برون سپاری خدمات مالی

آشنایی با برون سپاری خدمات مالی

امروزه با توجه به اهمیت استفاده بهینه از فضا و همچنین تمرکز بر روی فعالیت‌های اصلی شرکت، شرکت‌ها به برون سپاری خدمات مالی روی آورده‌اند. بی‌شک انتخاب صحیح موسسه حرفه‌ای که خدمات مالی انجام می‌دهد یکی از دغدغه‌های شرکت‌های نوپا و حتی شرکت‌های با سابقه است. لذا با توجه به اهمیت برون سپاری خدمات مالی و به طور کلی برون سپاری مالی، ما در این مقاله از رایان محاسابان قصد داریم تا شما را با برون سپاری خدمات مالی بیشتر آشنا کنیم. برون سپاری مالی یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت و بزرگ‌تر شدن کسب و کار شماست. بنابراین، چنانچه قصد دارید سر و سامانی به شرکت خود دهید و برای این امر به دنبال یک موسسه ارائه دهنده خدمات مالی حرفه‌ای هستید؛ ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

خدمات مالی چیست

خدمات مالی چیست

اولین مبحثی که در ارتباط با برون سپاری مالی باید به آن پرداخته شود، آشنایی با خدمات مالی است. به طور کلی خدمات مالی یک شرکت، تمامی فعالیت‌های اقتصادی آن شرکت اعم از فعالیت‌های اقتصادی ساده تا پیچیده مثل خدمات مالیاتی، تهیه گزارشات مالی و بیمه‌ای، خدمات حسابداری و غیره را در بر می‌گیرد. با توجه به تخصصی بودن این موارد شما برای انجام امور تخصصی خود همچون ارائه اظهارنامه مالیاتی به یک فرد متخصص در زمینه حسابداری نیاز دارید. گاهی شرکت‌های نوپا (استارت‌آپ‌ها) به جهت نبود فضای کافی برای استخدام و همچنین شرکت‌های بزرگ و باسابقه به جهت تمرکز بر فعالیت‌های اصلی شرکت، این موارد را به شرکت‌های ارائه کننده خدمات مالی می‌سپارند که درواقع به این عمل برون سپاری خدمات مالی گفته می‌شود.

از پیچیده‌ترین خدمات مالی که تمامی شرکت‌ها با آن سروکار دارند، خدمات مالیاتی است. بررسی وضعیت مالیاتی هر شرکت از مهم‌ترین مسائلی است که به راحتی نمی‌توان از کنار آن گذشت. خدمات مالیات اصلی، در هر شرکت که بایستی به وسیله یک حسابدار خبره محاسبه گردد عبارت‌اند از مالیات بر درآمد، بررسی مسائل و مشکلات مالیاتی، تنظیم اظهارنامه عملکرد شرکت، تهیه اظهارنامه مالیاتی و همچنین تنظیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده که انجام هرکدام از موارد ذکر شده نیازمند دانش و مهارت حسابداری است.

ناگفته نماند عنوان گسترده‌ترین نوع خدمات مالی به خدمات حسابداری اختصاص می‌یابد که شامل تمام امور اجرایی یک شرکت در زمینه حسابداری، تهیه صورت‌های مالی و گزارشات محاسباتی است. با توجه به گستردگی خدمات حسابداری که حسابداری حقوقی و دستمزدها، اصلاح سیستم‌های حسابداری شرکت و مواردی از این قبیل را شامل می‌شود. شما برای انجام صحیح هر یک از این موارد می‌توانید از شرکت‌هایی چون رایان محاسبان که دارای تجربه بالا در این زمینه هستند کمک بگیرید.

برون سپاری خدمات مالی

دلایل برون سپاری خدمات مالی

همان طور که در مطالب بالا به آن اشاره شد، امروزه بسیاری از شرکت‌های با سابقه و حتی استارت‌ آپ‌ها و شرکت‌های نوپا به دلایل مختلفی، بخشی از خدمات مالی خویش را به شرکت‌های حسابرسی واگذار می‌کنند. در این بخش از مقاله با برخی از مهم‌ترین دلایلی که عامل رشد چنین شرکت‌هایی بوده اشاره می‌کنیم:

  • دقت در انجام امور مالی

با توجه به این که بی‌دقتی در تنظیم اظهارنامه‌های مالیاتی موجب اختلاف حساب و حساسیت نهادهای نظارتی می‌گردد و جریمه سنگینی را در پی دارد، بسیاری از شرکت‌ها که دارای فضای محدودی هستند و قادر به استخدام حسابدار نمی‌باشند، در این زمینه دچار مشکل اساسی می‌گردند. لذا، با توجه به این که دقت در انجام امور مالی یک شرکت، بقای آن کسب و کار را تضمین می‌کند، شرکت‌هایی همانند رایان محاسبان که به ارائه خدمات مالی می‌پردازند به کمک چنین شرکت‌هایی آمده‌اند.

  • کاهش هزینه‌ها

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های برون سپاری مالی، جذب دوره‌ای نیرو و عدم استخدام نیروی ماهر و در نتیجه کاهش هزینه‌های شرکت است؛ چراکه شما می‌توانید با برون سپاری خدمات مالی، از هزینه‌های اضافی شرکت همچون هزینه بالای استخدام یک حسابدار متخصص، هزینه‌های بیمه، سنوات، پاداش و غیره بکاهید.

  • برطرف شدن مشکل تامین نیروی انسانی

همان طور که در مطالب بالا نیز به آن اشاره شد، دقت در انجام امور مالی با توجه به پیامدهایی که دارد بسیار حائز اهمیت است. لذا، چنین حساسیتی در انجام امور مالی، حساسیت بالا در استخدام نیروی متخصص را نیز می‌طلبد. امروزه بسیاری از شرکت‌ها در تامین نیروی انسانی ماهر و متخصص خویش، دچار چالش‌های جدی هستند و حتی گاها به دلیل عدم تخصص کارمندان خویش ضررهای غیرقابل جبرانی را متحمل می‌شوند. در نتیجه شرکت‌هایی که با برون سپاری، خدمات مالی خویش را به شرکت‌های حسابرسی واگذار می‌کنند، با توجه به تجربه و مهارت بسیار بالای کارشناسان این شرکت‌ها هرگز متحمل ضرر نمی‌شوند.

  • استفاده از سیستم‌های به‌روز دنیا

با توجه به افزایش مراودات مالی، امروزه حتی شرکت‌های کوچک نیز دارای اطلاعات مالی بسیار بالایی هستند که براساس چنین اطلاعاتی بایستی اسناد مالی، مالیاتی و حسابداری آن‌ها تنظیم گردد. نتیجتا این امر بدیهی است که استفاده از روش‌های سنتی حسابداری منسوخ شده و شرکت‌های حسابداری امروزه با بهره گیری از به روزترین نرم‌افزارهای حسابداری تمامی امور مالی شرکت‌ها را با دقت بسیار بالایی حسابرسی می‌کنند. بنابراین، هنگامی که شما امور مالی شرکت خویش را به چنین شرکت‌های واگذار می‌کنید، درواقع از سیستم‌های جدید و پیشرفته حسابداری در امور مالی شرکت خود استفاده می‌کنید.

برون سپاری به چه معناست؟

شاید شما نیز تاکنون عناوینی چون برون سپاری خدمات مالی، برون سپاری مالی، برون سپاری حسابداری و غیره را شنیده باشید. سوالی که در این بخش از مقاله با آن مواجه می‌شویم این است که منظور از برون سپاری در برون سپاری مالی چیست؟

برون سپاری در واقع به قراردادی گفته می‌شود که بین یک شرکت با یک شرکت دیگر (به عنوان پیمانکار) منعقد می‌شود و به موجب آن بعضی از وظایف کارمندان آن شرکت، به شرکت پیمانکار محول می‌گردد و این شرکت بایستی در زمان تعیینی کارفرما فعالیت و وظیفه مزبور را به اتمام برساند. امروزه برون سپاری‌ها بخش لاینفک خدمات مالی گردیده‌اند و با توجه به مزایای قابل توجه آن‌ها، روزانه شرکت‌های بسیاری را به سمت خویش جذب می‌کنند.

از مزایایی که می‌توان برای برون سپاری خدمات مالی متصور شد، تسریع در انجام امور مربوط به ارباب رجوع و مشتریان شرکت است و دقیقا همین مزیت عامل جذب شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ بوده است؛ چراکه برون سپاری خدمات، برای چنین شرکت‌هایی به صرفه‌تر می‌باشد. ناگفته نماند برون سپاری مالی ممکن است هزینه قابل توجهی را به شرکت‌های نوپا تحمیل کند؛ اما با این وجود با توجه به مزایای ویژه این عمل، بسیاری از شرکت‌های کوچک و حتی نوپا به سمت این شرکت‌ها جذب شده‌اند.

به هنگام برون سپاری خدمات مالی بایستی همواره این نکته را مدنظر قرار دهید که تمامی خدمات مالی یک شرکت یا سازمان را به طور یک جا به شرکت حسابداری واگذار ننمایید. شیوه صحیح برون سپاری مالی، برون سپاری آن به صورت دوره‌ای است. به عنوان مثال اگر شما مالک یک شرکت بیمه هستید به منظور جلوگیری از حجیم‌تر شدن سازمان و شرکت خود، می‌توانید بخشی از حسابرسی بیمه را به یکی از موسسات حسابرسی محول نمایید.

برون سپاری چیست
مهم‌ترین نکته در برون سپاری خدمات مالی

مهم‌ترین نکته در برون سپاری خدمات مالی

مهم‌ترین نکته‌ای که به هنگام برون سپاری مالی بایستی به آن توجه کنید، انتخاب شرکت حسابداری مطمئن و امین است. گاها برخی از شرکت‌ها امور مالی خود را به شرکت‌هایی واگذار می‌کنند که هیچ اطلاعی درباره تخصص، میزان تعهد و همچنین سابقه آن‌ها ندارند! انجام امور حسابداری و خدمات مالی از مهم‌ترین مباحث هر کسب و کار است و اگر انجام چنین اموری به افراد غیرامین و بی‌تجربه محول گردد ممکن است ضررهای جبران ناپذیری را به شرکت شما متحمل نماید. شرکت رایان حسابان یکی از شرکت‌های با سابقه است که از سال 1379 به انجام خدمات مالی و حسابداری شرکت‌ها کمک می‌کند و شما می‌توانید در ارتباط با برون سپاری خدمات مالی و حسابداری خویش به ما اعتماد کنید.

02122355225