مراحل اعتراض به مالیات چگونه است؟

مالیات در واقع یک هزینه اجباری و اجتماعی است که توسط دولت از شخص حقیقی یا حقوقی برای تامین هزینه‌های عمومی و بودجه گرفته می‌شود. صاحبان مشاغل و کسب و کار در هر جای دنیا که باشند موظفند این هزینه را پرداخت کنند. پرداخت مالیات و همچنین مراحل تخصیص آن یک چالش بزرگ برای صاحبان مشاغل است و اکثرا تلاش می‌کنند با روش‌های مختلف از پس این چالش بزرگ بربیایند.

مشاوره و رسیدگی به امور مالیاتی از جمله خدمات شرکت حسابداری رایان محاسبان است. شما به راحتی در هر مرحله از مشکلات مالی خود می‌توانید با مشاوران این شرکت تماس گرفته و یا پرونده‌های مالی خود را با خیال راحت به آن‌ها بسپارید و از نتیجه کار مطمئن باشید. در این مطلب از وبلاگ رایان محاسبان مراحل اعتراض به مالیات را به تفصیل بیان کرده‌ایم تا در صورت نیاز از اطلاعات آن استفاده کنید.

اعتراض به مالیات یعنی چه؟

مالیات در حالت کلی به دو حالت مستقیم و غیرمستقیم تقسیم می‌شوند. مالیات مستقیم به مالیات‌هایی گفته می‌شود که به درآمد و دارایی‌های شخص تعلق دارد و مالیات غیرمستقیم به مالیات‌هایی گفته می‌شود که به استفاده‌کنندگان خدمات و کالا تعلق می‌گیرد. ثبت اعتراض مالی در روش مالیات مستقیم و ارسال اظهارنامه امکان‌پذیر است. در این مورد، افراد می‌توانند به سامانه مالیاتی مراجعه و اظهارنامه مالیاتی خود را ارسال نمایند. بعد از تعیین شدن مالیات، یک بازه زمانی مشخص برای اعتراض به مالیات در نظر گرفته می‌شود و اعتراض به مالیات هم از طریق سامانه انجام‌پذیر است.

مراحل اعتراض به مالیات

همان طور که گفته شد، اعتراض به مالیات در صورتی امکان‌پذیر است که مالیات به طور مستقیم و با ارسال اظهارنامه مالیاتی صورت بگیرد. مهم‌ترین نمونه این اعتراض‌ها، اعتراض به مالیات مشاغل، مالیات حقوق و مالیات بر ارث است. با توجه به اینکه این اعتراض باید از طریق سامانه انجام گیرد، ابتدا شما را با این سامانه آشنا خواهیم کرد.

 • در ابتدا gov.ir را در زبانه مرورگر خود وارد کرده و وارد سامانه سازمان امور مالیاتی کشور شوید.
 • با وارد شدن به سایت اصلی و حرکت کردن به سمت پایین، در بخش‌های میانی صفحه با گزینه‌هایی روبرو می‌شوید که هر کدام از آن‌ها شما را به یکی از سامانه‌های مالیاتی راهنمایی خواهند کرد. با انتخاب ثبت الکترونیکی اعتراضات و شکایات وارد این قسمت شوید.

 

 • در سامانه ثبت الکترونیکی اعتراضات و شکایات، یک سری نکات برای استفاده از سامانه و نکاتی مربوط به متن اعتراض مالیاتی به شما نمایش داده خواهد شد. بعد از مطالعه این قسمت، در بخش پایین صفحه ورود به سامانه اعتراضات و شکایات را انتخاب کنید.

 • بعد از انتخاب گزینه ورود، وارد سامانه ثبت الکترونیکی اعتراضات و شکایات می‌شوید که در این بخش از شما اطلاعاتی مثل کد ملی و کلمه عبور خواسته می‌شود. بعد از وارد کردن اطلاعات وارد سامانه شده و اعتراض به مالیات خود را ثبت کنید.

نحوه ثبت اعتراض مالیات

بعد از اینکه وارد سامانه ثبت اعتراضات و شکایات شدید، نوبت به ثبت اعتراض شما می‌رسد. همان طور که گفتیم، مالیات‌های مختلفی بر حسب شرایط افراد به آن‌ها تعلق می‌گیرد که مهم‌ترین آن‌ها مالیات بر مشاغل، مالیات بر ارث و مالیات بر حقوق هستند. با اینکه این مالیات‌ها با هم تفاوت دارند، اما اعتراض به آن‌ها در شرایط یکسانی انجام می‌پذیرد. فقط کافیست هنگام ثبت اعتراض، شماره برگ مالیاتی خود را وارد کنید.

مهم‌ترین بخش اعتراض ارائه متن اعتراض است. متنی که برای اعتراض نوشته می‌شود باید مناسب و مخصوص به مالیات تخصیص شده باشد. برای این کار می‌توانید از مشاوران رایان محاسبان کمک بگیرید و در نوشتن متن اعتراض نهایت دقت را به خرج دهید.

 • بعد از ورود به سامانه، همان‌طور که در بخش قبل گفته شد، امکان ثبت اعتراض نسبت به مالیات‌های تعیین شده توسط اداره مالیاتی کشور برای شما وجود خواهد داشت. جهت ثبت اعتراض خود بر روی گزینه «اعتراضات و شکایات» و سپس گزینه «ثبت اعتراض و شکایت» در سمت راست صفحه کلیک کنید.
 • بعد از انتخاب گزینه ثبت اعتراض و شکایت صفحه‌ای برای شما باز می‌شود که شامل چند گزینه مختلف است. با توجه به نوع و مرحله اعتراض به مالیات خود، گزینه مورد نظر را انتخاب کنید. در صورتی که به برگ تشخیص مالیات خود اعتراضی دارید می‌توانید از طریق گزینه «ممیز کل» اقدام کنید. در صورتی که قبلا این کار را انجام دادید و جواب ممیز کل برای شما قانع کننده نبوده، از طریق گزینه «هیات حل اختلاف مالیاتی» اقدام کنید. با انتخاب گزینه «نکات مهم» در این لیست می‌توانید نکات کلیدی ثبت اعتراض خود را نیز قید کنید.
 • بعد از انتخاب گزینه مورد نظر وارد صفحه بعدی خواهید شد که در آن فرم ثبت اعتراض مالیاتی در اختیار شما قرار می‌گیرد. این فرم شامل اطلاعاتی می‌شود که باید به طور دقیق وارد کنید. این اطلاعات شامل شماره برگ مالیاتی (که امکان سرچ کردن برای آن نیز وجود دارد) و تاریخ صدور و ابلاغ برگه و گزینه‌های دیگر مثل شرح اعتراض می‌شود. متن اعتراض به مالیات را در قسمت شرح اعتراض وارد کنید.
 • بعد از تکمیل فرم، درخواست شما به مراجع مربوطه ارسال و پیگیری می‌شود. در صورتی که اعتراض شما درست باشد با بررسی پرونده، مالیات شما اصلاح و اضافه مالیاتی که برای شما در نظر گرفته شده کسر خواهد شد.

با انجام این چند کار ساده اعتراض به مالیات شما انجام و نتیجه به اطلاع شما خواهد رسید. البته این نکته حائز اهمیت است که برای نوشتن متن اعترض باید از یک متخصص کمک بگیرید. شرکت رایان محاسبان متشکل از افراد مجرب و باتجربه نگرانی شما را از بابت انجام کارهای مالیاتی از بین برده و حتی با تجربه 22 ساله خود، کاهش هزینه‌های مربوط به مالیات‌های اضافی را تضمین می‌کند.

مهلت اعتراض به مالیات

یکی از نکات مهم در ثبت اعتراض به مالیات، در نظر گرفتن مهلت ارسال اعتراض است. زمانی اعتراض شما به مرحله بررسی و اعمال خواهد رفت که در مهلت اظهار شده، اعتراض خود را ثبت کنید. در صورتی که مهلت ثبت اعتراض به پایان رسیده باشد، اعتراض شما مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت. توجه به نکات زیر در مهلت ثبت اعتراض به مالیات حائز اهمیت است:

 • در اولین مرحله و اعتراض به برگه تشخیص مالیات، مهلت اعتراض 30 روز بعد از اعلام نتیجه توسط ممیز مالیاتی است.
 • مهلت اعتراض به نتیجه مرحله اول، یعنی ممیز کل و ثبت شکایت در هیات حل اختلاف 20 روز است.
 • در صورتی که به نتیجه دو مرحله قبل هنوز هم اعتراض دارید، می‌توانید از مهلت 20 روزه بعدی استفاده کنید.
 • اگر باز هم نتیجه شما را قانع نکرد، 20 روز دیگر مهلت دارید تا اعتراض نهایی خود را به ثبت برسانید. این اعتراض در شورای عالی مالیاتی بررسی و رای نهایی برای آن صادر می‌گردد. بعد از این دیگر قادر به ثبت شکایت و اعتراض نیستید.

اعتراض مالیات بر ارث

یکی از مالیات‌های رایج، مالیات بر ارث و اعتراض به مالیات بر ارث نیز یکی از اعتراضات رایج مالیاتی است. مودیان مالی در این مورد، وراث یا نماینده و ولی قانونی آن‌ها هستند. برای اعتراض به مالیات بر ارث باید در مهلت زمانی مقرر اقدام به اعتراض کنید. در اظهارنامه مالیات بر ارث، اطلاعاتی همچون اطلاعات کامل در مورد دارایی‌های متوفی، بدهی‌ها و موارد این‌چنینی لازم است. بعد از بررسی اظهارنامه توسط کارشناسان سازمان امور مالیاتی، مالیات مربوطه تعیین می‌شود. زمان قانونی اعتراض به این نوع مالیات یکسال است و برای ثبت اعتراض و شکایت بر مالیات مربوط به ارث می‌توانید از سامانه ثبت شکایات و اعتراضات استفاده کنید.

اعتراض مالیات بر مشاغل

یکی دیگر از موارد مهم در ثبت شکایات مالیاتی، اعتراض مالیات بر مشاغل توسط مودیان این امر است. طبق قوانین کشور درآمد حاصل از شغل که توسط شخص حقیقی دریافت می‌شود، مشمول مالیات خواهد شد. این مالیات هم شامل درآمدهایی است که شخص حقیقی در ایران و شخص حقیقی در خارج ایران دریافت می‌کند و به طور کلی تمام درآمدهایی که از طریق مشاغل به دست می‌آید مشمول مالیات است. در این مورد صاحبان مشاغل باید اظهارنامه مالیاتی خود را به سازمان امور مالیاتی تسلیم و بعد از تعیین مالیات توسط این سازمان، در صورت نیاز اعتراض و شکایات خود را از طریق سامانه ثبت و پیگیری کنند.

اعتراض مالیات بر مشاغل

اعتراض مالیات بر حقوق

نوع دیگری از مالیات‌ها که توسط سازمان امور مالیاتی اعلام می‌شود، مالیات بر حقوق اشخاص است. در این رابطه افرادی که حقوق می‌گیرند. باید اظهارنامه مالیاتی را به سازمان امور مالیاتی تحویل دهند. با توجه به قانون‌، مسئولیت پرداخت مالیات به کارفرماها داده شده که کارفرماها از حقوق شخص آن را کم می‌کند. در این مورد اشخاص نیز می‌توانند نسبت به ثبت اعتراض از طریق سامانه اقدام کنند. در این رابطه باید فرم اعتراض به مالیات به حقوق را تکمیل نمایند.

رایان محاسبان؛ پیشرو در انجام امور مالیاتی

تمام مودیان مالیاتی می‌توانند به مالیاتی که از  طریق سازمان امور مالیاتی تعیین شده اعتراض نمایند. سازمان امور مالیاتی به راه‌اندازی سامانه الکترونیکی اعتراض به مالیات اقدام کرده تا مودیان به راحتی به ثبت اعتراض خود بپردازند.

هر کسب و کاری در تمامی مقاطع کاری خود به شرکت معتبر حسابداری نیازمند است و بدون فرد یا شرکت متخصص برای انجام امور مالیاتی، با مشکل مواجه خواهد شد. رایان محاسبان با همراهی تیم متخصص و حرفه‌ای خود می‌تواند رسیدگی به پرونده‌های مالی و مالیاتی شما را انجام و اضافه مالیات تخصیص یافته را کسر کند. این شرکت با 22 سال سابقه درخشان و همکاری با افراد متخصص و مجرب در زمینه امور مالیاتی، خدمات ارزنده‌ای به مشتریان خود ارائه می‌کند. در زمینه تنظیم اظهارنامه‌های مالیاتی و رسیدگی به پرونده‌های مالی رایان محاسبان در کنار شماست تا بدون نگرانی و دغدغه پیچیدگی‌ها و مشکلات مربوط به مالیات را از میان بردارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *