شرکت حسابرسی رایان محاسبان

حسابداری و حسابرسی از جمله مشاغل بسیار مهم برای هر کسب‌وکاری است. در واقع هر شغل و کسب‌وکاری برای اینکه بتواند از ضرر و زیان‌ها جلوگیری کرده و کسب‌وکار خود را به بالاترین نرخ سوددهی برساند، نیاز به حسابدار و حسابرس دارد. بیشتر افراد به اشتباه حسابداری و حسابرسی را دو شغل کاملاً یکسان می‌دانند، در حالی‌که این دو با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند که باعث می‌شود هریک از آن‌ها اهمیت و جایگاه ویژه‌ای داشته باشند. برای آشنایی بیشتر با حسابرسی و شرکت حسابرسی در این مقاله با ما همراه باشید.

وظایف حسابرسی

حسابداری و حسابرسی از گذشته تاکنون، تغییرات بسیار زیادی داشته و همین تغییرات باعث شده تا افراد حسابدار و حسابرس نیز دانش و اطلاعات خود را به‌روز کنند. در دنیای امروزی، برخلاف گذشته، اغلب امور مالی و حسابداری توسط نرم‌افزارها و برنامه‌های حسابداری انجام می‌گیرد و حسابرسان باید علاوه بر داشتن مهارت و دانش حسابداری، کار با انواع سیستم‌ها و برنامه‌های حسابداری را نیز فراگیرند تا بتوانند صورت‌حساب‌های ثبت شده در این نرم‌افزارها را بررسی و کنترل کنند.

جمع‌آوری اعداد و ارقام یک شرکت، نظارت بر کار حسابداران، بررسی ویژگی‌های مالی شرکت، ارزیابی سیستم‌های مالی و صورت‌حساب‌های یک شرکت و تشخیص هر نوع خطا و تقلب و ارائه روش‌هایی برای بهبود سیستم‌های حسابداری از جمله وظایف بسیار مهم حسابرسی می‌باشد.

تعریف حسابرسی

پیش از آنکه تعریفی برای حسابرسی داشته باشیم، لازم به ذکر است که حسابرسی کاملاً متفاوت از حسابداری است و افراد نباید این دو را با یکدیگر یکسان بدانند. به بررسی موشکافانه و دقیق تمام اسناد و مدارک و حساب‌های مالی و مالیاتی یک شرکت یا کسب‌وکار، حسابرسی گفته می‌شود. حسابرسی توسط فرد حسابرس و به منظور تحلیل و بررسی تمام اسناد و حساب‌ها و برای جلوگیری از هر نوع اشتباه و یا تقلبی انجام می‌شود. فرد حسابرس باید دانش و تبحر حسابداری و حسابرسی داشته باشد تا بتواند با بررسی صورت‌حساب‌های مالی یک شرکت و مطابقت دادن آن‌ها با استانداردهای حسابداری، تمام خطاها و تقلب‌های احتمالی موجود را تشخیص داده و درصدد رفع آن‌ها برآید.

افراد حسابرس باید علاوه بر داشتن سواد و دانش حسابداری و آشنایی با استانداردهای حسابداری، تجربه بسیار بالا و کافی داشته باشد تا بتواند بر تمامی امور مالی و حتی مالیاتی یک شرکت یا کسب‌وکار نظارت داشته باشند و گزارش‌های درخواستی صاحب شرکت را تهیه کنند. در واقع شغل اصلی افراد حسابرس، نظارت و کنترل دقیق کار حسابداران یک مجموعه است.

شرکت حسابرسی

انواع مختلف روش‌های حسابرسی

سیستم حسابرسی نیز مانند سایر سیستم‌ها طبقه‌بندی‌های مشخصی دارد و به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که در ادامه به بررسی و معرفی هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

  • حسابرسی صورت‌های مالی

در این نوع از حسابرسی، صورت‌حساب‌های مالی شرکت بررسی شده و اعتباردهی می‌شوند. یعنی تمام صورت‌حساب‌ها مطابق با استانداردهای روزِ حسابداری و مالی تطبیق داده می‌شوند.

  • حسابرسی داخلی

حسابرسی داخلی به منظور بررسی و بهبود عملکردهای مالی و حسابداری انجام می‌شود. در واقع این نوع از حسابرسی، نوعی حسابرسی مشاوره‌ای بوده و برای اغلب سازمان‌ها استفاده می‌شود.

  • حسابرسی عملیاتی

در این نوع از حسابرسی، تمام فعالیت‌ها و امور شرکت‌ها و کسب‌وکارها بررسی شده و سعی می‌شود تا راهکارهایی برای کاهش و یا حذف هزینه‌های غیرضروری به مدیران و صاحبان شرکت‌ها ارائه شود.

انواع مختلف حسابرسان

حسابرسان بر اساس وظایف و مسئولیت‌هایی که در شرکت‌ها دارند به سه دسته مختلف و کاملاً متفاوت تقسیم‌بندی می‌شوند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

  • حسابرسی داخلی

حسابرسان داخلی به عنوان یکی از عضوهای ثابت شرکت‌ها در اغلب کسب‌وکارها و صنایع مشغول به‌کار می‌شوند و در واقع به عنوان واسطی میان هیئت مدیره، اعضای امور مالی و حسابداران شرکت‌ها هستند. حسابرسان داخلی با بررسی اعداد و ارقام و سیاست‌های مالی شرکت‌ها، تمام اشتباهات و تقلب‌های انجام گرفته در صورت‌حساب‌ها را بررسی و کنترل می‌کنند و در صورت نیاز، برنامه‌ای منسجم و مدون برای بهبود شرایط مالی شرکت ارائه می‌دهند. حسابرسان داخلی شرکت‌ها موظفند گزارش‌های دوره‌ای، ماهانه و سالانه خود را تهیه کرده و به صاحبان شرکت ارائه دهند.

  • حسابرسی دولتی

همان‌ طور که از نام آن‌ها نیز پیداست، بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی برای بررسی حساب‌ها و گزارش‌های مالی خود از حسابرسان دولتی استفاده می‌کنند و بدین صورت امورات مالی خود را کنترل می‌کنند.

  • حسابرسی مستقل

حسابرسان مستقل به صورت کاملاً مستقل و جداگانه از شرکت‌های طرف قرارداد، در شرکت‌های حسابداری و حسابرسی فعالیت می‌کنند و به صورت پروژه‌ای و با عقد قرارداد به حسابرسی شرکت‌ها و کسب‌وکارهای مورد نظر رسیدگی می‌کنند. حسابرسان مستقل در مقابل فعالیت‌ها و امورات انجام شده خود، از شرکت‌ها دستمزد و حق‌الزحمه دریافت می‌کنند. حسابرسان مستقل، به صورت ماهانه یا سالانه به شرکت‌های مورد نظر مراجعه کرده و گزارش‌های مالی آن‌ها را تنظیم و کنترل می‌کنند و در صورت مشاهده هرگونه خطا و تقلبی، درصدد رفع این مشکل بر می‌آیند.

شرکت حسابرسی چیست؟

بسیاری از شرکت‌ها و کسب‌وکارهای بزرگ و کوچک برای رسیدگی به حساب‌ها و امورات مالی خود در اغلب موارد، افرادی را تحت عنوان حسابدار استخدام می‌کنند. در واقع حسابداران جزو نیروهای ثابت هر شرکت و سازمانی تلقی می‌شوند. اما شرکت‌ها برای توسعه مالی خود و همچنین نظارت دقیق بر کارهای حسابداری و جلوگیری از هر نوع خطا و تقلبی، نیازمند بهره‌گیری از خدمات حسابرسی می‌باشند. در این مواقع، شرکت‌ها و کسب‌وکارها برای نظارت و کنترل بر امور مالی وحسابداری از خدمات حسابرسی، شرکت‌های حسابرسی و حسابداری استفاده می‌کنند و امور حسابرسی خود را برون‌سپاری کرده و بر عهده شرکت‌های حسابرسی می‌گذارند.

شرکت‌های حسابرسی با گردآوری حسابرسان مستقل و کارشناسان امور مالی متخصص و باتجربه، انواع خدمات حسابرسی، حسابداری، مالی و مالیاتی را به شرکت‌ها و کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ ارائه می‌دهند و با اعزام حسابرسان خود به محل شرکت مشتری، تمام خدمات خواسته شده را انجام می‌دهند و در مقابل نیز حق‌الزحمه و دستمزدی را دریافت می‌کنند. در اکثر مواقع، صاحبان شرکت‌ها و کسب‌وکارها برای انجام امورات حسابرسی خود از خدمات شرکت‌های حسابرسی استفاده می‌کنند و ترجیح می‌دهند که امورات مربوط به حسابداری و مالی شرکت خود را ارزیابی کرده و در صورت وجود هرگونه قصور و کوتاهی در امور حسابداری و یا تقلب در آن، سریعاً موضوع را بررسی کرده و آن را حل کنند.

شرکت حسابرسی چیست؟
استانداردهای حسابرسی

استانداردهای حسابرسی

همان ‌طور که گفتیم، حسابرسان موظفند به امورات مالی و حسابداری شرکت‌ها و کسب وکارها رسیدگی کرده و در صورت مشاهده هر خطا یا تقلبی آن را به هیئت مدیره شرکت اطلاع داده و درصدد رفع این مشکل برآیند. همچنین تهیه گزارش‌های ماهانه، دوره‌ای و سالانه نیز از جمله مهم‌ترین وظایف حسابرسان می‌باشند. انجام این امور نیازمند آن است که حسابرسان با استانداردهای حسابرسی آشنا بوده و بتوانند بر اساس آن‌ها تمام امور مربوطه را انجام دهند. استاندارهای عمومی گزارشگری، استاندارد عملیات، استانداردهای رسیدگی و استانداردهای ویژه گزارشگری از جمله مهم‌ترین استانداردهایی است که هر حسابرس خبره و ماهری باید با آن‌ها آشنایی داشته باشد و بتواند بر اساس آن‌ها به انجام وظیفه خود بپردازد.

رایان محاسبان؛ معتبرترین شرکت حسابرسی

یکی از معتبرترین و قابل اعتمادترین شرکت‌های حسابرسی، شرکت رایان محاسبان است که انواع خدمات حسابداری و حسابرسی را با بالاترین دقت و سرعت برای مشتریان و مخاطبان خود انجام می‌دهد. این شرکت با داشتن بیست سال سابقه کاری تخصصی توانسته یکی از شرکت‌های معتبر و قابل‌اطمینان در میان شرکت‌های حسابرسی باشد. رایان محاسبان با رعایت امانت‌داری و حفظ محرمیت اسناد و صورت‌حساب‌های شرکت‌ها و همچین انجام خدمات حسابرسی با بالاترین دقت و سرعت و همچنین کم‌ترین قیمت، توانسته یکی از بهترین شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات حسابرسی باشد.

شرکت حسابرسی رایان محاسبان
02122355225