انجام امور مالیاتی

برای عالی بودن هم کم هزینه کنید: انجام صفرتا صد امور مالیاتی

در دنیای پیشرفته امروزی، افراد و سازمان‌ها برای بهره‌مندی از امکانات یک جامعه و انجام فعالیت‌های خود باید مالیات بپردازند. در واقع امروزه تمامی سازمان‌ها و کسب‌وکارها برای تداوم فعالیت‌های خود، باید به دولت، مالیات بپردازند. اعمال قوانین، لوایح و مصوبه‌های جدید در هر کشور باعث شده تا نحوه محاسبه و پرداخت مالیات در هر کشور و همچنین هر کسب‌وکار متفاوت باشد. به همین دلیل نیز کسب‌وکارها و سازمان‌ها برای انجام امور مالیاتی خود باید از افراد و شرکت‌های حرفه‌ای بهره گیرند تا مرتکب جرائم مالیاتی نشوند. برای آشنایی بیشتر با انواع امور مالیاتی در این مقاله با ما همراه باشید.

انواع مالیات

بر اساس قوانین مالیاتی جمهوری اسلامی ایران، مالیات به دو دسته مستقیم و غیرمستقیم تقسیم می‌شود. همان‌طور که گفته شد، مالیات نوعی هزینه اجتماعی است که تمام افراد و کسب‌وکارها باید آن را به دولت پرداخت کنند. مالیات مستقیم، تمامی مالیات‌های ثروت – درآمد را شامل می‌شود، یعنی تمام افراد و سازمان‌ها بر اساس ثروت و درآمدی که دارند باید مالیات پرداخت کنند. مالیات‌های غیرمستقیم نیز به طور غیرمستقیم بر روی خدمات و محصولاتی که افراد یک جامعه خریداری و یا استفاده می‌کنند، لحاظ می‌شود.

انواع خدمات مالیاتی

امور مالیاتی چیست؟

مالیات مانند یک هزینه اجتماعی است که به افراد حقیقی و حقوقی و همچنین تمام کسب‌وکارها و سازمان‌های موجود در یک جامعه تعلق می‌گیرد. مالیات، پرداختی لازم، اجباری و بلاعوض است که به افراد و سازمان‌ها تعلق می‌گیرد. سازمان‌ها و کسب‌وکارها با پرداخت مالیات، بخشی از سود فعالیت‌های اقتصادی خود را به دولت پرداخت می‌کنند؛ زیرا بستر فعالیت‌ها و امکانات دست‌یابی به این سود را دولت برای شرکت‌ها فراهم می‌آورد. یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین فعالیت‌های مربوط به امور حسابداری که در هر شرکت و کسب‌وکاری انجام می‌شود، انجام امور مالیاتی است.

امروزه بسیاری از مدیران و صاحبان کسب‌وکارها ترجیح می‌دهند، بر روی امور تخصصی شرکت خود تمرکز کرده و سایر امور تخصصی را به شرکت‌های تخصصی و ارائه‌دهنده خدمات مرتبط، بسپارند. انجام امور مالیاتی نیز از جمله امور حساس هر شرکت است که مدیران شرکت‌ها می‌توانند این امور را به موسسات و شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات مالیاتی و حسابداری بسپارند. با توجه به حساسیتی که انجام امور مالیاتی دارد، چنانچه این امور به درستی انجام نشود، باعث به‌وجودآمدن جرائم سنگین مالیاتی برای شرکت‌ها و مدیران مجموعه خواهد شد.

انجام امور مالیاتی

انواع خدمات مالیاتی

امور مالیاتی از جمله مهم‌ترین و حساس‌ترین امور حسابداری و مالی است که در هر شرکت باید بدان توجه شود و سعی شود تا به دست افراد و موسسات حرفه‌ای و متخصص انجام گیرد. بسیاری از مردم، امور مالیاتی را فقط پرداخت مالیات می‌دانند؛ در حالی‌که امور مالیاتی شاخه‌ها و مسئولیت‌های بسیار زیادی دارد. هر یک از امور مالیاتی باید با حساسیت و دقت بسیار بالایی انجام گیرد تا از به‌وجود آمدن مشکلات و جرائم احتمالی جلوگیری شود.

از جمله مهم‌ترین امور مالیاتی عبارت اند از:

 • تهیه گزارشات مالی
 • تهیه گزارشات مالی بانک‌ها و موسسات اعتباری
 • مالیات اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی
 • تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی
 • ارسال اظهارنامه مالیاتی به سازمان امور مالیاتی
 • انجام اموری در جهت کاهش مبلغ مالیات بر طبق قانون
 • مشاوره و انجام اموری در راستای معافیت مالیاتی بر اساس قانون
 • انجام مشاوره مالیاتی
 • اخذ تخفیف‌های مالیاتی
 • تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی
 • تنظیم گزارش مالیات حقوق پرسنل
 • رسیدگی به جرائم مالیاتی و بررسی راه‌های کاهش و حذف آنها
 • ارائه دفاع مالیاتی
 • ارائه راهکارهای مالیاتی جهت کم کردن مالیات

تمام امور مالیاتی ذکر شده در قسمت بالا به سه دسته مختلف، خدمات مالیات بر درآمد، خدمات مالیات بر اجاره و خدمات مالیات بر حقوق دسته‌بندی می‌شوند.

نحوه انجام امور مالیاتی

حساسیت بسیار بالای انجام امور مالیاتی باعث شده تا بسیاری از شرکت‌ها برای انجام امور مالیاتی خود دقت بالایی به خرج دهند تا از به‌وجود آمدن انواع جرائم مالیاتی جلوگیری کنند. یکی از امور مالیاتی بسیار مهم که هر شرکت باید پس از ثبت شرکت خود انجام دهد، تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی است. بنابراین اگر شرکت و کسب‌وکاری در آغاز فعالیت خود از انجام امور مالیاتی غافل شود، احتمال ایجاد مشکلات و جرائم مالیاتی برای آن شرکت وجود خواهد داشت.

علاوه بر تمامی اقدامات مالیاتی که یک شرکت در آغاز فعالیت خود باید انجام دهد، باید به صورت دوره‌ای و یا موردی حساب‌های مالی و مالیاتی شرکت خود را بررسی و کنترل کند و در صورت وجود هرگونه مشکل، آن را رفع کند. بر اساس قوانین مالیاتی، اکثر شرکت‌ها و کسب‌وکارها باید در فصول معینی از سال برخی از امور مالیاتی مانند ارسال اظهارنامه‌های مالیاتی فصلی را انجام دهند تا از جریمه‌های مالیاتی در امان بمانند. به همین دلیل نیز برخی از شرکت‌ها در بازه‌های زمانی معین، از خدمات شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات مالی و مالیاتی بهره می‌گیرند و از آنها استفاده می‌کنند. برخی از امور مالیاتی مانند ثبت پرونده‌های مالیاتی، ثبت اعتراض به مالیات و دفاع از آنها نیز موردی بوده و در بازه‌های زمانی خاصی انجام نمی‌شود.

نحوه انجام امور مالیاتی

لزوم استفاده از خدمات مالیاتی تخصصی

بسیاری از کسب‌وکارها به دنبال راهکارهایی برای کاهش مالیات پرداختی خود هستند و تلاش می‌کنند، با استفاده از راه‌های غیرقانونی این کار را انجام دهند. مالیات و روش‌های محاسباتی آن، یکی از مهم‌ترین و در عین حال پیچیده‌ترین اموری است که یک شرکت باید انجام دهد. وجود قوانین، لوایح و مصوبه‌های مختلف مالیاتی باعث شده تا انجام امور مالیاتی نیاز به دانش، مهارت، تخصص و تجربه بالایی داشته باشد. محاسبه دقیق و بدون مشکل صورت‌حساب‌های مالیاتی، استناد به قوانین و مصوبه‌های موجود در مالیات، تداوم انجام امور مربوط به شرکت، جلوگیری از هر نوع جریمه مالیاتی، استفاده از تخفیف‌های مالیاتی مناسبتی و تسهیل در پرداخت، از جمله مزایای انجام امورمالیاتی به صورت تخصصی و دقیق است.

manpoint

شرکت‌های امور مالیاتی

همان‌طور که قبلا نیز اشاره کردیم، بسیاری از مدیران و صاحبان شرکت‌ها به منظور تمرکز بر زمینه اصلی کاری شرکت خود، ترجیح می‌دهند بسیاری از امور تخصصی مانند امور مالی و امور مالیاتی را برون‌سپاری کنند. برون‌سپاری امور مالیاتی بدین معناست که شرکت‌ها برای انجام تخصصی کارهای خود، برخی از آنها را به شرکت‌های متخصص ارائه‌دهنده خدمات حسابداری و مالیاتی می‌سپارند. حساسیت و اهمیت بسیار بالای انجام امور مالیاتی باعث شده تا شرکت‌های بسیار زیادی در زمینه ارائه خدمات حسابداری، حسابرسی، مالی و مالیاتی تاسیس شده و به فعالیت بپردازند. شرکت‌های امور مالیاتی با جمع‌آوری متخصصین امور مالی و مالیاتی و حسابداران متخصص، انواع خدمات مربوط به حسابداری و مالیاتی شرکت‌ها را با مناسب‌ترین قیمت و بالاترین سرعت و دقت ارائه می‌دهند.

انواع قراردادهای خدمات مالیاتی

شرکت‌های مختلف می‌توانند با عقد قراردادهای کاری، با شرکت‌های خدمات مالیاتی همکاری داشته باشند و انجام امور مالیاتی و مالی خود را به این شرکت‌ها بسپارند. به طور کلی شرکت‌های مختلف می‌توانند به یکی از سه روش قرارداد پروژه‌ای خدمات مالیاتی، قرارداد ماهیانه خدمات مالیاتی و قرارداد پشتیبانی خدمات مالیاتی با شرکت‌ها و موسسات ارائه‌دهنده خدمات مالی و مالیاتی همکاری داشته باشند و بدین ترتیب مسئولیت انجام امور مالیاتی و مالی شرکت خود را به متخصصین این حوزه بسپارند.

انجام امور مالیاتی رایان محاسبان

رایان محاسبان؛ بهترین شرکت خدمات مالیاتی

در حال حاضر، شرکت رایان محاسبان با داشتن بیش از 20 سال سابقه کاری، یکی از بهترین شرکت‌های ارائه دهنده خدمات مالیاتی در سطح تهران است. این شرکت با گردآوری افراد متخصص در زمینه‌های حسابداری، حسابرسی، مالی و مالیاتی توانسته با شرکت‌ها و کسب‌وکارهای بزرگی همکاری داشته باشد و رضایت آنها را جلب کند. انجام صفر تا صد خدمات مالیاتی، قانون‌مداری، استناد به قوانین و لوایح مالیاتی، دارا بودن تیم حرفه‌ای و باتجربه و توانایی همکاری با انوع کسب‌وکارهای بزرگ و کوچک از جمله مزیت‌های استفاده از خدمات مالیاتی شرکت رایان محاسبان است.

02122355225