایان محاسبان

 حسابرسی در رایان محاسبان چگونه انجام میشود؟

 • مدیریت سازمان، گزارش مالی را تهیه می‌کند. باید مطابق با الزامات قانونی و استانداردهای گزارشگری مالی تهیه شود.
 • مدیران سازمان گزارش مالی را تایید می‌کنند.
 • حسابرسان بررسی خود را با به دست آوردن درک درستی از فعالیت‌های سازمان و در نظر گرفتن مسائل اقتصادی و صنعتی که ممکن است در طول دوره گزارش بر کسب و کار تأثیر بگذارد، آغاز می‌کنند.
 • حسابرسان برای هر فعالیت عمده مندرج در گزارش مالی، هر گونه خطری را که میتواند تأثیر قابل توجهی بر وضعیت مالی یا عملکرد مالی داشته باشد، شناسایی و ارزیابی می‌کند و همچنین برخی از اقدامات (موسوم به کنترل‌های داخلی) را که سازمان برای کاهش ریسک اعمال کرده است، شناسایی و ارزیابی می‌کند.
 • بر اساس خطرات و کنترل‌های شناسایی‌شده، حسابرسان آنچه را که مدیریت برای اطمینان از صحت گزارش مالی انجام داده است، بررسی می‌کنند و شواهد پشتیبان را بررسی می‌کنند.
 • حسابرسان سپس قضاوت می‌کنند که آیا گزارش مالی به‌عنوان یک کل، نمای درست و منصفانه‌ای از نتایج مالی و موقعیت سازمان و جریان‌های نقدی آن ارائه می‌دهد و با استانداردهای گزارش‌گری مالی و شرکت‌ها مطابقت دارد یا خیر.
 • در نهایت، حسابرسان یک گزارش حسابرسی تهیه می‌کنند که در آن نظر خود را برای سهامداران یا اعضای سازمان بیان می‌کنند.

رایان محاسبان؛ معتبرترین شرکت حسابرسی در تهران

یکی از معتبرترین و قابل اعتماد ترین شرکت‌ های حسابرسی، شرکت رایان محاسبان است که انواع خدمات حسابداری و حسابرسی را با بالاترین دقت و سرعت برای مشتریان و مخاطبان خود انجام می‌دهد. این شرکت با داشتن 20 سال سابقه کاری تخصصی توانسته یکی از شرکت‌های معتبر و قابل‌ اطمینان در میان شرکت‌های حسابرسی باشد.

رایان محاسبان با رعایت امانتداری و حفظ محرمیت اسناد و صورتحساب‌های شرکت‌ها و همچین انجام خدمات حسابرسی با بالاترین دقت و سرعت و همچنین کم‌ترین قیمت، توانسته یکی از بهترین شرکت‌های ارائه‌ دهنده خدمات حسابرسی باشد.