وام کسب و کار

وام کسب و کار

 وام تجاری

کسب ‌و کارها برای تأمین هزینه‌های راه‌اندازی یا هزینه‌های توسعه، به سرمایه نیاز دارند و اگر سرمایه کافی نداشته باشند برای به دست آوردن کمک‌های مالی مورد نیاز خود، از وام کسب و کار و یا وام تجاری استفاده می‌کنند. وام تجاری بدهی است که شرکت موظف است طبق شرایط و ضوابط وام، بازپرداخت کند.

تماس با واحد مشاوره وام

تماس با واحد مشاوره وام

به گفته اداره کسب و کار، قبل از مراجعه وام دهنده برای دریافت وام، برای صاحبان مشاغل ضروری است که گزینه‌های تامین مالی، نحوه کار وام‌ها و شرایطی که وام دهنده در ازای آن حاضر به دادن وام است را وارسی کند.

وام کسب و کار یا وام تجاری چیست؟

وام های تجاری قراردادهای وام دهی هستند که بین صاحبان مشاغل و بانک‌ها یا وام دهندگان خصوصی انجام می‌شود. زمانی که کسب و کارها برای تاسیس شرکت و یا راه اندازی کسب به سرمایه نیاز دارند، بانک‌ها و وام‌دهندگان حاضرند پولی را به عنوان قرض (تحت عنوان وام) به صاحبان کسب و کار قرض دهند، به شرطی که آن را بر اساس برنامه زمانی توافق شده و با بهره‌ی مشخص بازپرداخت کنند.

قرارداد وام بین یک وام دهنده و یک کسب و کار، که در آن وام دهنده به صاحب کسب و کار پول می‌دهد و کارفرما آن را در مدت زمان توافق شده، با مقدار سود توافق شده پس می‌دهد.

از وام های تجاری برای چه مواردی استفاده می شود؟

شما می توانید از وام های تجاری برای اهداف مختلف استفاده کنید. با این حال، زمانی که برای تامین مالی درخواست می‎کنید، معمولا باید به وام دهنده اطلاع دهید که چگونه قصد استفاده از وجوه را دارید. کاربردهای رایج عبارتند از:

 • هزینه‌های شروع کسب و کار
 • خرید املاک تجاری و یا بازسازی
 • جریان نقدی برای هزینه‌های روزمره
 • پرداخت بدهی یا تامین مالی مجدد
 • خرید تجهیزات
 • خریدهای تجاری
 • گسترش کسب و کار
 • بازاریابی و تبلیغات
 • و ..

به طور کلی، وام دهندگان به شما اجازه نمی‌دهند که از وام های تجاری برای پوشش هزینه های شخصی مانند خرید خانه های مسکونی، وسایل نقلیه شخصی یا سایر معاملاتی که به نیازهای تجاری مرتبط نیستند، استفاده کنید.

انواع وام شروع کسب و کار

در شرایطی که افراد با کمبود سرمایه مواجه هستند و از پس هزینه‌های زیاد بر نمی‌آیند؛ وام شروع کسب و کار قادر است برای این دسته افراد مفید واقع شود. این نوع وام معمولاً نوع کسب و کار شما را بررسی می‌کند و با در نظر گرفتن آن یعنی خانگی بودن پروژه، تجاری بودن پروژه، صنعتی بودن پروژه و… به متقاضیان وام کسب و کار پرداخت می‌شود.

بنابراین مبلغ‌های مختلفی به این گروه از صاحبان مشاغل پرداخت می‌شود. لازم به ذکر است بازپرداخت وام شروع کسب و کار با در نظر گرفتن نوع کسب و کار و مبلغ وامی که پرداخت شده و… مشخص می‌شود.

طر‌ح‌ های حمایتی کارآفرینان

 • وام خود اشتغالی روستایی
 • وام خود اشتغالی برای کسب و کارهای خانگی
 • وام خود اشتغالی 50 میلیون تومانی
 • وام خود اشتغالی 200 میلیون تومانی
 • وام خود اشتغالی صندوق کارآفرینی امید

در صورتی که افراد سرمایه مورد نیاز خود برای آغاز کسب و کار را در اختیار داشته باشند، اطمینان حاصل می‌کنند که طرح و ایده‌های آن‌ها به واقعیت تبدیل خواهد شد. بانک‌های مختلفی در ایران وجود دارد که شما می‌توانید برای شروع کسب و کار از آن‌ها وام دریافت کنید.

بانک‌هایی که وام شروع کسب و کار می‌دهند

بانک مسکن

مبلغ وام کسب و کار این بانک برای مشاغل خانگی 50 میلیون تومان و برای طرح کارفرمایی 2 میلیارد تومان است. بانک مسکن به مشاغل خانگی و خوداشتغالی وام می‌دهد و اگر می‌خواهید جهت شروع کسب و کار خود از این بانک وام بگیرید ابتدا باید از کمیته امداد یا سایر نهادها معرفی نامه دریافت کنید.

بانک سپه

مبلغ این وام تا سقف 100 میلیون تومان است و برای اینکه به شما تسهیلات ارائه دهد باید از کمیته امداد معرفی نامه دریافت کنید.

بانک کشاورزی

دریافت وام کسب و کار از این بانک احتیاج به معرفی نامه سایر نهادها مثل کمیته امداد، بنیاد شهید و.. ندارد و کسانی که متقاضی دریافت این وام از بانک کشاورزی هستند می‌توانند به مبلغ حداقل 50 میلیون تومان و حداکثر 200 میلیون تومان با سود 4 درصد و از طریق یک ضامن معتبر و مدت بازپرداخت 36 الی 60 ماه، وام دریافت کنند.

بانک رفاه کارگران

این وام به بیمه شدگان تأمین اجتماعی و مستمری بگیران بانک رفاه کارگران تعلق دارد.

بانک ملت

این بانک مختص مشاغل خانگی، خوداشتغالی، کارفرمایی است. برای دریافت این وام لازم است از بهزیستی معرفی نامه بگیرید. شما نباید سابقه چک برگشتی  داشته باشید و باید یک ضامن معتبر ارائه دهید. مبلغ وام این بانک 5 میلیون، 20 میلیون و 100 میلیون تومان است.

پست بانک

پست بانک با استفاده از کمیته امداد به کسانی که قصد شروع کسب و کار دارند وام خوداشتغالی می‌دهند. لازم به ذکر است ارائه معرفی نامه از کمیته امداد الزامی است و تا سقف 50 میلیون تومان وام می‌دهد.

بانک ملی

این بانک با همکاری کمیته امداد امام خمینی، بنیاد شهید و… وام می‌دهد. پس باید از یکی از این ارگان‌ها معرفی نامه دریافت کنید.

بانک صادرات

وام کسب و کار این بانک دارای سود 4 درصد است و ارائه معرفی نامه از کمیته امداد جهت دریافت وام الزامی است.

وام شروع کسب و کار مناسب چه اشخاصی است؟

همه فارغ‌التحصیلان مراکز آموزش عالی و دانشگاه‌های مختلف و کسانی که ساکن منطقه‌های محروم هستند؛ قادر خواهند بود که برای آغاز کسب و کار خود این وام را دریافت کنند. از جهت دیگر بانوانی که سرپرست خانوار هستند و تنها 20 درصد توانایی مشارکت جهت اجرای برنامه‌های خود اشتغالی دارند؛ قادر خواهند بود از وام کسب و کار استفاده کنند.

بعضی از افراد در جشنواره‌های مختلف و یا در مسابقات مهارت ملی، جشنواره خوارزمی، برای دریافت این وام انتخاب می‌شوند. این افراد قادر خواهند بود تا از این وام جهت راه اندازی کسب و کار مورد نظر خود استفاده کنند. لازم به ذکر است که مخترعین هم می‌توانند این وام را دریافت کنند.

کارکرد وام‌های کسب و کار چگونه است؟

وام تجاری سرمایه و قرضی است که شرکت ها برای هزینه هایی که خودشان قادر به پرداخت آن نیستند، دریافت می‌کنند. برخی از صاحبان مشاغل از وام های تجاری برای پرداخت حقوق و دستمزد استفاده می‌کنند تا زمانی که شرکت آنها مجدد شروع به کار کند، در حالی که سایر شرکت‌ها وجوه قرض گرفته شده را برای تجهیزات اداری، افزایش موجودی یا پروژه‌های تجاری قرار می‌دهند.

وام دهندگان می‌خواهند بدانند که کسب و کار شما چگونه قصد استفاده از پول های قرض گرفته شده را دارد، بنابراین صاحبان مشاغل باید مطمئن شوند که یک طرح کلی برای نحوه خرج کردن پول دارند. سعی کنید با خوش حسابی و حرفه‌ای بودنتان وام دهندگان را تحت تاثیر قرار دهید، در غیر این صورت ممکن است درخواست وام را رد کنند. بسته به نوع وام تجاری وام دهنده، شما ممکن است نیاز به پرداخت روزانه، هفتگی یا ماهانه تا زمان بازپرداخت کامل داشته باشد.

انواع وام

کسب و کارها گزینه های متنوعی برای انتخاب وام دارند. وام های بانکی سنتی محبوب ترین منبع تامین مالی هستند، با این حال تامین وام از بانک کار آسانی نیست. بانک ها به دلیل رکود اقتصادی، سیاست‌های وام دهی خود را سخت‌تر می‌کنند. همین امر دریافت کمک‌های مالی از وام های تجاری را برای مشاغل چالش برانگیزتر می‌کند. آنها شرایط بهتری را ارائه می‌دهند و در زمان‌های خوب دسترسی آسان‌تر را ارائه می‌دهند.

بسیاری از موسسات مالی و اعتباری هستند که تحت شرایطی خاص وام خود اشغالی به متقاضیان دریافت تسهیلات اعطا می‌کنند. از میان این  موسسات و نهادها می توان به بانک ملی، بانک سپه، بانک مسکن، وزارت کار و رفاه اجتماعی، بنیاد شهید، بهزیستی و … اشاره کرد.

وام و تسهیلات ویژه مشاغل و کسب و کارها در واقع یک  نوع امتیاز اعتباری هستند که مشاغل برای تأمین نیازهای فوری مالی کسب و کاردر حال تاسیس یا در حال رشد خود ، می توانند از آن ها بهره مند شوند. دریافت وام و تسهیلات کسب و کار به شما امکان می دهد بودجه لازم برای کسب و کار خود را جهت گسترش تجارت، تقویت تولید، خرید ماشین آلات جدید و … تامین کنید. تزریق سریع وجه نقد از طریق دریافت وام و تسهیلات برای کسب و کار، شما را قادر می سازد تا خریدها و پرداخت های لازم را به موقع انجام دهید و عملکرد صحیح تجارت خودرا تضمین نمایید.

ویژگی های وام

وام به صورت رایگان و بدون دریافت سود اعطا نمی‌شود. وام دهندگان سود وام‌ها را به عنوان هزینه‌ای که برای قرض دادن پول پرداخت می‌کنند، دریافت می‌کنند. مهم است که بدانیم سود ثابت است یا متغیر. نرخ بهره ثابت به این معنی است که نرخ بهره در طول مدت وام و دوره بازپرداخت آن ثابت می ماند. اما نرخ بهره متغیر نشان می دهد که نرخ بهره می‌تواند بر اساس عوامل مختلف متغیر باشد. از دیگر ویژگی‌های وام که باید به آن توجه کرد، دوره بازپرداخت (ماه‌ها یا سال‌ها) و مواردی است که وام‌دهنده به عنوان وثیقه در صورتی که کسب ‌و کار قادر به بازپرداخت به موقع وام نباشد، استفاده می‌کند.

شما همراهان عزیز می توانید در کنار مشاوره دریافت وام، از خدمات مالیاتی شرکت رایان محاسبان جهت امور مالی و مالیاتی خود استفاده کنید.

عوامل موثر برای پذیرش درخواست وام

وام‌های تجاری به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد تا فرصتی برای توسعه، مقابله با مشکلات کوتاه ‌مدت جریان نقدی و واکنش به فرصت‌های فوری داشته باشند. به این ترتیب، وام‌ها تقاضای بالایی دارند، اما هر شرکتی که برای وام درخواست می‌کند، وام دریافت نمی‌کند. هنگام درخواست برای وام تجاری، وام دهندگان تاریخچه شرکت، میزان بدهی شرکت و اینکه آیا کسب و کار ریسک پذیر به نظر می‌رسد را ارزیابی می‌کنند.

کسب ‌و کارهای پرخطر، مانند شرکت‌های نوپا، اغلب نمی‌توانند وام های بانکی دریافت کنند. کسب ‌و کارهایی که وام‌ هایی با نرخ بهره بالا می‌گیرند باید برای بازپرداخت وام در سریع‌ترین زمان ممکن برنامه‌ریزی کنند، بنابراین سود بدهی به مبلغ گزافی تعلق نمی‌گیرد. وام های با بهره بالا به بهترین وجه برای نیازهای مالی کوتاه مدت استفاده می‌شوند.

وام تجاری

تفاوت بین تامین مالی حساب‌های دریافتی و وام سرمایه در گردش چیست؟

جریان نقدی یک شرکت فقط معیاری برای سنجش رفاه آن نیست بلکه وسیله‌ای برای دستیابی به تعدادی از اهداف تجاری است. به عنوان مثال، جریان نقدی ممکن است تعیین کند که آیا یک کسب و کار می‌تواند موجودی اضافی را برای پاسخگویی به تقاضای پیش بینی نشده، سرمایه گذاری در فرصت‌های جدید با مدت زمان محدود یا اعطای اعتبار به مشتریان عمده به دست آورد. اما به دلیل چرخه تبدیل نقدی یک شرکت – زمانی که شرکت برای تبدیل فروش به پول نقد نیاز دارد – ممکن است پول تولید شده توسط فرآیندهای داخلی برای دستیابی به این اهداف در دسترس نباشد. در آن زمان، یک کسب و کار ممکن است به دنبال تامین مالی کوتاه مدت در قالب تامین مالی حساب‌های دریافتی یا وام سرمایه در گردش باشد.

زمانی که کسب و کاری قادر به پرداخت وام نباشد چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر یک کسب و کار از پرداخت وام خود عقب نشینی کند – به این معنی که نمی تواند پول را به وام دهنده بازپرداخت کند – ممکن است چند اتفاق بیفتد. کسب و کار می تواند از تامین مالی بیشتر از بدهی برای تولید سرمایه مورد نیاز برای پرداخت وام استفاده کند. اگر وام دهنده دارایی را به عنوان وثیقه برای وام نگه داشته باشد می‌تواند آن دارایی را به عنوان بازپرداخت مطالبه کند.

اگر شرکت نتواند هیچ یک از بدهی های خود را پرداخت کند یا سرمایه بیشتری تولید کند، ممکن است با ورشکستگی مواجه شود و مجبور شود تمام دارایی‌های خود را بفروشد و بدهی‌هایش را تسویه کند، که در این صورت وام دهندگان قبل از صاحبان سهام شرکت‌ها پولشان را پس میگیرند.

دریافت وام با کمک شرکت رایان محاسبان

شرکت رایان محاسبان آماده است تا هر زمان شما بخواهید به شما در اخذ وام کمک کند و استراتژی‌های موثری برای مواجه با چالش‌ها و مشکلاتتان ارائه دهد. در واقع ما به عنوان یک واسطه مراحل را برایتان آسان می‌کنیم و روند دریافت وام را با کمترین سود ممکن تسریع می‌بخشیم.

از طرف دیگر با معرفی متقاضی تایید صلاحیت شده از سوی تیم متخصص رایان محاسبان نیز موسسات و بانک های ارائه دهنده خدمات وام و تسهیلات متحمل ریسک کمتری برای ارائه خدماتشان به متقاضیان  هستند و با خیال آسوده تری با اعطای وام به شما موافقت می‌کنند.

جهت دریافت مشاوره در خصوص دریافت وام و تسهیلات بانکی جهت راه اندازی کسب و کار خود لطفا با مشاورین با تجربه و زبده مجموعه رایان محاسبان با شماره تلفن02122355225 تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *