خدمات حسابداری و حسابرسی

همیشه جلو تریم! خدمات حسابداری و حسابرسی

در دنیای امروزی بسیاری از کسب‌وکارها، برخی از امور مربوط به شرکت و دفاتر خود را که به تخصص بالایی نیاز دارد، برون سپاری کرده و انجام آنها را بر عهده شرکت‌هایی که در این زمینه تخصص و تجربه بسیار بالایی دارند، می‌سپارند. امور مربوط به حسابداری و حسابرسی نیز از جمله اموری است که بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها آن را برون سپاری کرده و انجام این امور را به شرکت‌هایی که خدمات حسابداری و حسابرسی را به صورت کاملاً تخصصی انجام می‌دهند، محول می‌کنند. در گذشته در هر سازمان و هر اداره‌ای بخشی به نام واحد حسابداری وجود داشت که در آن افرادی با سِمَت های حسابداری و حسابرسی مشغول به فعالیت بودند و امور مالی و اقتصادی مربوط به شرکت‌ها را به صورت دستی نوشته و در دفاتر حسابداری وارد می‌کردند. امروزه با به وجود آمدن و تشکیل شرکت‌های ارائه دهنده خدمات حسابداری و حسابرسی و همچنین نرم افزارهای تخصصی و کاملاً کاربردی حسابداری، اکثر شرکت‌ها و کسب‌وکارها ترجیح می‌دهند تا امور مالی و اقتصادی کسب‌وکار خود را برون سپاری کرده و به دست افرادی که تخصص و مهارت کافی در این زمینه را دارند، بسپارند. در این مقاله به توضیح انواع خدمات حسابداری و حسابرسی خواهیم پرداخت.

خدمات حسابداری و حسابرسی

خدمات حسابرسی

در حسابرسی، امور مربوط به حسابداری شرکت، بررسی و خروجی‌های آن کنترل و بازرسی می‌شود. در واقع، واحد حسابرسی در هر شرکت و سازمانی، گزارشات و محاسبات انجام شده در بخش حسابداری را از لحاظ استانداردهای اصلی حسابداری کنترل کرده و از انجام محاسبات بدون اشکال حسابداری اطمینان حاصل می‌کند. مسئولیت صحت صورت‌های مالی بر عهده بخش حسابرسی می‌باشد. لازم است بدانید در صورت وجود هر نوع اشتباه در محاسبات حسابداری، بخش حسابرسی و فرد حسابرس خطاکار می‌باشد نه فرد حسابدار. در حالت کلی، بخش حسابرسی برای تصحیح برخی از اشتباهات جزئی که ممکن است توسط حسابدار انجام گیرد، وجود داشته و وظیفه کنترل و بررسی محاسبات حسابداری و تصحیح آن در صورت نیاز را دارد. جلوگیری از بروز اشتباه در محاسبات حسابداری، اصلی‌ترین هدف حسابرسی می‌باشد. حسابرسی نیز مانند حسابداری انواع مختلفی دارد. انواع مختلف و رایج حسابرسی عبارت‌اند از:

  • حسابرسی صورت‌های مالی
  • حسابرسی رعایتی
  • حسابرسی عملیاتی
  • حسابرسی قانونی
  • حسابرسی داخلی
خدمات حسابرسی

خدمات حسابداری

خدمات حسابداری یک سیستم اطلاعاتی می‌باشد که انجام تمام فعالیت‌های مربوط به امور مالی را بر عهده داشته و با جمع‌آوری، ثبت، خلاصه کردن اطلاعات و تهیه انواع گزارش‌های مالی و تهیه انواع صورت‌حساب‌های مالی و اقتصادی، حساب‌های یک شرکت یا سازمان را تنظیم می‌کند. گزارش‌های مالی و اقتصادی تهیه شده در خدمات حسابداری به منظور کنترل دارایی‌ها و سرمایه‌ها به مدیران و مسئولان ذی‌نفع ارسال گردیده و بررسی می‌شود. در برخی از موارد نیز این گزارش‌های تهیه شده برای کنترل و بررسی عملکرد سازمان‌ها و شرکت‌ها به انواع بانک‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و اداره امور مالیاتی ارسال گردیده و توسط ماموران مورد نظر، بررسی و کنترل می‌شود. به طور کلی، خدمات حسابداری شامل سه مرحله ثبت، تهیه گزارش و ارائه آن است. یک حسابدار، داده و اطلاعات خام را در دفاتر و یا نرم افزارهای حسابداری ثبت کرده و گزارشات مالی را بر اساس این داده‌ها تهیه کرده و به مدیران شرکت یا مراجع قانونی ارائه می‌دهد. در واقع نتایج کار یک حسابدار، گزارشات و صورت‌های مالی شرکت یا سازمان است که بسیاری از مدیران و سرمایه‌گذاران، بر اساس همین گزارش‌های به دست آمده، برای شرکت و کسب‌وکار خود تصمیم‌های جدیدی اتخاذ می‌کنند. خدمات حسابداری به انواع مختلفی از خدمات تقسیم می‌شود که اصلی‌ترین این خدمات عبارت اند از:

  • حسابداری صنعتی

این نوع حسابداری، پس از انقلاب صنعتی، با هدف حساب‌وکتاب و بررسی قیمت تمام‌شده یک محصول برای تولیدی مورد‌نظر پدید آمد. در واقع، در هر صنعت تولیدی که یک محصول خاص تولید می‌شود، مبالغی به عنوان ورودی برای تولید آن محصول در نظر گرفته می‌شود که در حسابداری صنعتی اندازه‌گیری این مبالغ و دانستن بهای تمام شده آن محصول، انجام شده و گزارشات مالی و اقتصادی آن در حسابداری صنعتی تهیه می‌شود.

  • حسابداری دولتی

در حسابداری دولتی، درآمدها و هزینه‌های سالانه یک دولت تنظیم شده و در قالب گزارش تهیه می‌شود و برای تصویب مبلغ مورد نظر، به مجلس فرستاده می‌شود. این نوع تهیه گزارش و حساب کردن انواع درآمدها و هزینه‌های سالانه توسط دولت، باعث شده است تا شیوه‎ای از حسابداری با نام حسابداری دولتی به وجود آید.

  • حسابداری مالی

اساس و مهم‌ترین اصل این نوع حسابداری، تهیه گزارش‌های مالی دقیق به صورت بلندمدت و کوتاه‌مدت می‌باشد. در این نوع ازحسابداری، انواع سود و زیان شرکت‌ها و سازمان‌ها بررسی و گزارش می‌شوند و بر اساس این گزارش‌های مالی، بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها، سهام شرکت خود را برای سرمایه‌گذاری افراد دیگر وارد بازار بورس می‌کنند. از طرفی دیگر نیز، افراد سرمایه‌گذار با بررسی گزارش‌های مالی یک شرکت یا سازمان، در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند. البته موسسات دیگری همچون بانک‌ها، اعتبار دهندگان، بستانکاران بلندمدت و کوتاه‌مدت، فروشندگان، مشتریان، کارکنان، سرمایه‌گذاران بالقوه، کارگزاران بازار سرمایه، جامعه و مدیریت مؤسسه نیز از این گزارش‌های مالی استفاده کرده و آنها را بررسی می‌کنند.

  • حسابداری مدیریت

در این نوع از حسابداری، مدیریت یک سازمان و یا شرکت برای بررسی منابع مالی و اقتصادی شرکت خود، مستنداتی از قبیل بهای تمام شده محصولات و خدمات، مقدار تولید، هزینه اجزاء مختلف تولید، قیمت فروش محصولات و خدمات و ظرفیت منابع مختلف نظیر ظرفیت تولیدی ماشین‌آلات را استخراج کرده و با بررسی و تنظیم هر یک از این مولفه‌ها و تجزیه و تحلیل آن‌ها، روش مدیریتی خود را انتخاب می‌کند.

  • حسابداری منابع انسانی

در این نوع از حسابداری، حسابدار، ارزش اقتصادی هر یک از منابع انسانی و نیروی انسانی شرکت و سازمان را بررسی و حساب کرده و به صورت گزارش، تهیه و تنظیم می‌نماید.

در حالت کلی، مهم‌ترین و اصلی‌ترین خدمات حسابداری شامل ثبت‌نام کد اقتصادی و دریافت گواهی مالیاتی بر ارزش افزوده، ارائه اظهارنامه مالیاتی، ارسال اظهارنامه ارزش افزوده، ارائه راهکارهای مالیاتی و بیمه، ارسال لیست بیمه و مالیات حقوق پرسنل پایان هر ماه، جمع‌آوری و آنالیز فاکتورهای خرید و فروش، ممیزی و کنترل انبار، نحوه تهیه گزارشات و اطلاعات اصولی و صحیح، تجزیه و تحلیل وضعیت مالی موسسات و شرکت‌ها، استقرار راهکارها و روش‌های محاسبه بهای تمام شده، می‌باشد.

تفاوت خدمات حسابداری با خدمات حسابرسی

با توجه به مطالب ذکر شده، می‌توان دریافت که خدمات حسابداری و حسابرسی با هم یکی نبوده و دارای تفاوت‌هایی می‌باشند که باعث می‌شود هر یک از این دو خدمات به افراد متخصص و خبره در زمینه مشخص نیاز داشته باشند و هر دو زمینه، متفاوت از یکدیگر باشند. به طور کلی خدمات حسابداری به تهیه گزارشات مالی و حساب و کتاب جزئیات می‌پردازد؛ ولی در خدمات حسابرسی، به صحت گزارش‌های انجام شده در بخش حسابداری پرداخته می‌شود. تفاوت‌های مهم خدمات حسابداری و حسابرسی به صورت زیر است:

تهیه، تنظیم و ثبت اسناد در دفاتر به صورت دستی یا با استفاده از نرم‌افزار وظیفه حسابداری بوده و کنترل صحت ثبت‌ها و اطلاعات خروجی از حسابداری وظیفه حسابرسی است.

حسابداری صحت اطلاعات مالی را بررسی نمی‌کند. به طور مثال با درستی هزینه‌ها کاری ندارد و فقط به تراز شدن محاسبات دقت می‌کند. اما حسابرسی منشا اطلاعات مالی را به دقت بررسی می‌کند.

حسابداری امری مداوم است؛ یعنی اغلب به طور روزانه به ثبت عملیات می پردازد. اما حسابرسی به طور دوره‌ای مثلا ماهی یک بار یا در پایان سال مالی به بررسی حساب‌ها می‌پردازد.

حسابرسی، تخلفات و اشتباهات مالی را پیدا و گزارش می‌کند؛ اما رفع آنها بر عهده بخش حسابداری می‌باشد.

تفاوت خدمات حسابداری با خدمات حسابرسی

امروزه برخی از شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات حسابداری و حسابرسی تشکیل شده‌اند که صفر تا صد انواع خدمات حسابداری و حسابرسی را به انواع شرکت‌ها و سازمان‌ها و حتی افراد حقیقی و حقوقی ارائه می‌دهند. این شرکت‌های حسابداری و حسابرسی با هدف کاهش هزینه‌ها، ساده سازی امور حسابداری، افزایش سرعت امور و بالا بردن ضریب اطمینان، خدمات حسابداری و حسابرسی را ارائه می‌دهند. این شرکت‌ها پس از عقد قرارداد مورد نظر، مسئولیت تمام امور حسابداری را برعهده می‌گیرند. شرکت‌های حسابداری با ارائه خدمات مشاوره و حسابداری مالیاتی، ارائه مشاوره مالی به اشخاص و شرکت‌ها، راه اندازی نرم‌افزار مناسب حسابداری، آموزش و پشتیبانی حرفه‌ای حسابداری به ارائه انواع خدمات حسابداری و حسابرسی می‌پردازند.

02122355225