جایی که باید باشید: 0 تا 100 قرارداد مالی

برای اینکه عاقبت یک کسب‌وکار به موفقیت و کسب درآمد ختم شود، باید برخی از ویژگی‌های خاص را داشته باشد. در غیر این صورت، به عاقبت میلیون‌ها کسب‌وکار نابود شده و ورشکسته دچار خواهد شد. از آنجایی که نقدینگی و سرمایه در گردش یک کسب و کار مهم‌ترین وسیله یک کسب و کار است، مدیریت آن یک امر حیاتی برای تمامی کسب و کارها به شمار می‌رود. به همین دلیل است که تمامی کسب و کارها باید از خدمات مالی بهره‌مند باشند. برای بهره‌مندی از این خدمات، آگاهی از مفهوم و نکات مهم قرارداد مالی برای تمامی صاحبان کسب و کار حیاتی شمرده می‌رود.

با توجه به اینکه قرارداد مالی اعتبار بالایی در بین کسب و کارها داشته و امکان چشم‌پوشی از آن وجود ندارد، عدم آگاهی از طریقه عقد قرارداد و نکات مهم آن می‌تواند بسیار خطرناک باشد؛ چراکه نقدینگی کسب و کار خود را به یک شرکت خدماتی ناآشنا و دور از دسترسی سپرده‌اید که به راحتی می‌تواند سر شما کلاه بگذارد. چنین ریسک بزرگی قطعا از سمت یک صاحب کسب و کار خسارات جبران ناپذیری به همراه داشته و نباید چنین اشتباهاتی را مرتکب شوید. این مطلب را برای توضیح دادن به 0 تا 100 قرارداد مالی اختصاص داده‌ایم؛ پس با ما همراه باشید تا اشتباهات بسیاری از مدیران ناآگاه را مرتکب نشوید.

خدمات مالی چیست؟

خدمات مالی چیست؟

قبل از اینکه به مبحث قرارداد مالی کسب و کار بپردازیم، ابتدا مفهوم و کاربرد خدمات مالی را برایتان شرح می‌دهیم تا از درک صحیح شما اطمینان حاصل کنیم. خدمات مالی در واقع به مجموعه فعالیت‌هایی اطلاق می‌شود که در راستای مدیریت و بهینه‌سازی سرمایه در گردش کسب و کار انجام می‌گیرد و مزایای بسیاری برای کسب و کار به همراه دارد. صاحبان کسب و کار می‌توانند با سپردن مسئولیت امور مالی کسب و کار خود به کارشناسان و متخصصان خدمات مالی، از حداقل نقدینگی خود حداکثر استفاده را ببرند و این کار تنها با عقد قرارداد مالی امکان‌پذیر است.

امروزه کارشناسان و افراد مجرب در بازار کار ادعا می‌کنند که بهره‌مندی از خدمات مالی امری واجب و ضروری برای موفقیت است. چراکه خدمات مالی باعث می‌شود مدیران کسب و کار از هزینه‌های اضافی خود اطلاع داشته باشند و با برنامه‌ریزی و پیش‌بینی موانع پیش‌رو، مشکلات کسب و کار را به‌کلی از بین ببرند. از طرفی دیگر، سرمایه در گردش کسب و کار به صورت کاملا متمرکز و تحت کنترل باقی می‌ماند و می‌توان آن را تنها برای پیشرفت و رشد کسب و کار به کار گرفت. پس این امر که خدمات مالی یک ابزار مهم و بسیار کاربردی برای موفقیت است، جایی برای بحث ندارد. حال به مبحث اصلی مطلب خود بازمی‌گردیم.

قرارداد مالی

اطلاعات درج شده در قرارداد مالی

برای اینکه قرارداد مالی عقدشده مطابق با قوانین رسمی بوده و اعتبار کافی داشته باشد، باید برخی اطلاعات بسیار مهم را در آن درج کنید. این اطلاعات در صورت وجود هرگونه مشکل قضایی در بین کسب و کارها، بسیار مهم و حیاتی خواهند بود؛ چراکه طرفین کسب و کار در این قرارداد روی این اطلاعات به توافق رسیده‌اند و می‌توان آن را به صورت رسمی و معتبر ثبت و پیگیری کرد. پس اگر در آستانه عقد قرارداد مالی با شرکت خدماتی هستید، از ثبت درست این اطلاعات اطمینان حاصل کنید و آن‌ها را مهم بشمارید. این اطلاعات به شرح زیر هستند:

  • اطلاعات طرفین قرارداد

قطعا در ابتدای هر قراردادی، باید اطلاعات طرفین آن به صورت کاملا دقیق و با جزئیات درج شود. در غیر این صورت اعتباری نخواهد داشت. از آنجایی که عموما عقد قرارداد مالی بین دو کسب و کار صورت می‌گیرد، طبیعی است که شما باید اطلاعات کسب و کار خودتان و شرکت خدماتی طرف قرارداد را در آن درج کنید. این اطلاعات باید به صورت جامع و کامل نوشته شوند. به طوری که باید بتوان با این اطلاعات، آدرس و مشخصات کسب و کار را یافت و به آن‌ها دسترسی مستقیم و مستمر داشت.

  • موضوع قرارداد

مورد دیگری که باید در تمامی قراردادها مشخص شود، موضوع قرارداد است. قطعا متوجه هستید که موضوع قرارداد مالی، سپردن امور مالی یک کسب و کار به یک شرکت خدمات مالی دیگر است. این موضوع باید به صورت دقیق و با جزئیات کامل بیان شود تا بتوان در زمان نیاز، موضوع این توافق را به صورت دقیق اثبات کرد.

  • مدت قرارداد

باید این را بدانید که یک قرارداد به شکل قانونی نمی‌تواند مادام‌العمر باشد و اگر زمانی مشخص برای شروع و پایان آن نوشته نشود، اعتباری ندارد. به همین دلیل می‌توان قسمت مخصوص درج مدت قرارداد و زمان شروع و پایان آن را در قرارداد مالی مشاهده کرد. باید توجه داشته باشید که زمان و مدت قرارداد مالی شما به صورت کاملا دقیق و بدون هرگونه کم و کاستی نوشته شود تا از نظر قانونی معتبر و قابل بررسی باشد.

  • حق‌الزحمه یا دستمزد

در نهایت، به مهم‌ترین قسمت از یک قرارداد مالی می‌رسیم که توجه زیادی باید به آن شود. قطعا مهم‌ترین دلیلی که کسب و کارها با یکدیگر قرارداد عقد می‌کنند، حق الزحمه یا دستمزدی است که یکی از طرفین قرارداد به دیگری پرداخت خواهد کرد. این مبلغ باید دقیق و با جزئیات کامل در قسمت حق‌الزحمه ذکر شود. در غیر این صورت، طرفین قرارداد هیچ‌گونه الزامی برای پرداخت مبلغ در ازای خدمات یا محصولات مذکور ندارند. همچنین اگر مبلغی پرداخت شود که در این قرارداد به صورت رسمی اعلام نشده است، کاملا به رابطه طرفین قرارداد ارتباط دارد و نمی‌توان قرارداد مالی را سند و مدرکی برای اثبات این موضوع دانست.

  • شرایط قرارداد

بخش مهم دیگری که در قرارداد مالی ذکر خواهد شد، شرایط قرارداد است. مطمئنا شما برخی شروط، انتظارات، نکات مهم و شرایط خواهید داشت که می‌خواهید آن را به صورت رسمی و قانونی با طرف قرارداد خود در میان بگذارید تا در قرارداد ثبت شده و به آن‌ها عمل شود. تمام این موارد باید در بخش شرایط قرارداد ذکر شوند. عموما بخش شرایط قرارداد مالی طولانی‌ترین و پیچیده‌ترین قسمت این قرارداد است و نکات بسیار مهمی در آن درج می‌شود. شرایط پرداخت حق‌الزحمه نیز در این قسمت از قرارداد مالی بررسی می‌شود. منظور از شرایط پرداخت، نحوه پرداخت دستمزد طرف دیگر قرارداد است که باید به صورت کاملا رسمی در قرارداد اعلام شود.

  • رفع اختلافات

به وجود آمدن اختلاف‌نظر و تعارض در بازار کار و دنیای کسب و کار بسیار طبیعی است و ممکن است برای هرکدام از طرفین قرارداد مالی پیش آید؛ اما نکته مهم‌تر این است که اختلافات بین طرفین چگونه رفع خواهند شد. هرگونه وظیفه‌ای که طرفین قرارداد مالی در هنگام وجود اختلاف دارند باید در این بخش درج شود و از لحاظ قانونی هر دو طرف قرارداد باید به آن‌ها عمل کنند. برخی از افراد این بخش را نادیده می‌گیرند و فکر می‌کنند امکان بروز اختلاف وجود نخواهد داشت؛ اما ما به شما توصیه می‌کنیم تا این بخش را با جزئیات کامل در قرارداد مالی درج کنید و ریسک اختلافات و مشکلات را به حداقل برسانید.

  • فورس ماژور

یکی دیگر از مواردی که برای افزایش اطمینان طرفین در قرارداد مالی ذکر می‌شود، شرایط خاص و مشکلات ناگهانی است که امکان دارد برای هرکدام از کسب و کارها رخ دهد. در قسمت فورس ماژور قرارداد مالی عموما نام کشور، حکومت و مشکلاتی که امکان رخ دادن بالایی داشته باشد، ذکر می‌شود. این بخش مختص این است که شما مشکلات ممکن را پیش‌بینی کنید و در صورت رخ دادن آن، پروسه خدمات مالی و پرداخت دستمزد را مطابق با آن مشکلات و با در نظر داشتن وقفه ایجاد شده جلو ببرید.

  • انحلال قرارداد

انحلال و فسخ قراردادهایی با سطح اهمیت بالا و قابل توجه، برای تمام کسب و کارها مشکلات بسیاری را به همراه خواهد داشت. به همین دلیل نمی‌توانید قرارداد مالی را به سادگی منحل کنید و از مسئولیت آن شانه خالی کنید. این امر شامل تمامی طرفین قرارداد می‌شود و هیچ‌کدام نمی‌توانند قرارداد مالی خود را بدون پرداخت جریمه منحل کنند. برای اینکه طرفین از پرداخت جرایم انحلال قرارداد اطمینان داشته باشند، چنین نکاتی را در بخش انحلال قرارداد مالی ذکر می‌کنند. برای مثال، طرفین قرارداد برای فسخ یک‌طرفه قرارداد مالی باید N تومان به طرف قرارداد خود بپردازند.

  • امضا و توافق

حال که تمام نکات مهم و موارد قابل توجه قرارداد مالی بررسی و در قرارداد درج شدند، باید یک قسمت نیز برای امضا و توافق کتبی طرفین قرار داده شود. عموما در هر گواهی توافق، جایی مشخص برای اثر انگشت و امضا طرفین قرار داده می‌شود تا به سادگی توافق و رضایت طرفین قرارداد در این بخش قابل رویت باشد. توجه داشته باشید که این بخش باید با خودکار آبی نوشته شده و نکات ضروری کاملا نمایان درج شوند؛ چراکه اعتبار کل قرارداد مالی به این بخش وابسته است.

قرارداد مالی چیست؟

به صورت کلی هر فعالیتی که در دنیای کسب و کار و بازار کار انجام گیرد، باید قرارداد رسمی و موثقی داشته باشد. در غیر این صورت به سادگی می‌توان کلاهبرداری کرد و مبالغ نجومی از تمام کسب و کارها کسر کرد. قطعا صاحبان کسب‌وکار از این اتفاقات و مشکلات آگاه هستند و به هیچ وجه حاضر نیستند مبلغی را بدون قرارداد و اسناد معتبر به فردی دیگر بپردازند. با توجه به اینکه خدمات مالی برای صاحبان کسب و کار بسیار حائز اهمیت است و نمی‌توان از اهمیت و نبود آن چشم‌پوشی کرد، خرید و پرداخت هزینه این خدمات را به شرکت خدمات مالی در چهارچوب قرارداد مالی می‌سپارند.

این قرارداد یک سند جامع از انتظارات و درخواست‌های هر دو کسب و کار است که از کلاهبرداری و بی‌مبالاتی هرکدام جلوگیری می‌کند. توجه داشته باشید که برای حفظ اعتماد و اطمینان مابین طرفین قرارداد، به هیچ وجه نباید از انعقاد قرارداد معتبر و رسمی غافل شد. در غیر این صورت، ممکن است در پروسه پرداخت هزینه‌ها به مشکلات اداری مختلفی بربخورید. اگر زیر بار این قرارداد بروید، باید در نوشته‌های داخل این قرارداد دقت کافی داشته باشید و نباید به هیچ وجه از مطالعه و بررسی کامل آن دریغ کنید. بسیاری از صاحبان کسب و کار حتی برای عقد قرارداد مالی، با وکیل و افراد متخصص در این حوزه مشورت می‌کنند تا از بروز برخی مشکلات جبران‌ناپذیر جلوگیری شود.

قرارداد مالی چیست؟

عقد قرارداد مالی رسمی، چه مزایایی دارد؟

حال که به صورت کامل با قرارداد مالی و بخش‌های مختلف آن آشنا شدید و پی به ضرورت آن برای انواع کسب‌وکارها بردید، مزایای آن را در ادامه برایتان شرح خواهیم داد. برخی از صاحبان کسب و کار تصور می‌کنند که می‌توان بدون عقد قرارداد، از خدمات مالی استفاده کرد و هیچ خطری در این میان وجود ندارد. اما ما برخی از مزایای عقد قرارداد مالی را با تحقیق و استفاده از تجربه کارشناسان مجرب، گردآوری کرده‌ایم تا شما را از چنین اشتباهاتی آگاه سازیم. پس مزایای عقد قرارداد مالی را در ادامه مطالعه کنید:

number3-min

در صورت سرپیچی طرف قرارداد، می‌توان علیه او اقدام رسمی و قانونی کرد

همان طور که می‌دانید، کسب و کارها باید تمامی مشکلات و اتفاقات ممکن را پیش‌بینی کنند تا مواردی مانند کلاهبرداری پیش نیاید. در صورتی که شرکت خدمات مالی طرف قرارداد شما به هر دلیلی از تامین انتظارات ذکر شده شما در قرارداد مالی دریغ کند، شما می‌توانید به صورت قانونی علیه آن‌ها اقدام کنید. البته این اقدام باید گزینه آخر شما باشد؛ چراکه می‌توانید با نوشتن و عقد قرارداد مالی به نحو احسن، از تمام این احتمالات جلوگیری کنید و توافقی بی‌نظیر با شرکت خدمات مالی داشته باشید.
number2-min

ایجاد اختلاف بین طرفین به حداقل می‌رسد

در بسیاری موارد مشاهده شده که طرفین یک معامله به دلیل عدم توافق راجع به خدمات خود، اختلافات بسیاری را در روابط کاری خود تجربه می‌کنند. برای اینکه اختلافات بین شما و شرکت خدمات مالی به حداقل برسد و طرفین از وظایف خود آگاهی کامل داشته باشند، عقد قرارداد مالی یک نیاز اساسی است. زیرا قرارداد نوعی توافق‌نامه به شمار می‌رود که به کسب و کارها اجازه می‌دهد به صورت رسمی با یکدیگر توافق کنند و انتظارات یکدیگر را برآورده کنند.
number1-min

امکان هرگونه کلاهبرداری از بین می‌رود

با خواندن این اخطار تصور نکنید که شرکت‌های مالی لزوما قصد کلاهبرداری دارند! بلکه بهتر است هوشیار باشید و با نوشتن قراردادی معتبر و رسمی خطر هرگونه کلاهبرداری را به حداقل برسانید. بازار کار به تمامی صاحبان کسب و کار اثبات کرده که همواره احتمال وقوع بدترین اتفاقات وجود دارد و باید همواره محتاطانه عمل کرد تا بهترین نتیجه را گرفت.

بهترین شرکت خدمات مالی برای عقد قرارداد مالی

در این مطلب نحوه عقد قرارداد مالی را به صورت کامل در اختیارتان گذاشتیم و مزایای استفاده از آن را شرح دادیم. امیدواریم با مطالعه آن، کاملا متوجه اهمیت این موضوع شده باشید. در حال حاضر بهترین شرکت خدمات مالی در ایران که می‌توان تمام خدمات مورد نیاز را از آن تقاضا کرد، رایان محاسبان نام دارد. شما می‌توانید با عقد قرارداد مالی با رایان محاسبان، کسب و کار خود را از هرگونه خدمات مالی بی‌نیاز سازید و نقدینگی خود را بر رشد و پیشرفت هرچه بیشتر کسب و کارتان متمرکز کنید.

02122355225